masumlar apartmanı

martilara simit atan kadin
4. bölümün ortalarındayım ve karakterlerin tamamını haklı buluyorum. anne kaybının ardından safiye'nin anne figürünü yansıtışı, anne figüründen sonra yansımanın etkisinde kalan kardeşler, onların kendi içlerinde varlıklarını bulmaya çalışmaları... düşünüldüğünde hepsi haklı. evet hastalar ama haklılar.

diziyle ilgili sevmediğim iki şey var. ilki safiye kendine göre temiz. yani dikkat ederek her şeyi temizlemiyor. tek rutine her şeyi oturtmuş durumda. bu beni rahatsız etti çünkü covid sonrası gelişen hafif okb sorunum var ve bir peçetenin her yüzeyini ayrı ayrı kullanmalarına, dışarıdan geldikten sonra üzerlerine giydikleri röpteşambırları yıkamadan asmalarına ya da birbirlerine değecek şekilde asılmalarına takıldım. (evet hafif okb böyle oluyor.)

ikinci olarak izlediğimiz şey maalesef bir kurgu değil, gerçek bir yaşam öyküsü. yani gördüklerimiz aslında bir psikiyatriste terapi sırasında anlatılan ve o odada kalması gereken özel hayat anlatımları. gerçek olsa dahi 'kişi ve kurumlar gerçek hayattan uyarlanan kurgulardır' denmesi gerekir. çünkü hasta kişi daha ilk terapide 'burada anlattıklarınız güvenlik ve sağlık kurumları haricinde üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.' ibaresinin yer aldığı bir metin imzalarlar. bir psikiyatristin hasta bilgilerini paylaşması kesinlikle kabul edilemez.

yıldırım darüşşifası

mahur
Osmanlı tarihindeki ilk hastanedir. Yıldırım Bayezid tarafından Bursa'da yaptırılan hastane Osmanlı'nın Anadolu'da yaptırdığı ilk merkez darüşşifaydı. Tıp tarihindeki ilk Osmanlı hastanesi ve tıp okulu olma özelliğini de taşıyan darüşşifa, külliyenin bir parçasıydı. Darüşşifanın yaptırılması ve yaşatılmasında Yıldırım Bayezid'in kızı Hundî Hatun ve eşi Emir Sultan'ın rolü büyüktür.

ispanya

mahur
ismi "tavşan diyarı" anlamına gelen ülke. Bu ismi ülkeye Kartacalılar vermişler ve onlardan sonra ülkeye hakim olan Romalılar da devam ettirmişlerdir.

bitcoin

luther
konu hakkında bir haber:

thodex'te dev hediye festivali başladı
2017 yılında kurulan ve 2020 yılında abd'den aldığı fincen msb lisansıyla türkiye'nin ilk global kripto para borsası olan thodex, kullanıcılarına çekilişle 1 adet porcshe panamera ve yüzlerce teknolojik cihaz hediye ediyor.
siz de thodex'e ücretsiz üye olarak çekilişe katılma hakkı kazanabilirsiniz.

kaynak: https://www.thodex.com/tr/cekilis

the haunting of bly manor

nushirevan
netflix'in ilgi gören the haunting of hill house dizisinin 2.sezonu olarak lanse edilse de, aslında aynı dekorda farklı bir hikaye anlatan korku dizisi.Öncellikle ilk sezonu izlemeyenler bir şey kaybetmeyecek çünkü birbirinden tamamen bağımsız bir sezon sizleri bekliyor.

İlk sezon her ne kadar korku öğeleri ile öne çıkıyor gibi olsa da, izleyenler de biliyor ki daha çok bir aile dramasıydı. Yeni sezonda da Bly Malikanesi'nde yine korkunç şeyler oluyor ama bu da temelde bir aşk dizisi. Peki bu dizi nerede yayınlanıyor? Nekşfliş.. E o zaman eşcinsellik olmazsa olur mu? Olmaz tabi ki..

Artık bıkkınlık veren eşcinsellik propagandası olmasa puanım 6.5'ti. (İlk sezona 7.5 vermiştim)

horoz

mahur
Komşumuzun edinmesiyle tanıştığımız hayvandır. Hayvanın bir sesi var girtlakliyorlarmis gibi cikiyor. Marlon bronda'nun horoz takliti yapmis hali desem iyi bir benzetme olur. Birde derler ki vakitsiz öten horozun başını keserlermiş. Yok öyle birşey gün doğumu, batımı, öğlen, ikindi, akşam her vakit sahnede. kendi ötüşünü pek bir beğeniyor olmalı ki bize dinletmeye doyamıyor.  Rahatsız olduğumdan falan değilde mazallah sesi kısılırda bir daha hiç ötemez olur, ondan endişeleniyorum. Inanki ben ona üzülüyorum hep.

saiki kusuo no psi nan

nushirevan
"Saiki Kusuo'nun Felaket yaşamı" adında, fantastik komedi türündeki bir anime. Oldukça eğlenceli bu animeyi biraz tanıyalım:Kusuo, inanılmaz güçlerle doğmuştur. telepati,telekinezi,pirokinezi, zihin kontrolü, manipülasyon ve daha bir çok doğaüstü yeteneklerle sıradan bir okulda, sıradan bir hayat sürmek istemektedir. Asosyal bir hayat tarzını benimseyen kusuo'nun tek isteği, dikkat çekmeden, sıradan insanların arasında özgür bir hayat yaşamaktır. Ancak sahip olduğu güçler o kadar büyüktür ki, onları kullanmak zorunda olduğunda, kafasında gücünü minimize eden cihazlarla gezmektedir. Ailesi onun bu üstün yeteneklerini zamanla kabullenmiştir ama başka hiç kimse bilmemektedir.

Kusuo, bir yandan garip okul arkadaşları ile gücünü saklayarak ilişki kurarken, bir yandan da 4.duvarı yıkarak izleyiciye hikayesini anlatmakta. Öyle ki, karakterler kendi aralarında konuşurken veya kusuo onların düşündüklerini duyarken, zihninden kendi kendine cevaplar veriyor ve ortaya oldukça komik diyaloglar çıkıyor.

Sıradan süper kahraman projelerinin aksine, karakterimiz yavaş yavaş kendini geliştirmek yerine zaten akıl almaz derecede güçlere ilk baştan sahip. O kadar güçlü ki, global seviyede manipülasyonlar Kusuo için sadece bir antreman zorluğunda. Örneğin kusuo doğuştan pembe saçlı. Kimsenin bunu garipsememesi için dünya çapında bir zihin kontrolü gerçekleştiriyor ve renkli saçların normal olduğu algısını zihinlere zerkediyor. İnsanlar renkli saçlara yönelince, pembe saçlı kusuo, tam da istediği gibi sıradanlaşıyor.

Elbette güçleriyle birlikte bu güçlerin zayıf noktaları da, kusuo'nun sosyal ilişkilerinden sonra sahip olduğu ikinci problem. Örneğin görünmez olabiliyor ama başka biri temas ettiğinde görünür hale gelebiliyor. Veya ışınlandıktan sonra gücünü yeniden toparlaması için kısa bir zamana ihtiyacı olabiliyor.

İlk bölümün sonuna kadar sabrederseniz, ikinci bölümden sonra su gibi akıyor. İyi seyirler

seyfi dursunoğlu

vitirilin
Benzemez kimse sana yarışmasında az da olda z kuşağına kendini tanıtmıştır. İyi ki yapmıştır, eski sanatçıların nasıl kaliteli olduğunu bu kuşağa göstermiştir. İyi bir sanatçıydı, mekanı cennet olsun.

alıngan

mahur
Kişinin kendisinde fark edemeyeceği insanı özelliklerden biridir. Alıngan insanlar, Kendilerini hassas ve içli olarak tanımlarlar. Aslında arada oldukça büyük farklar vardır. Hassas insanlar o kadar nahifçe düşünürler ki gerçekten alındıkları  birşey olsa bile sizin kırılmanızdan korkarak bunu yüzünüze çarpmazlar. en fazla uygun bir dille, karşısındakini kırmadan kendilerini ifade ederler.

Alınganlık aslında özgüven problemleri olan insanların bir özelliğidir. Eskilerin deyişiyle öküz altında buzağı aramak. mesela evinize gelen alıngan bir insana "hoşgeldin" desen "biz yabancı miyiz", diye alınabilir. "hoş geldin" demesen, "bir hoşgeldin bile demedi", diye de bütün gün somurtabilir. Kısaca Sonunda  insana "ne halin varsa gör" dedirtir. Çok ciddiye alınmamalı, "doktor kendi haline bırakın" dedikleri bir insan cinsiyle karşılaştığınızın farkına varıp akışına bırakırsanız belki o rahatlamaz ama bilin ki siz rahatlarsınız. Alınganlığın tam tersi vurdumduymazlık desen ayrı bir macera. Şahsen vurdumduymazlar beni daha çok yıpratır.

uyanış büyük selçuklu

nushirevan
trt'nin tarih konseptli yeni dizisi. Adından da anlaşılacağı üzere sultan melikşah, nizamülmülk, ömer hayyam ve hasan sabbah çokgeninde dönecek olan dizide, yine alışılagelen "ııaaah!" sesleri eşliğinde bol kılıç çekmeler, şahin sesi eşliğinde slow motion at sürmeler, efendime söyleyim "imdüü!" diye başlayarak günümüz türkçesiyle konuşmalar, bol aşk meşkli karakterler mevcut. Bir dönem at üstünde bir ömür çürüten kanuni'yi zevk düşkünü bir harem müdavimi gibi gösterdiler de, kendisine sancak kaldıran oğlu mustafa'yı mazlum şehit ilan etmişlerdi. İster misin şimdi şarap düşkünü meczup ömer hayyam sana evliya, siyasetname gibi bir eseri kazandıran nizamülmülk mevki makam, güç düşkünü oluversin? Hepsinin ötesinde fetönün selefi hasan sabbah var karakterler arasında. Bakalım onu nasıl anlatacak bülent arınç'ın trt'ye kazandırdığı kadrolar..

Selçukluyu biraz okuyanlar bilir ki; muhterem babası sultan alparslan başta olmak üzere tüm gücü, cihat motivasyonu ile donanmıştı. Yine bilinir ki, islam ordularının bir fenotipi, stereotipi vardır. Malazgirt savaşında Alparslan'ın beyaz kefen giydiği ve sabah namazını ordusuna bizzat kıldırdığı rivayet edilir.Şu tiplere bakın. Yazıyı kaldır yerine vikings yaz sırıtmaz.

Ayrıca (bkz:#50944)

masumlar apartmanı

nushirevan
kırmızı oda adlı yapımla birlikte, Türkiye'deki psikolojik dizi serüvenini aynı anda başlatmış yapımdır. bez bebeklerden, akasya durağından, cennet mahallesi gibi iq'su düşük yapımlardan, psikolojik alt yapılı dizilere geçtiysek, Türk dizi izleyicisi adına mutlu olabiliriz. En azından psikolojik olarak rahatsız olduğumuzu kabul edebilir, içselleştirdiğimiz karakterlerle birlikte rehabilite olabiliriz.

etki ajanı

nushirevan
Kitle iletişim araçları (gazete, tv, sosyal medya, internet vs) yoluyla, toplumu belli bir amaca yönlendirmeye çalışan, üzerlerinde sosyo-psikolojik etki bırakmak amacıyla faaliyetlerde bulunan ve bunu yaparken belli istihbarat servisleri aracılığıyla kontrol edilebilen sivil itaatkârlardır. Gazeteci, sanatçı veya bilim adamı gibi kisvelerle toplum arasında casus kimliklerini görünmez kılarlar. Türkiye'deki çoğul varlıkları ile istihbarat terminolojimizde kendine yer edinmiştir.

Bir bakarsınız; unutulmuş, hafızalardan silinmek üzere olan sanatçıların sivri siyasi çıkışları olur. Kimi zaman bu gündem olmak içinse de, çoğunlukla hizmet ettiği lobinin emrindedir. Yapısı itibariyle doğrudan bir istihbarat servisi görüntüsü vermez. Örneğin unutulmuş bir sanatçıya bir reklam ajansı kariyerini yeniden yükseklere taşıma sözü verir. Güven sağlamak amacıyla, maddi ve manevi olarak destekler. Kariyeri düzelmese de, meşhur olduğu zamanlardaki gibi refah seviyesi yüksektir ve sanal alemde ilgi görüyordur. İşte istihbarat servisleriyle desteklenen bu reklam ajansı, bir zamanların ham çökelekli meşhurlarına siyasi açıklamalarda bulundurur. Çoğu zaman tavsiyedir ve tıpkı fetö mağdurlarında olduğu gibi, minnet borcu akli melekelerine galip gelebilmektedir. Sanatçı sivri açıklamalar yapar ve gözaltına alınır, hatta hapse düşebilir. Reklam ajansına bu durum iki şekilde fayda sağlar. Ajans hem mağdur üzerinden prim yaparak hizmet ettiği lobinin fikrini güçlendirir hem de sanatçı eskisinden intikam motivasyonu yüksek bir militan devşirir.

Bir sosyal medya fenomenini, Türkiye'nin gündemi ile ilgili taraflı açıklamalarını görürseniz, bilin ki bu arkadaş "bilerek veya bilmeyerek" bu çarkın bir dişlisi olmuştur. Sosyal medya fenomenliği, her ne kadar şöhret amacı gütse de temelde para kazanma motivasyonu vardır ve para kazandıran her iş mübahtır. Bu yüzden, etki ajanlığına, yani yönlendirici casusluk faaliyetine müsait yapıdadırlar.

Gazetecilik zırhı, hem etki alanını geniş tutmak hem de mağdur yaratmak için idealdir. Belli bir ideolojiye mensup olmadığından, bugün ak dediğine yarın kara demesini kimse garipsemez. Öte yandan, eğer yukarıdaki sanatçı gibi suç teşkil eden faaliyetlerde bulunursa "gazetecilik", "ifade özgürlüğü" gibi global kalıplara rahatlıkla sığabilir. Türkiye'nin en çok izlenen muhalif sunucusu yıllar içerisinde bu şekilde servet kazanırken, etki ajanlığı ifşa olunca narenciye tipli bu arkadaş "huzur istiyorum" diyerek emekli bile olabilir.

simidimde susamdın

mavikaranlik
Zeki Müren'in kendi şiiridir. Genelde çoğu kaynakta "şarkı sözü" olarak gösterilmiş. Fakat benim bildiğim kadarıyla hiçbir zaman bestelenmedi. Zeki Müren şiir olarak çok içten yazdı, çok içten okudu.Aşağıdaki şarkıda da bir karma yapılmış editleme ile. Lakin başarılı olmuş:Şiir:

Simitle susam, birbirinden ayrılmayan iki şey gibi geldi bana
Ve yılar önce, yepyeni bir duyguya kapılarak bu iki nesneyi birleşik olarak düşündüm.
Aslında tabi, gaye yine aşk...

Simidimde susamdın...

Yıldızları gökyüzünde sever aşıklar
Ben, hepsi düşsünler isterim, tek tek...
Muradım seni dilemek...
Ağaçlar hiç çiçeklenmesin
Tüm aylar şubat olsun
Sen yağmuru severdin
Bana ıslak bir günde neler verdin...
"Rüzgarlar göz pınarlarımda buz
Kış aşk mevsimidir" derdin
Hırçın geceler kollarımda titrerdin
Simidimde susamdın sabahları
çayımda şeker gün doğarken
Dön ne olur, henüz erken...
Katıksız ekmek boğazımda düğüm
çayı buruk içiyorum
O, bana vadettiğin gün var ya,
O gün, sen gelsen de ölüversem diyorum.
Yıldızları gökyüzünde sever aşıklar
Ben, hepsi düşsünler isterim, tek tek...
Muradım seni dilemek...

erik ağacı

mahur
Alman kökenli amerikalı yazar Ellen Marie Wiseman'in kitabıdır. Erik ağacıyla başlayan ve sona eren sürükleyici hikaye birbirini seven alman kız ve yahudi erkek arasında geçiyor. ikinci dünya savaşı dönemi almanya'sini her iki yönden de yaşanılanları tarafsız bir şekilde anlatmayı başarmistir. yazar, her iki halkın bir takim ihtitaslar ve hırslar yüzünden nasıl harcandığı yalın bir dille anlatabilmiş. hikaye gercek anılardan beslendiği için son derece etkili bir anlatıma sahip olmuştur.

masumlar apartmanı

mahur
trt'nin yeni dizisi. gerçek bir hayat hikayesi olan “masumlar apartmanı“, dr. gülseren budayıcıoğlu'nun “madalyonun içi” romanından uyarlanmıştır.
dizinin kısaca konusu esas kız esas oğlan ve oğlanın üç kız kardeşinin etrafında dönmekte. kız kardeşlerin çocukluklarında yasanan travmalar sonucu kizlar bircok ruhsal probleme sahipler. dizi oldukca ilginç olduğu için insanı içine alıyor. ilk bolumunu izledim ve beğendim ama bir daha izlemeyi düşünmüyorum. dizi reklamsız ( youtube'dan izledim) tam 2 saat 40 dakika. çok fazla tv seyretmeyen birisi olarak bana çok ama çok fazla geldi. bu kadar çok ekrana bakmak bende sadece zonklayan bir kafa bıraktı. bu kadar uzun süre hem sıkıcı hem zaman kaybı. dizide emek veren herkesin emeğinin ziyan olmasından başka bir şey olamaz. nasıl olurda insanlar bu kadar uzun süre oturupta böyle dizi izliyorlar, neyinden zevk aliyorlar benim aklim almadı. bir saat bile sürmeyecek konuyu sakız gibi çekip çekip çürütmek sonrada alın siz buna layıksınız, demek istemiş olabilirler.

büyük açık

mahur
Adam McKay tarafından yazılıp yönetilen 2015 yılı Amerikan yapımı biyografik komedi-drama filmidir. Michael Lewis'in aynı adı taşıyan 2010 yılı kitabından uyarlanan film kitaba dayanarak 2007-2010 yılları arasındaki finansal kriz hakkında konu işlemektedirFilmin orjinal adı "big short" türkçeye ise büyük açık olarak çevrilmiş, ama bence filme "nasıl battık?" Deseler harika olurmuş.
Filmde bircok ünlü isim yer alırken kesinlikle boş kafayla oldukça sessiz bir ortamda izlenmeli.
Film yoğun bir şekilde iktisadi terimler içeren uzun dialoglar ve tanimlamalar curcunasiyla oldukça anlaşılmaz. Hatta anlatmaya çalıştıkları konudan sonra birde daha anlaşılabilir olması icin ayrıca değişik ünlüler kullanılmış. Bu kısımlarda bile kafanız karışabilir ama benim gibi ekonomiyla ilgili hiçbir bilginiz olmamasina ragmen kaba taslak anlayabilirsiniz. Yada hic ugrasmayin filmi izlemek icin ekonomik terimlerden anlayan bir arkadaşınızı filmi izlemek icin çağırın daha kolay olabilir. Bunca yorumla Gözünüzü korkutmak istemem, filmi beğendim ve izleme listenizde olması gereken bir film. Film gerçek bir hikayelerden olayın akışıyla bugün bile ekonomik sallantilarin temeline iniyor ve bu krizin mutlaka geleceğini yıllar önceden fark eden bir adamın hikayesiyle başlıyor. Benim anladığım kadarıyla hep açgözlülük ve insanoğlunun doymak bilmez hirsindan başka birşey değil.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol