confessions

nushirevan

1. nesil Yazar - - Yazar -

  1. toplam entry 1407
  2. takipçi 14
  3. puan 0

whatsapp mesaj kazaları

mavikaranlik
arkadaş grubuna atılması gereken bir görseli yanlışlıkla iş yerinin kurumsal grubuna atmam ve anlık olarak şirketten yükselen haykırışla gülmeler, masayı yumruklamalar ve birim müdürüyle göz göze geldiğim o 10 - 20 saniyelik süreci bana üzülerek hatırlatan başlık.

instagram

merdumgiriz
Fethiye'de yazlık sahibi 50'sine merdiven dayamış emekli Nurten Öğretmen paylaşımları yapmaya başladığım uygulama. Pencere kenarında duran menekşem çiçek açmış, onu paylaşıyorum mesela. Lilyumum bahçemin gözdesi. Ortancalarım rengârenk. Kahve bahane, muhabbet şahane. Yazlığa da beklerim bu sene.

çocukların her yere koşarak gitmesi

merdumgiriz
Çok sık düşüp yaralanmalarına neden olan durumdur. Bütün gün telaşlı ve öfkeli bir hâlde peşlerinde dolaşıp "yavaş!", "koşmadan yürü!" gibi uyarılarda bulunmak zorunda kalırsınız. Düşüp ağızlarını burunlarını kırdıktan hemen sonra omzunuzda ağlamak amaçlı koşa koşa gelirlerken, öfkeniz yerini üzüntüye bırakır.

sözlük bir sınıf olsaydı

merdumgiriz
Miyop olduğu için en önde oturmaya mahkum olan, sessiz, sakin ama derslere katılan, sınıfın geneli tarafından sevilen ama yalnız kalmayı tercih ettiği için sınıftaki hiçbir gruba dahil olmayıp kendi halinde takılan, sosyometri tekniğinde "çekimser/dengesiz öğrenci tipi" olarak tanımlanan, beslenme saatinde ellerini temizlediği ıslak mendili sırayı silmek için de kullanıp öyle çöpe atan, düzenli olarak gerçekleştirilen eğitsel kol seçimlerinde adını her seferinde kütüphanecilik kulübü başkanlığına yazdıran öğrenci.

Gayet renksiz, sönük, sıkıcı bir kişilik evet. Bazen o da sıkılıyor.

z kuşağı

can
2000 ve sonraki yıllarda doğan bireyleri ifade eden Z Kuşağı, diğer kuşaklara göre değer yargıları bazı farklılıklar içermesi nedeniyle farklı bir kuşak olarak değerlendiriliyor.

sosyal medya

talimterbiyekurumu
Gereksiz ve haksız kazancın dijital ülkesi. Saçma sapan video ve fotoğraflarla özentiliği ve ahlaksızlığı kazandırıp değer ve kültürü unutturan mecra. Saçma salak kızların ergen düşünceleriyle makyaj yaparak kıyafet giyerek yanlış ve boş örnek olarak zengin oldukları ve herkese bunu aşıladıkları bi çağda en en en mantıklı şeyi reis yapıyor. allah yar ve yardımcısı olsun.

karantina

mahur
italyanca kırk anlamına gelen "quaranta" kelimesinin kokenine dayanir. Venedikliler limanlarina gelen gemileri sehre girmeden önce 40 gün bekleterek salgın hastalıkları önlemeye çalışmışlardır.

louis pasteur

mahur
Kuduz aşısını bulan Fransız mikrobiyolog ve kimyager. Pasteur zamanının birçok devlet adamından çalışmaları için maddi destek istemiştir. Osmanlı devleti padişahı ikinci abdülhamid han kendisini istanbula gelmek şartıyla yardim edeceğini vaad etmiştir. Pasteur Kabul etmeyince osmanli devleti'nden üç bilim insanı ve maddi desteklerle fransa'ya gönderilmiş ve kuduz aşısı'nın bulunmasında büyük katkıları olmuştur.

hijyen

mahur
Köken olarak yunanca bir kelime olan hijyen ;Yunan ve Roma mitolojisinde Hygieia (Ὑγιεία) veya Hygeia (Ὑγεία) olarak geçmektedir ve tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. Babasının iyileştirme temalı mitolojik görevini Hygieia koruma temalı olarak gerçekleştirmektedir. Hijyen kelimesinin etimolojik kökeni de içerdiği anlam bakımından aynı zamanda tanrıçanın ismi ile özdeştir.

güven sözlük sistem değişimi

mavikaranlik
son güncelleme ile birlikte çok çok yenilik getirme fırsatı bulduk. bu yeniliklerin ne olduğu ve kullanımları hakkında detayları bu entry altında takip edebileceksiniz.

Öncelikle eksikliklerden bahsetmek gerekirse, tüm mesajlaşma geçmişi silindi. tüm şifrelerin sıfırlanması gerekti. giriş ekranında şifremi unuttum kısmından şifrenizi değiştirmeniz gerekiyor.

ara ara hatalar oluşabilecek, gidermeye devam ediyoruz.

yeni gelen özellikler ise,

tematik mod eklendi:

tematik mod açmak istediğiniz çok başlık olduğu fakat dikkat çekmek istemediğiniz zaman kullanılabilen bir moddur. Açtığınız yeni başlık sol frame üzerinde görünmeyecektir. sağ tarafta yer alan aşağı ikonuna tıklayıp "tematik" seçeneğini seçtiğiniz zaman tematik mod ile açılan tüm başlıkları görüntüleyebilirsiniz. eğer tematik modda açılan başlığa yeni bir entry girişi sağlanırsa bu sefer normal akış framesi üzerinde görünecektir. tematik modu aktif etmek için profilinizde sağ kısımda yer alan aşağı ikonuna tıklayıp "tematik moduna geç" seneğini seçmelisiniz. aynı şekilde çıkmak istediğiniz zaman da "tematik modundan çık" menüsüne tıklamanız gereklidir bu unutulmamalıdır.

ufak bir genel sohbet alanı eklendi:

mesajlar ikonunun hemen yanında "sözlük sohbet" ikonunu görebilir ve ona tıklayıp shbet alanına geçiş sağlayabilirsiniz. yazdığınız mesajlar diğer tüm yazarlar tarafından görüntülenip cevaplanabilecektir. sohbet alanında da sözlük kuralları geçerlidir. bir merhaba demek ister misiniz?

başlık açılırken kategori eklemek zorunlu hale geldi:

artık başlık açarken ilgili kategoriyi seçmeniz gerekiyor. sizin için hazırladığımız kategorilerden başlığa en uygun olanı seçebilirsiniz.

çok detaylı istatistikler eklendi:

bu link üzerinde sözlüğe dair tüm detaylı istatistikleri görüntüleyebilirsiniz. linke tıklamak yerine ana sayfa da yer alan "istetistikler" menüsünden "genel istatistikler" alt menüsüne tıklayıp ilgili alana gidebilirsiniz.

biyografi alanı eklendi:

artık profil sayfanızda istediğiniz şey yazabileceğiniz bir alan bulunacak ve diğer tüm yazarlar tarafından görüntülenebilecek.

mesaj ve entry engelle alanları eklendi:

bir yazarın profiline girdiğiniz zaman artık o yazarın size mesaj atmasını veya yazdığı entryleri görmemek için entrylerini engelleyebilirsiniz. bu iki butondan istediğinize veya ikisine de tıklamanız yeterlidir.

içerik editörü düzenlendi:

artık başlık açarken veya entry girerken daha kullanışlı ve tüm alanları görebileceğiniz bir editör üzerinden işlem yapacaksınız.

profil ayarlarında ek seneçekler:

profil ayarlarınıza girdiğinizde artık seçiminize göre ek değişiklikler yapabileceksiniz. örneğin "cinsiyet göster" "ad soyad göster" ya da "özel mesaj alma" şeklinde seçeneklerden işlem yapabilirsiniz.

entry yedekleme servisi eklendi:

ne olur ne olmaz, artık entrylerinizin yedeğini alabilecek ve tekrar yükleyebileceksiniz.

mesajlaşma ekranı düzeltildi:

eski mesajlaşma ekranında bir takım hatalar bulunmaktaydı ve kullanımı zorlu bir hal almıştı. problemleri giderildi.

entr gizleyebilme:

artık beğenmediğiniz bir entry olduğu zaman sağ köşesinde yer alan "aşağı" ikonuna tıklayarak "bu entryi bir daha görme" seçeneğini veya "bu yazarı bir daha görme" seçeneğini seçerek akış ekranınızdan kaldırabilirsiniz.

favorileyenleri görme:

bir entryi kimlerin favorilediğini artık görebileceksiniz. entry altındaki "favorileyenler" ikonuna tıklamanız yeterli.

ateş düşürücülerin zararları

mahur
Bağışıklık sistemini bozması ve sinir sistemini bitirmesi en bariz zararlarıdır. Küçük çocuklarda 38 derece görmeden ateş düşürücü kullanamak oldukça sakıncalıdır. Ateş korkulması gerken birşey değil, vücudun mikropla savastiginin, mücadele ettiğinin bir kanıtıdır. En kolay ve basit yöntem ılık banyo, hava değişikliğidir. Soğutucu kremler, sirkeli su hatta ayak altına kına yakmakta işe yarar. Ayrıca ateşi yüksek çocuğun bol sıvı alması hayati önem taşır.

gereksiz antibiyotik kullanımı

mahur
Kucuk yaşlarda dişleride mahveden uygulamadır. Bazı ebeveynleri ikna etmek oldukça güç. Çocuklarının ateşlerini düşmediginden sikayet ediyorlar. Hakli olabilirler Bazı çocukların bünyeleri aşırı hassas olduğu için sık sık yüksek ateş görmek mümkün. Ama bu kısır döngü ne kadar çok kimyasal alırsa bünye bir daha ki hastalığa o kadar yenik ve hazırlıksız olarak başlıyor. Ateş düşürücülerin zararları deseniz çok ayrı bir durum. Ateşi doğal yöntemlerin hepsini denedikten sonra en son çare olarak antibiyotikler tercih edilmeli.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol