confessions

nushirevan

1. nesil Yazar - - Yazar -

  1. toplam entry 1444
  2. takipçi 14
  3. puan 0

erik ağacı

mahur
Alman kökenli amerikalı yazar Ellen Marie Wiseman'in kitabıdır. Erik ağacıyla başlayan ve sona eren sürükleyici hikaye birbirini seven alman kız ve yahudi erkek arasında geçiyor. ikinci dünya savaşı dönemi almanya'sini her iki yönden de yaşanılanları tarafsız bir şekilde anlatmayı başarmistir. yazar, her iki halkın bir takim ihtitaslar ve hırslar yüzünden nasıl harcandığı yalın bir dille anlatabilmiş. hikaye gercek anılardan beslendiği için son derece etkili bir anlatıma sahip olmuştur.

masumlar apartmanı

mahur
trt'nin yeni dizisi. gerçek bir hayat hikayesi olan “masumlar apartmanı“, dr. gülseren budayıcıoğlu'nun “madalyonun içi” romanından uyarlanmıştır.
dizinin kısaca konusu esas kız esas oğlan ve oğlanın üç kız kardeşinin etrafında dönmekte. kız kardeşlerin çocukluklarında yasanan travmalar sonucu kizlar bircok ruhsal probleme sahipler. dizi oldukca ilginç olduğu için insanı içine alıyor. ilk bolumunu izledim ve beğendim ama bir daha izlemeyi düşünmüyorum. dizi reklamsız ( youtube'dan izledim) tam 2 saat 40 dakika. çok fazla tv seyretmeyen birisi olarak bana çok ama çok fazla geldi. bu kadar çok ekrana bakmak bende sadece zonklayan bir kafa bıraktı. bu kadar uzun süre hem sıkıcı hem zaman kaybı. dizide emek veren herkesin emeğinin ziyan olmasından başka bir şey olamaz. nasıl olurda insanlar bu kadar uzun süre oturupta böyle dizi izliyorlar, neyinden zevk aliyorlar benim aklim almadı. bir saat bile sürmeyecek konuyu sakız gibi çekip çekip çürütmek sonrada alın siz buna layıksınız, demek istemiş olabilirler.

sosyopat

mahur
bir psikolojik bozukluk nedeniyle karşısındakilerin düşünce ya da duygularını anlama kabiliyetinde yoksun olan kişilere denilir. Sosyopatlık, bir akıl hastalığı değil, kişilik bozukluğudur. Sosyopat, 'antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilere verilen addır' da diyebiliriz. Sosyopat ile psikopat birbirine karıştırılan terimlerdir. Arada iki önemli fark vardır piskopatlık doğuştan varken sosyopatlık hayat koşulları sonucunda olusur. Ayrıca piskopatlar eylemlerini tüm ince detayına kadar planlarken sosyopatlar ise olayın gelişine ve o andaki duruma doğaçlama olumsuz tepkilerdir.

naim süleymanoğlu

mahur
hayat hikayesinin anlatıldığı "cep herkülü naim suleymanoglu" filmini izlemeden önce benim için bir halterci, sporcu, şampiyondu. Filmi izledikten sonra ise hayatı bambaşka bir anlam kazandı. sadece bir Şampiyon olmak amacının olmadığını altinda buyuk bir dram yattigi ve zamanindaki tum eziyetlere gogus gerdigini görmek, filmi izlemeye degerdi. Film beni bazı yerlerde duygulandırdı, bazen hüzünlendirdi bazense onurlandırdı. Kendisinin bizim dedelerimiz gibi bir bulgaristan macırı olduğunu öğrenmek ise filmi başka bir gözle izlememe neden oldu. bulgaristan'daki soydaşlarımızın çektiği eziyetleri öğrendikten sonra şanslı olduğumuzu söylemeye bile utanıyorum. Dedemin babası daha çocukken ikinci balkan harbiyle ilk göç edenlerdendir. kardeşlerini babasını annesini ve birçok akrabasini orada birakip gelmek zorunda kalmış. Belki orada kalan akrabalarim onun sayesinde anavatana dönmüştür, deyip ruhu şad olsun temennisinde bulunmak boynumun borcudur.
filmin sonunda gösterilen naim süleymanoğlu'nun gerçek annesi benim rahmetli anneanneme benzemesi.

avrupanın hasta adamı

mahur
Osmanlı devletinin son dönemlerinde avrupalı devletler tarafından kullanılan bir tabirdir. Osmanlı devletinin siyasi, askeri, iktisadi ve birçok yönden zayıflamasıyla kullanılmaya başlamıştır. Bu tabi ilk defa rus çarı birinci nikolay tarafından kullanılmıştır. Osmanlı için kullanılmaya başlayan avrupanın hasta adamı tabiri (İngilizce: Sick man of Europe), geçen yüzyıl içinde birçok ekonomisi kötü olan Avrupa devletleri için kullanılmaya devam etmiştir.
En son olarak koronavirüs salgınıyla baş edemeyen ingiltere icin kullanılmıştır

ittifak devletleri

mahur
Bağlaşma Devletleri ya da Merkezî Devletler, Almanya (ve yanında katılan Alman sömürge bölgeleri), Avusturya-Macaristan, Osmanlı Devleti ve İtalya'dan oluşan devletler ittifakıdır. I. Dünya Savaşı'ndaki iki ana ittifaktan biridir. Diğer ana ittifak ise, ittifak devletleri olarak adlandırılır.

sevr antlaşması

mahur
I. Dünya Savaşı sonrasında itilaf devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu hükûmeti arasında 10 Ağustos 1920'de Fransa'nın başkenti Paris'in 3 km batısındaki Sevr (Sèvres) banliyösünde bulunan Seramik Müzesi'nde (Musée National de Céramique) imzalanmış antlaşmadır. Antlaşma imzalandığı dönemde devam eden Türk Kurtuluş Savaşı'nın sonucunda Türklerin galibiyetiyle, bu antlaşma yerine 24 Temmuz 1923'te lozan antlaşması imzalanıp uygulamaya konulduğundan Sevr Antlaşması geçerliliğini yitirmiştir.

Geçtiğimiz bu günlerde yüzüncü yılını dolduran Sevr anlaşması paris barış konferansı'nın bir sonuçu olup avrupanın hasta adamının fişinin çekilmesi anlamına da gelir. Ayrıca sevr antlaşmasının şartları bu kadar ağır olmasaydı bekli hiç kurtuluş savaşı başlamayacaktı.

haçlı seferleri

mahur
1096-1272 yılları arasında, Avrupalı Katolik Hristiyanların, Papa'nın talebi ve çeşitli vaatleri üzerine, genellikle Müslümanların elindeki Kutsal saydıkları Topraklar üzerinde askeri ve siyasi kontrol kurmak için düzenledikleri akınlar bütünüdür.
ilk haçlı seferleri karadan anadolu toprakları üzerinden olmakla sayısız başarısızlık sonucunda denizden devam etmiştir. Türkler haçlıları topraklarından geçirmemiş, gecirtmemistir. ilk haclılar samimi hıristiyanlar olarak dinleri ve inançları için yola çıkarken sonraki katılanlar maddi çıkar sağlamak için bu seferlere dahil olmuştur.

başın sağ olsun

martilara simit atan kadin
Bir gün herkes gibi benim için de söylenecek. Umarım o gün çok uzakta değildir. Zira nefes almaktan bile yoruldum. İnsanlarla uğraşmaktan, bir şeyler anlatmaya ve ikna etmeye çabalamaktan, her gün ısrar ve istikrarla aynı şeyleri yapmaktan, sonuç alamamaktan, inanılmayan olmaktan... gerçekten yoruldum ve şu son iki günde bunu o kadar derinden istiyorum ki. Yarın olmasın, gelecek gelmesin, tüm insanlık beni bir köşede bırakıp gitsin istiyorum. Bunu en son lise 2'de istemiştim ve ne ironiktir ki tıpkı bugün olduğu gibi bunu kimseye söyleyememiştim.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol