confessions

mahur

1. nesil Moderatör - - Moderatör -

  1. toplam entry 1031
  2. takipçi 13
  3. puan 0

sevdiğin birinin ölmesi

mahur
Neredeyse ondört yil olacak.
Günler ne çabuk geçiyor.
Yolda bazen yaşıtlarına denk geliyorum.
Hayatları heva hevesle tükenip gidiyor.
Yaşasaydı sanki ne olacaktı, diyorum.
Sonra bakıyorum boyunca çocukları olmuş.
şoföründe çocukları varmış.
Olsun onuda affediyorum,
korkuyla koymuştur cebine uyuşturucuyu
artık benimde çocuklarım var ağabey.
Neyse ki ölüm var, elbet birgün kavuşacağız, inanıyorum.

sözlük yazarlarının aramıza katılma hikâyeleri

mahur
Benim sözlük denen olgudan hiç haberim yoktu. Bilirsiniz 1000kitap diye kitap uygulaması vardır. Onu bir süredir kullanıyordum ama çok fazla değildi. Kullananlar bilir orada akis cok hizlidir. Dakikada binlerce ileti akar. iste o yogunlukta bende sözlük ile ilgili bir bildiri belkide paylastiklari ilk bildiri olabilir, Ona denk geldim. Neymis diye bir girdim. Hala burdayim. Yavas yavas da ogrendik. Burdaki sahsina munhasir herkesi beğenerek takip ediyorum. Inşallah da boyle ozel bir yerde devam etmek nasib olur. Olsa olsa buna tevafuk denir.

(bkz:tevafuk)

lafla peynir gemisi yürümez

mahur
sadece konuşmak, sözlerle işlerin yurutulemeyecegi anlamını taşıyan bir atasözüdür.

Rivayete göre bir zamanlar İstanbul'da, Edirneli Aksi Yusuf adında bir peynir tüccarı var imiş. Madrabaz ve cimri birisi olup Trakya'dan getirttiği peynirleri İstanbul'da satar, artanını da deniz yoluyla İzmir'e gönderirmiş. İzmir'de peynir fiyatları yükseldikçe elinde ne kadar mal varsa gemilere yükletir ama navlunu peşin vermek istemeyerek, kaptanları yalanlarıyla oyalar durur, "Hele peynirler sağ salim varsın, istediğin parayı fazla fazla veririm," diye vaatlerde bulunurmuş. Birkaç kez aldanan tüccar gemi kaptanlarından birisi, yine İzmir'e doğru yola çıkmak üzere iken diklenmiş:
-Efendi tayfalarıma para ödeyeceğim. Geminin kalkması için masarifim var. Navlunu peşin ödemezsen Sarayburnu'nu bile dönmem.
Aksi Yusuf her zamanki gibi,
-Hele peynirler salimen varsın... demeye başlar başlamaz gemici.
-Efendi, lafla peynir gemisi yürümez. Buna kömür lazım, yağ lazım.
Aksi Yusuf parayı ödemiş. O gün akşama kadar şu bir tek cümleyi sayıklayıp durmuş.
-Lafla peynir gemisi yürümez.
(hikaye alıntıdır.)

bu dünyaya çocuk getirilir mi sorunsalı

mahur
Geçen gün denk geldim. Kemal sunalın oğlu Ali sunal güldür güldür showda sunuculuk yapıyor. Kendisi baba olmuş, çok mutlu ve heyecanlı görünüyordu. programın basında bunu paylaşmak istemiş. Ama giriş cümlesi bu dünyaya cocuk getirilir mi diye herkes söylüyor ama biz yaptık işte, falan gibi bir şeyler dedi. Kendi çapında başarılı bir adam ama nasıl eziliyor bunu söylerken, hâlinden belli o mucizeyi yaşamış. ama toplum öyle bir hale gelmiş ki bunu açık yüreklilikle söylemekten çekiniyor. Tabi bu bir tercih meselesidir. Ama bu nedenli baskı nasıl oluşmuş, kim bu olumsuz insanlar. Galiba sayıları oldukçada fazla olmalı yada ali sunalın çevresinde bir hayli çoklar. Hayata hep negatif bakmanın sonucu bu olmalı. Bu dünyada geçmişte de vardı, şimdi de var gelecektede var olacaklar; iyiler ve kötüler. Ama bu kadar karamsarligin sonu ne olur bende bilmiyorum. Yasayarak gorecegiz. Ben bu dünyada en cok çocuklara birde delilere inanıyorum. Onlar olmasaydı, insanlar helâk olurdu.

körler de rüya görür mü sorusu

mahur
Hiç kör tanımayıp ama körlerin başka ne dertleri olabileceğini düşünmeyip, rüya görüp görüleceğine kafası takılan kişilerin sorusudur.
Cevabına gelince kör birisinin anılarını anlattığı bir kitapta okumuştum, tabiki görürler. Ama görenlere göre farklıymış. Rüyalarında duyarlarmış, günlük hayatlarında ki gibi.

biontech

mahur
Alman aşısı. Bir senedir koronavirüs ile köşe kapmaca oynarken sonunda tutup kendi isteğimizle vücudumuza sokmak ilginç oldu. ilk etapta yan etki olarak özellikle ilk gece uyutmayan bir kol ağrısı üç gece devam etti. Başka bir etki olursa yaşayarak öğreneceğiz.

pervane

mahur
Pervane, yönetmenliğini Nora Twomey'in gerçekleştirdiği 2017 çıkışlı Kanada, İrlanda ve Lüksemburg ortak yapımı animasyon drama filmi. Yapımcılarından biri Angelina Jolie'dir. Oscar en iyi animasyon dalında adaylığı mevcuttur. Konusuna gelince pervanenin babası hapse girince ailede başka erkek olmadığı için küçük kız saçlarını keser ve küçük bir oğlan çocuğu kılığında ailesinin geçimini yüklenir. Pervanenin hikayesinin yanında masal tadında afganistanın tarihide anlatılmaktadır. Oldukça başarılı bulduğum filmde kadınlar ve çocuklar hep aynı kaderi yaşamaya mahkum gözükmektedir.

kokusu yaşam sevincini arttıran şeyler

mahur
Ilk bas Peygamber efendimizin kokusu olmali. Allah duymayi bizede nasib eder inşaallah. Gül kokar derler. Farsçada gül bizim bildiğimiz gül değil çiçek anlamına gelir. Gülistanda çiçek bahçesi anlamındadır. Neyse efendim aslında peygamberimizin kokusunu çiçek kokusuna benzetilmektedir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol