gafile kelam nafile kelam

serendipity
Gafil avlananların ne olursa olsun söz kâr etmeyeceğini anlatır.
Çevresindeki gerçekleri görmeyen/görmek istemeyen, bilgisiz, kimselerin kendi bildiği gibi hareket edeceklerini haliyle Dolayısıyla o/onlara söylenecek her sözün boşa gideceğini anlatır.

araç konvoyu oluştururken gelen gereksiz heyecan

nushirevan
bi düğündür, sünnettir, asker uğurlamadır, efendime söyleyim akrabalarla x şehrinden y şehrine gitmedir, arabaların arka arkaya dizilip hareket etmesiyle beraber gelen anlamsız sevinç, bişeyler yapıyor olmadan kaynaklı iyi hissetmelerdir. hayır noluyorda yani arabaları öyle dizdiniz tek sıra gidiyonuz tamam. o arka koltuktakilerin camdan el sallama ihtiyacı nerden doğuyor bilader? hayır sanki falcon roketindeyiz üst atmosferden çıkış yapıyoruz. önü sonu iki tane araba arka arkaya gidiyor hayırdır bu ne heyecan yaw? hadi arkadakiler atraksiyon meraklısı filan, ya sen yılların şoförüsün bilader "dur bak nasıl solluyorum" diye hava atmalar mı kaldı kendine gel! hayır neden yani? hayatınız bu kadar mı tekdüze, bu kadar mı rutine bağladınız herşeyi de bu kadarcık hareket aksiyon filmindeki "öndeki arabayı takip et" heyecanı yaratıyor bünyenizde? hayır bu bi de taşra versiyonu bunların.. metroda vagondan vagona el sallayanları da var neler gördü bu gözler..

harabat ehlini hor görme zakir

finite infinite
Rivayet olunur ki,
Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin Şakir ve Zakir adında iki oğlu vardır. Zakir adı gibi sürekli hakkı zikirle meşgul salih bir evlattır. Şakir ise meyhaneden çıkmayan, ayık dolaşmayan biridir. Bir gün İbrahim Hakkı Hazretleri Zakir'i alır yanına birlikte bir yere gideceklerini söyler. Giderlerken bir meyhanenin önünde Zakir'e beklemesini söyler, içeri girer. Oğlu Şakir masa başında sızmıştır. Meyhaneciye, oğlunun ne kadar borcu olduğu sorar ve tüm borcu kapatır, dışarı çıkar ve Zakir'le beraber yola devam ederler. Babasının meyhaneden çıkmasının ardından Şakir uyanır, içtiklerinin borcunu ödeyip kalkacaktır. Meyhaneci, “borcun yok, baban ödedi” dediğinde, müthiş biri haya duygusu kaplar benliğini ve peşlerine düşer. İbrahim Hakkı Hazretleri ve Zakir bir uçurumun kenarındadır ve babası oğluna:
-Kırklar'dan biri vefat etti, atla, kırklara karışasın, der.
Zakir, onca ilme ve babasına duyduğu saygıya rağmen bir an tereddüt eder ve atlayamaz.
Tam o anda Şakir uçurumun kenarına gelir,
-Hakkını helal et baba, bismillah, der ve atlar.
Zakir'in şaşkınlığı arasında, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri o meşhur sözünü söyler:
Harabat ehlini hor görme zakir,Defineye malik viraneler var...
Uzun lafın kısası şudur ki, kimseyi hor görmemek, kendisi gibi düşünmüyor, bilmiyor diye kalp kırmamak gerekir. Zira şakir'in bildiğini de bilmiyordur belki de zakir. Saygılar.

bgbm

mavikaranlik
Adsense terimidir. Açılımı bin gösterim başına maliyet şeklinde olmaktadır. Aldığımız 1000 gösterimden elde edeceğimiz tahmini kazançları ifade etmekte kullanılmaktadır. Bu terimi ifade etmenin en etkili yöntemi formülüze etmek olacaktır.
(Tahmini Kazanç / Sayfa Görüntülenmesi) x 1000
işlemi bize BGBM sonucunu verecektir.
Bu kavramı artırmak için izlemeniz birkaç yol bulunmaktadır.
Kitleinizin ve içeriklerinizin kalitesi,
organik trafik, anahtar kelimeler,
web sitesinde sorunların çözümleri,
reklam eleme (başarılı reklamların yayınlanması),
fazla reklam birimlerinden yararlanma,
doğru reklam boyutlandırmaları
şeklinde sıralanabilir.

zenmate

mavikaranlik
Ülkemizde hali hazırda halen yasaklı olan bir çok siteye erişmek isteyen insanların en çok tercih ettiği yazılımların başında gelmektedir. Zenmate bir çeşit VPN programıdır, yani ip değişimi sağlayarak internette güvenle dolaşmanıza imkan sunmaktadır.

Bunun yanı sıra üllkemizde yasaklı olan wikipedia gibi sitelere erişebilmenizi sağlar. Zenmate bilinenin aksine bir paket programı değildir. Eklenti olarak sunulmaktadır ve tarayıcı üzerinde aktif edilmektedir. Böylelikle tarayıcınız ile sörf işlemi sağlarken farklı ip de görünen lokasyon konumunuz ile hareket edebiliyorsunuz.

mbps

mavikaranlik
İnternet dünyasında kullanılan standart hız birimine verilen isimdir. İngilizce olarak tam açılımı "Mega Bits Per Second" şeklindedir, 1 saniyede kaç mega bit aktarım gerçekleştiğini ifade etmektedir. 1 megabit bir veri 1 milyon bit veriye eşittir. Bu kavram en genel anlamıyla internet hızları ifade etme ve hesaplama işlemlerinde kullanılmaktadır.

Başlangıçta da bahsettiğimiz üzere "Mega Bits Per Second" şeklinde olan açılımı saniyede kullanılan mega bit değerini ifade eder.

MegaBit kavramının kısaltması "Mb" şeklinde olmaktadır. Sık yapılan hatalardan birisi bunun Megabyte ile karıştırılmasıdır. MegaByte kavramı isi "MB" olarak kısaltılmaktadır. Görüldüğü üzere Bit ifadesinde "b" harfi küçük Byte değerinde ise "B" harfi büyüktür.

ghz

mavikaranlik
GHz kavramı özellikle bugün yeni bir bilgisayar almak isteyen herkesin karşılaştığı bir ifadedir. İşlemci modellerinin yanında görüyor olmamız bu kavramın bir çeşit işlemci ölçüsü olduğuna ilişkin düşüncelerimizin oluşmasını sağlamış olabilir. Açılım olarak Gigahertz denilen bu birim, işlemci hızını ve işleme kapasitelerini bize bildiren bir çeşit saat frekans birimidir.

Saat hızı, saat oranı gibi ek isimlendirmeler de almaktadır. Diğer bir anlamda bu kavram işlemcilerin saniye başı sağlayabileceği max. işlem sayısını ifade etmek için kullanılmaktadır. İşlemcinin sağladığı her hesaplama, 1 Hertz değeri ile kabul görmektedir.

GHz ile Hertz hesaplama ifadesine örnek verecek olursak, 3.0 GHz değerine sahip olan bir işlemci 30.000.000.000 (3 Milyar) Hertz kapasiteye sahip olur. Yani diğer bir ifade ile bu işlemcinin saniyede gerçekleştirdiği işlem sayısı 3 Milyar'dır. Tabii ki işin içine bir de işlemci çekirdeği girer ise bu rakamlar artacaktır. Çünkü çift çekirdekli bir işlemciye sahip olmak demek Hertz değerini 2 ile çarpmak anlamına gelecektir. Bu durumda da yine yukarıda ki örneği baz alırsak aynı işlemcinin 6 Milyar işlem kapasitesine sahip olacağını söyleyebiliriz.

malware

mavikaranlik
Malware çok sayıda virüs çeşidini içinde barındıran virüs grubuna verilen bir isim olarak nitelendirilir. Verdiği zarar göz önüne alınırsa en tehlikeli virüs çeşitlerinden de bir tanesi olarak gruplaştırabiliriz.

Peki bu malware grubuna hangi virüs çeşitleri girmektedir?

Trojan
Rat
Stealer
Backdoor
Worm
Adware

Gibi birçok zararlı ve tehlikeli virüs çeşidi malware grubunun içinde yer almaktadır.

yapay zeka

mavikaranlik
Yapay zeka içerisinde hiçbir canlı organizma barındırmadan tamamen yapay, cansız araçlar, etkenler ile oluşturulan fakat böyle olmasına rağmen insanlar gibi davranışlar sergileyebilen makineler olarak tanımlanabilmektedir. En klasik örneğini izlediğimiz film ve diziler, okuduğumuz kitaplar çerçevesinde robotlarda hayal edebiliyoruz.

Bir İngiliz bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve kriptolog olan Alan Turing yapay zekâ kavramı ile ilgili ilk adımları atan kişidir. Kendisinin oluşturduğu ve ismine Turing testi dediği bir deney sayesinde bilgisayarların, makinelerin düşünme yetisine sahip olup olmadığını gözlemlemek adına ilk kriterleri gün yüzüne çıkarmıştır.

Artık dünya devleri haline gelmiş Google, apple gibi şirketler yapay zeka konusunda milyarlarca dolarlık araştırma işlemlerini sürdürmektedir. Bu nedenle zaten hayatımıza ufak adımlar ile girmiş olan yapay zeka kavramını yakında şaşırtacak düzeyde gözlemlemeye başlayacağız.

Bilim kurgu teorileri yüzünden herkesin korktuğu, gelişmesini istemediği bir kavram haline gelen yapay zeka aslında tüm insanlığa kolaylık, fayda sağlayabilecek bir araç olduğunu yakında kanıtlayacaktır.
[email protected]