kurallarımız

mavikaranlik
Güven sözlük fikirlerinizi, düşüncelerinizi özgürce ve güven içerisinde paylaşabileceğiniz sıcak bir yuvadır.

sözlük Kurallarımız sürekli olarak gelişme aşamasında olduğu için, değiştirilmekte ve genişletilmektedir.

Platformun ziyareti ve kullanımı ise tamamen aşağıda yer alan kullanım şartlarına tabiidir;

1) güven sözlük kullanıcılarının tüm bilgileri tamamen gizlilik şartı ile tarafımızda bulunmaktadır, platformun işleyişi ve gelişmesi için güven sözlük tarafından kullanılabilir. üçüncü şahıslar ile hiçbir şekilde paylaşılamaz. olası bir hukuki yaptırım durumunda yapılan resmi talepler doğrultusunda yetkili merciler ile paylaşılabilir.

2) tüm yazarların statüleri daha önceden hiçbir bildirim yapılmaksızın değiştirilebilir, silinebilir veya engellenebilir. yazarın silinmesi/engellemesi durumunda açtığı başlık ve yorumların sistemde tutulabilir olması güven sözlük yönetimi inisiyatifindedir, kalması veya silinmesi hususunda kararı sadece güven sözlük yönetimi verebilir.

3) yazarlar tarafından açılan başlıklar, içerik kısmında başlığın açıklaması, örneklendirilmesi, tek başına anlam ifade etmesi hususlarına uygun gönderilerden oluşmalıdır. soru şeklinde olan başlıklar ise soruya cevap niteliği taşımalıdır.

4) başlık altında yer alan entry'lere doğrudan cevap vermek ve başlık altında diğer üyeler ile entry yöntemi ile sohbet edilmesi uygun değildir.

5) üyeliklerin sonlandırılması durumu sadece moderatör ve admin yetkisine sahip yetkililerde mevcuttur. belirtilen kurallara aykırı içerik paylaşan, diğer üyelerin kişilik haklarına saldırıda bulunan üyelerin, üyeliklerinin sonlandırılma yetkisi güven sözlük yönetiminde saklıdır.

6) başlık altında birbirlerini tekrar eden, anlamsız şeyler yazmak sözlük formatına aykırıdır.

7) kurallara aykırı içerik ve başlıklar, editör ve moderatörler tarafından, gelen şikayetler üzerine veya uygunsuz görülmesi durumlarında silinebilir veya değiştirilebilir.

8) kuralları birden fazla şekilde ihlal eden ve bu konuda ısrarcı olan üyelerin yazarlık statüleri ilan edilmek veya edilmemek şartıyla değiştirilebilir, başlık açma yetkileri ellerinden alınabilir.

9) kurallara aykırılık taşımayan fakat belirli sebepler ile hatalar içeren başlık, içerik ve yorumlar yetkililer tarafından küçük değişiklikler kapsamında düzeltilebilir.

10) tekrar eden başlıklar editör veya moderatörler tarafından tamamen silinebilir veya düzenlenebilir.

11) yazarların entry'leri, başlıkları, yorumları sebepleri ile oluşabilecek bütün ihlallerden yazarların kendileri sorumludur, olası bir suç unsuru taşıması halinde sorumluluk kendisindedir.

12) güven sözlük'te sunulan hizmet ve içerikler, bireysel olarak kullanım sağlanması amaçlar. tarafımızca sağlanan hizmetler ve içerikler güven sözlük yönetiminden izin alınmadıkça ticari anlamda kullanılamaz.

13) güven sözlük'e gerçekleşen 3. şahısların kötü niyetli saldırıları, yavaşlatma uygulamaları, botnet ve ddos saldırılarına maruz kalınması halinde tespit edilen kişiler hakkında yasal yollara başvurma hakkı gizlidir.

14) güven sözlük'te yer alan başlık ve içeriklerin doğruluğu ve güncelliği hiçbir şekilde garanti edilmemektedir. bu sebeple doğacak olan doğrudan veya dolaylı maddi/manevi zararlardan güven sözlük hiçbir şekilde sorumlu değildir.

15) terör sempatizanlarının, doğrudan ve dolaylı olarak terör örgütü tanıtımı, terör örgütü propagandası (pkk, dhkp-c, ışid, fetö, el kaide gibi) içerikleri ve yorumları yayınlaması suçtur. hiçbir şekilde müsaade edilmeyeceği gibi, süresiz şekilde uzaklaştırılacaklardır.

16) site içerisinde, yönetimin de bilgisi olmaksızın; ikili veya çoklu ilişkiler, arkadaşlıklar kurulması halinde, sonrasında yaşanacak olumsuzluklardan yönetim sorumlu tutulamaz, doğabilecek sorunlardan yazarların kendileri sorumludur. mağduriyetlerin yaşanmaması adına, rahatsızlık veren mesajların engellenmesi tavsiye edilip, rahatsızlıkların ileri boyuta taşınması durumunda, sakıncalı üyelerin süresiz yasaklanacağı bilinmelidir.

17) güven sözlük içerisinde açılan konu başlıkları veya entry'lerin başka bir kişiyi hedef göstererek, tehdit edici olması durumunda açılan konu başlığı ve entry'ler izin almaksızın yönetim tarafından silinecektir.

18) konu başlığı altında entry'lerin, sınırlı olacak şekilde ''argo' 'kelimelerle desteklenmesi hususunda sakınca yoktur. Küfürlü entryler 11.12.2018 tarihi itibariyle tamamen yasaklanmıştır. Olası küfürlere sansür uygulanacağı gibi, tamamen de silmek yönetimin insiyatifindedir.

19) güven sözlük'te her türlü, kurum, şirket, web sitesi tanıtımının yapılması 28.06.2019 tarihi itibariyle yasaklanmıştır.

20) güven sözlük'te başlıklar 60 karakter ile sınırlıdır.

21) eksi ve artı verme olayları belirtilen fikre katılıp katılmama anlamı taşımaktadır. puan veya başka amaçlar ile seri bir şekilde uygulayıp suiistimal eden üyeler geçici veya tamamen uzaklaştırılır.

pluton
güven sözlük kuralları bir çok ihtimal düşünülerek hazırlanmıştır, değerli yazarlarımız eklemek istediği veya görüş bildirmek istediği maddeleri bizlere iletebilirler.
karambol
"başlık altında yer alan girdilere doğrudan cevap vermek ve başlık altında diğer üyeler ile doğrudan sohbet etmek yasaktır."
Sürdürülebilir bir kural olmadığını düşünüyorum.
Bu platformda sadece sözlük mantığıyla hareket edilecekse uygulanabilir. Ancak böyle olacağını pek sanmıyorum.
Genel itibariyle hayırlı olsun.

Edit: girdilere yorum yapma bölümüyle cevap verilebilir. Girdiye yorum bölümünde tartışılabilir. Bunda bir beis yok sanıyorum. O zaman yukardaki kuralda da bir sorun yok.
mehmetyildirim
(bkz:gammazla) basliginda belirttigimiz üzere yazilarinizdan rahatsiz oldugunuz, kurallara uymadigini düsündügünüz yazarlarin girilerini gammazlayabilirsiniz. kisisel düsüncesini sanki dogruymuscasina genel düsünce algisiyla insanlara empoze etmeye calisanlarin, yetkili kisilere ''bak bu yanlis bunu banla'' diyip dikte etme cabasi yerine o butonu kullanabilirler.
can
Kurallarımız işlemeye başladı. İki değerli yazarın kapışması cımbızla kıl çekme mücadelesi kazanan ve kaybeden tarafı oluşturdu.24 saati bile dolmayan dün gayet güzel bir şekilde karşılanan yazar bugün banlandı .kazanılması gereken yazar veya yazarlar banlanarak çözüm bulamayız. Banlanma yerine kazanma yolunu seçin.biribirimize lütfen saygı ve anlayış gösterin.

Banlamaya kesinlikle karşıyım.

Ek (banlanma yazarın kendi isteği ile olmuş) bilgisi verildi yönetim tarafından. Tşk
3
tor tor
Abi kendi isteğiyle yasaklandı.
can can
Bilgi verildi tşk.keşke dostluk kardeşlik olsa.
siyahhanim siyahhanim
Kim gitti ya
nicksizolmazmi
2 numaralı maddenizde yazarların bildirim yapılmadan statülerinin değişebilecegi belirtilmiş. Bu demektir ki Güven ile başlayan bu yolculukta bir yazarın ansızın,hiçbir uyarı olmadan belki de yaptığı hatayi anlayamadan statüsünün değiştirilebilme hakkını yönetim ve/veya moderator elinde bulunduruyor. Bildirim yapılarak, bir kaç kez uyarilarak hatalarında ısrarcı yazarların cezalandırılması daha doğru olur diye düşünüyorum ki bu da sizi diğer sözlüklerden farklı yapacaktır. ancak böyle olursa her an ucurulma korkusu yaşanmadan, güvenle, paylaşımlar yapilabilir.
3
mavikaranlik mavikaranlik
Bu madde saldırı içerikli gönderiler yapan kötü niyetli olduğundan emin olduğumuz kişiler için geçerlidir. Daha önce yaşandığı için bunu tecrübe ettik. onun dışında değil statü düşmesi, başlık düzeltmeniz dahi size bilgi verilmeden yapılmamaktadır.
nicksizolmazmi nicksizolmazmi
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Başarılar dilerim
mavikaranlik mavikaranlik
biz anlayışınız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.
pikachu
uyulması halinde hiçbir sorun çıkmayacak görüntüsü görüyorum ben burada. aynı zamanda şunu da belirteyim ki, sizin özgürlüğünüz başkasının özgürlüğünü kısıtlayana kadardır. herkes birbirine saygı ve sevgi çerçevesinde davranırsa buraya bakmaya bile gerek kalmaz.

iyi sözlükler.
mavikaranlik
Sevgili yazarlarımız,

Görüldüğü üzere platformda gerek eleştiriye açıklık, gerek şeffaflık, gerekse ismimiz olan; “güven” duygusunun verdiği bir “rahatlık” mevcut durumda. Her şeyden, her konudan evvel bu barındırdığımız “güven” duygusunun devamı, sürdürülebilirliği her defasında vurguladığımız “kurallar” başlığının içinde, gayet net bir şekilde açıklanmıştır.

Fakat buna rağmen okumak, uygulamak yerine her seferinde “daha 1 kere bile” okumamış insanların gelip kuralları hedef göstererek, olmayan bir problemi varmışçasına belirtmesi oldukça komik durumlara sebebiyet vermektedir. Başlık açılıp 1 defa dahi okunsa anlaşılacak olan kurallar, gayet net ve açıklayıcı olmasına rağmen kendi keyiflerine göre, içinde olmayan maddelerin eklenmesi yolu ile suiistimal edilmektedir.

Aslında olmayan bir problemi kendilerinde “var” diye gösterip bunu baz alıp sözlüğe ve yönetime saldırması bizi ancak güldürmektedir. Okuduğunu anlama kabiliyeti olan insanlar evvela bunu gerçekleştirmeli daha sonra “saldırmak için saldır” mantığından çıkarak üretim yapmalıdır. Tabii ki ülkemizin doğası gereği eleştirmek ve saldırmak daha kolay olduğu için öncelikli olarak bu ele alınmaktadır.

Kendi kendilerini şişirmek, yükseltmek ve “aha bak görüyor musun nasıl dinliyorlar lafımı” şeklinde bir takım davranışlarda bulunabilmek adına yapılan şımarıklıklara asla ve asla tahammülümüz yoktur ve olmayacaktır. Okumak, anlamak ve uygulamak çok basit bir işlem iken, okumamak, anlamamak, uygulamamak ve hatta üzerine de eklemeler yaparak takdir toplama çabalarına bürünülmesi gibi ek efor gerektiren işlere yönelmesini şaşkınlıkla izliyoruz.

Her yerde olduğu gibi, bizim de uyulmasını istediğimiz bazı kurallar mevcuttur, gayet nettir sağa, sola, kişiye, renge göre bir esnekliği bulunmamaktadır. Aklı, kapasitesi olan herkes rahatlıkla anlayacak şekilde nettir, buna rağmen neye göre evrilip çevrildiğini anlayamamakla birlikte aklımıza “kötü niyet” kavramından başka bir kriter gelmemektedir.
Trollük, kötü niyet, saldırı amacı taşıyan insanların varlığından haberdarız ve takip ediyoruz, bu her platformda ve yerde olduğu gibi bizde de olacaktır elbette.

Tüm iyi niyetimizin, nezaketimizin, güvenimizin doğru kişilere doğru bir şekilde ulaştırılması amacıyla bundan sonra görülen saldırı ve tröllüklere daha yapıcı uygulamalar uygulanacaktır.
Sitemize üye olurken kabul ettiğiniz sözleşme gereğince, “gerekli gördüğümüz takdirde ve hiçbir gerekçe göstermeksizin dilediğimiz içeriği kısmen veya tamamen yayından kaldırma, yazarlığınızı iptal etme, kullanıcı kaydınızı silme haklarını saklı tutmaktayız.” Maddesinin varlığını tekrar hatırlatıyoruz.

Tüm bunlara rağmen ben kural tanımam diyen arkadaşlar içinde birkaç sistem geliştirdik,
(bkz:anti kural makinesi ayağınıza geldi) sadece ve sadece bu linke tıklayarak, kurallara uyma ihtiyacından tamamen sıyrılabilirsiniz. Hem de sonsuza dek! Bir linke tıklamak kadar kolay durumdadır.

Burasının x veya y platformlarıyla karşılaştırmaksızın tamamen kuralcı bir işleyişe sahip olduğunun anlaşılması ve buna göre davranılması tek isteğimizdir, amacı gerçekten üretmek, paylaşmak, tartışmak olan insanları aramızda; yukarıda ki bahsettiğimiz “iyi niyet, nezaket ve güven” unsurları eşliğinde her zaman ağırlıyor olacağız. Bununla bir savaşı olacak olan arkadaşlar lütfen yukarıda ki linki kullansınlar.

Tıpkı emekleriniz, iyi niyetiniz, çabalarınızda olduğu gibi; ortada bir kötü niyet var ise, onunda karşılığı olacaktır.
Hiç kimseyi “sen burada kalacaksın, gerekirse biz kurallarımızı genişletiriz”, “kurallar da neymiş ya?” veya benzer söylemler ile aramızda tutmayacağımızın anlaşılması gereklidir, kurallar herkes içindir, sorunu olanlar için çözümü de ilettik. Ortaya serilen iyi niyetin suiistimal edilmesine, diğer yazarlara rahatsızlık vermesine, hadsizlik edilip bize yönetim ile ilgili tavsiyeler vermesine müsaade edilmeyecektir.

Yönetimin aldığı kararlar doğrultusunda “ağla” süresinin bizim inisiyatifimizde olduğu ve üyeye bu durum hakkında bilgi vermek gibi bir durumun söz konusu olmadığı, üstelik “ağla” statüsünden iyi hal indirimi alan yazar veya üyenin sitede tahrik, taciz unsurları gözetilerek iyileşmesi mümkün görünmüyorsa sınırsız uzaklaştırılacağı bilinmelidir.
İstediğiniz platformda, istediğiniz medyada bizi karalama kampanyasını yürütebilirsiniz unutmayınız ki kişi kendinden bilinir.

Lütfen ve lütfen, defalarca okuyunuz: (bkz:kurallarımız)
mavikaranlik
18. madde'de değişiklik uygulanmıştır.

Küfürlü entryler 11.12.2018 tarihi itibariyle tamamen yasaklanmıştır. Olası küfürlere sansür uygulanacağı gibi, tamamen de silmek yönetimin insiyatifindedir.
(otomatik filtreleme yapılarak küfürlü entrylerin yayına alınması da sistemsel olarak sağlanmıştır.)
1
pikachu pikachu
Küfüre karşı böyle bir uygulama gelmesi..

bilemedim açıkcası. insanlar duygu ve tercümelerini yapabilmek için küfüre başvurabilirler. tabii ki de abartmamak şartıyla. bugün günümüz sözlük dünyasının babası olan ekşi sözlüğün bile küfüre tahammülü olması ve ssg'nin ''sözlüğümüzde küfür olabilir'' demesi bunu açıkca göstermektedir. tabii ki burası farklı ancak en azından sözlük adı altında toplanmış kişiler buradadır. kişiye ve şahsa küfür olmadığı sürece küfürün olması gerekmektedir.. (şahsi fikrim)
tor
Daha yaşanır ve huzurlu bir ortam olması için gerekli olduğunu düşündüğüm sistem...

Hiç kimse anasının karnında öğrenmedi...
Bir bebekten emeklemeden önce koşmasını kimse bekleyemez... O misal düşünürsek Siz değerli okuyucu ve yazarların daim olması dileğiyle...

Saygı ve sevgilerle...
mavikaranlik
Suistimal edilmesi nedeniyle 19. maddede değişiklik sağlanmıştır.

19) güven sözlük'te her türlü, kurum, şirket, web sitesi tanıtımının yapılması yasaklanmıştır. yasak daha önce yapılan reklamları kapsamamaktadır, mağduriyet doğurmaması adına geçmiş reklamlar silinmeyecektir.
2
nushirevan nushirevan
doğru bir karar olmakla birlikte, faydalandığım giri'lerdi.. sağlık olsun
mavikaranlik mavikaranlik
şu an için aktiflik yeterli durumda olmadığı için spam olarak algılanabiliyor. Bu nedenle geçici süreli de olsa durdurmak en uygunu olacak
gulurkensandalyedenduseneksicininkafasindakibere
Kuralları yaklaşık 3. Defa okuyuşumda son madde dikkatimi çekti ve artık sözlükte rahat edemediğimi belirtmek isterim. Puan olayını anlamış değilim ve artması, azalması çokta umrumda değil. Genelde çoğu entryi artı oylardım ama sebebi puan veya onun gibi bir şey kesinlikle değildi. Hiç oylanmamış giri görünce üzülüp artı oyluyordum hoşuma gitmemişse eksi... Ama artık ban yeme korkusuyla arti oylasamda geri çekiyorum. Ve sanırım bunun çözümü yok..
.
4
reis reis
son maddenin açıklaması, birini gözünüze zıtlamanız halinde durmadan istisnasız bir şahsa/şahıslara eksi oy atmanız halinde sözlük yönetimince cezai işlem uygulanıyor, onun haricinde bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.
mavikaranlik mavikaranlik
reis hocamızın da belirttiği gibi, korkacak bir durum yok bu konu tamamen bilerek isteyerek insanların şevkini kırmak amacıyla, trolleme amacıyla yapılan durumları ilgilendiriyor. Daha önce maalesef onları da yaşadık. aksi takdirde bir problem olmayacak yani burada korkması gereken kişiler tamamen kötü niyetli kişiler, onları ilgilendiriyor.
gulurkensandalyedenduseneksicininkafasindakibere gulurkensandalyedenduseneksicininkafasindakibere
Anlamadan konuştuğum için özür diliyorum. Açıklamalarınız içinde teşekkür ediyorum..
reis reis
estağfurullah, ne demek, bizler teşekkür ederiz.
nushirevan
ingilizce 3.tekil şahıs (it) için başlık açamamama neden olan kurallar olabilir. Hayır filmi de çıktı bu sıralar..
4
mavikaranlik mavikaranlik
açılabilir bir problem olmaz hocam
nushirevan nushirevan
başlığı yazıp arama butonuna bastığımda çıkmıyor. Çıkan 150 sonuc C harfine kadar
mavikaranlik mavikaranlik
hocam it olarak değil de it123 olarak açın biz başlığa müdahale edelim. bazen öyle problemler oluşuyor
nushirevan nushirevan
Neyse şimdilik o kalsın, teşekkürler

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol