natuk baytan

homicidial
Türk senarist, oyuncu ve film yönetmeni
Hafızalara kazınmış en güzel Kemal Sunal filmlerinin yönetmenliğini yapmıştır. 5 Aralık ölüm yıldönümüydü. Geçmiş de olsa saygı ve sevgiyle anıyorum.

yoga

kuzenim yazmis
Sanıyorum ülkemizde en yanlış bilinen ve yanlış yaklaşılan şeylerden biridir. Hep bir oturma pozisyonu bilinir ve yoga yapmak sadece o pozisyonda oturarak "omm" vb. ses çıkarmaktan ibaret sanılır. Hayır efendim, yoga bu değil. Yogaya başlamadan önce kendisiyle ilgili en çok güldüğüm şeylerden biri "yoga içsel bir yolculuktur." cümlesiydi. Başladıktan sonra anladım ki yoga gerçekten içsel bir yolculuk. Her şeyden önce hem bedenen hem ruhen kendini daha iyi tanımanı, sınırlarını anlamanı sağlıyor. Temelde 4 yoga akım mevcuttur. Bu 4 akım da kendi içinde ayrılır. Hepsinin amacının temelde aynı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir başlayın, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. İlla bir yoga okuluna yazılmanıza da gerek yok ki ben zaten o tarz yerlerde topluca yoga yapmayı da doğru bulmuyorum. Sizin daha uzun kalmaya ihtiyaç duyduğunuz pozisyonu yoga okulundaki hoca veya birlikte yoga yaptığınız grup belirleyemez. O yüzden ya özel ders almak ya da evde, tek başınıza yoga yapmak çok daha mantıklı ve doğru olacaktır.

Not: evde yoga yapmak isteyenler mesajla ulaşırlarsa birkaç öneride bulunabilirim.

sanat

hacettepe
faruk nafiz çamlıbel in şiiri
\"Sen raksına dalarken için titrer derinden
Çiçekli bir sahnede bir beyaz kelebeğin
Bizim de kalbimizi kımıldatır derinden
Toprağa diz vuruşu dağ gibi bir zeybeğin\"

türklere has ölümler

can
Yalnızca Türk halkında görülebilir denilen 19 ölüm şekli:Amerikan Northwest Havayolları'na ait bir DC-10'un iniş takımı yuvasına gizlenerek Amsterdam'dan New Jersey'e kadar uçan Türk, donarak öldü.
22 Kasım 2013

şehinşah

mavikaranlik
tarzı çok farklı olduğu için beğenemediğim ama gerçekten sanatını iyi yapan bir rap sanatçısı.

aşağıda ki acepella da takındığı tarzını beğenmekteyim (2:38) :

can

tor
Günler haftaları haftalar ayları aylar yılları kovalar durur. Bizlere abilik yapan 1.Nesil yazarımız değerli büyüğümüz aramızda olmanızdan mutluluklar duyduğumu iletiyor ve sonsuz saygılarımı sunuyorum.
2

birer birer

erbakanin adami
Cem' oldu bezm-i sohbete yaran birer birer
Cem aldı dest-i işarete rindan birer birer

Ey erhev ol o rahgüzerden girizpay
Cem oldu kûh-i aşka pelengân birer birer

Oldu çegân yine katarat-i şerab-i rürh
Manend-i silk-i dane-i mercan birer birer

Darüşşifa-yi vusleti etti güşade yâr
Bimar-i hecre eyledi derman birer birer

Nabî hayal-i mahruhân doldu sineye
Gûya ki geldi mektebe huban birer birer

(bkz:Urfalı Şair Nabi)

tüpçü

nushirevan
tüp satan, getirip ocağa montajlayan kişi.tüpçü deyip geçmeyin ama.. genellikle omuzunda taşıdığı tüpü ocağa bağladıktan sonra çakmağı şöyle bir etrafında gezdirir. sen tırsarsın, iki adım geri çekilirsin ne olur ne olmaz diye ama tüpçünün kılı kıpırdamaz. neden? çünkü o adam tüpteki basınçla ortam basıncı arasındaki fark yüzünden tüp alev alsa dahi ateşin içeri girmeyeceğini ve tüpün patlamayacağını senden iyi bilir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol