töre

tdk beyi
Bir toplulukta benimsenmiş, yerleşmiş davranış ve yaşama biçimlerinin, kuralların, görenek ve geleneklerin, ortaklaşa alışkanlıkların, tutulan yolların bütünü

elektrik faturası açıklaması

hayatmemat
Günlük ortalama kullanımın 5.368 (kWh/gün) olan 30 günlük fatura tutarı 35 TL iken günlük ortalama kullanım 4.868 (kWh/gün) olan 60 günlük fatura tutarı 166 TL geldi bunun bilimsel açıklamasını yapabilecek arkadaş arıyorum not( 60 günün 15 günü evde hiç kimse yoktu sadece kombi en düşük derecede ve buzdolabı çalışıyordu yetkili birimede şikayette bulundum kontrol ettiklerini bir sorun olmadığını söylediler)
2

dedemin insanları

kisiselbakim
içeriği ile ırkçılığın sadece okyanus ötesinde olmadığını,bizimde içimizde yaşayan bir canavar olduğunu gösteren harikulade bir eserdir.

Mübadele
sözlük karşılığı : değiş,tokuş

İnsanlık karşılığı : sözde milliyetçilik ve cahilliğin heba ettiği nice güzel hayatlar

"Bir insanın ülkesini sevmesi takdir edilecek bir şey. Ama sevgi neden sınırda bitmek zorunda?"

benim İMBD puanım 9/10

kastamonu

mehmetyildirim
Kastamonusporun o dillere pelesenk tezahuratini aklima getiren sehirdir.

atcem deyon atemeyon
depcem deyon depemeyon
Dutcam deyon dutameyon
hep bes yeyon on yeyon
gastmonu gastmonu dep dep dep...


Öyle ki bu tezahurat tdk tarafindan ogretildigi gibi telafuz edilse sanirim agzimiza kurekle vururlardi..

Atacağım diyorsun atamıyorsun
Koşacağım diyorsun koşamıyorsun
Tutacağım diyorsun tutamıyorsun
Hep beş yiyorsun on yiyorsun
Kastamonu kastamonu koş koş koş..

ferolle aşk parfümü

samatyadan
yaklaşık 5 aydır kullandığım parfümdür kendisi kampanyadan yararlanarak uygun fiyatlara satın almıştım. özellikle çalıştığım ofis ortamında masa başı bayan arkadaşlarımdan olumlu tepkiler aldığımı söyelebilirim. facebook da sol tarafta aşk ve afrodizyak içerikleri ile sürekli görünen parfüm. (url:https://www.ferolle.com/)

ii. frederick

jean baptiste de la croix
24 ocak 1712 - 17 ağustos 1786 tarihleri arasında yaşamış olan prusya kralı.

gençliğinde zevke ve sefaya düşkünlüğü sebebiyle babası pek bir nefret etmiş kendisinden. üstüne bir de babasına "ben matematik sevmiyorum" deyince babası iyice sinirlenmiş ve "bu çocuk cidden benim mi lan?!" diye düşünmüştür.

18 yaşına geldiğinde hans hermann von katte ile aşk yaşamış ve bu sebeple hapse atılmıştır. babası da "bu hıyara ne ceza verilecekse 10 katı ceza verilsin" diye tembihlemiş mahkemeyi. haliyle ii. frederick 18 yaşındayken az daha vatana ihanetten asılacakmış. ama babası ilişkisinden vazgeçmesi ve frederick'in tüm rütbelerinin sökülmesi karşılığında kraliyet fermanı ile frederick'i affetmiş. ama katte idam edilmiş o ayrı.

kendisi matematikten nefret etse de prusya'ya devrin en iyi matematikçilerini getirtmiş ve matematikte prusya ekolünün oluşmasını sağlamıştır.

ayrıca subay okuluna sadece soyluların değil orta halli ailelerin de girebilmesini sağlamış.

en çok dikkat çeken eylemlerinden birisi ise, savaş masraflarını halka yüklememesi. zira avrupa devletleri savaş masraflarını hep halktan aldığı vergilerle karşılıyordu. frederick ise savaşları halkın sırtına yüklememiş, devletin zenginleşmesini sağlamıştır. böylece savaşlardan ekonomik olarak etkilenmeyen halk da prusya'yı çok sevmiş ve prusya git gide "devleti olan ordu" moduna geçmiş.

kalıcı oje

monica ziyagildurulay
Yaptırdım hemde iki kere Çarşambaya üçüncüyü yaptıracağım. Şahane bir şey, tırnakta kalan oje başta tırnağıma zarar verir diye çekindim, sevmedim, hep aynı renk soğutur dedim yaptırmadım, pişmanım keşke hep yaptırsaydım yalnız yaptırdıktan sonra dikkat etmek gerekiyor gün içi temizlik, bulaşık gibi işleriniz varsa bozulabiliyorlar, kenarları sökülebilir, üzülürsünüz. Yaptırdığınız zaman minimal düzeyde temizliğe yanaşın Hatta hiç bulaşmayın her düzensizliğin içinde ki düzeni sevin sayın.

Tırnağınızı önce biraz inceltip üstüne iki üç kat bir şey sürüyorlar çok zahmetli bir iş değil max 30 dakka sürüyor.

hava almıyor, zarar görür diyorlar ama bende ters giden bir şey olmadı aksine tırnaklarımı daha çok sevmeye başladım unutmadan yaptırmadan manikür yapın 15 gün kalıyor oje, manikürle pamuk gibi oluyor.

Ps: tırnakta limon tedavisi uygulayın her türlü tırnağı sertleştirip, öpülebilir hale getiriyor.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol