birdman

mahur
Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi 2014, ABD yapımı kara mizah ve dram filmidir. Filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Alejandro González Iñárritu üstlenmiştir.
87. Akademi Ödülleri'nde En İyi Film kategorisi dahil olmak üzere 9 dalda aday gösterilmiş, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Sinematografi olmak üzere 4 ödül kazanmıştır
Filmim başrol kahramanı Keaton bir zamanlar süper kahraman rolüyle ünlenen fakat unutulmuş ve bir Broadway şovuyla tekrar ünlenmeye çalışan bir Hollywood aktörünü canlandırmaktadır.

119 dakikalık filmden biran bile kopmuyorsunuz. Kamera çekim tarzı alışık oldugumuzdan oldukça farklı. Sanki oyuncunun pesine takılmışız hissi veriyor. Sinema ve tiyatro arasında kalmış oyuncuların popülizme karşı bakış açısını gözlemlemek mümkün. Ayrica "eleştirmenlik"de bu elestriden nasibini almış. Bu filmden anladığım kadarıyla sanatçıda delilik mümkün olmazsa gerçek sanat yapamaz. Yada gerçek sanat delirmeden gerçekleşemez.

gurur ve önyargı

mahur
özgün adıyla Pride and Prejudice, İngiliz yazar jane austen'in ikinci romandır. Bircok televizyon dizisi ve sinema filmi olarakda uyarlanmış ama adı, daha çok Aşk ve gurur olarak kullanılmıştır. Kitabın konusunu söylemeye bile gerek yok, adından oldukça barizdir. Gurur, önyargı ve aşk üçgeninde bir hikayedir. ingiliz toplumu sınıflar arası ayrılıkları ve bu durumdan doğan tutumlar yalın bir dille kurgulanmıştır.
Sözlük
Kuluçka Makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord