confessions

nushirevan

1. nesil Yazar - - Yazar -

  1. toplam entry 1511
  2. takipçi 16
  3. puan 0

nushirevan

nushirevan
Aslında "Nuşirevan" olarak okunur ki, Hz.Ömer'den sonra dünyada adaleti ile ün salmış bir Sasani hükümdarıdır. (bkz:Nizamülmülk)ün (bkz:Siyasetname) adlı eserinde adaleti ile ilgili çeşitli kıssalar mevcuttur.

Kısaca değineyim:

Nuşirevan bir gün avda iken bir kadın kendini okunun önüne atar. Nuşirevan kadına bunun nedenini sorar. Kadın hükümdarın ulaşılamaz olduğunu, çevresini saran dalkavuklar yüzünden derdini kendisine ulaştıramadığını bu yüzden bunu yaptığını söyler. Hükümdar halkının derdini kendisine anlatması gerekliliği hakkında tarihi bir karar alır. Sarayında yattığı odanın balkonuna devasa bir çan astırır ve derdi olanın çana bağlı iple bu çanı çalarak balkondan hükümdara derdini anlatabileceğini ilan eder. Halk artık büyük küçük her derdi için zili çalmaya ve hükümdara balkondan derdini anlatmaya başlar. Adil hükümdar dertleri dinler ve tek tek not alarak çözümler buldurur, halka adalet dağıtır. Öyle ki bu durum 8 yıl boyunca neredeyse aralıksız devam eder. Hükümdar bu hizmetten ötürü zayıflar, uykusuz kalır. Günlerden öyle bir gün gelir ki çan hiç çalmaz. Hükümdar vezire sorduğunda, vezir bunun sebebinin artık memlekette kimsenin derdinin kalmaması olduğunu söyler ve ekler: "madem zil de çalmıyor, siz uyuyup dinlenin artık" Hükümdar 8 yıldır ilk defa huzurlu bir uyku çekecektir. Tam yastığa kafasını koyar ki zil çalar. Ayaklanır fakat vezir onu durdurur: "Aman hünkarım yatınız.. Bir uyuz eşek.. Sırtı kaşınıyor belli ki kendini ipe sürtüyor.. Siz uyuyun" Hükümdar gülümser: "hayır vezir! o da adalet istiyordur"

Emir çıkarır: eşek bulunacak, sahibi saraya getirilecek!

Bir gün geçmeden eşek ve sahibi çamaşırcı saraya getirilir. Öğrenilir ki çamaşırcının eşeği artık yaşlandığı için iş yapamaz olmuş, çamaşırcı da bunu dövmekten usanmış, salmış çayıra..

Nuşirevan-ı Adil hüküm verir: Ey çamaşırcı! Bu eşek sana bunca yıl çalıştı, hizmet etti.. Hani bunun emekliliği? Mükafatı bu mudur? Bundan sonra eşeği ahırına koyacak, o ölene kadar taze yem ve su ile besleyeceksin, her gün güzel sözler söyleyip seveceksin. Cezan eşek ecelinden öldüğünde biter..Yok, eşek ecelinden değil senin veya bir başkasının elinden ölürse vay haline!

Hikaye bu.. Adil hükmetmekle ilgili aldığım ilk ders 11.yüzyıldan gelmişti. Sonra Aşık Veysel şunu dedi:

"Nuşverani Adil, nerede tahtı?
Süleyman mührünü kime bıraktı?
Resülü ekremin kanunu haktı
Her ömrün sonunda bir feryat gördüm"

Velhasıl hoş bulduk

katlanamadığınız davranışlar

nushirevan
Misafirlerin sus pus 7 saat 5'e 10 kalas gibi oturduktan sonra, giderken apartman boşluğunda muhabbeti koyulaştırması, bi türlü gidememesi, Allaha ısmarladıklaşması, tekrar gelin bunu kabul etmeyizden, "bi yemek yiyeydiniz yanına koyim"lere kadar söylenmeleri, o sensörlü ışığı defalarca yakıp söndürmesi, ışık hızıyla çıkarılan ayakkabıların zamanın göreceliliğini sorgulatırcasına yavaş giyilmesi ve evin sümüklü çocuğunun giderayak şirinmiş gibi tekrar öpülmeye çalışılması, o sırada misafirlik boyunca odasından çıkmayan çocuğun belki tatlı artmıştır diye mutfağa giderken yakalanmasından mütevellit utanması ve bi türlü o "bay bay de ablaya" komutuna cevap verememesi, annesinin "utandı utandı" diyerek sahte sırıtışları, o sırada apartmanın dedikodudan sorumlu istihbarat ablasının karşı delikten bakıyor oluşu, misafirler arabasına binerken kontra dedikoduların, adam gömmelerin konuşulması... doluyum sözlük.. söyletme daha..

kurban bayramı

nushirevan
Derin dondurucudaki boş yerden çok kılmadığı namazları hesaplayarak, et yerine günahlarını tartarak, az yiyerek ve az uyuyarak ihya edilebilecek bayramdır. sözlük yazarlarımızın bayramını bu vesile ile kutluyorum.

sözlük kadrosunun değişmiyor olması

nushirevan
Gerekli olduğunu düşünmediğim durum. Bir aile gibi görüyorum burayı. Düşünsene sabah kalkıp kahvaltı masasında oturanlara bakıp diyosun ki "ohhoooo hep aynı kişiler! yeni birileri yok mu?" Baban elindeki somunla sana bakıyor filan..
2
enercydrink enercydrink
sözlüğün yeni üyeleri olmasını istemiyormusunuz?
nushirevan nushirevan
Olsa da olur olmasa da olur diye bakıyorum olaya

wikipedia

nushirevan
Yasağı, Kitap okumak yerine çoğunlukla internetten hızlı ve özet bilgiye ulaşmayı şiar edinmişlere dert olan site. Yazık ki bize, sitede yer alan iftiralara karşı onurumuzu savunmak yerine aylarca bu özgürlüğün kısıtlamasını tartıştık. Wiki geri adım atıp bilgilerin düzenlenebilmesi ve refere edilmesi gerekliliği getirdi ama sanki biz tükürdüğümüzü yalamış gibi görünüyoruz hâlen. Hayırlı olsun wikicilere
1
nurse nurse
Teşekkürler

habertürk yayınında duyulan faili meçhul osuruk

nushirevan
Gündemi meşgul eden, iş bu giri'nin de aynı amaca hizmet ettiği gaz çıkarmadır.


Doğal olarak, olayın şüphelileri arasında ekranda görülen şahıslar var. Evlerinden yayın yapanların ev ortamında oldukları için şüphelilik ihtimalleri yüksekse de, bu konuda lokal ihtisas yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim:

Veyis, açıkla kurtul kardeşim.. "içimde kanser olacağına kıçımda konser olsun" de bitsin bu muamma (bkz:bgv)

güven sözlüğün gümbür gümbür geliyor olması

nushirevan
Geçen ay zaten yazarı olduğum meşhur sözlükten yazarlık, yeni kurulan genç bir sözlük için de yöneticilik teklifi almama neden olan durumdur.

Bakmayın, girileri bir kaç kişi okuyor, bir kaç kişi yorumluyor gibi görünüyor ama bayağı takip ediliyormuşuz. Herhalde yöneticilerimiz bunu tık sayısıyla da fark ediyorlardır. Rağbet çok ama adının aksine bir güven sorunu yaşanıyor sanki. Yazmayı bıraktığım diğer mecralardaki arkadaşların tek merakı "bunlar neci?" Oluyor.. "insan la insan.. bunlar da insan.." neci olduğunun bir önemi yok. Önemli olan özgür, seviyeli ve entellektüel bir kadronun hakim olması.

diplomasi

nushirevan
taraflar arasında anlaşmazlığın, karşılıklı taviz veya algı oyunlarıyla şiddetten uzak çözümlenmesi yöntemidir.

Bir örnek:

Bir gün küçük bir köpeğin yolu, afrikanın balta girmemiş ormanına düşer. Minik köpek ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark eder. Ne yapacağını düşünürken bir de bakar ki; karşıdan bir leopar gelmektedir ve belli ki günlük yiyeceğini aramaktadır. ''şimdi başım dertte'' diye düşünür minik köpek. Hızlıca etrafına bakar ve yerde kemik parçalar görür. Hemen arkasını leoparın geldiği yöne çevirerek kemikleri kemirmeye başlar. Bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışır. Leopar daha önce hiç görmediği bu yaratığa saldırı hazırlığında yaklaşmaktadır.

Tam saldıracakken minik köpek kendi kendine konuşur: ''hımmm ne kadar lezzetli bir leoparmış. acaba etrafta bundan bir tane daha var mı?'' Bunu duyan leopar bir anda donar kalır. ''riske girmemek gerek'' diye düşünür ve en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanır. ''Tam zamanında kurtardım postu yoksa bu yaratığa yem olacaktım'' diye düşünür leopar.

Bütün bunlar olup biterken, bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları izlemektedir. Köpeğin yaptığı oyunu bildiği için, bunu eğer leopara anlatırsa bundan sonra ondan kurtulabileceğini düşünür. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatır.

Leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenir ve maymuna: ''atla sırtıma, gidip şunu yakalayalım'' der.

Ancak minik köpeğin kulakları iyi duymaktadır. Neler olduğunu duymuştur ve leoparın sırtında maymunla birlikte süratle kendisine yaklaştığını bilmektedir. ''şimdi ne yapacağım?'' diye düşünürken, kaçmaya teşebbüs etmez. Bunun yerine yeniden arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri kemirmeye devam eder.

Tam leopar saldıracakken yine kendi kendine konuşmaya başlar:
-bu aptal maymun da nerede kaldı? yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hala haber yok!

Bunun üzerine leopar sırtındaki maymunu parçalayıp hızlıca uzaklaşır.

Diploması böyle birşey işte.. Hızlı düşün, sakin kal, güçlü görün..

güven sözlük

nushirevan
her yazarının bir diğerinin ufkunu açtığı, adı ulusal bir krize karışmayan, nefret söylemlerinden uzak ama eleştiriye açık, karşılıklı saygı ve nezaket içerisinde kalınmasını ümit ettiğim sözlük.

tom and jerry

nushirevan
Çocukluğumuzun unutulmaz çizgi filmlerindendir.

Ayrıca;

Çizgi filmlerdeki gizli anlamlar konusu her daim ilgi çeken konulardır. Tom & Jerry 'ninkini duydunuz mu bilmiyorum..Dünya savaşı sırasında İngilizler'e Tommies, Almanlara Jerreys dendiğini duymuşsunuzdur. Rivayete göre bu karakterler ve mücadeleleri bu iki milleti temsil ediyor. İngilizler onca gücüne rağmen, Alman zekasına her defasında yeniliyor ve bu durum Amerikan çizgi film sektöründe yer alan firmaların oldukça hoşuna gitmiş gibi.. Bu milletlerin savaş sırasında nerede durduklarına bakarsanız olayı daha kolay analiz edebilirsiniz. Öte yandan bu fenomen, yapım şirketi ve yazar ekibine de soruluyor. Hak sahipleri bu iddianın asılsız olduğunu, bunun sadece bir yakıştırma olabileceğini iddia ediyor. Ancak filmde bir ana karakter daha var.. O da Spike isimli bulldog köpek.. Tarafsız olmakla birlikte, daha çok Tom'a haddini bildirmesiyle meşhur.. Peki iddiaya geri dönersek Spike'ı nereye koyabiliriz? Zaten kırmızı tasmasından tahmin etmiş olmalısınız. Evet o, Rusya! İddiayı daha da ilginç kılan Spike kelimesinin ingilizce, "sivri uçlu demir" anlamına geliyor olması.. Savaşta Rus askerlerinin miğferlerini hatırladınız mı?İddiayı güçlendiren bir başka şey de bir diğer karakter Quacker adlı küçük ördek yavrusu.. Kendisi sürekli bir depresyon halinde ve pasif şiddet karşıtı olarak karşımıza çıkıyor."Vak vaklayan" olarak tercüme edilebilirse de, yine 17.yy'da The Religious Society of Friends adlı bir grubun İngiltere ve Almanya'ya göçler yaparak, bu barışçıl inanışın savaşı durdurmasında ve savaş suçlarının önlenmesinde önemli bir rol oynadığı kabul edilir. Bu grubun bir diğer adıysa Quackers 'dır. Sadece bu kadar da değil..

Tom(İngiltere) 'un aşık olduğu Toots (tatlı şey) adlı kedinin isminin de İngilizlerin yan sanayisi Avustralya olduğu da bir başka detay..Her karakterin bir şeylerin metaforu olduğu gerçeği, çizgi filmlerin masumiyetini sorgulatıyor..

çocuk

nushirevan
Murphy yasalarının vücut bulmuş halleridir. Her sabah istisnasız sabah 06:00 civarı uyanan çocuklarım, sabah erken kalkıp gitmem gereken bir günde uyku rekoru kırar. Evde günlerce yenmeyen, defalarca teklif edilen bir şey eğer sadece 1 parça kalmışsa ve sen ziyan olmasın diye tüketmeye kalkarsan canları çeker. Tuvaleti kullandığın an onların da tuvaleti, su içtiğin an onların da su içesi, gitmek istemediğin yere gidesi, sevmediğin birini nedensiz yere sevesi, olmadık yerde söylenmemesi gereken şeyleri illa ki söyleyesi gelir. Ömür törpüsü gibidir ama sabah uyandığında kocaman gözleri ile sana 5 cm mesafeden baktığını gördüğünde her şeyi unutursun.

çayı şekersiz içen insan

nushirevan
- şeker?
+ yoo hayır şeker almıyorum
- tamam
+ çayı şekersiz içiyorum ben
- hmm ne güzel..
+ çaya şeker zararlı diyorlar..
- hmm evet..
+ şekerli içmiyorum o yüzden
- .....
+ böyle alıştım, şekersiz
- .....
+ hem şekersiz daha güzel
- .....
+ şekerli içemiyorum istesem de artık heeheh
- ......
+ bak! Ne güzel, şekersiz, oooh mis..
- ......
+ şeke..e
- lan yeter! Sus bi adam yaa!
3
nurse nurse
Gülmeme neden oldu 😊
nushirevan nushirevan
Yaşandı bu 😅
mahur mahur
Böyle insanlar çayı şekersiz içer ama yanında tatlıları götürürler. 😀

george floyd

nushirevan
Abd'de polis şiddetine kurban gidenlerin en etki yaratan ismi.Gözaltı işlemleri sırasında, üzerinde 2 adam, elleri bağlı olduğu halde boğazına basılıp nefessiz bırakıldı ve kameralar önünde katledildi. Beyaz bir polisin, savunmasız bir durumdaki bir siyahi vatandaşı daha öldürmesi, bardağı taşıran son damla oldu. Abd'de minnesota eyaletinde başlayan ırkçılık karşıtı eylemler, ülkenin her yanına sıçradı. Ülkede kaos hüküm sürerken, yağma olayları ve artan şiddetle iş içinden çıkılmaz bir hale sürükleniyor. Başkan Trump, geri adım atmadığı gibi gerilimi körükleyici ifadelerde bulunuyor. Ülke tarihinde nadir görülen, ordunun (ulusal muhafızlar) sokağa inmesi, olayların ciddiyetini de gözler önüne serdi. Beyaz saray önünde yüksek duvarlar ve setler çekilmiş olduğu iddia ediliyor.

(bkz:yiyin birbirinizi ete para vermeyin)

yedialtı

nushirevan
Sene 1999

''Bu Akşam Ölürüm'' diyerek çıkan gizemli bir sanatçının albümü yok satıyor.. Murat Kekilli denen bu şahıs, reality showlarda ''köyüme dönmek soğan yetiştirmek istiyorum'' diyerek müteviziliğin dibine vuruyor o zaman..

şarkısıyla intihar edenler geyiği adamı baya baya fenomen haline dönüştürüyor. efsane albümün ardından 3 sene bi ortadan kayboluyor. ''köyüne döndü'' dedikoduları var.

2002' de zırt diye geri dönüyor.. herkes merak içinde acaba bu kez hangi şarkıyla alemin damına tüy dikecek diye.. albüm adı açıklanıyor: yedi altıbuyur? yedi altı? 7-6? ''o ney lan'' diyor herkes..

kekilli açıklama yapıyor: ''bu bir felsefe. ama açıklayamam Türk halkı buna hazır değil..''

vay anasını sayın seyirciler.. ulen üzerinden 11 sene geçti halen söylemedi ya la! aklıma geldi sinirim bozuldu bak. seni çılgın, hadi oradan..

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol