balıkçı

mahur
Balık tutma işini geçimini sağlamak için yapan ya da sadece hobi amacı güden kişilere denir.

Bizim burada balıkçılarla ilgili meşhur bir hikâye vardır. Kısaca anlatmak istiyorum. Bir kadın evlendikten kısa bir süre sonra bavulunu toplamış babaevine gelmiş. Babası "hayrola kızım ne oldu?" demiş. Kızı da kocasının içkiye başladığını, her akşam içip içip geldiğini, kendisine hakaretler ettiğini anlatmış. Artık dayanamadığını ve evi terk ettiğini söylemiş. Babası da "Aman kızım! yapma kızım, yıkma yuvanı. yakında vazgeçer. biraz sabret." deyip kızını geri yollamış. Kız evine gittikten bir zaman sonra yine kapı çalmış ve kız bavuluyla yine kapıdaymış. Bu sefer de kocasının kendisini aldattığını ağlayarak anlatmış babasına. Babası yine "Yapma, etme. Geçer kızım." deyip yollamış evine. Yine bir zaman sonra bizim kız bavulla geri gelmiş. Babası "yine ne oldu? anlat bakalım." demiş. Kız da kocasının her gece balığa gittiğini, eve hiç uğramadığını anlatmış. Babası da balık lafını duyunca kızının elinden almış bavulu ve "Gel kızım gel. Bir adam balığa başladıysa geçmez. Balıkçılık sadece bir iş veya hobi değil, karasevdadır." demiş.

şefika ortaylı

secret men
Tarihçi Profesör İlber Ortaylı'nın annesi Şefika Ortaylı 102 yaşında hayatını kaybetti. 1918'de doğan, hayatı Kırım'dan Petersburg'a, oradan Viyana'ya, İstanbul'a ve Ankara DTCF Rus Dili hocalığına uzanan Şefika Ortaylı uzun yıllar bilim dünyasına hizmet etmişti.

Merhumeye Allah'tan rahmet ilber ortaylı Hocamıza sabırlar dilerim.

ayasofya camii

nushirevan
Ayasofya'nın gerçek statüsüdür.

Bugün itibarıyla rivayet odur ki: "Danıştay oy birliğiyle 27.11.1934 tarihli Ayasofya'yı müze yapan kararı iptal etti."

Şimdi bize düşen, ayasofya'nın şanına yakışır bir açılış yapmak.

bıkmak

nurse
Şu sıralar iliklerime kadar yaşıyorum sözlük. Bıktım her şeyden, her günden. Bıktım ergen gibi asık suratla mutsuz mutsuz yaşamaktan. Bıktım ayda 260-280 saat çalışmaktan. Bıktım evladıma hasret yaşamaktan. Keşke yaşamak istediğimiz hayatı yaşıyor olabilsek. Belki istediğim hayatı elde ettiğimde de başka şeyler eksilecek.

instagram

merdumgiriz
Fethiye'de yazlık sahibi 50'sine merdiven dayamış emekli Nurten Öğretmen paylaşımları yapmaya başladığım uygulama. Pencere kenarında duran menekşem çiçek açmış, onu paylaşıyorum mesela. Lilyumum bahçemin gözdesi. Ortancalarım rengârenk. Kahve bahane, muhabbet şahane. Yazlığa da beklerim bu sene.

whatsapp mesaj kazaları

mavikaranlik
arkadaş grubuna atılması gereken bir görseli yanlışlıkla iş yerinin kurumsal grubuna atmam ve anlık olarak şirketten yükselen haykırışla gülmeler, masayı yumruklamalar ve birim müdürüyle göz göze geldiğim o 10 - 20 saniyelik süreci bana üzülerek hatırlatan başlık.

çocukların her şeyin tadına bakması

mahur
tadına bakmaktan çok ağzına götürme olmalıydı diye düşündüğüm bir başlık. Büyük bir ihtimalle çocukların en güçlü duyularının, tat alma duyusu olmasından kaynaklanabilir. Görmek, duymak, koklamaktan çok ağızlarıyla eşyayı tanımak istemek.

çocukların her yere koşarak gitmesi

mahur
Dünya bile dönüyorken çocuklar niye dursun dediğim durumdur. Bazen zor, bazen daha zor olabilir ama bir süre sonra kabul edip alıştığınız ve oldukça sık görülen bir davranıştır. Parkta görmüşlüğüm var, yine koşan bir çocuk ve çözüm olarak tasma. Köpeklere takıldığı gibi bele takılan bir tasma ve çocuk daima hareket halindeyken yorulan aile bireylerinin değişimi ile hiç boş bırakılmayan bir yavru.

çocukların her şeyin tadına bakması

nurse
Aydan aya değişen lezzetlerdir.
Pusette hareketsiz yatarken eller, parmaklar bazen önlük.
Emeklerken yerde gördüğü bütün kırıntılar.
Ayağa kalkıp yürüdüğündeyse (bir iç çekme...) her şey, tüm dünya! Deterjandır, meyvedir, sebzedir, topraktır, kâğıttır, kalemdir, ilaçtır.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol