confessions

harun

muadili işini görür eczacısı - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 2597
  2. takipçi 23
  3. puan 18364

ace

reis
league of legends oyununda, rakip takımın veya kendi takımınızın tüm oyuncuları öldüğünde, eğer ingilizce oynuyorsanız, "ace!" yazar, bunun anlamı "katliam" demektir.

ikinci bir anlamı ise, jitem'in kurucularından olan binbaşı ahmet cem ersever'in lakabıdır, (bkz:a.c.e) bu lakabın konmasının sebebi isim ve soy isminin baş harfleridir.

stephan zweig

0danberi
Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 tarihinde Avusturya- Viyana da dünyaya gelmiştir. 

Stefan Zweig, Avrupa'nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve yaşamındaki düş kırıklıkları nedeniyle 22 Şubat 1942'de Rio de Janerio'da karısı Lotte ile birlikte zehir içerek intihar etti. Stefan Zweig, ölmeden önce yazdığı mektupta intihar nedeni olarak Hitler'in yarattığı kaosun ve faşist düzenin kalıcı olacağına inanması ve bu inançtan dolayı bir büyük bir umutsuzluk, karamsarlık hissettiğini dile getirmiştir. 
ayrıntılı anlatım için: https://m.haberler.com/amp/stefan-zweig/biyografisi/

biryalnizlikvaramirim

harryninasasi
ilk ben yazacağım diye hevesle geldiğim, gelince sözlüğümüzün entry bükücüsü (bkz:harun) tarafından hayal kırıklığına uğratıldığım nickaltına sahip yazar.
Kendisi ile ilgili yazmak istediğim o kadar çok şey var ki..
Neyse benim minik yalnızım anlar benim söyleyemediklerimi.
Sözlük hesabı hayırlı olsun.

legatus

finite infinite
Legatus, Roma Ordusu'nda görevli olan ve modern ordulardaki general rütbesine karşılık gelen askeri unvan. Senatoryal bir derece olarak, dux rütbesinden bir üst dereceydi ve tüm askeri tribünlerin üzerinde bir mevkiye sahipti.

unutulmaz filmler

dilemma
Benlik bir başlık buldum. Burası değerlenecek diyerek güzel bir liste bırakayım sizlere;
(bkz:lord of the rings serisi)
(bkz:harry potter serisi)
(bkz:i am sam)
(bkz:the skin i live in)
(bkz:patch adams)
(bkz:what dreams may come)
(bkz:enemy at the gates)
(bkz:my sister's keeper)
(bkz:law abiding citizen)
(bkz:freedom writers)
(bkz:seven pounds)
(bkz:the number 23)
(bkz:pet sematary)
(bkz:the pursuit of happyness)
(bkz:perfume)
(bkz:the fountain)
(bkz:girl, interrupted)
(bkz:deja vu)
(bkz:john q)
(bkz:the great debaters)
(bkz:edward scissorhands)
(bkz:the machinist)
(bkz:the illusionist)
(bkz:predestination)
(bkz:the best offer)
(bkz:a walk to remember)
(bkz:the notebook)
(bkz:the great gatsby)
(bkz:atonement)
(bkz:moulin rouge)
(bkz:dancer in the dark)
(bkz:zodiac)
(bkz:troy)
(bkz:the crow)
(bkz:jumanji)
(bkz:rain man)
(bkz:the artist)
(bkz:casablanca)
(bkz:dead poets society)
(bkz:donnie darko)
(bkz:hachi: a dog's tale)
(bkz:spotlight)
(bkz:million dollar baby)
(bkz:12 years a slave)
(bkz:truman show)
(bkz:into the wild)
(bkz:v for vendetta)
(bkz:a beautiful mind)
(bkz:good will hunting)
(bkz:clockwork orange)
(bkz:requiem for a dream)
(bkz:braveheart)
(bkz:oldboy)
(bkz:the shining)
(bkz:memento)
(bkz:the prestige)
(bkz:the pianist)
(bkz:the intouchables)
(bkz:the green mile)
(bkz:interstellar)
(bkz:saving private ryan)
(bkz:the usual suspects)
(bkz:the silence of the lambs)
(bkz:seven)
(bkz:inception)
(bkz:forrest gump)
(bkz:fight club)
(bkz:pulp fiction)
(bkz:schindler's list)
(bkz:the shawshank redemption)
(bkz:leon: the professional)
(bkz:the seventh seal)

güven sözlük

mavikaranlik
son sosyal medya gönderilerini artık sözlük üzerinden görüp takip edebileceksiniz.

İster aşağıdaki işaretli yerden bu sayfaya ulaşabilir:İsterseniz de aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

guvensozluk.com/sosyalmedya

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

https://twitter.com/GuvenSozluk
https://www.instagram.com/guvensozluk/
https://www.youtube.com/channel/UCxv-Dc-p1tSgkGgz-RZVQUg

meditasyon ve tütsü ilişkisi

dhairy
meditasyon esnasında tütsü, zihinsel odaklanmayı ve motivasyonu artırtığına inanıldığı için yakılır.

asıl nedeni ne imiş bakalım birlikte:
MÖ 563-483 arasında Hindistan'da yaşadığı tahmin edilen ruhani öğretmen ve Budizm'in kurucusu buda sidarta gautama bir vaaz verir. vaazın ortasına doğru keşişlerden birini sivrisinek ısırır. keşiş düşünmeden vurup sivrisineği öldürür. sonra kan bulaşmış avucuna bakıp dehşete kapılır. buda'nın önünde cinayet işlemiştir. vaaz bitince gautama'ya akıl danışır. gautama hemen çözümü bulur "tütsü". böcekler dumanı sevmez ya! artık seanslar esnasında keşişleri sivrisinekler rahatsız edemeyecektir ve cinayetlere engel olacaktır.

sarjkablosu

tekinsiztip
sarjkablosu olarak başladığım sözlük hayatına, yaşanan bir iki teknik sıkıntıdan ötürü tekinsiztip olarak devam etme kararı aldım. sözlük yönetimine de bu transfer sırasında bana yardımcı oldukları için teşekkürlerimi sunuyorum.

şarj kablosunun da modası geçecek zaten, temassız falan oluyormuş artık diyorlar.

muhtaç ailelere elektrik desteği

serendipity
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılının ilk haftalarında duyurduğu düzenli sosyal yardım alan, yardıma muhtaç ailelerin, ihtiyaç sahiplerine verilecek 80 liraya kadar elektrik desteğinin önümüzdeki haftaya kadar uygulamaya girmesi bekleniyor.

Aylık 150 kkwh'a kadar olan tüketimler devlet tarafından karşılanacak.
Destek şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma şartı aranıyor olacak.

Elektrik tüketim desteği hane içinde (ikametgah durumuna göre) kişi sayısına göre belirlenecek.

Hanede;
-2 veya daha az olan kişi sayısı için 75 kwh
-3 kişi olanlar için 100 kwh
-4 kişi olanlar için 125 kwh
-5 ve üzeri kişi sayısı için 150 kwh
Olmak üzere her ay düzenli elektrik desteği verilecek.

Ödemeler Ptt üzerinden yapılacak olup; Kimlik belgesi, Elektrik faturası ile ibraz edilerek yardımdan faydanılabilecektir.

Faturalardan düşülerek verilecek desteğin hane sayısı baz alınarak 40-80 tl'lik düşülecek tüketim destekleri olacaktır. Eğer kullanılmayan kwh desteği varsa bir sonraki aya kesinlikle de devredilmeyecektir.

Destekten 10 milyon vatandaşımızın faydalanması bekleniyor.
haber kaynağı

dejavu

finite infinite
Yaşanılan anın daha önce de yaşanıldığı hissine kapılmanıza yol açan, zaman zaman da anlık karelerle destekleyen psişik bir deneyim. Aslında olan ruhun anlIk zaman kırılması sırasında sıçrama yaşamasıdır.insanların büyük çoğunluğu hayatlarında en az 1kez de'ja vu yaşar ama pek azı farkına varır.

duyu ötesi algı

finite infinite
Öngörü. 6.his. Bazılarına göre psişik bir güç. Bu güçlere sahip insanlar ajanlık ya da cinayet vakalarında danışman olarak kullanılabiliyor. İnanmayanlar var elbette zira araştırmalar ispatlayamadı. Çünkü araştırmalar sırasında bu güçlere sahip oldukları iddia edilen kişiler güçlerinde azalma olduğu iddiasında.

koza han

0danberi
Koza Han 1491 yılında Sultan 2. Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah'a İstanbul'daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır. Koza Han, geniş, dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olan han'dır. Tam ortasında küçük ama muhteşem duruşu ile bir mescidin altında şadırvan vardır.

html

dostoyevski
Hiper metin işaretleme dili. Pek dil olarak sayılmaz camiada. Ön yüz geliştiricilerinin ve bütün web sitelerinin bir kısmını da olsa html olusturur. Html ile olusturulmus dosuanın uzantısı .html ya da .htm dir. Bu dosyaya tıkladıgınızda varsayılan olarak kullandıgınız tarayıcıda acılır.

javascript

dostoyevski
Js sitelere hareket katar. Mesela bir siteye giriyorsunuz karşınıza birden kutucuk patlıyor bildirim istiyor musınuz ya da ne kadar kapat tusuna bassanız da sürekli yonlendirme yapan kutucuklar işte onlar popup oluyor. Scripting dili.

unity

dostoyevski
Oyun motoru. Mobil uygulamaları ya da oyunları masaüstü uygulamaları ya da oyunları scripting ile tasarlamanıza ve build etmeye yarayan mükemmel ötesi bir program.

dünya kediler günü

integral
Bugün bir kediyle tanış oldum. Adı osman, amcamın adı da osman. Amcamı sevmedim hiç ama seni sevdim osman. Kediler günün kutlu olsun osman kardeş. Sen çoğu insandan daha kralsın. Görünüşün tatlı, insanlara zararın da Yok, sana nankör diyen insan da önce dönüp kendine baksın bir zahmet.

manifest

dostoyevski
Bir uçağa biniyorsunuz ve indiğinizde havaalanında polisler insanlar sizi bekliyor ve ne olduğunu sorduğunuzda uçağınızın 5 yıldır ortada olmadığını, tüm yolcuların ölü kabul edildiğini düşünün. Hikayesi böyle başlıyor dizinin. Heyecanla yeni bölümlerini bekliyorum.

sözlük yazarı olup hala bayan demek

kleopatra
Sözlük yazarı olup da hâlâ tanımsız giri yazmanın ayıbına uzaktan yakından yanaşmayacak davranış/tercihtir.
Kullanılan kelimeler insanların düşünce tarzını elbette şekillendirir ve üslup her zaman önemlidir ama bu meseleyi bayan yerine kadın diyerek çözemeyiz gibime geliyor. Ulan her şeyi geçtim ülkede Türkçe bilmeyen insanlar var. Medeniyetsizliğin tek emaresi bayan lafı olsun, tek derdimiz bu olsun lütfen

devlet bahçeli gibi giri yaz

harun
sözlük yazarlarının artık devlet bahçeli gibi giri yazması ve bunu onaylamasına ilişkin başlıktır. devlet bahçeli gibi giri yazamayan sözlük yazarının asıl amacı nedir? ne olabilir? bu sözlük yazarı devlet bahçeli gibi giri yazmamak için kimlerden 'yazamazsın' talimatını almakta veya beklemektedir?
evet sayın sözlük yazarları kardeşlerim, giri yazanlar başlığa uyum sağlamış olacak olmanın rahatlığını yaşarken bir yerlerden 'yazamazsın' talimatını alanlar zillete uğrayacaktır.
şöyle bilinsin ki eğer güven sözlük yazarları diğer sözlüklere inerse sözlük yazarlarının uykusu kaçar kim güven sözlüğe cephe alıyor karşı duruyor ise bilinmelidir ki güven sözlük doğru yoldadır.
karalama kampanyası yürütenler yarı yolda kalacak olup dış sözlük güçlerinin esiri olmuş olan acizlerdir. bu insanlar hiç mi akıl etmez sağlıklı düşünemezdir?
bizim derdimiz her şeyden önce güven sözlüğü yükseltmek en tepelere çıkarmak ve o mukaddes birinciliğe ulaşmaktır. kimse güven sözlük yazarlarını hafife almamalı ve almayı dahi düşünmemelidir.

karalama kampanyasına dair olan çalışmaları eshefle kınıyor, dahil olanları ise çözüm yoluna davet ediyoruz. bizleri yanlış tanımlayanlar bizleri hiç tanımamış oturup girilerimizi okumamışlardır. bizler sözlük ahalasi olarak kimselerden emir almaz ve uşaklık etmeyiz.

Radyo Yayını