confessions

merdumgiriz

1. nesil Koordinatör - - Koordinatör -

  1. toplam entry 608
  2. takipçi 14
  3. puan 0

günlerden

merdumgiriz
"Bir renk değildir mavi huydur bende" dizesiyle meşhur edip cansever şiiri.


Evet evet
Doğrusu bilmiyorum
Dalıp dalıp gidiyorum böyle
Dalıp dalıp gidiyorum ve dalgınlığımda bir kent
Bir duvar, bir sen, duruşunda güz özellikleri
Dostlar, bütün dostlar içerde.

Bir kent mi, bir yüz mü, binlerce yüz mü, bir kent mi
Beyaz mı, daha mı beyaz, o kadar çok mu beyaz
Bütün bunları kendime bir adres gibi sorup
Hüznüme kalbime, soğuğuma
Gelecekten arta kalan bir mutluyum.Ben gelecekten korka korka dönen bir mutluyum
Dünyanın bu küçük sesini işit
Bak bir dalı, bir örtüyü, bir denizi tutan ellerime
Nanelerden, ıtırlardan, ıhlamurlardan gelen
Anlayamadığın sevgililik
Var ya
Yani uzaktan yüzünü bile seçemediğin birinin
Adı en sevdiğin şairin adıyken.

Soruyorsun bir de
Gülüyorsun, gül ya neden gülmeyeceksin
Ağlayacaksan ağla işte
Bir gülüp bir ağlayacaksan böyle sen
Soyulmuş bir dilim ayva yetişiyor gözlerime
Kaynamış suda pembeleşirken.
Kederlerde bütün yüzler birleşir
Ve unutma gereklidir
Bir başka bakışında da gökyüzleri vardır, düz
Kuş sürüleri vardır, eğri
Bir sana bir ayak bileklerine bakanların dünyası da vardır ki
İster kıyıları çekine çekine döven sulara benzet
İster ağır ağır yanan yaprak kümelerine
Anlıyor musun
Anlıyorsun elbette
Ne yaparsan yap yürürlüktedir yetinmezlik.

Maviyi soruyordun, gözlerimden yüzüme yayılan maviyi mi
Bir renk değildir mavi huydur bende
Ve benim yetinmezliğimdir
Ve herkesin yetinmezliğidir belki
Denecektir ki bir süre
Ve denenecektir
Bir akşamüstünü düşünmek bir akşamüstününü düşünmekten başka nedir ki.

Gelecekten utanarak dönen bir sevinçliyim
Ya sizler
Ey sırasını beklemeden gelen akşamüstleri!

münir özkul

merdumgiriz
Ne zaman bir yerlerde adı geçse, Hababam Sınıfı'ndaki "Ben tüccar değilim, eğitimciyim." repliğiyle sesi kulaklarımda çınlayan, 2018 yılında kaybettiğimiz ünlü Yeşilçam oyuncusu. Vefatından önce öldüğüne dair yapılan asılsız birçok haber nedeniyle ölümüne inanmakta güçlük çekmiştim. Hâlâ da güçlük çektiğimi söyleyebilirim. Zaman zaman televizyonda filmlerine rastladıkça bir anlık da olsa sanki hayattaymış hissine kapılıyor, sonra tekrar hatırlıyorum o son haberin asılsız olmadığını. Sonra şöyle teselli ediyor beni içimdeki ses:

- "Sanatçı" sıfatının hakkını verenler, gönüllerde yaşamaya devam ederler.

işe yaramazlık hissi

merdumgiriz
Hiçbir şeyin planlandığı gibi gitmemesi, hedeflenenlerin gerçekleştirilememesi gibi durumların üzerine bir de kalabalıklar içinde hissedilen yalnızlık duygusu eklenince oluşan sorunsal. Varoluşsal sancı tetikleyicisi olarak tanımlamak da mümkün.

insanlık

merdumgiriz
Tükendikçe beraberinde umudu, hayatta kalma isteği ve gücünü de tüketen şey. "Kim bilir yarın nelere şahit olacağım?" endişesiyle gözlerimi yumuyor, ertesi sabah dünün bin beterine gözlerimi açıyorum. Bu şekilde yaşamak yerine aklını oynatmış, her şeyden bihaber biri olarak yaşamayı tercih ederdim. Ya da hiç var olmamayı... Bilmek, bazı şeylerin farkında olmak ağır bir yük.

instagram

merdumgiriz
Fethiye'de yazlık sahibi 50'sine merdiven dayamış emekli Nurten Öğretmen paylaşımları yapmaya başladığım uygulama. Pencere kenarında duran menekşem çiçek açmış, onu paylaşıyorum mesela. Lilyumum bahçemin gözdesi. Ortancalarım rengârenk. Kahve bahane, muhabbet şahane. Yazlığa da beklerim bu sene.

çocukların her yere koşarak gitmesi

merdumgiriz
Çok sık düşüp yaralanmalarına neden olan durumdur. Bütün gün telaşlı ve öfkeli bir hâlde peşlerinde dolaşıp "yavaş!", "koşmadan yürü!" gibi uyarılarda bulunmak zorunda kalırsınız. Düşüp ağızlarını burunlarını kırdıktan hemen sonra omzunuzda ağlamak amaçlı koşa koşa gelirlerken, öfkeniz yerini üzüntüye bırakır.

sözlük bir sınıf olsaydı

merdumgiriz
Miyop olduğu için en önde oturmaya mahkum olan, sessiz, sakin ama derslere katılan, sınıfın geneli tarafından sevilen ama yalnız kalmayı tercih ettiği için sınıftaki hiçbir gruba dahil olmayıp kendi halinde takılan, sosyometri tekniğinde "çekimser/dengesiz öğrenci tipi" olarak tanımlanan, beslenme saatinde ellerini temizlediği ıslak mendili sırayı silmek için de kullanıp öyle çöpe atan, düzenli olarak gerçekleştirilen eğitsel kol seçimlerinde adını her seferinde kütüphanecilik kulübü başkanlığına yazdıran öğrenci.

Gayet renksiz, sönük, sıkıcı bir kişilik evet. Bazen o da sıkılıyor.

limonlu kek

merdumgiriz
Birkaç sene öncesine kadar tadını hiç mi hiç sevmediğim kek. Bir tadı olup olmadığı konusunda da emin değildim hatta. Çünkü yerken hiçbir aroma alamıyordum. Bildiğimiz sade kek gibi bir şeydi benim için. Taa ki bir gün kendim yapmaya karar verene kadar.

Limona aşırı düşkünken limonlu kekle aramızın limoni olmasına gönlüm razı değildi. Buna bir çözüm yolu bulmalıydım. Ben de çareyi kendi tarifimi yazıp uygulamakta buldum. Klasik kek hamurumu oluşturduktan sonra içine limon kabuğu rendesi, limon suyu ve kabuğu soyulup çekirdekleri ayıklanmış minik limon parçaları eklemiştim. keki fırına vermeden önce de üzerini ince limon dilimleriyle süslemiştim. Bu da bir sonuç vermezse artık pes edecektim. Kekin içine bir limon ağacını kesip atmadığım kalmıştı çünkü.

Neyse ki tadı beklediğimden de güzel olmuştu. Hem de çok çok çok güzel. Limonlu kekle arası limoni olan limonseverlere tavsiyemdir. Bir de böyle deneyin.
1
nurse nurse
Kulağa çok güzel geliyor

en sinir olunan durumlar

merdumgiriz
Evde sıcaktan bunalmışsındır. Kendine bir kahve yapıp balkona çıkıp hava almak istemişsindir. Oturmuş kahvenden yudumlarken birkaç dakika içinde burnuna sigara kokusu gelir. Muhtemelen alt komşundan geliyordur. Üstteki de olabilir. Ya da yandaki... Gerçi nereden geldiği de mühim değildir ya. Adam evinde içiyordur ne de olsa. Sokakta da içse sorun yoktur hem. Açık havadır nasıl olsa. Açık hava... Ona açıktır ama sana kapalı. Rahatsızlık duyan sen ve senin gibiler, kapalı alanda durmak zorundadır. Dışarıda yemek yemek, bir şeyler içmek istediğinde mekânın en havadar, en güzel yeri onlar için ayrılmıştır. Sen yine içeride bir köşeye tıkılı kalmak zorundasındır. Tıpkı evinde olduğu gibi...
1
nushirevan nushirevan
O kadar haklısınız ki

ilginç rüyalar

merdumgiriz
Geçen ay kendimi msn'de yazışırken görmüştüm. Yine birine kızmış söyleniyorum, bir de şu gitar parçalamalı efektten yolluyorum art arda. Geçmişe özlem duyan ben ve bilinçaltım msn'i çok özledik.

Ha bu arada geçtiğimiz günlerden birinde de cumhurbaşkanımızla birlikteydim. Öğretmen atamaları konusundaki sıkıntıların nedenlerinden bahsettim kendisine saatlerce. Ertesi gün de çözüm yolları hakkında konuşacaktım ama ulaşamadım kendisine. E darlandı tabii adam.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol