confessions

merdumgiriz

1. nesil Koordinatör - - Koordinatör -

  1. toplam entry 629
  2. takipçi 13
  3. puan 0

biri tarafından izlenme hissi

merdumgiriz
Hepimizde olması gereken his değil midir aslında?


“Sevgili Dost,
Birileri tarafından sürekli izlendiğini düşünmek bir delilik belirtisidir de biri tarafından izlenildiğini düşünmemek neyin belirtisidir?

Sevgili Dost,
Allah her şeyi bilir.”

A. Ali Ural, Posta Kutusundaki Mızıka
1
nurse nurse
Bu kitabı okumak için artık daha çok nedenim var.

kedilere verilebilecek edebi isimler

merdumgiriz
▪Lavinia: "Özgürlük" , "hayalimdeki muhteşem sevgili" anlamlarına gelmektedir. Aynı zamanda ölüm çiçeği olarak bilinen zarif, pembe bir çiçeğin ismidir. Ölüm çiçeği olmasından dolayı ulaşılamayan, erişilemeyen anlamlarında kullanılır. Özdemir Asaf'ın Lavinia isimli bir şiiri mevcuttur.(Yanına bir arkadaş daha alırsanız onun adı da vanilya olabilir. bgv)

▪Munis: (Ar.) Cana yakın, sıcakkanlı, uyumlu.

▪Dildâr: (Far.) Birinin gönlünü çalmış olan, sevgili.

▪İdil: 1. Köy ve kır yaşayışını anlatan kısa şiir veya yazı. 2. (Yun.) İçten ve saf aşk.

▪Zeyrek: (Far.) Uyanık, zeki.

para mutluluk getirir mi sorunsalı

merdumgiriz
Cevabı kişiden kişiye değişecek olan sorudur. Parası olan için "hayır", parası olmayan için "evet"tir yanıt. Çünkü insan; neye ihtiyacı varsa, neyden yoksunsa, neyi arıyorsa ona ulaştığında mutlu olacağını düşünür. Bu düşüncesinde de kimi zaman haklıyken, kimi zaman haksız çıkar. O yüzdendir ki "allah'ım ... istiyorum." yerine "allah'ım hakkımda hayırlı olanı istiyorum." şeklinde dua etmektir en güzeli.

see

merdumgiriz
"21. yüzyılda meydana gelen ölümcül bir virüs salgını sonucu, dünya nüfusunun iki milyonun altına düşmesini ve sağ kalanların ise görme yetisini kaybedişlerini konu alır. Artık yüzyıllar geçmiş ve görme fikri yalnızca bir efsane hâline gelmiştir." şeklindeki tanıtım metnine rastlayınca kafamda deli sorular oluşmasına neden olan 2019 (!) yapımı Amerikan dizisidir.

- Gerçekleştirmeyi planladıkları her şeyi aylar, yıllar öncesinden dizi ve filmlerde işlediklerini düşünürsek... ya da düşünmesek mi olric? Düşünmek istemiyorum çünkü ben. Virüsten korunalım diye oldu(ruldu)ğumuz aşının uzun vadede böyle bir etkisinin olduğunu...

- Düşünmeyelim efendimiz.

- Tam olarak korumadığı, bulaşmayı da önlemediği bilindiği hâlde yaptırmaya zorlamaları ve doz sayılarını artıracak olmalarındaki amaç buysa olric?

- düşünmeyecektik efendimiz.

- susalım olric.

- susalım efendimiz.


26 eylül 1932

merdumgiriz
İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen Birinci Türk Dili Kurultayı'nın açılış günüdür.

Dilimizi doğru ve güzel bir şekilde kullanmak, evrensel ve çağdaş bir kültür dili hâline getirmek en önemli hedeflerimizden biridir.

Türk Dil Bayramı'mızın 89. yıl dönümü kutlu olsun.

ölümün ansızın gelebileceği gerçeği

merdumgiriz
Bastırma adı verilen savunma mekanizması ile bilinçaltına itilen gerçektir. Bu gerçeği unutmak, insanı ölüm kaygısından uzaklaştırır ve böylece hayat sahnesinde kendisine verilen rolü oynayabilmesini sağlar.

"Yukarıda bahsi geçen mekanizmayı hunharca kullanıp kendini rolüne fazlasıyla kaptıran insanların arada bir hatırlaması gereken gerçek." şeklinde de tanımlayabiliriz.

gelecek korkusu

merdumgiriz
Geçmişi bilir, geleceği ise asla tam olarak bilemeyiz. Çektiğimiz zihinsel sancıların büyük bir kısmı, ne yaparsak yapalım geleceğin bir miktar öngörülemezlik içerdiğini kabul edememekten ve bilinmezi kontrol etme yönündeki istediğimizden kaynaklıdır.

yaz dizileri

merdumgiriz
İnşaat, tekstil, reklamcılık ya da mimarlık alanlarından birinde faaliyet gösteren bir şirkette yöneticilik yapan yakışıklı, kaslı, zengin ve şımarık bir erkek ile onun birkaç bölüm sonra aşık olup finalde ise evleneceği güzel ama sakar, zengin koca hayaliyle yanıp tutuşan ama bir o kadar da gururlu kızın başrol aldığı ve bunların yanlarında eşantiyon olarak birer adet verilen, tek görevleri -kendilerine ait bir hayatları yokmuşçasına- esas kız ve oğlanla alâkalı problemlerle ilgilenmek olan en yakın arkadaşların da ana kadroda bulundurulduğu, senaryosunun oluşturulmasında harcanan zihinsel efor ile hayran kitlesinin sahip olduğu ortalama zekâ seviyesi arasında pozitif yönlü bir korelasyonun var olduğu dizimsi yapımlardır. Zira "dizi"demek, bazı dizilere hakaret olur.
1
nurse nurse
👏
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol