confessions

harun

yenilmesem hiç büyümezdim kişisi - ağla

  1. toplam giri 0
  2. takipçi 30
  3. puan 21347

seri eksi basan yaralı yazar

lavii
Yazar arkadaşıma katıldığım önerme.üstelik hızına yetişemiyorum.başlık altında verilen bilginin yanlış olduğunu düşünüyorsanız yada karşıt bir fikriniz varsa bilgi paylaşımı yapın tartışalım bilmiyorsak da öğrenelim. burada iletişime geçip konuşma imkanı sunulmuş neticede .kelime anlamını yazıyoruz hoop eksi başka bir anlamı varda bizmi bilmiyoruz neye eksi neden eksi. İlk başlarda kendimi sorguluyordum yanlış olan nedir diye sonra fark ettim ki bu eylemin tek amacı seni sevmedim ne yazarsan yaz bende sana eksi.
(bkz:tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış)
3

31 mart 2019

muskulpesent
Tam bir 3. Dünya ülkesi modunda günler yaşıyoruz. Seçim diye diye propaganda yapa yapa asıl ilgilenmemiz gereken şeylerle ilgilenmiyor yada onları önemsemiyoruz. Belli kurallara oturtulmuş, belli ilkelerle desteklenmiş, üretim, yaratıcılık, çalışma gibi gibi asıl beka gerektiren konuları bırakıp birbirimizin derdine düşmüşüz. Şu seçimler bitsinde kurtulalım artık. Bu ülkede seçimlerde, söylemlerde bayağılaştı artık. Bölündük, kutuplaştırıldık. Çok kolay vatansever çok kolay vatan haini olur hale geldik. Değerlerimizi yitirdik, yitirmeye devam ediyoruz. Bu ülkenin kaderini, gündemini artık salt siyasiler belirlemesin.

ölmüş birini özlemek

lawyer x
Rahmetli eniştem vefat ettiğinde yaşadığım duygudur. Enişte gibi değil, dayı gibi, amca gibiydi benim için. Eczacı idi kendisi ve her hasta olduğumuzda onu arardık. Yeni vefat ettiği zaman aramıştım ve telefonu açılmıştı. Telefona bakan halamdı, eniştemi soracaktım ki o anda aklıma vefatı geldi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü, boğazıma resmen bir şeyler düğümlendi. Çünkü halamları başsağlığı için daha aramamıştım. Böyle şeylerde pek iyi değilimdir. O an ağlamaya başladım ve halam anladı. Bazen içim sızlar. Biliyorum bir gün görüşeceğiz. Hala rüyalarımda görür sarılır öperim. Allah kismeye hasret çektirmesin.
2

sözlüğe veda

aydakigunes
Hak veriyorum yazar arkadaşımıza, ve şu giride uzun uzadıya konuşabilirim.
Bakın arkadaşlar, evet seçim zamanı. Evet herkesin bir dünya görüşü var. Olmalı da.
Ben muhalefeti destekliyorum da sen iktidarı tutuyorsun, vay anam siz kötüsünüz, siz pisliksiniz. Bu benim görüşüme uygun değil bas eksiyi... falan filan, bunlar ne kadar iğrenç düşünceler.
Bir yazarımız çıkıp veda ediyor ona dahi laf ediyorsunuz.
İleride, sözlük büyüdükçe, bu tarz vedalarla elbet karşılaşacağız. Her sözlükte gelişen, gelişebilecek bir durum bu.
Benim savunduğum kısım şu;
Sözlüğün işleyişi nedir? Tanımlar yaparsın, başlığa uygun giri girersin. "Fikirlerini özgürce ifade edersin."
Ve kimseyi de sevmek, sürekli artı vermek zorunda değilsin. "AMA SAYGI DUYMAK ZORUNDASIN."
Ben şimdi muhalefeti desteklediğime dair bir giri girsem bilmem kaç eksi alır.
Çünkü sözlüğün çoğunluk kesimi, hatta tamamı, benim görüşüme zıt kesimde olanlardan.
Tamam kabul, eksi vermenin amacı; 'bu giriye katılmıyorum' demek.
Ama inanın biraz fazla abartıyorsunuz.

Her neyse.
T: sözlüğe veda etmek isteyen yazarların son girisini bırakacağı muhtemel başlık.
3

sakinleşme yöntemleri

martilara simit atan kadin
sizi bilmem ama beni protest rap kadar hiç bir şey sakinleştirmiyor. kalbimin ritmine ve nefes alışıma dışarıdan bir şey yetişmeyi başaracak ki o ritme kendimi kaptırıp yavaş yavaş sakinleşeyim. öbür türlü bir yere yada bir şeye zarar veriyorum hiç istemesem de.

nefes tekniğiymiş, meditasyonmuş, ağlamaymış... ah canım ne minnoş insanlarsınız ama bana vız gelir tırıs gider. tam sakinleştim derim yine kan beynime sıçrar. en iyisi müzik... tertemiz.

instagram kullanmayan insan

lawyer x
Pasif bir direniş içindeyim efendim. Şahsi fotoğraf paylaşmadan kullanıyorum. Kitaplardan alıntılar, şiirler, çiçekler, gökyüzü,sokaklar, düşünceler paylaşıyorum. İnsanların hayatlarını bu kadar göze sokmalarını da pek anlamıyorum ama kınamıyorum da. Vaktinde ben de öyleydim. Duruluyor insan vesselam.

sinem bilmiyordu sen bağır

finite infinite
Sinem...
Bak senin kız kardeşin, kızın, kuzeninden bir farkı yok aslında.
Farkı ne 22 yaşındaki kemik yapısı, ne 11 yaşındaki aklı. Onun farkı pırıl pırıl kalbi, insanların pisliğini bilmeyen yüreği.
Kendisine yapılanların adiliğini anlamayan beyni bağırtmadı diye onu, ona bunu yapan 5 şerefsiz serbest kaldı. Adaletinizi öpsünler sizin...
Gelelim buraya bu saate kadar yoğundum, bir bakayım dedim aileme ne var, ne yok?
Bakmaz olaydım be!
Giysilere küfür edene başlık, saçma sapan kendini çağdaş sanan havaalanı zırvasına başlık,yok kadın nasıl omalı, yok elma kırmızı mı yeşil mi, ateiste başlık, siyasete, dine bile başlık. Yontun bakalım hep kendinize...
Yazık, vallahi de billahi de çok yazık.
Edit:hadi bunu da eksileyin. Alkışlar hepinize benden.

elektrik faturasındaki kayıp kaçak bedeli

lavii
Verginin vergisi değildir. Kayıp kaçak miktarı, dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım sisteminde tüketicilere verilen enerji miktarı arasındaki farktır. İşin içinde bir tek dağıtım şirketi yoktur aynı zamanda iletim şirketi de vardır. Dağıtım şirketi buradan beslenir. evine kadar gelen o hizmetin şebeke tadilatını yada alt bakım çalışmalarını yapan onca insanın maaşları da buradan ödenir. O değilde TRT katkı payına sesiniz neden çıkmıyor?

instagram kullanmayan insan

mucahitonen
Manevi açıdan yıpratıyor isteseniz de istemeseniz de gayri ahlaki bir fotoğraf karşınıza çıkıyor En fazla 2 gün dayanabildim sonra kapattım. Derdi olan kimsenin uğraşmayacağı uğraşsa da bir süre sonra kapatacağı bir platform.

Kapitalizmin bizden (ç)aldığı en büyük şey zamanımızdır.

Dünya üzerinde yanlış bilgi yayan 3 kaynak vardır.
1-İnstagram
2-Facebook
3-Ekşi sözlük
Bunun sağlamasını yapabilirsiniz.

yazarların 31 martta oy vereceği parti

lawyer x
Tehlikeli bir başlıktır. Saygı ve sevgi çerçevesinde herkesin oyunun gizli kalması gerektiğini düşünüyorum bir hukukçu olarak. Siyaset, bizleri üzer, parçalar ve biribirimizi kırmamıza sebep olur. Bu konuda coğrafyamız ne yazık ki çok başarılı. Birbirimizi kırmadan, dökmeden üzmeden birlik olacağımız günlerimiz olsun inşallah. Bir de her seçim döneminde emma goldman'in "if voting changed anything, they'd make it illegal." Sözü gelir hatrıma.

yılbaşı gecesi evde oturan ezik ve yalnız insan

gaucho
Başlık açma butonuna tıklayıp,yılbaşı yazdıktan sonra açılan başlıkların listelenmesi,ardından bu başlığın açılmadığını gören ve hunharca saldıran ben...
Şaka be olum.ezikde değilsiniz, yanlız da.sadece evde sevdikleriyle birlikte olmayı seven birisiniz hepsi bu.
Neyse maksat hasıl oldu.
İyi yıllar millet.

son dönemlerde türkiye'de yükselen ateizmin nedenleri

yola park eden arac
farklı bir pencereden bakacağım durum. heves, özentilik vb tüm durumları rafa kaldırıp inançlı olup sonradan bu yola yönlenenler tarafından bakacağım olaya:

inanan bir insanın ateizme veya diğer dinlere yönlenme sebebini anlayabiliyorum, tasvip ettiğim veya desteklediğim için değil haşa. Allah korusun inşallah bende de öyle olmaz umudu ile her fırsatta ilahi, manevi destek diliyorum. fakat ben inançlı, yıllardır ibadetlerini gerçekleştiren birisi olarak bazen omuzumda taşıdığım yükün fazla geldiğini hissediyorum. elimden geldiğince isyana yönelmek yerine ibadetler ile kendimi durdurmaya çalışıyorum. hep bize anlatılan, öyle olduğu düşünülen "imtihanlar insanı dinine, ibadetine daha sıkı bağlar" düşüncesi beni zorluyor ve ters etki gösteriyor.

imtihan vardır, gerçekleşir bize düşen nedir? kabullenip sineye çekmek sanırım.
insan omuzundaki yükte bir gevşeme, azalma görmedikçe sineye çekemiyor, sabredemiyor. zaten dünyanın malum hali ortada iken dinine bağlı insanların Allah'tan daha çok yardım görmesi gerekir diye düşünüyorum. Bir tarafta bu dünyada tüm kötülüklere tüm pisliklere rağmen inanan, ibadet eden insanların omuzlarındaki yük kat kat artarken, diğer tarafta diğer bahsettiğimiz kötülüğün, şerin odaklarının kahkahalar ile, rahatlık ile yaşayıp zulüm ediyor olması beni çok yoruyor, çok kırıyor, parçalıyor.

zaten bu dünya'da gerçekten inanan,kötülük barındırmayan belki bir avuç insan kalmış iken yaratıcısının yardımı en çok onlara olmalı gibi geliyor bana. tek bir doğru nokta var, her imtihan insanın imanını yeniliyor. bazen yüküm hafiflemiş gibi hissedersem biraz daha boşladığımı, dinime olan görevlerimde biraz daha başıboş davrandığımı fark ediyorum. Yük artınca tazeleniyorum yalan yok bunu da kabul ediyorum. ahir zamanda olduğumuzu biliyoruz, inanıyoruz bu zamanda hep kötüler kazanıyor, diğer herkes yükünün altında cebelleşmek ile meşgul kalıyor.

bir nevi dünya adaptasyonu aslında bu durum.dünya'ya uyum sağlama süreci maalesef.

inançlı birisi bunları kaldıramaz ise bir yerden sonra onlar gibi olmaya başlıyor. onlar gibi oluyor. bir dönem kalbi ile kabul ettiği ne var ise görmezden gelebiliyor. çünkü algı, görünen o ki ne kadar az inanıyorsan o kadar az yük taşıyormuşsun gibi geliyor insana, gerçekten... Allah o düşünceleri tecrübe etmeme imkan vermesin. Ama ben de korkuyorum bir gün bu hale gelmekten. Allah hepimizin yükünü hafifletsin. Bu düşüncelere girdiğimiz için bağışlasın.

jose saramago

siyahhanim
Yazarın kendisi tanıtılmış bende bir kitabı hakkında izlenimlerimi paylaşmak istiyorum;
Jose Saramago'nun Kabil kitabını eleştirel düşünce ve din mahiyetinde bir bakış açısı ile irdelemek yerinde olacaktır.
Bu kitapta Kabil, Adem ve Havva'nın kötü çocuğu olarak temsil edilir ve bu kötü çocuk genel olarak sanılanın aksine tüm dinlerdeki tabuları aldığı normal bir yaşam sürememe cezası ile irdeler.
Aynı zamanda peygamber algısını da sorgulayan kitapta tanrı Efendi olarak nitelendirilir ve kabilin asli görevi efendinin işlerini bozarak bir nevi kader olgusunu sekteye uğratmaktadır.
Sonunda ise Efendinin sadece masum insanları hedef alarak cezalandırdığını belirtiyor.

(Kitap,genel manada felsefe ve edebiyat eseridir. Kesinlikle ateizm kaynağı değildir. Yazdıklarımla rahatsız ettiysem özür diler, saygılarımı sunarım.)

kuzey kore

serendipity
Diktatörlük rejimi ile yönetilen kapalı ülkedir.

Askeri törenlerinden yayınlanan bir kesit fotoğraf yüzünden gözleri kör etmiştir.
Diktalığını resim karesinden de hissedebileceğiniz görsele bakmadan önce birkaç kez elinizi yüzünüzü korumanızı tavsiye ederim.
2

karadeniz-akdeniz otoyolu projesi

serendipity
144 yıllık hayalin projesi bu yol sonunda tamamlanmasıyla hizmete açılacak. İlk olarak Osmanlı döneminde gündeme gelen Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi'nin hizmete açılmasıyla Karadeniz'den Akdeniz'e ulaşım 6 saate düşecek. İlk olarak Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz döneminde gündeme gelerek, ikinci Abdülhamid zamanında projesi Fransız mühendislere çizdirilen ve 144 yıllık rüya olarak adlandırılan Karadeniz- Akdeniz Otoyolu Projesi'nin 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. Yaklaşık iki milyar TL'ye mal olacak 818 kilometrelik yolla, Karadeniz'den Akdeniz'e ulaşım, 6 saate inecek. Proje kapsamında toplamda 25 adet tünel bulunmaktadır. Bunlardan 23'ü tamamlanmıştır.
Projenin geçiş güzergahında bulunan iller:Ordu, Sivas, Kayseri, Kahramanmaraş, Adana ve Hatay bulunmaktadır.

milletvekilleri ne yapar

mucahitonen
Düzenlenmesi gereken kurumdur. Bu kurum sadece MV. Maaşı için 5 senede 550.000.000 lira harcar. Araba, benzin koruma sağlık sigortası ayrıldıktan sonraki ödenen maaşlar İletişim ücretleri (ki yeri geldi mi aylık 1.000.000 tlye ulaşıyor (bkz:
Elif doğan türkmen
) bunlardan bahsetmiyorum bile

Ayrıca kanun kabul vs. Zamanlarda bir mv. Kolay kolay kendi partisinden başka bir şey seç(e)mez. Hep beraber kaldırır elleri hep beraber indirir. Bunun yerine her partiden 10 kişi olsa yine aynı şeyler olacak. Bu uç örnek olabilir ama 600 mv. Yerine 200 veya 250 çok rahat yeter. Daha çok çalışsınlar Çünkü bu adamlar uyumaya değil çalışmaya geliyorlar bu millet için kendilerini feda edemiyorlarsa oraya oturmayacaklar
(bkz:mandıra filozofu)
1

tarafsız habercilik

siyahhanim
Bir nevi mümkün olmayan habercilik sistemidir ve dünyanın hiçbir bölgesinde mevcut değildir. bunun sebebi olarak; habercilik yapan insanlarında belli bir siyasi görüşleri,fikirleri, dini, ırkı olduğunu unutmamak gerekmektedir.
Kim ne söylerse söylesin, dünya üzerindeki bütün devlet televizyonları iktidar yanlısı bir politika ile habercilik yaparlar, eğer hükümet dediğimiz sistem toleranslı bir yapıya sahipse, objektif haberciliğe en yakın haberciliği devletin televizyonlarında bulmam mümkündür.

Yani kısaca objektif olamayan televizyon sadece Türkiyeye has bir durum değil, sadece türkiyeye has bir durummuş gibi lanse etmekte global düzeyde bir politika barındıran eylemdir.

erkek dediğin nasıl olmalı

ecenur
bugün birlikte olduğu kadından ayrılınca yarın arkasından konuşmasın bugün namus bilirken yarın namusunu kötülememeli
beraber ne yaşarsanız yaşayın kimse bilmesin
ulaşamadığı ciğere mundar demesin yüz bulamadı diye küfür edip arkasından konuşmasına gerek yok
(bazı erkekler) sevgilimse herşeyi yapacaz kafasından çıkmalı
kadının olduğu ortamda küfür etmemeli
toplumda bacağını iki metre açarak oturmasın
ha bide yeni görüyormuş gibi şu kadınlara bakmayın yaa yolda yürüyemez etmeyin insanları
( BUNLAR HERKESE DEĞİL HEMEN LİNÇ ETMEYE ÇALIŞMAYIN)
Sözlük
döviz kurları canlı