türkilizce

mehmetyildirim
Epeydir aklima tasallut olmus dil carpmasi konusudur. Yapilana baska tanim bulamadigimdan bunu layik görüyorum. Hemen örnekleyelim.

Mp3 okurken m ve p harfleri em pi diye ingilizce telafuz edilirken, 3 üç diye türkce ediliyor. Sebep ne olaki? Cümle bazli örnek verelim: "arkadaslarla bir kafede oturup drink....."

iyi de simdi bu kelime veya cumle orneklerinde turkce mi konustun ingilizce mi? Hayir bana göre turkilizce. Neden sadece turkce ya da ingilizce degilde kombinasyon yapiliyor? Karma egitimi yanlis anlamis olabilir miyiz?
Unutmadan cnbc-e yani si en bi si - e (e mi?) Kapat kapat...

burger king

fcsosyal
Türkiye'de mcdonalds'ı geçmiş ve daha çok iş yapıyormuş gibi görünse de çoğu Avrupa ülkesinde durum tam tersi. mcdonalds'lar dolu burger kingler boş. Uzun süre polonya'da kalınca mcdonalds cı olduk :d

nargile

monica ziyagildurulay
Kışın gelmesiyle teraslardan mekanların içlerine doğru transfer edilmiş 2. Sınıf delikanlı İtemi. İğrenç.

içmeyin demiyorum hobi olarak yine için ama lütfen ekrana üflemeyin, telefonuma verdiğim paraya yazık siz üfleyin diye akıllı telefon kullanmıyorum ben ay gibi parlak camı rezil ediyorsunuz, yapmayın ayrıca kırmızı rujla yapan hanımlar sizi kınıyorum o ruja yapılacak haksızlık değil. Iyyyk.

emra'a enda noktat el sifr

in vino veritas in aqua sanitas
mısırlı aktivist neval el seddavi'nin ortadoğu'da kadın olmanın daha doğrusu eşitsizliğin kol gezdiği bir dünyada kadın olmanın zorluklarını anlattığı gerçek bir yaşam öyküsünü aktardığı kitabıdır.

akıllara bir anda bora ayanoğlu'nun 45'liğini getirtir.

ne diyordu:

bana herkes sahip
benim hiç hakkım yoktur
ben akıldan yoksun
ama vazifem çoktur
adem'in yediği elma
hep benden sorulur
çünkü adım kadın
kadınım hükmüm yoktur.

firdevs mısır'da yaşayan bir hayat kadınıdır. bir erkeği öldürdüğü için idama mahkum edilmiş olan bir hayat kadını. neler yaşadığını; ezilmiş, toplumun kötü tarafı olarak gösterilmiş, sadece obje olarak görülmüş bir kadının trajedik hikayesidir.

sokrates

memosh usta
''bir soru bin cevaptan daha tehlikelidir'' diyen büyük filozof. ikna tekniği insanlara sürekli soru sormasına dayanır. sorduğu sorularla gerçekliğin ikna etmeye çalıştığı kişinin ağzından dökülmesini sağlar.
sokrates tarihin en devrimci hakikat savaşçılarındandır. hakikatin savaşını halkın içinde, hakikati onlarla beraber arayarak verir. kutsal olan her şeyi rededer. çünkü kutsallık, hakikatin içine atılmış bir virüstür. insanın kendisinden her geçen gün daha çok yabancılaşmasını sağlar.

döneminin egemenleri, sokrates'in halkı kendi gerçekliklerine her gün daha çok yaklaştırdığını gördüğü için idama mahkum etmişlerdir.

idamına saatler kalmışken bile insanlara on binlerce yıl yetecek kadar değerli dersler vermiştir.

sokrat, idamını beklerken bir öğrencisinin saz çaldığını görür. ondan bunu kendisine de öğretmesini ister. öğrencisi çok şaşırır ve der ki;
''hocam sen ki dünyada her şeyi bilen insansın, şimdi ölüme giderken bunu öğrensen ne olacak?''
sokrat, tarihte söylenmiş en önemli sözlerden birini o zaman söyler;

''bu hayatta tek bir şey varsa bildiğim, hiç bir şey bilmediğimdir''

karısı onu idama götürürlerken der ki;

''seni haksız yere idam ediyorlar ve bu beni mafh ediyor''

sokrat; ''yaa haklı yere idam etselerdi? bence böyle olmadığı için sevinmen lazım''

gerçeğin büyük savaşçısı, zalimlerden can dilenmeyerek, kendisinden binlerce yıl sonra yaşayacak bütün onurlu insanlara da güç vermiştir.

sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği

jean baptiste de la croix
istatistiki verilerle gerçek hayattaki verilerin uyuşmaması sonucu ve insanlara ekonomik kalkınma vaat edip bu vaadini 80'lere kadar sürdürdüğü halde daha sonradan vaadini yerine getiremeyerek halkın gözünde iktidarın meşruiyetini yitirmesinin sonucunda çöken devlet.

çöküşünden sonra dünya üzerindeki çoğu sosyalist devlet ya rejim değiştirmiş, ya da çin gibi daha liberal ekonomi politikalarına yönelmiştir.

mihail gorbaçov son bir atakla sovyet iktidarını korumaya kalksa da; yaptığı işler iktidarı korumanın aksine, iktidarın çöküşünü hızlandırmıştır.