dinlemek

mahur
Değer vermektir. Karsisinizdakine sevginizi nasıl gösteririz diye düşünüyorsanız sadece onu dinelmeniz yeterli. Doktorların bile hastalarını dinlemediği toplumumuzda can kulağıyla dinlemek gibi bir deyim bosuna meydana cikmis olmamali. Dinlenmek ise bir ihtiyaçtır. Özellikle çocuklar başta olmak üzere bütün insanların dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlemediginizi fark ettiğinizde karşınızdakinin gözlerinin içine bakın ve dinlemediginizi söyleyin bir daha söylemesini rica edin. ihtiyacı olduğu için mutlaka tekrar edecektir. Ama bu sefer gerçekten dinleyin. Arada kendinizi de dinlemeyi ihmal etmeyin.

fatih portakal

Tolgg
Fox tv'nin genel seçimlerde iktidar partisinin oyları henüz yüzde 50 dolaylarında olduğu sırada ekip arkadaşıyla suratı moraran bitanesi anahaber sunucusudur.
Ak Parti'nin yüzde 50'ye yakın oyla tek başına iktidar olduğunun kesinleştiği dakalarda Fatih Portakal, dalgın gözlerle ekrana bakıyordu. Portakal ve İsmail Küçükkaya'nın bu şaşkın ve üzgün yüz ifadesi uzun süre ekranda kaldı ve hafızalardan çıkmayacaktı.
Vurur yüze ifadesi, bozuldun mu aşkım sen bitanesi
1

tarçın

nurse
Çok çok sevdiğim baharat. Eğer birşeye tarçın girmişse beynim direk tatlı sinyali alıyor. Ama ben en çok çiçeklerim de kullanıyorum. Toprağın içine karıştırıyorum ne böcek ne sinek çiçeklerim mis gibi büyüyor.

kpss

nurse
En basit şöyle anlatılabilir herhalde : devlet memuru olmak için girilen bir çeşit sınav. Şu aralar taktım kafayı bu yılımı kpss ilan ediyorum. Sonra diyorum kendime o dersaneye tonlarca para yatır, 1yıl boyunca gündüz nöbetlerde gece dershanede harab ol, eve gel ev işlerini yap, uyu.. ve sonra ya zimmete düşmezsem? Hiçbir bağlantım yok ama yinede korkuyorum. Sonra diyorumki kendi kendime bir yıl harab olacaksın ama ömür boyu rahat edeceksin, çocuğuna güzel bir gelecek olanağı vereceksin, bir yıl sabret herşey güzel olacak. Hem sonunu düşünen kahraman olamaz. Sen sadece çalış..

cübbeli ahmet hoca

sans sommeil
Hoca yerine daha bir çok sıfat eklenebilecek "şey".
o sıfatları yazarım da sonra küfürden uyarı yiyorum.


Youtube'a cübbeli Ahmet Hoca ifşa yazınca ifşa videoları çıkan hocamsı.

Ayrıca erkek çocuklarına tecavüz edildiğinde "bademleme" savunması yaparak rengini belli etmiştir. Hala hoca diye bunu dinleyip yolundan gidenin aklına şaşayım.

beşiktaş

greg lauda
şampiyonlar liginde rekor puanı deplasmanlarda 3 te 3 ve namağlup olarak kazanmıştır. son yıllarda en düzgün yönetilen futbol kulübü olsa da eksikleri çoktur. alınacak yolları, başarılmaya namzet hedefleri daha çoktur.

diyet

mosii
Diyet deyince aklımıza sağlıklı ve dengeli beslenme gelmelidir. Çünkü diyet kelimesi esasen beslenme biçimi anlamına gelir.
Fakat bizim toplumumuzda bu kelime; içerisinde çok kısıtlı besinlerin olduğu, kısa sürede kilo vermemizi sağlayan ve yapılması oldukça zor olan anlamında kullanılır.

ordu

can
1.fındığın başkenti.
2.Ordu, bir devletin silahlı kuvvetlerinin tümü ya da herhangi bir askeri kuvvetin en büyük birliği. Ordular 4 ila 6 kolordudan oluşur. Günümüz orduları çoğunlukla en az orgeneral rütbesine haiz askerler tarafından komuta edilir.
3.karadenizde bir il adı.
4.istanbul fatihte cadde adı.(ordu cad.)

tren istasyonundaki sakinleştirici mavi ışık

serendipity
Mavi rengin canlılar üzerindeki rahatlatıcı etkisi teorik olarak bilinmektedir. Renk algı sıralamasında gözün ilk algıladığı renklerden biri değildir lakin huzur sıralamasında 1. Sırada geldiği kesindir.

Özellikle bazı kamusal alanlarda intihar oranlarının yüksek olması hasebiyle yetkililerin bu durumda alınacak önlemleri arasında renk etkisini de dahil etmişlerdir. İntihar oranı yüksek olan Japonya, 10 yıl önce özellikle tren istasyonlarındaki intihara meyilli yolcuların raylara atlamasını önlemek amacıyla istasyonları mavi ışıkla aydınlatmaya başladı. Hatta Başkent Tokyo'daki en işlek metro hattındaki 7 istasyon mavi led ampullerle donatılmıştır. Ampuller dışında yazı renginin de 'mavi ' olunmasına dikkat ederek; duvar yazıları, reklamlar, uyarıcı yazılarının renklerinde de etkisi gözlemlenmek istenmiş ve sonuç olarak mavi ışığın sakinleştirici etkisi olarak %80 oranında intihara meyilliğin düştüğü, uyarıcı yazılar konusunda da suç oranlarında azalma yaşandığı görülmüştür. Japonya'dan sonra İskoçya'da sokak lambalarında 'mavi renk' temasını deneyimleyip iyi sonuçlar almıştır.

Ülkemizde de hemen hemen olmasa bile çoğu ortak alanlarda 'mavi ışık' kullanımının arttığını görmekle birlikte yeterli görmemekteyiz. Özellikle hızlı tren istasyonlarındaki sahne ışığı minvalindeki led ışıklar göz almakla birlikte intihar düşüncesi olmayanı da intihara teşvik edecek cinstendir.

felsefe

nomen est omen
mutlak olana ulaşma gayesiyle yolda olma durumu.
Bu yolda yaptığınız seçimlerle mutlak olana daha yakın olmak da elinizde ondan uzaklaşmakta; ancak hiçbir zaman ona ulaşamazsınız.

emre konuk

erbakanin adami
Emre Konuk Türk yönetmen, senarist ve görüntü yönetmeni. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü mezunudur. Şuan Payitaht Abdulhamid yönetmeni

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol