sosyal medya kullanmayan insan

nushirevan
Kimi zaman benim gibi hukuki süreçlerden bıkan insandır. Belirli verileri bir araya getirip, konjönktürel yapıya göre komplo teorisi kastığım twitter hesabımı sırf bu yüzden kapattım. Teorilerimin çoğu tutunca, yargının "hayırdır bilader sen bu olaylar gerçekleşmeden önce nasıl biliyorsun bunları? Yoksa işin içinde misin?" sorusuyla karşılaştım. Bir suikasti 1 hafta öncesinden tahmin etmek mümkün değilmiş yargımıza göre. Ne yapayım? Kapattım gitti.. Ha, eksikliğini hissediyorum özellikle iletişim kurmak istediğim zaman ama bir daha öngörülü olmanın cezasını çekemem.

merhaba

serendipity
Çoğu başlangıçlara gebe bir selamlama sözcüğü olsa bile özünde masumane yatan emellerin aslında pek te masumane olmadığını da anlatan daha doğrusu başlatan sözcüktür kendileri.

Öhömm öhömm
Uzun bir sürecin ardından çok özlediğim sözlüğüme kocaman bir merhaba diye avazım çıktığınca bağırmak istiyorum.
Daha konuşacak, okuyacak çok satırlarımız var vesselam
(bkz:çok özlemek)
(bkz:saygılar)

pes etmek

nushirevan
Umudunu kaybetmektir.

1950'lerde Harvard'ta oldukça vahşi görünen bir deney yapılır. Dr.Kurt Richter ve ekibi, farelerin suda ne kadar dayanabileceklerini görmek için bir deney yaparlar.Araştırmalarına göre fareler, ortalama 15 dakika çırpındıktan sonra pes edip suda boğulmaktadırlar. Bu defa araştırmacılar, farelerin 15 dakikada boğulmadan önce bir dinlenme molası vermesine, nefeslenmelerine izin verirler. Sonra tekrar suya bırakırlar. Bu defa fare ne kadar mı dayanır?

60 saat! Evet, 15 dakikada pes edip boğularak ölen farelere, bir daha nefes alabileceklerine dair bir umut veren dinlenme molası, farelerin dayanma gücünü de tam 60 saat arttırmıştır.

İnsanlar da daha önce imkânsız saydığı şeyleri, test ettiğinde yapabildiğini sayısız kez keşfetti. Önemli olan umudunu yitirip yitirmemekti. Pes etmek, umudunu kaybetmekle kardeştir.

Pes etmeyin. Sabah kalkmakta zorlanmamızın sebebi, vücudumuzun beynimizle olan bir aldatmacasıdır. Çünkü bir önceki gün beklentilerimizi karşılamayan, rutin bir hayat tarzı ile beyin vücuda "amaaan kalkmayıver yine benzer bir gün olacak" der. Bu yüzden kalkarken zorlanırız. Oysa bir okul gezisi zamanını hatırlayın, gece ne kadar geç yatmış olsanız da enerjik kalkarsınız. Bunun sebebi sizi neyin beklediğini bilmiyor olmanızdır. Eğer her güne yeni bir gün mottosuyla başlarsanız asla pes etmezsiniz.

sigarayı bırakmak

serendipity
İçmeyen bir kesimi düşünün bu konuda ki kendilerini zira düğün halay başçılığıyla övündürüp, bu konuda gurur abideleri olmasıyla arşı ala-yı inletirler.
Neyse ne diyordum;
İçmeyenler var efenim, haklısınız içmeyin de zaten bu zımbırtıyı! Allah öyle bir noktaya getirtip te yeşilaycılıktan Hallice bu kardeşinize bile arda arda hiç ara vermeksizin, on beş dal evet evet on beş dal sigarayı içirtebiliyor. Sonrası kafa pilot tabi!
Sonra o meşhur nikotinin tatlış uyuşturucu etkisiyle yeni, eski farketmeksizin tanışanları, hatta akraba olanları bile var nasıl “bırakın” dedirten bir sorunsalın ana haber başlığıdır oysa ki…
Bırakın efendim, özel alanlarınıza müdahale edilmiyorsa kimsenin içtiğine içeceğine karışmayın.
Bu kafalar milyonluktan katrilyonluğa yatay geçiş yapmıyorsa bilin ki bazen o nikotinciklerin beyindeki muhteşem aşk dansıyla mümkün olabiliyor.
Siz siz olun efendim, bırakmaktan çok başlamamayı hedef güdün. Yoksa bırakmak için çok geç olabiliyor.
(bkz:kamu spotu)
(bkz:dumasız hava sahası)
(bkz:sigara içmeyin)
(bkz:sigara sağlığa zararlıdır)
(bkz:hayat çok zor be admin)
(bkz:sevdiğim kız abi deyince)

matrix resurrections

nushirevan
Matrix üçlemesinin devam filmi olarak açıklanan yeni film.


İnsanlar hakkında teoriler kasıyor film hakkında. Yok şöyle olacak yok böyle olacak. Arkadaşlar, filmin ana yapısını anlamadan bunu çözemezsiniz..

Örneğin makinelerin insanları pil gibi kullandığı insan tarlalarının olduğu, son insan şehri denilen zion'un göründüğü dünya da matrix'in bir parçası. O da gerçek değil yani bu konuda baştan anlaşalım. Sistem matrix evrenini, bu sistemin backup'ı olarak da zion'u yaratıyor. Şimdi bakıyorum da çoğu yorum, bu zion'un varolduğu, insan tarlalarının olduğu dünyayı gerçek addediyor. Bu da serinin hâlen anlaşılamadığının kanıtı olsa gerek. Neo'nun gerçek dünya denilen yerde sentinellere müdahale edebilmesinin nedeni de, oranın da sistemin bir parçası olduğundan. Biz aslında gerçek dünyayı hiç göremedik. Makineler, çoktan insanlar dışında enerji kaynağı bulmuş olabilirler. Bunu da mimar, neo ile görüşmesinde söylüyor zaten. Tüm bunlara rağmen, halen matrix 4'te, insanların nasıl kurtulacağına dair zion teorileri havada kalıyor. Matrix 4 eğer yeni bir matrix ise, zion da yeni bir zion çünkü.. "Zion zaten 4 kez yok edildi" dedi mimar la azıcık düşünün.

dolmak

serendipity
Duygusal birikmenin yüklem görmüş hali olan ögedir.

Duygusal birikme diyorum evet, bazen sizin bazen başkalarının belki de ayağınıza takılan o çok saçma çakıl taşına bile birikmiş, gücenmiş olabilirsiniz. En son damlası bahanesidir işin.

Birikmeye değdi diyeceğimiz hiçbir şey olmadığını, kafanızın ayyukaya çıktığını gördüğünüzde; özellikle boşa giden vaktinize acıdığınızda göreceksiniz ki gerçekten değmez. Gitmez, bitmez dediğiniz ne varsa bitecek ve gidecek. Hiçbir sıkıntı kalıcı misafir değildir. Yeter ki ağırlamasını ve sonrasında uğurlamasını bilin!
(bkz:geçmez dediğim acılar bir tozdan ibaretmiş)

sosyal medya kullanmayan insan

serendipity
Henüz pastane köşelerinde sevdiceğine muhallebi yedireceğini düşünen masum, kaf dağı yerlisi şahsiyettir.
Ara ara detoksunu yapmakta fayda görüyor olsak bile alışkanlık kazanan büyük kütle ve kitle için bırakıyor olması sigarayı bırakmaktan daha zor bir süreci olduğunu bilmekte fayda var.

15 eylül 2021 beşiktaş borussia dortmund maçı

serendipity
Beşiktaş ve Alman Dortmund arasında gerçekleşen maçtır.
Bir Beşiktaşlı olarak şampiyonalar liginde kıyasıya oynayan bir Beşiktaş'a karşın terminatör Dortmund karşısında 2-1 mağlup olunmuştur.
Verilmeyen bir penaltı gözümden kaçmadı değil ama nasip, Süper ligin bu sene ki performans ve transferlerine baktığımızda yine şampiyonun Beşiktaş olacağını söylemem gülünç olmaz diye düşünüyorum.

erdoğan gel temiz sayfa açalım derse görüşürüm

serendipity
Bir küçük enişte beyanıdır. Siyasal sağcı islamcı modelinden muhalif kanadıyla oy toplamaya çalışan, henüz parti kurmuş Ahmet Davutoğlu beyanıdır.
Zira kendisine ve partisine saygısızlık ve gafta bulunduğunu düşündüğüm ciddi bir ağızdan çıkan sözdür.
Zannımca anketlerin de sonuçlarını az çok göz önünde bulundurduğumuzda henüz bu kanaate varmasının altında eski partisine zeytindalı uzattığının ancak samimi olmadığının da göstergesidir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol