confessions

big change

anlat ucundan merak ettim - 1. Nesil Yazar

  1. toplam giri 166
  2. takipçi 10
  3. puan 1892

düz dünya

big change
macellan'ın ispanya'dan yola çıkarak sürekli batıya gidip tekrar ispanya'ya varmasıyla dünyanın yuvarlak olduğu anlaşılmış. bu düz dünya teoricilerinden de biri çıksın desin ki ben dümdüz gideceğim, bunu kanıtlayacağım. teknoloji de gelişti nasıl olsa, al kameranı, o kadar düzse git de dünyanın sonuna var, bak bakalım aşağı atlayabiliyor musun?
3

project blue book

big change
abd ordusunun 1949-1967 yılları arasında ufo olaylarını incelemek için yürüttüğü soruşturma programının adı. onbinden fazla vaka incelenmiş, yaklaşık %20sine açıklama bulunamamış. yine de ufo faaliyetlerine yok diyerek soruşturmayı kapatmışlar. bu kısmı gerçekten komik, neden komik olduğu bende kalsın. böyle bir programı yürütsem adını bu kadar basit bir şey de koymazdım sanırım ama dönem dizisi sevenler için bu isimde bir dizi de mevcut. meraklısı için söyleyebilirim ki kendini izletiyor. nihayetinde oldukça gizemli bir konu.

tabi beni bu diziyle buluşturduğu için teşekkür borçlu olduğum birisi var o da johny johny yes papa. mucho gracias johny, sayende türk dili edebiyatından ufolojiye dikey geçiş yaptım. bu başlığı senin açman gerekirdi aslında ama sana bir başlık borçlu olayım, güzel bir diziyle borcumu öderim en kısa zamanda. swh

yoga

big change
Hinduizm ya da budizmle alakası olmayan bir nevi spor. Yaklaşık iki aydır yapan biri olarak söyleyebilirim ki ne dalgınlığa neden oldu, ne hareketsizliğe, ne de çile çektim çok şükür. Tam tersi yaparken farkındalığım arttı, kaslarım açıldı, omurgamdaki yıllardır mevcut olan ağrı gitti, boyun fıtığından kaynaklı sekiz aydır çektiğim boyun tutulmasından eser kalmadı, ruhen dinginleşmek de cabası. Spor yapmayı hiç sevmem, haftanın iki günü yoga yapıyorum, koşa koşa gidiyorum. Benden size tavsiye; her gördüğünüzü yoga sanmayın, her kişisel gelişim zamazingosuna atlamayın. Hiç duydunuz mu bilmiyorum uluslararası yoga federasyonu diye bir şey var, türkiyede de mevcut. Bu işi gerçekten bilen insanlara gidin ama araştırın da gidin. Hem spor yapmış olursunuz meditasyon da yaparsanız yanında ne ala. İstisnasız herkese öneririm, büyük fayda, öyle böyle değil.

layka köpek

big change
hüzünlü hikayeye sahip ilk kozmonot köpek. soğuk savaş zamanında abd ve sovyetler arasındaki uzay yarışı bu köpeğe patlamış, yazık. uzay yolculuklarının insanlar için sağlıklı olup olmadığını anlamak için sokaktan alınmış albina ve muşka isimli iki köpekle birlikte. sputnik 2 ile uzaya ilk gönderilecek canlı olarak seçilmiş ve daha gitmeden öleceği belli. belirli eğitimlerden geçirilmiş ve maalesef en uyum göstereni bu köpekçik seçilmiş. diğerleri seçilse de üzülürdüm gerçi. uzaya gitmeden önceki gece eğlensin, mutlu olsun diye araştırmacılardan biri tarafından eve götürülmüş, çocuklarla oynatılmış. keşke bu hikayesini hiç bilmeseydik tabi. önce uzayda 7 gün yaşadığı söylenmiş ama 2binlerin başında 7 gün değil de sadece 4 saat yaşayabildiği açıklanmış, aşırı ısınmaya bu kadar dayanabilmiş. layka'nın uzaya gönderilmesinde görevli olanlardan biri de sonradan şöyle söylemiş: "bu görevden köpeğin ölümüne değecek kadar çok şey öğrenmedik". işte bu cümle hikayeyi çok daha hüzünlü hale getiriyor. kimse de o köpeğe sormadı tabi uzaya gitmek isteyip istemediğini.

pi günü

big change
yaklaşık 3 alanlarla 3.14 alanların aynı günde kutlayamayacağı gün. böyle saçma bir gün daha olamaz. ben böyle başka sayılar da sayabilirim matematikçilerin kullandığı. sadece pi'ye önem atfetmek matematiğin kendisine yakışmaz bir kere, o öyle küçük bir bahçe falan değil. kocaman bir evren, pi de ancak o evrendeki bir yıldız sisteminin içindeki gezegenin herhangi bir bölgesinde bulunan bir ülkenin içindeki herhangi bir şehirdeki bir evin (evi şehir merkezine koyabilirim) bahçesindeki bir ağacın dalındaki yaprak olabilir sadece. bu kadar giydirecek vasfa da sahip olduğumu düşünüyorum. oh rahatladım. matematikçilerin de işi gücü yoktu da "yaşasın pi günü bugün" diye kutlasalardı. yazarken bile komik. liseliler kutlasın onu, akademik camiada öyle bir kafa yok.
2

haseya

big change
navaho dilinde "yükselmek" anlamına gelen kelime. bir (bkz:ajeet kaur) şarkısı. kutsal dişil enerjiyi yükseltmeye çağırır bu şarkı.

I am the river of life
I am the keeper of this dream
Walk with me I'll tell you a thousand stories
Long ago given to the earth

These mountains tall
They are my only walls
In this temple
Where I bow

Haseya

Rise up my sisters rise up
We are the water the sacred cup
it's in our hands that all life grows

it's in your dance
it's in your hands
it's in your love we rise above
it's in your song I hear my soul

So rise up my sisters rise up
Let us lift each other up
Sing it from your heart
and from your soul

Haseya

The sun and moon they shine together
She moves the waters
and dances with the heavens
in your eyes i see Haseya rise
in your eyes i see the giver of this lifenavajo

big change
adına aynı zamanda Diné de denilen abd'de bulunan 350bin nüfuslu en büyük kızılderili kabile. 1300lü yıllarda kanada'dan güneybatıya inmişler. yaşadıkları bölgenin adı Diné Bikéyah. kabile deyip geçmeyelim, kendi dilleri var. 2. dünya savaşında zorlu kripto nedeniyle bu dili kullanmayı tercih etmiş abd. 1920 yılında petrolü keşfetmişler yaşadıkları bölgede.1923'te bu nedenle petrol şirketleri bu bölgeyi kiralamak isteyince hükümet kurmak durumunda kalmışlar. kültürlerine göre dünyada iki varlık sınıfı var. kutsal insanlar ve dünya insanları. kutsal insanların dünya insanlarına yardım edecek ya da zorluk çıkaracak güce sahip olduğuna inanıyorlar. bu inanca göre dünya insanları evrenin ayrılmaz bir parçasıdır ve bu nedenle dünyada denge içinde yaşamak amacıyla ellerinden geleni yapmaları gerekmektedir.

prozodi

big change
müzikte sözle müziğin uyumlu olması, birbirine göre düzenlenmesi anlamına gelir. çok kısa bir mevzu değimiş, kitaplar da varmış bu konuyla ilgili ancak ilk şartlar şunlarmış:

1. Prozodi bakımından ölçülerin ve vuruşların ilk notası kuvvetlidir.

2. Kuvvetli ve vurgulu heceler, ölçü ve zamanların ilk notasına düşürülmelidir.

3. Sessiz ve kısa heceler, zayıf zamanlarla çakışmalıdır.

4. Sondan bir önceki heceye daha büyük değer verilir veya bir kaç nota düşürülürse, zayıf bir hece, kuvvetli bir nota ile denkleştirilebilir.

5. Kuvvetli bir hece, bir kaç nota ile uzatılırsa zayıf bir notaya düşebilir.

6. Müzik cümlesindeki son nota, mısra veya cümlenin son hecesine düşmelidir.

7. Bir sözcügün ilk hecesinin son notaya düşürülmesinden kaçınmak gerekir.

8. Ritm duraklamaları ve susmalar, sözcüğün söylenişinden gelen duraklamalara rastlamalıdır.

9. Vezin kalıplarıyla müzik ölçüsü arasında uyum bulunmalıdır.

kaynak: https://www.dersimizmuzik.org/prozodi-soz-ve-ezgi-uyumu-nedir-t586.0.html

nihavend longa

big change
keman-i kevser hanım tarafından bestelenen, kulağımıza çok tanıdık gelen türk sanat müziği eserlerinden biri. kanunla çalındığında dinlemesi ayrı zevk verse de bu versiyonu da çok güzel.

10 mart 2019 taksimde ezana saygı yürüyüşü

big change
boşuna yapılan yürüyüştür. çünkü haberi yayan medya mensubu özür dilemiş. linki aşağıya bırakıyorum. ama bu konuda edeceğim de bir iki cümle de var tabi.

çok merak ediyorum, bu ülkede ezana ıslık çalınıp protesto edilebileceğine canı yürekten inananıyor musunuz? ateist, deist, agnostikleri de ekleyelim bu insanların hiç biri çıkıp da başka insanlara bu derece rahatsızlık verecek bir şey yapmazlar. hepsinin ailesi, akrabası, sülalesi var ve bu çevrenin içinde müslümanlar da var. sizi umursamayı geçtim, kendi tanıdıklarına bunu yapmazlar. haber doğru mu değil mi diye irdelemek yok bile. hadi inandınız diyelim, çözüm bu mu? gerçekten bu mu? insan öldürmeye çalışmak mı, kadını korkutmak mı, canına kastetmeye çalışmak mı çözüm?

o medya mensubuna da söyleyecek kelimelerim var elbet ama cümlelerimi küfürsüz nasıl bağlarım diye düşünüyorum. uzun süredir hatta baya uzun süredir medyayı takip etmiyorum. dürüstlükten son derece uzak, provokatif amaçlı haberlerden bir şey çıkmadığını anlayalı çok oldu. ama sosyal medyada illa ki rast geliyorum yaşananlara. şimdi özür diledi diye hoş mu görelim yaptığını? insanları taşlı sopalı dışarı dökmüşsün yanlış haber yapıp. sonra bir de hakkına girdiğim kadınlardan özür dilerim. yok ya başka? hakka girme korkusu böyle bir şey mi sence? o eyleme geçilmeden düşünülmesi gereken bir şey olmasın sakın? önce bir araştırsa mıydın acaba? hepsinden önemlisi gece bir kadın bile ölseydi nolacaktı, herkes birbirine girseydi? amaaan kadın nasıl olsa deyip geçecek miydin? özür dilemek erdem derler ama ben bunu erdem olarak göremiyorum maalesef. hatta kendisine bir şarkıyla bu paragrafta tekrar görüşmemek üzere veda etsem daha iyi olacak. seni gidi kendini bilmez şam şeytanı, çıldırtırsın sen insanı.

artık gerçekten baydı. dinmiş, mezhepmiş, ırkmış, hepimiz insanız yahu. o ölünce bedenden ayrılan ruh var ya hani? hah, onun cinsiyeti yok işte. bir vajinası ya da pipisi yok. buradan isteyen istediğini anlasın, benim de edecek başka lafım yok.

https://t24.com.tr/haber/turkiye-gazetesi-yazari-ozur-diledi-kadinlar-ezani-isliklamadi,811685

yeni nesil nereye gidiyor

big change
yeni nesilden hangi nesli anladığımıza göre değişecek olsa da genelleme yapmamayı tercih ederek ve yüksek yüzdelere bakarak diyebilirim ki içi boş ve hadsiz bir özgüvene doğru koştuklarına şüphe yok. bu gidişle 40larına merdiven dayadıklarında hayat çok daha güzelleşecek haberleri yok yavrucakların. swh

dünya kadınlar günü

big change
halen emekçi kadınlar günü olarak anılmasına anlam veremediğim gün. tanıdığım kadınlardan bir tanesini bile bilmiyorum ki herhangi bir şeye emek vermemiş olsun. kadın zaten emek demek. tanımadıklarıma da bu durumu genellemekte beis görmüyorum. çıkış noktası öyle olabilir ancak bunun sadece iş hayatıyla alakalı olduğuna beni kimse ikna edemez, bu kadar sığ bir bakış açısını reddediyorum.
4
0 /
[email protected]