confessions

mahur

1. nesil Moderatör - - Moderatör -

  1. toplam entry 761
  2. takipçi 11
  3. puan 0

hüma

mahur
Kafdağı'nda yaşadığı kabul edilen, boz renkli, kanatları zümrüt yeşili, gölgesinin bir kimsenin üzerine düşmesi o kimsenin başına devlet kuşu konacağına alâmet sayılan, çok büyük, yırtıcı, efsânevî kuş.

çocukların her yere koşarak gitmesi

mahur
Dünya bile dönüyorken çocuklar niye dursun dediğim durumdur. Bazen zor, bazen daha zor olabilir ama bir süre sonra kabul edip alıştığınız ve oldukça sık görülen bir davranıştır. Parkta görmüşlüğüm var, yine koşan bir çocuk ve çözüm olarak tasma. Köpeklere takıldığı gibi bele takılan bir tasma ve çocuk daima hareket halindeyken yorulan aile bireylerinin değişimi ile hiç boş bırakılmayan bir yavru.

amerikan bağımsızlık günü

mahur
Amerikan Bağımsızlık Günü (Independence Day), genellikle „4th of July“ (4 Temmuz) olarak da bilinir. ABD'nin, Birleşik Krallık'tan 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra tüm yurtta federal tatil ilan edilmiştir.

caretta caretta

mahur
Deniz kaplumbağalarıdır. Denizde yaşayan bu canlılar sadece yumurtlamak için karaya çıkarlar. insanlar yüzünden nesli tükenme tehlikesi yaşayan caretta carettalar oldukça büyük kütlelere ulaşırlar ve ömürleri de oldukça uzundur. Havadaki oksijenle nefes alabiliyorlarken uzun süre denizde nefes almadan kalabilirler.

louis pasteur

mahur
Kuduz aşısını bulan Fransız mikrobiyolog ve kimyager. Pasteur zamanının birçok devlet adamından çalışmaları için maddi destek istemiştir. Osmanlı devleti padişahı ikinci abdülhamid han kendisini istanbula gelmek şartıyla yardim edeceğini vaad etmiştir. Pasteur Kabul etmeyince osmanli devleti'nden üç bilim insanı ve maddi desteklerle fransa'ya gönderilmiş ve kuduz aşısı'nın bulunmasında büyük katkıları olmuştur.

karantina

mahur
italyanca kırk anlamına gelen "quaranta" kelimesinin kokenine dayanir. Venedikliler limanlarina gelen gemileri sehre girmeden önce 40 gün bekleterek salgın hastalıkları önlemeye çalışmışlardır.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol