confessions

mahur

1. nesil Moderatör - - Moderatör -

  1. toplam entry 1031
  2. takipçi 13
  3. puan 0

öyle bir geçer zaman ki

mahur
Erkin koray'in unutulmayan şarkılarından sadece biri. "Öyle bir geçer zaman ki" herkesin sevebilecegi türden bir sarki olup bana dünyanın geçiciliğini hatırlattığı icin daha cok sevmeme neden oluyor. Gecmisin iyiside kotusude bize aci verdigi icin neyseki zaman gececek gidecek.
Dediğim aynı ile baki
Öyle bir geçer zaman ki
Dediğim aynı ile baki
Birden dursun istersin
Seneler olunca mazi
Öyle bir geçer zaman ki
Dediğim aynı ile baki


Öyle bir geçer zaman ki

Günlere bakarsın katı katı
Üzerine çekersin perde
Yoldan geçenler var da
Her akşam gelenler nerde?

Kara yazı yazıldı sanma
İnsanın da kaderi böyle
Öyle bir geçer zaman ki
Dediğim aynıyla baki
Öyle bir geçer zaman ki

Bir cevap buldun mu sorulara?
Yiğitlikte var yine serde
Nasıl gaddar seneler
Geçiyor durduğu yerde

vicdan

mahur
İnsanda iyiyi kötüyü ayırt eden, iyilikten huzur, kötülükten azap duymasına yol açan, davranışları hakkında âdil ve evrensel bir yargıya iten duygu.
Vicdan yeri geldiğinde koskoca dünyayı dert küpü olarak görmenizi saglar, yeri geldiğinde mekan; saray, zaman; ebedi olur insana.

huzur

mahur
insanlarin günümüzde tatil köyleri,eğlence mekanları, lüks restoranlar, içki sofralari gibi yerlerde aradiklari durumdur. ama buralar en son bakilacak yerler olduğunu unuturlar. Aslinda kendisi cok yakinda olup gönül rahatlığı da denilen bu kavramı bize vicdan denilen makamdan damarlarımıza ince ince aktarılır.

küçükken yapılan yaramazlıklar

mahur
Daha kapı kollarına boyum yetişmezken tencereleri ters cevirip basamak olarak kullanmak suretiyle evden kaçmak. Ayrica beni eve sokmaya çalışanların uzerinde ise tum cirkeflikleri uygulamak; sokak sevdamdan ötürü olmalı. Sonra ne olduysa tüm ergenligimi evde gecirdim. Daha şimdilerde ortalamayi tutturmayi başardım.

biontech

mahur
Alman aşısı. Bir senedir koronavirüs ile köşe kapmaca oynarken sonunda tutup kendi isteğimizle vücudumuza sokmak ilginç oldu. ilk etapta yan etki olarak özellikle ilk gece uyutmayan bir kol ağrısı üç gece devam etti. Başka bir etki olursa yaşayarak öğreneceğiz.

baba

mahur
Güven kelimesinin sözlük karşılığı. Her zaman arkanda olan, ömrü yettiği kadar ne zaman giderseniz gidin sizi bekleyen, hayatinizdaki nadir kisilerden biridir. Elinizi uzatsaniz hemen oradadir. O kadar büyük anlam yükleminizdir ki babalar üzülmez, ağlamaz her zaman dimdik durur yada durmalıdır, diye düşünürüz. Bu sebeple kendileride bu zihniyetle yaşamlarını devam ettirmeye çalışırlar. Mesela agabeyim vefat ettiginde biz hep anneme uzulduk, hala onun icin ağlarız. Hiç babam sen nasilsin demek, aklimiza bile gelmedi. Bize o kadar güven vermis ki o hep iyi olmali, olmak zorundaydı. Ayrıca bu vesileyle sozlukteki tüm babalarımızın babalar günü kutlu olsun. Allah yokluklarini göstermesin.

çocukluk korkularımız

mahur
Gece yarısı baslayan fırtınalar. Hafiften rüzgarlar baslar ve ben uykusu hafif bir çocuk oldugum icin uyanmam için yeterdi. Rüzgârla hareket eden ağaçlar, çeşsit çeşit gölgeler, heleki balkonda çamaşır varsa binbir siluteler kafamda mahlukata dönerdi. Şimşek, gök gürültüsü derken sabahı sabah ederdim.

çocukluk yıllarını hatırlatan kokular

mahur
Soba kokusu, icinde yanan odunun, ateşin kokusu ve bu sobada kizaran ekmek kokusu ve kestane.
Hala burnumda tüter. Hicbir sekilde cocuklugumda yediğim bu ekmegin kokusunu unutamam. On yas civari kalorifere gectigimiz için icimde kalan cocukluk anilarimdan oldu sobada kizaran ekmek ve kestane.

müsilaj

mahur
biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşan, fitoplankton olarak adlandırılan bitkisel canlıların aşırı çoğalması, deniz sıcaklığının yükselmesi ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla oluşan sümüksü, yapışkan bir yapı
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol