confessions

mavikaranlik

1. nesil Admin - - Admin -

  1. toplam entry 1250
  2. takipçi 138
  3. puan 0

güven sözlük şarkısı

mavikaranlik
(bkz:feta) tarafından yazılmış ve bestelenmiş şarkıdır.

artık, dillerde şarkımız bizim.

Dinleyelim, dinletelim, dillere dolansın.

Emeği geçen herkese, tüm yazarlarımıza teşekkürler.

Mümkünse son ses dinleyelim komşularımız da nasiplensin.Sözleri:
"Sorunları dertleri olayları eleştir geliştir kendini
Kara tahtada bir tebeşir değişir
zamanla gelir yenisi
bu piyasanın Delisi gibiyiz
önce güven gelir gerisi ötesi berisi yok
iyisinin iyisiyiz , en iyisiniz çünkü sahibiyiz
güvenin dostluklar kurulur
birbirimize güvenip en iyisi biziz
bak bu saçma düzenin

Düzelir zamanla konular ve olaylar
Başarmak her daim bizim için kolay bak
Konular, odaklan uzaktan ve yakından
Bildiğimi asla dostumdan sakınmam
Bildiğini asla dostundan sakınma ?

Burası sözlük güvenle çözdük tüm soruları
Sorunları konuları olayları arayanı tanıyanı ama
yarım kalanları tamamlarım tanımadan yargıları
yargılayan saygıda mı?
Kaygıları kalmayanana kadar
karaladık artık kapıları araladık sonuna
Varana kadar yazıyoruz bizim işimiz bu

Düzelir zamanla konular ve olaylar
Başarmak her daim bizim için kolay bak
Konular, odaklan uzaktan ve yakından
Bildiğimi asla dostumdan sakınmam
Bildiğini asla dostundan sakınma ?"

güven sözlük'ün karalanma kampanyası

mavikaranlik
Sevgili güven sözlük yazarları, bildiğiniz üzere diğer sözlük sitelerinde bazı kuyruk acısı bulunan, tek amacı sözlüğe zarar verip “ne vursak kar” mantığıyla hareket eden insanların varlığını acıyarak izliyoruz. Bu ve benzer platformlarda tarafımıza yapılan ve hiçbir temel dayanağı olmayan iddialar için evvela bir cevap verme niyeti taşımıyorduk. Zira bu ve buna benzer kafa yapısı olan insanları dikkate aldığımız veya değer verip uğurlarında mürekkep tüketeceğimiz düşünülmesin istedik. Bu konu halen değişmemiş olsa da yine de kafalarında soru işareti bulunan insanlar için ufak bir açıklama yapma gereği duyduk.

Güven sözlük öyle bir sözlüktür ki, daha açıldığı günden bu yana gerek sosyal medya platformlarından gerek tanınmış, ünlü web platformlarından reklamları çıkılıp ismini duyurduğu günden beridir geleceği ön görülüp hedef alınan bir platformdur. Elbette ki bu hedef alınma problemlerinin arkasında sizlerin de bilmediği pek çok husus yatmaktadır. Bunların başında da rekabet konusu gelmektedir. İlk günden bu yana büyüyerek ve etrafa kulak asmadan devam ediyor oluşumuz birçok kişiyi elbette ki korkutmuş olacaktır. Bu hususta elbette hepsinin karşı bir atağa kalkma ihtiyaçlarını tetiklemiştir.

Kurallar anlayışımız, format hususuna verdiğimiz dikkat, şahısların siyasi ve dini görüşleri ne olursa olsun insanların birbirlerine dolaylı veya doğrudan hedef almasına asla müsaade etmememiz aramızdan ayrılmak zorunda kalan insanların kin ve nefretlerini de körüklüyor. Yazarların trollük amaçları taşımaları, karışıklık çıkartma ihtiyaçları, kaos ve düzensizlikten beslenme durumlarına asla ve asla müsaade etmiyor oluşumuz elbette ki 4 aydır bizim geldiğimiz noktanın kuvvetini ve düşmanlarımızın çokluğunu göstermektedir.

Bilinmelidir ki: Güven sözlük asla ve asla yukarıda ki amaçları taşıyan insanlara müsaade etmemiştir ve etmeyecektir. Yazarların huzurunu kaçırıp, heveslerinin kırılması uğrunda çaba sarf eden kötü niyetli kişileri nokta atışı usulünde belirleyip anında müdahale ediyor oluşumuz; hem verdiğimiz emeklerin yoğunluğunu kanıtlayacak hem de bize karşı saldırıya geçecek olan insanların sayıca artış göstermelerine neden olacaktır.

Unutmayınız, biz bu yola çıkarken tüm yönetim ekibi ile tek bir amaç ve hedef doğrultusunda yemin ettik. İsmi lazım olmayan diğer bütün platformların aksine foseptik çukuruna dönmüş ortamlardan kaçmak isteyen insanlara kapı açıp; gevşeme, vazgeçme, yılma, inanç kaybetme gibi tüm kavramlara yol boyunca sırtımızı dönüp hizmet vermek istedik. Amacı nefes almak olan bunca insanı hem bir arada toplayıp hem de tüm saldırılara kucak açıp işleyişi sağlamak elbette ki kolay olmayacaktır. Bunu bile bile girdiğimiz bu yoldan da, siz güven sözlük yazarları istemediği sürece dönmeyeceğiz.

Hakkımızda sık sık dile getirilen, “eleştiri kaldıramama”, “ego kasma”, “usulsüz yöntemler ile yazar toplama”, “multi üyelik” gibi asılsız ve komik iftiralara gülerek geçmekteyiz. Zira hakkımızda bu iftiraları atan kişilerin hiçbiri karakterlerindeki kin ve nefreti gördüğümüz için aramızda yer alamadılar.

Elbette ki bunlar sadece bahsedebildiğimiz kadarı, yine bu şahsiyetlerin arka planda çevirdikleri, maddi çıkar, rüşvet, sapkınlık ve ahlaksızlıkları aramızda nefes alamamaları için fazlasıyla yeterli bir sebepti. Asla müsaade etmeyeceğimiz tavırları kendi sonlarını hazırladı.

Olay bu noktalara yani: “Çıkar” kavramına gelince elbette ki bize olan saldırı güdüleri de arttı. Bu nedenle bize zarar verebilecekleri gibi kendilerince fikirlere dalıp ellerindeki tek kozlarını kullanıp diğer platformlardan hakkımızda iftiraya başladılar.

Tekrar yineliyorum ki, güven sözlük marka tescili dahi yapılmış kurumsal alt yapı ile hizmet verme amacı taşıyan; yazarlarını daha güvenli, iç ve dış etkenlerden zarar göremeyecekleri, rahat bir şekilde, hakaret veya aşağılama yaşamadan yazabilecekleri bir ortam sunmaya gönüllü platformdur. Bu denli hedefler ve işleyişe bürünmesi de bugün bizlere her fırsatta yapılan saldırıların sebebidir.

Güven sözlük yönetimi olarak hepsine ve daha bilmediğiniz nice saldırılara göğüs germekte kararlıyız. Bu konuda da tüm saldırı ve iftiralara ilişkin verdiğimiz ve vereceğimiz tek cevap bu olacaktır.

Sloganımızda da söylediğimiz üzere: “Güvensizlik başlayınca dostluk kaybolur.” Aramıza nifak sokmaya çalışan, iftiraları ile insanları yönlendirmeye çalışan nice şahısa inat, güveniniz bozulmamıştır ve biliyoruz ki bozulmayacaktır.

Bizler harika başlayan “güvendaşlarız”:Bizler şarkısı dillere düşmüş,
“düzelir zamanla konular ve olaylar
başarmak her daim bizim için kolay bak!”
Diyen melodileriz,Bizler her ay büyüyen, her ay yeniliklerine yenilik katan devleriz:
(bkz:güven sözlük 1. ay dönümü)
(bkz:2.ayın bereketi & koordinasyon ekibimiz)
(bkz:güven sözlük 3. ay kutlaması)
(bkz:güven sözlük 4. ay dönümü)

Eee Onlar da haklı, karşımızda kim durabilir?

Bir müjde daha vermeden geçmeyelim, çok yakında yine aramızdan bir yazarımızın da destekleri ile radyo yayınlarımızda başlayacaktır. Bu hususta alt yapı ve zamanlama çalışmalarımız başlamış olup devam etmektedir.

Bizler sizlere hiçbir şey (maaş, makam, şan şöhret vs) vadetmediğimiz halde ilk gün Ne söylediysek o gün ki tavrımızı halen koruduğumuz ve buna inanan halen yanımızda duran, yeni gelen, bu taşın altına elini koyan tüm yazarlara en büyük teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İyi bir başlangıç, yarı yarıya başarı demektir

güven sözlük

mavikaranlik


"Güvensizlik başlayınca dostluk kaybolur. "
O yüzden biriktirdiğimiz güzel dostları heba etmeye gerek yok.
Tek beklentisi güzel dostluklar, seviyeli tartışma, her bakış açısından farklı görüşleri gözlemlemek olan tüm dostlarımızı davet ediyoruz.
Emekleriniz, emeklerimizdir değerlidir.
Görüşleriniz, saygıdeğerdir.
Terk edilmeyi hiçbir zaman hak etmiyorsunuz.
Heves değil, inanç meselesi ile hizmet veriyoruz.

1
waftiss waftiss
Sözlükte puan tablosu yok. Yani profiline girdiğin kişinin ya da kendi profilinin aldığı puan gözükmüyor. Aynı şablonu kullanan diğer sözlüklerde var , buna bı çözüm bulunursa sevinirim.

bakire olmayan kızla evlenen erkek

mavikaranlik
düşünce şekli yanlış olan durumdur. cinsiyet ile sınırlandırılamayacak konudur.
karşı cinsin böyle olmamasını isteyen birey'in de en az karşı cinsi kadar bahsi geçen değeri koruması gereklidir.
"erkektir yapar" düşüncesinin ciddiyetine kapılıp her türlü pisliğe düşen birisi bu mantığı kabullenemez, kabul etmemelidir, kabul etmesi kocaman bir haksızlıktır.
"sen nasılsan karşına da öyle biri çıkar." cümlesi doğru ise zaten bu konuda çok tedirgin olmanıza gerek yok. namus kavramı sadece kadınlar için değildir, erkekler için bilakis daha önemlidir.
kendinizin böyle bir değere sahip olduğunuza inancınız varsa belki bu düşünce kabul edilebilir diğer türlüsü haksızlıktır, yanlıştır.

kurallarımız

mavikaranlik
Güven sözlük fikirlerinizi, düşüncelerinizi özgürce ve güven içerisinde paylaşabileceğiniz sıcak bir yuvadır.

sözlük Kurallarımız sürekli olarak gelişme aşamasında olduğu için, değiştirilmekte ve genişletilmektedir.

Platformun ziyareti ve kullanımı ise tamamen aşağıda yer alan kullanım şartlarına tabiidir;

1) güven sözlük kullanıcılarının tüm bilgileri tamamen gizlilik şartı ile tarafımızda bulunmaktadır, platformun işleyişi ve gelişmesi için güven sözlük tarafından kullanılabilir. üçüncü şahıslar ile hiçbir şekilde paylaşılamaz. olası bir hukuki yaptırım durumunda yapılan resmi talepler doğrultusunda yetkili merciler ile paylaşılabilir.

2) tüm yazarların statüleri daha önceden hiçbir bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir, silinebilir veya engellenebilir. yazarın silinmesi/engellemesi durumunda açtığı başlık ve yorumların sistemde tutulabilir olması güven sözlük yönetimi inisiyatifindedir, kalması veya silinmesi hususunda kararı sadece güven sözlük yönetimi verebilir.

3) yazarlar tarafından açılan başlıklar, içerik kısmında başlığın açıklaması, örneklendirilmesi, tek başına anlam ifade etmesi hususlarına uygun gönderilerden oluşmalıdır. soru şeklinde olan başlıklar ise soruya cevap niteliği taşımalıdır.

4) başlık altında yer alan entry'lere doğrudan cevap vermek ve başlık altında diğer üyeler ile entry yöntemi ile sohbet edilmesi uygun değildir.

5) üyeliklerin sonlandırılması durumu sadece moderatör ve admin yetkisine sahip yetkililerde mevcuttur. belirtilen kurallara aykırı içerik paylaşan, diğer üyelerin kişilik haklarına saldırıda bulunan üyelerin, üyeliklerinin sonlandırılma yetkisi güven sözlük yönetiminde saklıdır.

6) başlık altında birbirlerini tekrar eden, anlamsız şeyler yazmak sözlük formatına aykırıdır.

7) kurallara aykırı içerik ve başlıklar, editör ve moderatörler tarafından, gelen şikayetler üzerine veya uygunsuz görülmesi durumlarında silinebilir veya değiştirilebilir.

8) kuralları birden fazla şekilde ihlal eden ve bu konuda ısrarcı olan üyelerin yazarlık statüleri ilan edilmek veya edilmemek şartıyla değiştirilebilir, başlık açma yetkileri ellerinden alınabilir.

9) kurallara aykırılık taşımayan fakat belirli sebepler ile hatalar içeren başlık, içerik ve yorumlar yetkililer tarafından küçük değişiklikler kapsamında düzeltilebilir.

10) tekrar eden başlıklar editör veya moderatörler tarafından tamamen silinebilir veya düzenlenebilir.

11) yazarların entry'leri, başlıkları, yorumları sebepleri ile oluşabilecek bütün ihlallerden yazarların kendileri sorumludur, olası bir suç unsuru taşıması halinde sorumluluk kendisindedir.

12) güven sözlük'te sunulan hizmet ve içerikler, bireysel olarak kullanım sağlanması amaçlar. tarafımızca sağlanan hizmetler ve içerikler güven sözlük yönetiminden izin alınmadıkça ticari anlamda kullanılamaz.

13) güven sözlük'e gerçekleşen 3. şahısların kötü niyetli saldırıları, yavaşlatma uygulamaları, botnet ve ddos saldırılarına maruz kalınması halinde tespit edilen kişiler hakkında yasal yollara başvurma hakkı gizlidir.

14) güven sözlük'te yer alan başlık ve içeriklerin doğruluğu ve güncelliği hiçbir şekilde garanti edilmemektedir. bu sebeple doğacak olan doğrudan veya dolaylı maddi/manevi zararlardan güven sözlük hiçbir şekilde sorumlu değildir.

15) terör sempatizanlarının, doğrudan ve dolaylı olarak terör örgütü tanıtımı, terör örgütü propagandası (pkk, dhkp-c, ışid, fetö, el kaide gibi) içerikleri ve yorumları yayınlaması suçtur. hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceği gibi, süresiz şekilde uzaklaştırılacaklardır.

16) site içerisinde, yönetimin de bilgisi olmaksızın; ikili veya çoklu ilişkiler, arkadaşlıklar kurulması halinde, sonrasında yaşanacak olumsuzluklardan yönetim sorumlu tutulamaz, doğabilecek sorunlardan yazarların kendileri sorumludur. mağduriyetlerin yaşanmaması adına, rahatsızlık veren mesajların engellenmesi tavsiye edilip, rahatsızlıkların ileri boyuta taşınması durumunda, sakıncalı üyelerin süresiz yasaklanacağı bilinmelidir.

17) güven sözlük içerisinde açılan konu başlıkları veya entry'lerin başka bir kişiyi hedef göstererek, tehdit edici olması durumunda açılan konu başlığı ve entry'ler izin almaksızın yönetim tarafından silinecektir.

18) konu başlığı altında entry'lerin, sınırlı olacak şekilde ''argo' 'kelimelerle desteklenmesi hususunda sakınca yoktur. Küfürlü entryler 11.12.2018 tarihi itibariyle tamamen yasaklanmıştır. Olası küfürlere sansür uygulanacağı gibi, tamamen de silmek yönetimin insiyatifindedir.

19) güven sözlük'te her türlü, kurum, şirket, web sitesi tanıtımının yapılması 28.06.2019 tarihi itibariyle yasaklanmıştır.

20) güven sözlük'te başlıklar 60 karakter ile sınırlıdır.

21) eksi ve artı verme olayları belirtilen fikre katılıp katılmama anlamı taşımaktadır. puan veya başka amaçlar ile seri bir şekilde uygulayıp suiistimal eden üyeler geçici veya tamamen uzaklaştırılır.

güven sözlük yönetimi

mavikaranlik
güven sözlüğün yönetim ekibidir. hedeflerimiz doğrultusunda ve hızla büyümekte olan sözlüğümüzde gerekli düzen ve kuralları sağlayarak tüm üyelerimizin daha huzurlu olmasını ve güven içerisinde fikir beyan etmesini sağlamakla yükümlüdürler. aşağıdaki detayları içermektedirler:

Adminler: (yazar:serendipity) & (yazar:mavikaranlik)

Ar-ge, reklam, teknik, genel işleyişten sorumludur.


Şerefiye: (yazar:reis)

-tüm moderatörlerden, moderasyondan, sözlük işleyişinden,
-Gammazlanan gönderilerden,
-Çaylak üyelerden,
-Üye iletişim ve problemlerinin giderilmesi konularında genel sorumludur.


Moderatörler: (yazar:abdulhamid denge) (yazar:erbakanin adami)

-İşleyiş denetimleri
-Başlıkların düzeltilmesi, taşınması,
-entrylerin olası düzeltmeleri,
-format kontrolleri,
-Genel düzenlemeler
-Üye iletişimleri & olası problemlerinden sorumludur.

genel koordinatör: (yazar:tor)

-koordinatör ekibinden,
-işleyiş denetimleri,
-başlıkların düzeltilmesi, taşınması,
-entrylerin olası düzeltmeleri konusunda sorumludur.

sözlük yazarlarının nicklerinin anlamı

mavikaranlik
isim veya soyadın sonuna "tr" eklenerek oluşturulabilecek (bkz:orta doğu ve balkanlar)'ın en yaratıcı nicki.
nicki oluşturmak için 3 kişilik bir ekip aralıksız çalıştı. 1 arkadaşın gözleri kör oldu.

edit: yeni nickimin bir anlamdan ziyade hatırası var.
eskilerden beridir kullandığım ama sonradan bıraktığım bir nickti.
karanlığı ve maviyi severdim, birleşince güzel bir şeyler çıkmıştı vaktiyle ortaya ( 15 yıl olmuştur )
1
reis reis
sayın hocam, şaka bir yana "isim veya soyadın sonuna "tr" eklenerek" dediniz, gerçekten tüm sosyal mecralarda (sadece türkiye'de yaygın kullanılan fb,twitter,ig gibi.) kullanıcı adım isim+soyad+tr şeklinde :D

guvensozluk.com.tr

mavikaranlik
guvensozluk.com.tr alan adıyla marka tescili yapılmış alan adresimizdir. Şimdilik bu alan adına geçiş yapmadığımız için şu an kullandığımız asıl domaine yönlenmektedir. logo, slogan ve isim hakkımızın tamamen resmi tescilli bir şekilde bizde olduğunu belirtip, suistimalleri halinde yasal işlemleri başlatacağımızı ilan ettiğimiz başlıktır.

danışman ekibi

mavikaranlik
aramıza yeni katılan yazarlarımızın en büyük destekçileri olan ekiptir. her türlü problemlerinde yanlarında olmalarının yanı sıra, kural ve formatlara olan özenin sağlanmasında yazarlarımız ile özel olarak ilgileneceklerdir. bu kapsamda yazarlarımıza bilgi vererek ufak değişiklikler ile yol gösterecek ve yanlarında olacaklardır.

Daha önce hiç sözlük sitesinde yazmamış, ilk defa bizimle deneyimleyecek olan arkadaşlar için en büyük kılavuz kendileri olacaktır. Böylelikle sözlük yazarlığı konusunda da zorlanmadan sonuca ulaşabilecek, devam edebileceklerdir.

Bilhassa tecrübeli, format ve kurallar konularına hakim arkadaşlardır. Görevlerinde başarılar dileriz.


danışman: (yazar:tor)

yazı editörü kullanımı

mavikaranlik
başka başlığı göstermek ve yönlendirme amacı taşıyan “bakınız” vermek: [bkz]başlık[/bkz ]
başlığı * şeklinde göstererek yönlendiren “abkz” vermek: [abkz]başlık[/abkz ]
gbkz vermek: [gbkz]başlık[/gbkz ]
entry'i direkt olarak göstermek için link verme amacı taşıyan “ebknz” vermek: [ebkz]enty no[/ebkz ]
youtube videosu eklemek: [youtube]youtube video tam adresi[/youtube ]
web sitesine düz link vermek: [url]sitenin tarayıcıda yer alan tam linki[/url ]
web sitesine kelime yardımı ile link vermek: [url=http://www.adres.com/]kelime[/url ]

yazara link vermek: [yazar]nick[/yazar ]

resim yüklemek için aşağıda yer alan resim ikonunu tıklayabilir ve resmi yükleyebilirsiniz
veya
[img]resmin uzantısı png,jpg,gif olacak şekilde linki[/img ] taglarını kullanın

spoiler yazı: [spoiler]spoiler metni[/spoiler ]

bir kelimeyi ya da cumleyi kalin olarak belirtmek isterseniz [b]kelime[/b ] tagini,
altı çizili oalrak belirtmek isterseniz [u]kelime[/u ] tagini kullanabilirsiniz.
üstü çizili oalrak belirtmek isterseniz [s]kelime[/s ]

(köşeli parantezlerin sonunda ki boşluklar örneklendirme fonksiyona girmesin diye yapılmıştır, normalde boşluk olmaması önemlidir. )

sözlük yazarlarının kaleminden şiirler

mavikaranlik
"Bazen bir şarkı götürür seni geçmişe,
Fark edersin gözlerin nemlenir hafifçe,
Özlem duyarsın çocukluğundaki her şeye,
Dönmek istersin tekrar yaşamak, nafile

Bazen bir koku götürür seni geçmişe,
Eski baharları ararsın bakmak çiçeklere,
Güneşi ararsın yaz kokusunu çekmek içine,
Dönmek istersin tekrar yaşamak, nafile

Bazen tanıdık bir yüz götürür seni geçmişe,
Sıcak tebessümleri görmek için yüzlerde,
Koşup oynamak çocuklar gibi eğlenmek delice,
Dönmek istersin tekrar yaşamak, nafile

Bazen bir ölüm,ayrılık götürür seni geçmişe,
Bilirsin artık yaşandı bitti her şey güzelce,
Gereksiz boğulmak geçmişin nefesinde
Artık anlarsın ki, hayat acımasız bir endişe."

yusuf yazıcı'nın kendini eleştirenlere verdiği ayar

mavikaranlik
sosyal medyada geçtiğimiz 2 gündür gündemde olan ayardır. çok başarılıdır.video'da ki bu arkadaşlar, kendilerini muhtemelen gökte gördüklerinden dolayı yusuf yazıcının profiline girip ailesiyle, köyünde paylaştığı resimleri eleştiriyorlar. bir profesyonel futbolcuya yakışan resimler değilmiş(!). resimler oldukça temiz, insancıl, başarılı resimler. lakin bu ergenus kezbanuslar bunu beğenememiş olacaklar ki laf söyleyip "bu ne yiaa" tarzı kezbanımsı hareketlerde bulunmuşlar.

Eleştirdikleri fotoğraflar da bunlar:

yusuf yazıcı da bu videodan sonra twitterinden: "Instagram'da bol bol var ama burayı biraz ihmal etmişim. Canım ailemin ve güzel köyümün fotoğraflarına buradan da bakabilirler. :)" şeklinde bir açıklama ile aynı resimleri tekrar paylaşıyor. umarım mesaj ilgili şahıslara ulaşmıştır, ulaşmaması imkansız.

kurallarımız

mavikaranlik
Sevgili yazarlarımız,

Görüldüğü üzere platformda gerek eleştiriye açıklık, gerek şeffaflık, gerekse ismimiz olan; “güven” duygusunun verdiği bir “rahatlık” mevcut durumda. Her şeyden, her konudan evvel bu barındırdığımız “güven” duygusunun devamı, sürdürülebilirliği her defasında vurguladığımız “kurallar” başlığının içinde, gayet net bir şekilde açıklanmıştır.

Fakat buna rağmen okumak, uygulamak yerine her seferinde “daha 1 kere bile” okumamış insanların gelip kuralları hedef göstererek, olmayan bir problemi varmışçasına belirtmesi oldukça komik durumlara sebebiyet vermektedir. Başlık açılıp 1 defa dahi okunsa anlaşılacak olan kurallar, gayet net ve açıklayıcı olmasına rağmen kendi keyiflerine göre, içinde olmayan maddelerin eklenmesi yolu ile suiistimal edilmektedir.

Aslında olmayan bir problemi kendilerinde “var” diye gösterip bunu baz alıp sözlüğe ve yönetime saldırması bizi ancak güldürmektedir. Okuduğunu anlama kabiliyeti olan insanlar evvela bunu gerçekleştirmeli daha sonra “saldırmak için saldır” mantığından çıkarak üretim yapmalıdır. Tabii ki ülkemizin doğası gereği eleştirmek ve saldırmak daha kolay olduğu için öncelikli olarak bu ele alınmaktadır.

Kendi kendilerini şişirmek, yükseltmek ve “aha bak görüyor musun nasıl dinliyorlar lafımı” şeklinde bir takım davranışlarda bulunabilmek adına yapılan şımarıklıklara asla ve asla tahammülümüz yoktur ve olmayacaktır. Okumak, anlamak ve uygulamak çok basit bir işlem iken, okumamak, anlamamak, uygulamamak ve hatta üzerine de eklemeler yaparak takdir toplama çabalarına bürünülmesi gibi ek efor gerektiren işlere yönelmesini şaşkınlıkla izliyoruz.

Her yerde olduğu gibi, bizim de uyulmasını istediğimiz bazı kurallar mevcuttur, gayet nettir sağa, sola, kişiye, renge göre bir esnekliği bulunmamaktadır. Aklı, kapasitesi olan herkes rahatlıkla anlayacak şekilde nettir, buna rağmen neye göre evrilip çevrildiğini anlayamamakla birlikte aklımıza “kötü niyet” kavramından başka bir kriter gelmemektedir.
Trollük, kötü niyet, saldırı amacı taşıyan insanların varlığından haberdarız ve takip ediyoruz, bu her platformda ve yerde olduğu gibi bizde de olacaktır elbette.

Tüm iyi niyetimizin, nezaketimizin, güvenimizin doğru kişilere doğru bir şekilde ulaştırılması amacıyla bundan sonra görülen saldırı ve tröllüklere daha yapıcı uygulamalar uygulanacaktır.
Sitemize üye olurken kabul ettiğiniz sözleşme gereğince, “gerekli gördüğümüz takdirde ve hiçbir gerekçe göstermeksizin dilediğimiz içeriği kısmen veya tamamen yayından kaldırma, yazarlığınızı iptal etme, kullanıcı kaydınızı silme haklarını saklı tutmaktayız.” Maddesinin varlığını tekrar hatırlatıyoruz.

Tüm bunlara rağmen ben kural tanımam diyen arkadaşlar içinde birkaç sistem geliştirdik,
(bkz:anti kural makinesi ayağınıza geldi) sadece ve sadece bu linke tıklayarak, kurallara uyma ihtiyacından tamamen sıyrılabilirsiniz. Hem de sonsuza dek! Bir linke tıklamak kadar kolay durumdadır.

Burasının x veya y platformlarıyla karşılaştırmaksızın tamamen kuralcı bir işleyişe sahip olduğunun anlaşılması ve buna göre davranılması tek isteğimizdir, amacı gerçekten üretmek, paylaşmak, tartışmak olan insanları aramızda; yukarıda ki bahsettiğimiz “iyi niyet, nezaket ve güven” unsurları eşliğinde her zaman ağırlıyor olacağız. Bununla bir savaşı olacak olan arkadaşlar lütfen yukarıda ki linki kullansınlar.

Tıpkı emekleriniz, iyi niyetiniz, çabalarınızda olduğu gibi; ortada bir kötü niyet var ise, onunda karşılığı olacaktır.
Hiç kimseyi “sen burada kalacaksın, gerekirse biz kurallarımızı genişletiriz”, “kurallar da neymiş ya?” veya benzer söylemler ile aramızda tutmayacağımızın anlaşılması gereklidir, kurallar herkes içindir, sorunu olanlar için çözümü de ilettik. Ortaya serilen iyi niyetin suiistimal edilmesine, diğer yazarlara rahatsızlık vermesine, hadsizlik edilip bize yönetim ile ilgili tavsiyeler vermesine müsaade edilmeyecektir.

Yönetimin aldığı kararlar doğrultusunda “ağla” süresinin bizim inisiyatifimizde olduğu ve üyeye bu durum hakkında bilgi vermek gibi bir durumun söz konusu olmadığı, üstelik “ağla” statüsünden iyi hal indirimi alan yazar veya üyenin sitede tahrik, taciz unsurları gözetilerek iyileşmesi mümkün görünmüyorsa sınırsız uzaklaştırılacağı bilinmelidir.
İstediğiniz platformda, istediğiniz medyada bizi karalama kampanyasını yürütebilirsiniz unutmayınız ki kişi kendinden bilinir.

Lütfen ve lütfen, defalarca okuyunuz: (bkz:kurallarımız)

swh

mavikaranlik
açılımı "smiley was here" anlamına gelen bir kullanım kısaltması.
girilen entrylerde ":)", "ahuahoaha" ve benzeri ibareleri kullanmak kurallarca uygun görülmediği için bunu (bkz:swh) yada kullanarak işlevlendirebilirsiniz.
mantıken aynı anlama gelecektir.

güven sözlük ile hacettepe sözlük birleşmesi

mavikaranlik
Değerli güven sözlük ve Hacettepe sözlük yazarları,
Bilindiği üzere iki sözlük platformuna da ev sahipliği yapmaktaydık. Tek farkı yazarları ve yazılımları şeklindeydi, Hacettepe sözlük için düşündüğümüz canlandırma çalışmaları istediğimiz düzeyde ilerlemedi. Bunun da sebebi maalesef iki sözlüğe birden aynı oranda ilgi ve vakit ayıramıyor olmamızdı.
Tüm bu sebepler ile ikisini de tek bir çatı altında toplayıp o şekilde ilerleme kararı almış bulunmaktayız. Böylelikle hem daha aktif kitlelere ulaşacak hem de parçaya bölünmemiş olan ilgi ve vaktimiz nedeniyle tek bir çatıdan hizmet imkânı bulabileceğiz.
Hacettepe sözlük bünyesinde bulunan:
+5bin entry ve +500 üye aramıza bugün dahil edilmiştir.
Olası teknik problemler sebebiyle dikkat edilmesini istediğimiz birkaç nokta olacak.

TR Karakter problemi nedeniyle güven sözlük'e aktarılan üyeliklerde tr karakter içeren nicklerin düzenlemesi sağlanmıştır. Bu nedenle nickiniz ile giriş yaparken Türkçe karakter kullanmamanız gereklidir.
Örneğin hacettepe'de “güven” nickini kullanan bir yazarımız burada giriş yaparken “guven” şeklinde giriş denemelidir.
Üyeliğinizi veya şifrenizi hatırlamıyorsanız bu linke tıklayarak yeni şifre talep edebilir ve mailde size bildirilen nickinizi öğrenebilirsiniz.
Diğer üyelik problemleri için ise lütfen bu link üzerinden bize ulaşınız. Böylelikle sorunlarınızı çözüp en kısa sürede işlemlerinizi gerçekleştireceğiz.
Veritabanı birleştirme işlemimiz dün (21.01.2019) tarihinin gecesi başladığı için o vakitten şu an'a kadar olan entry ve üyeliklerde bir kısım eksiklikler söz konusu olabilir. Onların birleştirilmesini de manuel olarak sağlıyor olacağız.
Gördüğünüz olası problemleri bize bildirmenizi rica ediyoruz.
Aramıza yeni katılan arkadaşlar, (bkz:güven sözlük kullanım kılavuzu) ve (bkz:kurallarımız) başlıklarına göz atabilirler.
Ayrıca güven sözlük mobil uygulaması için: https://play.google.com/store/apps/details?id=apps.guvensozluk.com
Tanıtımlarımız:

(bkz:güven sözlük şarkısı)
(bkz:güven sözlük tanıtım ve teşekkür videosu)
(bkz:güven sözlük yönetimi)

Bu vesile ile değerli Hacettepe yazarlarına da kocaman bir hoş geldiniz diyelim.
İlerleyen zamanlarda Hacettepeli yazarlarımıza özel projelerimizde olacaktır.

Sevgili atalarımızın de dediği gibi:
(bkz:it ürür kervan yürür)

Dip not:
Dün 00:00 ile bugün 18:00 arasında girilen entryler ve üyelikler veri kaybı yaşamıştır, manuel olarak en kısa sürede eklenecektir.

Diğer sözlükte yer alan tüm entry ve başlıklar tüm yazarları ile birlikte aktarılmıştır fakat olası problemler nedeniyle eksik/fazla entry'si olduğunu gören hacettepe yazarları bize dönüş sağlarsa problem giderilecektir.

Üyelik sildirme talepleriniz için: https://guvensozluk.com/iletisim
1
jpntr jpntr
hayırlı uğurlu olsun

güven sözlük 1. ay dönümü

mavikaranlik
bugün itibariyle kutladığımız tarihtir. tam 1 ay oldu. tüm üyelerimiz ile birlikte hedeflerimize yürürken bu konuda en büyük katkıları sağlayan üyelerimize de bir jest yapmak istedik.

Aşağıda videosu ve linki de paylaşılmış olan çekiliş ile birlikte, 2 yazarımıza kafkaokur dergisinin 32. sayısını (ekim ayı sayısıdır, en günceli) hediye ediyoruz.Video'da listeyi görebilir ve çekilişi izleyebilirsiniz. Listeden yönetim ekibi ve yasaklı üyeler çıkmıştır.

Kazananlar
1) (yazar:knight )
2) (yazar:1afuguzaf )

Yedek Kazananlar
1) (yazar:hippizibidi)
2) (yazar:erbakanin adami)

Kazanan üyelerimiz ister bana mesaj yolu ile, ister [email protected] adresine mail atarak kargo bilgilerini iletebilirler.Çekiliş sonuç linki.

ülkede adaletin sosyal medyaya göre sağlanması

mavikaranlik
acı bir gerçek ve saçmalıktır. trabzon'da çok ufak bir yaşta kız çocuğuna taciz eden bir şerefsiz önce gözaltına alınıp sonra serbest bırakılıyor, daha sonra olayın videosu sosyal medyada patlayınca tekrar gözaltına alınıyor. bu ülkenin adaleti ne zamandan beridir sosyal medyaya göre yönlendiriliyor anlamak zor. bunun ilk olmadığını daha önce de benzer durumların yaşandığını da biliyoruz.

kaynak

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol