yüzüklerin efendisi

bunicktamyirmiharfli
sinemaya uyarlanacağı haberini aldığımda mütevazi bir şehirde bir avuç lotr hayranından biriydim. çok da mutlu olmuş, karakterleri sinemada izlediğimi hayal etmeye başlamıştım. sonra ne olduysa oldu fantastik dünya ile alakasız kişilerin dahi ağzından düşmeyen bir popülerite kazandı. hiç istemediğim bir şekilde uzaklaştım kitaptan ve her şeyinden. yıllar sonra üçleme tamamlandığında bir nefeste izledim ve bıraktım oracıkta.
nushirevan
Dizisi olan "rings of power" beğenilmeyen eser. Olayı baştan anlatayım. Peter Jackson abimiz, Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile büyük bir sükse yapıyor. Kısmen Hobbit üçlemesi ile de devam ettiriyor evreni. 6 tane film var anlayacağınız. Arada bir sürü pc, mobil, ps vs. Oyunları da çıkıyor. E zaten sittin sene önce Tolkien bir külliyat neşretmiş.. Haliyle ortada hatırı sayılır bir fan kitlesi oluşuyor. Kitabı okuyanlar inisiye olanlar, filmleri izleyenler kalfa, diziye başlayanlar çırak gibi görülüyor bu evreni takip edenler arasında. Öyle tipler var ki, adamın işi gücü yok, 25-30 yılını vermiş kitaplara, araştırmalara. Youtube kanalı açmış, efendim "Sauron kimdir?", "Güç Yüzükleri Nelerdir?" veya Balrog'un Koç Yumurtaları gibi detay denizinde boğuyor ilgi duyanları. Herkesler hocam diyor, abi çekiyor filan..

Yıllar sonra amazon, milyar dolarlık bir proje üretiyor. Haliyle bu kitlede beklenti yüksek. Amazon ortaya karışık, vasat üstü bir emek çıkarıyor. Bizim bu abiler, yıllar sonra orta dünyayı görmenin keyfini çıkarmak, dizinin keyfine varmak yerine b*k atmakla meşguller. Tamam dizi efsane değil, başarılı olduğu da söylenemez ama eleştirildiği kadar da kötü sayılmaz. Peki bu üstten bakışlar, beğenmemeler neden? Bir düşünün: 30 yılınızı veriyrosunuz esere.. Sonra birileri çıkıyor, seni de yok sayarak sağdan soldan dizi senaristi bulup evrene dizi halinde devam ediyor. "Yıllarım boşa mı gitti? Ben üstadı azamım" triplerindeki bu adamlar ne yapsınlar? "Fena değil" bile diyemiyorlar. Kibrin geldiği noktaya bakar mısınız? Bölüm incelemelerini takip ediyorum, her detaya bir problem buluyorlar. 5. Bölüm itibariyle Elf kralı "ağacımız ölüyor. Sebebi galadriel sandım yolladım, değilmiş. Mithril bizi kurtarabilir" minvalinde bir açıklama yapıyor. Bizim bu abiler diyor ki "Mithril olmasa elf soyu tükenecekmiş! Ne yaptınız siz?!"

Birader elf kralı öyle mi dedi? Adam derdin çaresini o kadar bilemiyor ki, Sauron'un peşindeki prensesi bile uzaklaştırıyor diyardan. Üstelik kesin yargı da bildirmiyor, "kurtarabilir" diyor adam bir umut.. Ama bizim abiler o kadar önyargı ile izliyorlar ki çarenin mithrilden fitil yapmak olduğunu bile söylediler.

Bu sadece bir örnek. Arkadaşlar, bu bir televizyon dizisi. Sinema filmi gibi belirli bir kitleyi hedef almıyor, tüm gruplara hitap etmenin peşinde. Dolayısıyla eserden de kopuyor, evreni de büküyor, karakterleri de baştan yazıyor keyfine göre. İzleyin, keyfine varın. Orta Dünya'yı resmetmiş adamlar. Sadece hayal ettiğiniz Numenor'u eklemişler ve daha bir çok ilk. Şu diziye artık b*k atmayı bırakın da detaylarda neler verilmiş onları yakalayalım. Sauron'un parmağını kesen Narsil'i gördük kimsenin umrunda değil. Tamam en iyi siz biliyorsunuz, siz külliyatı hatmetmişsiniz, sizsiniz en büyük. Bi susun da izleyelim artık.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol