confessions

archangel

esrarengiz metafor - 1. Nesil Koordinatör

  1. toplam giri 345
  2. takipçi 19
  3. puan 5333

teknoloji

archangel
Yeni başlık açasım gelmedi konu hakkında çünkü üzerine fazla konuşulacak bir mevzu değil. Baştan belirteyim ben bu konulara çok hakim değilim sadece ilgim var. Asıl mesleğim grafik tasarımcılık. Yine de konuyu Gamer arkadaşlar açısından değerlendirmeye çalıştım.

Teknolojinin artık çok yavaş evrildiğini fark ettiniz mi sizde? Ancak fiyatlar çok hızlı artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi şuanki üretim teknolojisi metodlarının limitlerine geldik. Mühendis arkadaşlarımız daha iyi açıklayabilir ama gerek olduğunu sanmıyorum. Her sene yeni telefonlar, işlemciler, ekran kartları vb çıkıyor. Ama baktığımızda aradaki performans farkları ciddi anlamda daralıyor. Bu işlemci ve grafik işlemci kategorisinde şu şekilde işliyor. Her sene en fazla yapabildikleri saat hızı artırmak, çekirdek sayısı artırmak ya da en fazla ( ki bu çok ender bir durumdur direkt olarak üretim teknolojisinin kapasitesi ile alakalı ) mimarideki nanometreyi ufaltmaktır. Nanometrenin düşmesi ise daha dar bir alana daha yoğun bir sayıda transistör eklemeyi sağlar. Ancak bu nereye kadar gider belli değil. Şuan en ufak 7nm çekirdekler var. Moore yasası patlayalı çok oldu sanırım.

Bu yazıyı yeni çıkan nvidia'nın rtx kartlarını gördükten sonra yazmak istedim. Oyun sektörü için çok gereksiz ve balon bir yatırım olmuş bu. Hem hazır bitmiş bir teknoloji değil hemde oyun dünyasının böylesine bir teknolojiye ihtiyacı yok. Her sene yeni oyunlar çıkıyor. Her seferinde bir önceki çıkan donanımı daha da zorlayacak şekilde. Yazılım ve tasarım kısmı donanımdan çok daha hızlı gelişiyor. Donanımhaber youtube kanalında rtx2080 yüklü bir pc'nin incelemesini gördüm ve üzüldüm açıkçası. 30-40 fps nedir? Dünyanın parasını vermişsin sisteme donamıma. Son çıkan donanım bu. Ve oyunu kaldırmıyor resmen. Bu oyunları ultra ayarlarda kim oynayacak? Mining sistem dizer gibi sli ile 4-5 ekran kartını falan mı bağlamak lazım? Bence saçma bir durum. ( Gerçi bu biraz da oyunu yapan firmanın başarısızlığı optimize edemiyorlar grafik kasmaktan. )

Üretim teknolojileri ve işlemci mimarilerinin köklü ve gerçekten büyük değişimler geçirmesi gerekiyor artık. Kapitalizm falan eyvallah ama bu iyice saçma olmaya başladı. 10.000tl'ye telefon satmak nedir? Ya da 6.000tl'ye ekran kartı. Tamam kur farkı ve vergiler yüzünden bizde pahalı ancak bu ürünler yurtdışında da pahalı öyle herkes kolay kolay alamıyor.

Bunları geçelim intel ve amd'nin çok ciddi bir mimari açığı bulunuyor en başta bunları kapatmaları gerek. Yazılımsal olarak kapadılar ancak bu performans düşüşlerine sebep oluyor. Bu açıkların isimleri ise spectre ve meltdown. Daha sonra onlarla ilgili de bir entry girerim.

Edit: Eklemeyi unutmuşum evet kuantum işlemciler çıktı ancak bunların günlük kullanılan bilgisayarlar ile alakaları yok. Kompleks hesaplamalar için kullanılıyor. Render işlerinde bile kullanılamaz büyük ihtimal çünkü bambaşka bir mimarisi var. Birde son çıkan teknolojik gelişmelerde bana hep boş geliyor. Katlanabilir telefon, akıllı saat, akıllı cüzdan, akıllı terlik, akıllı ayakkabı, akıllı kedi yürüme şeysi. Anladınız sanırım ne demek istediğimi.

world_record_egg

archangel
Yine aslında alay konusu olması gerekirken aptal insanlar tarafından yüceltilen bir olay. ( Instagramda post'a ölüp bitenlerden bahsediyorum. ) Botlarla mı yapmışlar bunu bilemeyeceğim. Ama dünyanın en saçma olaylarından biri.

fallout 76

archangel
Oyunu oynayamadım kaldıracak sistemim yok ancak incelemelerden gördüğüm kadarı ile vasat bir oyun. Bethesda gibi efsanevi bir firmanın elinden böyle bir oyun çıkması da çok üzücü. Ben fallout serisine çok geç başlamış olmama rağmen ( fallout 4 ile ) yine de rahatsız oldum. Survival bir oyunu online yapmak çılgın bir fikirdi evet. Ama oyuna npc koymamak, görevleri terminalden almak ve etrafta dönüp dolaşan diğer online oyuncular fallout'un o apokaliptik havasını tamamen yok etmiş görünüyor. Ne diyalog var ne doğru düzgün hikaye. Grafiklerde fallout 4 den hallice. New vegas'a fallout 4 den sonra başladığım ve eski bir oyun olmasına rağmen hikaye, diyaloglar gerçekten çok güzel işlenmişti. Ancak bu oyun boş agam. Son zamanlarda çıkan diğer online oyunlar gibi amaçsız. Umarım skyrim'i falan da online yapmazlar.

knight online geri sayımı

archangel
Popi olmaya başladığı zamanlardan beri oynuyordum lise bitene kadar da oynadım. Bence o geri sayım yeni server, yeni patch ya da güncelleme için falan değil. Knight öyle basit şeyler için hypelatmaz. He olabilir de. Çok büyük oyun firmalarının saçma sapan işler yaptığını da görmedik değil yani. (bkz:fallout 76) Ama bence oyunda köklü bir değişiklik olabilir. İnsanın hayatını sömüren bir oyun olmasa hala oynuyor olurdum.

kendinizle karşılaşsanız ne derdiniz

archangel
Tamamen duruma bağlı. Eğer paralel evrenden geliyor ise evrenler arası farkları vb sorardım, teknolojide ne kadar ileriler vb. Zaman yolculuğunda ise geçmişimdekine tavsiyeler verip geleceğimdekini sömürürdüm. ( Yanılmıyorsam geçmişimdekine tavsiye versemde o başka bir zaman çizgisinde ilerleyeceği için benimki zaten aynı kalır yani bu tamamen cömertlikten gelen bir davranış olurdu kendim için değil. )

komadan çıkıp yabancı bir dil konuşmaya başlamak

archangel
Kesinlikle gerçek olmadığı kanısındayım. Doğaüstü hiç bir şeye de inanmam gözümle görmeden, kendim tecrübe etmeden. Çoğununda fake olduğunu ve olayların aslını gerçek uzmanlar tarafından öğreniyoruz zaten. Vücuduna binlerce volt elektrik yiyip matematikçi olan gibi. Ya da şu yabancı bir ülkede elektro man diye bir şey vardı sanırım vücudu elektrik üretiyormuş sözde. Bunlar sadece haber bültenlerinde dakika dolsun diye araya sıkıştırılan haberler.
0 /