confessions

mavikaranlik

1. nesil Admin - - Admin -

  1. toplam entry 1250
  2. takipçi 138
  3. puan 0

olayı yanlış anlayanlar

nushirevan
Komşum. Toki'de, küçük bir yerleşim biriminde yaşıyorum. Kızlarım (3 tane)la birlikte markete gidip abur cubur aldık. Marketten çıkarken ne göreyim? 3 tane köpek, biri 7-8 öteki 5-6 yaşlarında iki küçük kızın elindeki ekmeği almak için hamle yapıyorlar. "Hat! Hüt! Höteeeyt!" diye bağırdım durdular. Ancak elindeki ekmeğe de niyetlenmişler, biraz da büyük boyutlu olduklarından tehditlerim işe yaramamış olacak ki çocukların üzerlerine gelmeye bu kez yavaş adımlarla devam ediyorlar. Kendi kızlarımın ellerini bırakmadan, küçük kızların abla olanına "kardeşinin elinden tut, yavaşça gel benim kızların arasına gir" dedim. Öyle yaptı, köpek yaklaşmayı durdurup sadece seyretti. Yola devam edeceğim, baktım çocuklarla aram açılınca köpekler yeniden hamle yapmaya kalktı. Ablaya dedim ki "evin nerede? Oraya bırakalım seni, bunlar acıkmış" Çocuk "evimiz yukarıda" dedi. Ben de o sırada yerden taş alır gibi yapınca köpekler uzaklaştı. "Hadi selametle.." dedim, kızlarımın ellerini bırakmadan eve geldim. 10 dakika sonra kapım çaldı. Adamın biri geldi "sen hayırdır benim kızıma 'gel seni evime götüreyim' diyorsun?" dedi. Haydaaaa.. Dedim ki "yanlışın var, kızlarına köpek saldıracaktı ben engel oldum. 3 tane kızım da yanımdaydı, evinize kadar eşlik edelim dedim" Adam dönüp kızına sordu, kız da aynen teyit etti. Bin bir mahcubiyetle "zaman kötü abi kusura bakmayın" dedi ayrıldı gitti. "İyilikten maraz doğar" dedikleri bu olsa gerek.
4
nurse nurse
Bu tür olaylar insanı, iyi olmaktan nefret ettiriyor.
nushirevan nushirevan
Allah'tan bu olaylar marketin kapısının önünde oluyordu da kamera kayıtlarında köpeklerle çocukların arasına girdiğimin kayıtları var. Çocuk teyit etmese, kamera kayıtları olmasa ortadaki ithama karşı verebileceğim bir ispat olmayacak. Allah korusun
nurse nurse
Gerçekten çok korkunç bir ihtimal. Geçmiş olsun hocam. Peki çocuk neden evde babasına gerçeği söylememişte sizin kapınıza gelince söylemiş.
nushirevan nushirevan
Onu hiç anlamadım. Baskıcı bir baba galiba. Çocuk rahat anlatamamış, yarım yamalak anlatmış sanki

gülşen

nushirevan
Zaman zaman aykırı çıkışlar yapan pop müzik şarkıcısı. Bugün itibariyle "sapıklığı imam hatipli olmasından" dediği için, "halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek, kışkırtmak" suçundan tutuklandı ve cezaevine gönderildi.

Sesinle, sanatınla zirvede kalmak varken, poponla, memenle ve çatal dilinle bir yerlere gelmeye çalışırsan olacağı buydu.

Hep söylüyorum, yine söyleyeceğim. Sanat, ideolojiler üstüdür. Sanatını, ideoloji satmak için kullanırsan, katma değer vergisi döner dolaşır seni bulur. Gerçekte görüşü ne olursa olsun, bu milletin kahir çoğunluğunun beğendiği, benimsediği sanatçılar vardı. Barış Manço mesela.. Hiç gördünüz mü bir ideojiye yamandığını?

Ancak günümüzde sanat lobilerin elindedir. Toplumları peşinden sürükleyecek figürler yaratıp onlara beyanatlar verdirmek için kampanyalar yapar, telkinler uygular, teşvik ve motive ederler. Amaçları çoğunlukla ahlâkî çöküntü yaratmak olsa da, son dönemlerde siyasete de sirayet ettiler. LGBT bayrağı açanı değil, açtıran iradeyi tutuklamak, alkışlayan yoz zihniyeti cezalandırmak gerekiyordu. Yoksa Gülşen sadece konu mankeni burda..

geççek

nurse
Bir zamanlar Tdk'dan ödül alan sevgili Tarkanın sanıyorum ki çıkacak olan şarkısının ismi. ne kadar da güzel. geldiğimiz yer mükemmel. Sağlıklı bir dile sahip olmayan bir topluma dönüşüyoruz. Bu bizim yok oluş nedenimiz olabilir.

regaip

nurse
Çok mübarek bir günde rabbim bahtımızı açık etsin,salgın hastalıkları def etsin,dualarımızı kabul etsin,hastalarımıza şifa,dertlilerimize deva versin inşallah. Vatanımızı,milletimizi muhafaza etsin. Çoluk çocuğumuza güzel yarınlar bırakabilmeyi nasip etsin.
Sözlük dostlarım kandiliniz mübarek olsun.
2
mahur mahur
Seninde kandilin mübarek olsun sevgili nurse hayırlı kandiller
nurse nurse
🌸🌸 teşekkür ederim

sözlük yazarlarının favori rap sanatçıları

nushirevan
canfeza diyorum. Rap müziğe yabancıyım. Eminim size göre daha iyi isimler vardır. Hatta bu çocuğu da son olarak meşhur "nafile"de yaptığı featuring ile tanıdım. Meğer derin bir dehlizmiş kendisi. Açıkçası yaptığı tarzın rap olduğundan bile şüpheliyim çünkü gayet güzel şiirler söyledikleri. Şunlara bakar mısın sözlük?

"Gözbebeğim sen bir ağla gerek kalmaz suya
Sen fısılda sağır sultan bile duyar
Adamlık öğretirsin en çıkmayacak huya
Sen niyet et yeter ki tüm cemaat uyar"

"Orada feryad et, burada bir can ölür
Bir nefes üfle yeter kuş kaybeder yönü
Ateşin yakar damla suyu kalmaz gölün
Işığın bir defalık kartal eder körü"

müslüme

nurse
Melek olan minik can..
Öyle bir öfke,öyle bir korku varki içimde. Dilimden çıkan en kötü dualar,en ağır hakaretler içimi soğutmuyor. Bu dünyaya çocuk getirmek gerçekten çok korkunç. Acaba benim çocuğumun başına gelirmi diye düşünmeyen anne baba yoktur herhalde. Zaten gelecek korkusu olan panik bi insanım bu haberler beni dahada hasta ediyor,dahada b.k oluyorum. Şimdi olduğu gibi uyuyamıyorum,ağlıyorum ağlıyorum. O minik şey acaba soğuktan mı öldü, açlıktan mı,acıdan mı? Aile fertlerinin içi yanmıyor mu? Gerçekten bu gidiş nereye ya? Allah cezanızı versin,soyunuz kurusun inşallah. En kötüsüde ne biliyormusunuz. Bunlar duyduklarımız. Birde hiç duyulmayan istismarlar var,hala devam eden ve yeni başlayacak olan.

yazarların başına gelen doğaüstü olaylar

nushirevan
Hazine arayan bir arkadaş somun ekmek büyüklüğünde eski bi sandıkçık bulmuştu. Soruşturduğunda cumhuriyetin ilk dönemlerine ait olduğu tespit edilmiş ama beklenilen kadar ederi olmadığı anlaşılmıştı. Üzerinde osmanlıca yazılar bulunan sandığın içinde çürümüş çaput ve kağıt parçaları ve metal ev gereçleri (kaşık, tarak vs) varmış. Hazineci ya bu arkadaş, birisi 250 lira veririm demiş bakmış ki antik bişey değil satmış bunu bu adama. Gel zaman git zaman bu arkadaşla yıllar sonra buluştuğumuzda sordum bu sandığı, sattığı adamın zengin olduğunu söyledi pişmanlıkla. Meğer bu sandık konuşuyormuş! Adam da sandıkla konuşmak için paranormal olaylara düşkün insanlardan para topluyormuş, iyi de para kaldırmış. Sandığı elime aldığımda böyle birşey hissetmediğim için merak ettim. Adamı buldum, randevu vermek için 250 lira istedi (adam her randevuya ilk ödediği parayı istemiş ironik olarak) Sarı basın kartımı gösterdim, aba altından sopa gösterdim bir iki dakikalığına kabul etti sandığı dinletmeyi. Elime aldım sandığı, söylendiği gibi kulağıma dayadım. Bir şey duymayacağımı bilerek, biraz da az önceki tehditten dolayı sinirli bir şekilde dinlerken sandığın içinden "bırak!" Diye bir fısıltı duydum. "Hö?! Bu ne lan?!" filan derken "bırak beni! Git burdan!" dedi. İrkildim elimden bıraktım koltuğun üzerine. "Noluyor ya?" Dedim tekrar kulağıma dayadım. "Seni öldürürüm!" Dedi. Tüm bildiklerimi unuttum, gerçekten irkildim. Tam o sırada telefonum çaldı. Normalde randevu verilenlerin telefonları dışarıda bırakılıyormuş ama benimki kavga dövüş olduğundan cebimde açık kalmıştı. Telefon çalarken aynı anda sandıktan "dıgıdık dıgıdık" sinyal sesleri gelmeye başladı. Ancak O anda tezgahı çözdüm! Bizim uyanık görüntüsü ürkütücü eski bir sandığın içine mikrofon koymuş, işbirlikçisi de müşterinin nabzına göre şerbet veriyor haspam! "Hadi çarşınız pazar olsun!" Dedim ve çıktım. Doğaüstü olay sayılır mı bilmem ama olayın kıyısından döndü gibi oldum, paylaşayım dedim.

see

merdumgiriz
"21. yüzyılda meydana gelen ölümcül bir virüs salgını sonucu, dünya nüfusunun iki milyonun altına düşmesini ve sağ kalanların ise görme yetisini kaybedişlerini konu alır. Artık yüzyıllar geçmiş ve görme fikri yalnızca bir efsane hâline gelmiştir." şeklindeki tanıtım metnine rastlayınca kafamda deli sorular oluşmasına neden olan 2019 (!) yapımı Amerikan dizisidir.

- Gerçekleştirmeyi planladıkları her şeyi aylar, yıllar öncesinden dizi ve filmlerde işlediklerini düşünürsek... ya da düşünmesek mi olric? Düşünmek istemiyorum çünkü ben. Virüsten korunalım diye oldu(ruldu)ğumuz aşının uzun vadede böyle bir etkisinin olduğunu...

- Düşünmeyelim efendimiz.

- Tam olarak korumadığı, bulaşmayı da önlemediği bilindiği hâlde yaptırmaya zorlamaları ve doz sayılarını artıracak olmalarındaki amaç buysa olric?

- düşünmeyecektik efendimiz.

- susalım olric.

- susalım efendimiz.


26 eylül 1932

merdumgiriz
İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen Birinci Türk Dili Kurultayı'nın açılış günüdür.

Dilimizi doğru ve güzel bir şekilde kullanmak, evrensel ve çağdaş bir kültür dili hâline getirmek en önemli hedeflerimizden biridir.

Türk Dil Bayramı'mızın 89. yıl dönümü kutlu olsun.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol