confessions

mahur

1. nesil Moderatör - - Moderatör -

  1. toplam entry 822
  2. takipçi 11
  3. puan 0

büyük açık

mahur
Adam McKay tarafından yazılıp yönetilen 2015 yılı Amerikan yapımı biyografik komedi-drama filmidir. Michael Lewis'in aynı adı taşıyan 2010 yılı kitabından uyarlanan film kitaba dayanarak 2007-2010 yılları arasındaki finansal kriz hakkında konu işlemektedirFilmin orjinal adı "big short" türkçeye ise büyük açık olarak çevrilmiş, ama bence filme "nasıl battık?" Deseler harika olurmuş.
Filmde bircok ünlü isim yer alırken kesinlikle boş kafayla oldukça sessiz bir ortamda izlenmeli.
Film yoğun bir şekilde iktisadi terimler içeren uzun dialoglar ve tanimlamalar curcunasiyla oldukça anlaşılmaz. Hatta anlatmaya çalıştıkları konudan sonra birde daha anlaşılabilir olması icin ayrıca değişik ünlüler kullanılmış. Bu kısımlarda bile kafanız karışabilir ama benim gibi ekonomiyla ilgili hiçbir bilginiz olmamasina ragmen kaba taslak anlayabilirsiniz. Yada hic ugrasmayin filmi izlemek icin ekonomik terimlerden anlayan bir arkadaşınızı filmi izlemek icin çağırın daha kolay olabilir. Bunca yorumla Gözünüzü korkutmak istemem, filmi beğendim ve izleme listenizde olması gereken bir film. Film gerçek bir hikayelerden olayın akışıyla bugün bile ekonomik sallantilarin temeline iniyor ve bu krizin mutlaka geleceğini yıllar önceden fark eden bir adamın hikayesiyle başlıyor. Benim anladığım kadarıyla hep açgözlülük ve insanoğlunun doymak bilmez hirsindan başka birşey değil.

sosyopat

mahur
bir psikolojik bozukluk nedeniyle karşısındakilerin düşünce ya da duygularını anlama kabiliyetinde yoksun olan kişilere denilir. Sosyopatlık, bir akıl hastalığı değil, kişilik bozukluğudur. Sosyopat, 'antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilere verilen addır' da diyebiliriz. Sosyopat ile psikopat birbirine karıştırılan terimlerdir. Arada iki önemli fark vardır piskopatlık doğuştan varken sosyopatlık hayat koşulları sonucunda olusur. Ayrıca piskopatlar eylemlerini tüm ince detayına kadar planlarken sosyopatlar ise olayın gelişine ve o andaki duruma doğaçlama olumsuz tepkilerdir.

korkmak

mahur
iki haftadır hastalıktan süründense ya koronavirüs derler karantinaya alırlar düşüncesiyle hastahaneye, doktora gitmeme müsade etmeyen duygu durumumdur. Bu korku durumum sokağa çıkmama, öksürmeye korkma olarak katlanır çoğalır.

naim süleymanoğlu

mahur
hayat hikayesinin anlatıldığı "cep herkülü naim suleymanoglu" filmini izlemeden önce benim için bir halterci, sporcu, şampiyondu. Filmi izledikten sonra ise hayatı bambaşka bir anlam kazandı. sadece bir Şampiyon olmak amacının olmadığını altinda buyuk bir dram yattigi ve zamanindaki tum eziyetlere gogus gerdigini görmek, filmi izlemeye degerdi. Film beni bazı yerlerde duygulandırdı, bazen hüzünlendirdi bazense onurlandırdı. Kendisinin bizim dedelerimiz gibi bir bulgaristan macırı olduğunu öğrenmek ise filmi başka bir gözle izlememe neden oldu. bulgaristan'daki soydaşlarımızın çektiği eziyetleri öğrendikten sonra şanslı olduğumuzu söylemeye bile utanıyorum. Dedemin babası daha çocukken ikinci balkan harbiyle ilk göç edenlerdendir. kardeşlerini babasını annesini ve birçok akrabasini orada birakip gelmek zorunda kalmış. Belki orada kalan akrabalarim onun sayesinde anavatana dönmüştür, deyip ruhu şad olsun temennisinde bulunmak boynumun borcudur.
filmin sonunda gösterilen naim süleymanoğlu'nun gerçek annesi benim rahmetli anneanneme benzemesi.

kakistokrasi

mahur
Kakistokrasi en niteliksiz vatandaşların hükûmeti oluşturduğu yönetim biçimidir. İngiliz yazar Thomas Love Peacock tarafından 1829'da kullanılmıştır ancak 21. yüzyılın başlarında dünyanın çeşitli demokrasilerinde ortaya çıkan popülist hükûmetleri eleştirmek amacıyla kullanımı yaygınlaşmıştır.
Kaynak: wikipedia

mobokrasi

mahur
Yönetimin bir çete veya bir zümre tarafından ele geçirilmesi ile oluşan sisteme verilen ad. Genelde demokrasilerde görülür. 'Kalabalıkların iktidarı' da denir. Prof. Bernard Lewis'e göre mobokrasi “yığın” idaresi” ve “oy çokluğu istibdadı” demektir. En sonunda süreci bir baskı idaresine dönüştürür. Böylelikle bazı ülkelerde demokrasi ile iş başına gelen bazı partilerin büyük oy çokluğuyla iktidara yerleşip, demokrasiye vermeleriyle sonuçlanır.
Örnek mi? Mesela Almanya'da “Hitler süreci.” Hitler iktidarını millet iradesi ile perçinlemiş ve bu 'zafere' dayanarak demokrasiyi 'mobokrasi'ye çevirmiştir.”
Kaynak: emin elmacı

benim dünyam

mahur
Başrollerde beren saat ve uğur yücel oynayan dram fimidir. Uğur yücel aynı zamanda yönetmenliğini yapmakta. Filmin konusu ise hem kör ve hem sağır bir kızın zorlu yasam öyküsü ve hocasıyla olan ilişkilerini kapsamakta. 2013 yapımı filmin hiç birşeyin imkansız olmadığı ana temasını oluşturur.

goodreads

mahur
Kitapların puanlandigi ve okuduğunuz veya okuyacaginiz kitapları listebileceginiz güzel bir uygulama. Puan sistemi birçok kitap uygulamasına göre oldukça başarılı. Puana bakarak gerçekten bir kitabın iyi veya kötü olduğunu anlayabilirsiniz, bu konuda oldukça güvenilir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol