confessions

harun

muadili işini görür eczacısı - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 2601
  2. takipçi 23
  3. puan 18430

seri eksi basan yazarın asıl amacı

harun
(bkz:beatrice) adlı sayın yazarın şu girisi seri eksi atan yazarların sıkıntısını özet geçiyor; "eksi verebilecek kadar düşünebilme yeteneğin varsa lütfen onu açıklayacak kadar da cesaretin olsun."

dün geceden beri bana da seri eksi atılıyor.
bu buton iyi hoş güzel ama fikrini belli edemeyen seri eksi atıyor olarak mı anlayalım? gerçi bu seri eksi atanlara bakarsak sanırım evet.

not: amacına uygun kullanan yazarlara sözüm yok.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

harun
artık allah'a ulaşmak istiyorum. dünya denen mezellete dalsın her isteyen, ben gitmek istiyorum.
mutlu değilim. huzur mu? hiç olmadı. beni hayatta tutan yegane şey sadece imanımdır. dünya da boş, insanları da boş.
bıktım artık!
ikiyüzlülerden, yüzüme gülüp arkamdan iş çevirenlerden, insanların iyiliğini düşündükçe insanlar nezdinde hiç alakası olmadığı hâlde 'kötü' olarak anılmaktan. kimseye yaranmak gibi bir derdim olmadı hiç, umurumda da değil. ama bu elimi çok uzattım, tutup kurtulan "sen uzatmadın ki, ben kendim çıktım" dedi. anladım kimseye güvenmemek gerektiğini, çoğunluğunun kalleş olduğunu.
yoruldum artık kadına şiddetten, erkek / kadın eşitsizliğinden, toplumun refah içerisinde yaşayamamasından, bombalanarak öldürülen çocukların çığlık seslerinden, açlıktan, yokluktan, sefaletten bütün dünya insanlarının gözü önünde çocukların kadınların yaşlıların ölüme terk edilmesinden. insanların haksızlığa uğramasından, modern dünya'da (!) çağdaş insanların olduğu (!) ileri ve çok gelişmiş (!) dünya'da hâlâ daha haksızlığın, tecavüzün, istismarın, ikiyüzlülüğün, şerefsizliğin, kötülüğün zirvede olmasından.
ve en çokta yapmak isteyipte hiç bir şey yapamamaktan yoruldum.
bu hayat yordu beni, bildiğin gibi değil...

birkaç uzun giri yazınca kendini kütüphane zanneden yazar

harun
yazdıysan bana mı yazdın? dediğim yazardır. sözlük amacı bilgi paylaşmak bilgi alışverişi yapmaktır. aile ortamını korumaktır.
birkaç konu hakkında 3-5 uzun giri yazınca havasından geçilmeyen yazardır.
sözlüğü ne fazla yüceltmek doğrudur ne de basit görmek. ikiside yanlıştır.
sözlükte her konu hakkında konuşulur yazılır çizilir kaliteli başlıkta olur kalitesiz başlıkta.

güven sözlük reklam çalışması

harun
birkaç sözlük moderatörünün umurunda olmayan değerlendirme çalışmasını şahsımın yapacak olmasıdır.
yakın zamanda sözlük için reklam çalışması yapmayı düşünmekteyim. şimdilik kesin olarak netleşmemiş olsa da sözlüğümüz için olumlu projelerim mevcut. yazarlardan nacizane ricam mümkün olduğunca aktif olmak ve bulunan her sosyal mecra'da elimizden geldiğince farklı kullanıcıları sözlüğümüze davet etmeleridir.
sosyal medya hesaplarınızda sözlük başlık-giri paylaşımı yapmakta iyi bir alternatif olacaktır.

güven sözlüğün ezber bozarak gelmesi rekabet edilen sözlükler karşısında bilinen bir gerçektir. sözlüğün hak ettiği değeri görmesi ve yükselmesi için elimden geleni yapacağım. hep beraber el ele başaracağımıza inanıyorum.

charles bukowski

harun
"Sabahın altı buçuğunda bir çalar saatin sesiyle uyanıp yataktan fırlayan, giyinip zorla bir şeyler atıştıran, sıçıp, işeyip, diş fırçalayan, saçını tarayan, başka birine büyük paralar kazandırdığı bir yere ulaşmak için trafikle boğuşan ve tüm bunlara sahip olma fırsatı bulduğu için müteşekkir olması istenen biri hayattan nasıl keyif alabilir?"
-Charles Bukowski

istanbul'da yaşamak

harun
asgari ücretle yaşayanın sadece lafta yaşadığı icraatte süründüğü şehir istanbul'da yaşamak artık maddi durumu iyi yada kötü olan fark etmeksizin kendisinden nefret ettirecek seviyeye ulaşmıştır. bir an önce defolup gitmek istiyorum bu şehirden.

ah ah, şu istanbul'da keşke biraz insanbul.

konkordato

harun
çoğu şirketin ilan ettiği iflas erteleme yöntemi. yada doğrudan iflas. o kadar çok konkordato ilan eden var ki yetişebilene aşk olsun. büyük şirketlerde ne dönüyor bilmem fakat orta seviyede ki şirketlerde karşılıksız çek, senet, evrak, fatura vs. gibi ticareti zorlaştıran firmayı iflasa sürükleyen daha sonra soluğu konkordato ilanında almaktır.

yiyin birbirinizi ete para vermeyin

harun
devamını getirmekten utandığım beyanat.
genellikle birbirine düşman iki taraf için kullanırım. dünyanın ne a tarafına ne b tarafına kalmayacağını bilmeyen a ve b tarafları günümüzde "dindar - ateist, chp'li - akp'li, mhp'li - hdp'li, sağcı - solcu" gibi taraflardan oluşsa da, yüzyıllar önce de taraflar aynı sadece inandıkları farklıydı.

bu sebepten ötürü içi boş, hiç bir katkısı olmayacak olan kavgaları çekirdek eşliğinde bu söz ile sonlandırıyorum. yiyin birbirinizi!

gelin evi

harun
show tv'de öğleden sonra yayınlanan adından da anlaşılacağı üzere 'evlilik' ile ilgili olan konsept üzerine tv programı olan yarışma.

zaten ülkemizde 'evlilik' başlı başına bir sorun olmakla birlikte devasa bir masraf ve son zamanlarda da 'instagram' gibi görgüsüzlüğün vıcık samimiyetsiz iğrenç insanların -çoğunlukla- boy gösterdiği yeni evlilerin kendisini şımarttığı lüks ve şatafatlı hayatını -ya da yaşamak istediği hayatı- sürekli göstere göstere paylaşmasından ötürü evlilik kurumu 'aynı yastığa baş koymak' değil de, 'hangi marka yastık alsam?, instagram'da paylaşsam hangisi sırıtmaz?' kurumu haline gelmiştir.

hâl böyle iken medya durur mu? böyle saçma sapan yarışma hazırlamışlar. gelinler görgüsüzlüğünü yarıştırıyor, bu programın aşırı masum ve içten olduğuna inananlar ise 'ne alakası var? ne güzel insanlar mutluluklarını paylaşıyor işte!' gibisinden yorumluyor. değil kardeşim! değil! rezillik bu, rezalet.

bu programı izleyen genç kızların çoğunluğu da programa yakışır şekilde programın formatına uygun samimiyetsiz vıcık gıcık 'gelin' olmak için bu şartlar doğrultusunda güdebileceği 'damat adayı' aramaktan geri çekinmez. -tekrar ediyorum, çoğunlukla.-

zaten görüyorum ki bir erkek yada kadınla değil mobilyalarla porselen çatal bıçak takımlarıyla evleniyor. ondan sonra "şok! şok! şok! boşanma oranı giderek artıyor!" çok bile dayandı. içini boşalttınız.

kadınlardan bir kısmı erkekleri "cüzdan, kredi kartı", erkeklerden bir kısmı kadınları "sadece seks, cinsel obje" olarak görmeye devam ettiği sürece bu programlar olsa da olmasa da evlilik kurumu olması gerektiği hâline dönmeyecektir.

izlemeyin, izlettirmeyin. umarım yayından kalkar.

sahip olunan sosyal fobiler

harun
dışarıda kalabalıkta yürürken herkesin bana baktığını düşünüyorum. yemek yerken rahat yemek yiyemiyorum, gülerken doyasıya gülemiyorum gülmek bana yakışmamakla birlikte güldüğüm zaman çok yapmacık olduğumu düşünüyorum ve yine insanlar sanki "ıyy, gülüşe bak" dermiş gibi hissediyor yine gülemiyorum. para üstü alırken dükkanın içinde sayamıyorum dışarı çıkıp yürüdükten sonra sayıyorum. kendi dükkanımızda para üstü verirken müşteriye müşteri gittikten sonra hesap makinesi ile tekrar hesaplıyorum.
akrabaların yanında ise herkesin beni görünce içten içe dalga geçtiğini düşüniyorum. daha fazlası da var fakat okb + sf + anksiyete bozukluğu olan biri olarak yazmaya gerek duymuyorum.

(bkz:delirdim demenin alternatif yolları)
(bkz:kafayı sıyırmaya az kalmış olması)
2

serendipity

harun
koç burcu olduğunu düşündüğüm moderatör, yetkili, adminiçe. her ne ise sonuçta sözlük için değerli bir yazar. ilk yazmaya başladığım günlerde kullanıcı adı farklıydı daha sonra ismini değiştirdi çok iyi ve güzel oldu tabii. bende şaşırdım ilk önce "yahu bu yetkili kim? o kadar yazıyorum ilk defa gördüm." meğersem aynı kişiymiş. muhteşem bir bilgi birikimi var kendisinin. mizahi yönü çok gelişmiş olsa da yönetici olmanın gerektirdiği ciddiyet yönü de mevcut. hepimizi çok sevdiğini düşünüyorum, bizde onu seviyoruz elbette. sözlüğün ilerlemesi ve gelişmesi için elinden geleni yaptığına inanıyorum.

bu arada bildiğim kadarıyla yöneticilerle alakalı başlık açmaya çalışınca hata veriyordu. bu başlık nasıl açıldı?

(bkz:güven sözlüğün bir aile olması)

itikadi mezhepler

harun
İtikâdî mezhepler veya Akide mezhepleri ya da İnanç mezhepleri, İnançla ilgili konular İslam'da başlangıçta bir fıkıh dalı kabul edilen kelâm, daha sonra ilm-i tevhid olarak adlandırılmıştır. Daha sonraları Fıkıh, amelî meseleler üzerinde, kelâm ise itîkâdî meseleler üzerinde yoğunlaşmıştır. Müslümanlar, İslâm Peygamberi Muhammed döneminde akıllarındaki soruları hemen ona sorabiliyorlardı. Ancak peygamberin ölümüden sonra sorularına cevap bulamayınca zamanın büyük İslam alimleri Kur'an'ı akıl ile yorumlamaya koyuldular. Böylelikle de i'tikadi mezhepler oluşmuş oldu. Bu mezhepler farklı coğrafyalara yayıldı ve oralarda benimsendi.
2

kız kardeş

harun
canım kardeşim.
bütün kızları da kız kardeşim gibi görür ve nasıl ki kız kardeşim var kendisini koruyup kollarım diğerleri içinde bu böyledir, evlilik aşamasına kadar kardeşlik tabii. (bkz:bizde böyle)
kız kardeşim için bütün siteyi ayağa kaldırmış olup, oturduğum semti birbirine katmışlığım vardır.
kız kardeş sahibi olmak ise şu dönemlerde daha zordur! neden mi? sürekli artan taciz/ifşa/istismar vakalarından ötürü daha fazla korumak istiyor ve sürekli iletişim halinde olmaya çalışıyorum.
özellikle haberleri izlerken empati yapıyor ve kendimi o kızların abileri babaları yerine koyuyorum da, sanırım katil olurdum.
en pis döneme geldik hep beraber, erkeği kızı olmuyor ama işte...
yine de kız kardeş evin huzuru, neşesi, mutluluğudur.

türkiye'de ki çerkesler

harun
19. yüzyılda çerkesya'nın rus imparatorluğu tarafından ele geçirilmesinden sonra başlatılan çerkes sürgünü adlı etnik temizlik hareketinde kuzey kafkasya'dan osmanlı imparatorluğu topraklarına gelen çerkeslerin daha sonra oluşturulan türkiye sınırlarında kalan kısmıdır.

Radyo Yayını