confessions

nushirevan

1. nesil Yazar - - Yazar -

  1. toplam entry 1686
  2. takipçi 16
  3. puan 0

23 kasım düzce depremi

nurse
Düzce(bolu),istanbul,sakarya ve hisseden tüm vatandaşlara geçmiş olsun. Saat 04.08 saatlerinde 5.9 büyüklüğünde, saat 04.30 civarında ise 4.7 büyüklüğünde, şu saate kadar ise 70 artçı sarsıntı yaşandı. Can kaybı yok. Rabbim daha kötüsünden sakınsın inşallah.

gülşen

nurse
Bazı sanatçılar vardır ya sanat dünyasına hiçbir şey katamayan. Sanat adı altında toplanabilecek bir şeyi bulunmayan. Anlamsız,tıngırtılar dizisi ile bol bol eser veren. Hehh işte gülşende bu topluluğun sanatçısıydı. Ne olmuş? Ne bitmiş? Süreç nasıl devsm ediyor? Hiiiç vaktimden ayırıp okuyamam,bakamam. Yokluğu benim için pekte fark edilir değil. Şuan bile onun adına bir şeyler yazmak vaktimi çaldı.

denemek

mahur
Eski Türkçede tenge-mek “denk ve eşit hâle getirmek” têng kelimesi Çinceden dilimize geçmiş olup; terâzi; denk, eşit anlamıma gelir. Kelime son dönemde tecrübe etmek anlamında kullanılır.

pathos

nurse
Yaygın bir sarmaşık türü olan pathos yaşam alanı olarak hiç ayrım yapmaz. Karanlık bir koridordada yetişir aydınlık bir odada da ve güneş vuran bir köşede de... neon türleri var ve yetiştirilesi en güzel bitkiler bence.

sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şeyler

nurse
Yaşanılan durumların haklılığını ve önemini bazen paylaşımlarımızla yitirdiğimizi düşünüyorum.

Bir doktor ve sekreteri öldürüldü. En başta ailesi ve yakınları için sonrasında sağlık camiası için bu kayıplar hepimizi çok üzdü çok öfkelendirdi.

AMA

Yaşanılan bu acıdan geriye kalan kanlı ve saldırganlık içeren fotoğrafları paylaşmak niye? Olayı tüm açıklığıyla paylaşınca acımız,öfkemiz diniyor mu?
Hayır, dinmiyor. Vefat edenlerin ailelerine acı hatıralardan başka bir şey bırakmıyoruz.  Belkide bizler bir ay sonra bu duyguları bu kadar yoğun yaşamayacağiz ama çocukları babasının,annesinin  ölümünün ardından kalan bu fotoğrafları belkide hiç unutamayacak. Yaşadığı travmadan çıkamayacak

bir anlık saflıkla yapılan gaflar

mahur
İnsanı derin utanç duygusuna boğan durumlardır. Birgün çocuklar, bir içeri bir dışarı çıkıyor. ben de işimin ortasında aç kapı, kapat kapı uğraşıyorum. Bilmem kaçıncı kapı açışımda kapıyı; “eh be yettiniz” diyerek kapıyı açmam ve kapıda çocukların olmadığını görmemle yerin dibine girmiş sayılırım.

türkiye ekonomisi

lookingforanickname
1990 - 2000 yılları arası dolar / tl yaklaşık 300 kat artmasına rağmen batmadığına göre bu sefer hiç batmayacak ekonomimizdir, seçimden sonra alım gücünde düşüklük olsa da orta vadede normalleşme uzun vadede güçlenme tahmin ettiğim ve umut ettiğimdir.

21 haziran

nurse
Yaz mevsimine girilen bu ayın 21. Günü türkiye'de yaşanılan en uzun gündür. Ülkemiz bu tarihte güneş ışınlarını en büyük açıyla alır ve bu tarihten sonra sıcaklar başlar.
Ülkemizin kuzey yarım kürede olmasından kaynaklı yaşadığımız bu durum güney yarım kürede en uzun kış gecesi olarak yaşanır.

küresel ısınma sorunsalı

mahur
çok yakında bizzat yaşayarak öğreneceğimiz kıyamet senaryosudur. Bundan bir kaç yıl önce bizden sonra gelecek nesiller için endişelenir onlara yaşanabilir dünya bırakma konusunda çalışmalar eğitimler verilirdi. Ama yapılar araştırmalar bilimsel veriler veriler gösteriyor ki endişelenmemiz gereken artık kendi neslimizdir. Küresel ısınma en yakın önümüzdeki yüzyıl karşılaşacağımız bir sorunken birbirini tetikleyen etkenler yüzünden süre kısalmış yumurta kapıya dayanmıştır. Kutuplarda eriyen buzullar her sene katlayarak eridiği ve atmosfer gazlarınızda buna destek verdiği bir dünya ile karşı karşıyayız. Zincirleme bir etkiyle adeta çığ gibi büyüyor, birbirini tetikleyen etkenler kaosu başlatmak üzere, Değil başladı bile.
(bkz:geliyor gelmekte olan)

körelmek

nurse
Mecazen kullandığımız hatta dilimizden düşürmediğimiz bu sözcük var olan değerlerimize, karakter olsun,işlevsel olsun, manevi olsun, maddi olsun artık sahip olmadığımızı bize anlatır.
Şöyle bir etrafımıza bakalım gelişen teknoloji,sağlık şartlarının yanı sıra aynı anda bir şeyler deli gibi köreliyor. Hangisinin daha hızlı hareket ettiğine dair en ufak bir fikrim yok ama bir şeylerin körelmesi inanılmaz bir zaman israfıdır.

erşan kuneri

mahur
cem yılmaz'ın kendini tekrar eden bir yapımı olmuş. Onca küfürün arasında Sıcak samimi bir çizgi yakalasa da kendi çevresinden camiasından çıkmayan dizide Cem Yılmaz'ı yaşlanmış bununla birlikte bakış açısı daralmış buldum. Bundan önce izlediğim stand-up'ı çok daha komik; hem eğlendiren hem düşündüren tarzdaydı.
(bkz:körelmek)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol