confessions

bibliosmia

anlat ucundan merak ettim - 1. Nesil Yazar

  1. toplam giri 83
  2. takipçi 11
  3. puan 1533

awakenings

bibliosmia
1990 yılına ait başrollerini Robin Williams ve Robert De Niro' nun paylaştığı dram, biyografik türlerinde bir filmdir. Filmde klinik tecrübesi olmayan nörolog doktor Sayer'ın yeni çalışmaya başladığı hastanede bir grup katatonik ensefalit hastalarını, bir konferansta tanıtılan bir ilaçla tedavi etme çalışmalarını konu alıyor. Filmde doktor Sayer'ın özverisi ve rollere can veren Robin Williams ile De Niro' nun oyunculuğu izlemeye değer doğrusu. Film Nöroloji profesörü aynı zamanda yazar olan Oliver Sacks' ın aynı isimli kitabından esinlenilmiştir.

günlük tutmak

bibliosmia
ilkokulda ve lisenin ilk senesinde günlük tutmuşluğum vardı. Günlük yazmak adeta yazma becerisini geliştiren bir iç dökme terapisi diyebiliriz. İlkokul günlüğü olunca bende genelde vatanım, tavşanım, ailem gibi daha milliyetçi ve hayvansever ponçikce yazılar yazmışım liseye gelince daha çok hedefler ve minik fiskoslar yer almış. Bazı hedeflerin gerçekleştiğini görünce insanı duygulandıran bir şeydir günlük.

2018 yılının bana öğrettikleri

bibliosmia
önceliğin kendin olsun senin yanında yer alan sevdiğin insanlara vefasızlık etmeyin, sizi mutsuz ederek kendini besleyen insanların yularını kesiverin. Her şeyin başı sağlıktır diyelim. Bir hedefiniz olsun gerekirse düşün kalkın ama ilerleyin zaman yerinde sayanları harcıyor. Bu sene yüzüme bunları vuruverdi.

mini ada

bibliosmia
Konya'da bir fabrikada üretilen 'Mini Ada' adlı insansı robot, sahneden düştü.Yaklaşık 1 metreden düşen 85 bin TL değerindeki Mini Ada'nın başı ve önündeki dijital ekran parçalandı. Ardından Mini Ada ile program sunucusu Merve Akın sohbet etti. Merve Akın'ın sorularına cevap veren Mini Ada, 'Nerelisin?' sorusuna 'Konyalıyım' cevabını verirken 'Konya'nın nesi meşhur?' sorusuna ise 'Etli ekmek' yanıtını verdi. Mini Ada'nın mantıklı cevaplar vermesi davetliler tarafından ilgiyle izlendi. Program sonunda Mini Ada, özelliklerini sıralayarak kendisini tanıtan bir de kısa sunum yaptı.
0 /
[email protected]