ufku sekiz katına çıkaran bilgiler

emrhckl
“Ok” kelimesinin çıkışı.

23 Mart 1839'da ABD'nin Boston kentinde çıkan Boston Morning Post gazetesinde uzun bir paragrafın altındaki İngilizce "all correct" yani "hepsi doğru" kelimesi, yanlışlıkla ya da şaka amacıyla OK harfleriyle yer almasıyla oluşmuştur.
ahi
Alo kelimesi Alexander Graham Bell'in sevgilisi Alessandra Lolita Oswaldo'nun baş harflerinin kısaltılışıdır
christian rosenkreuz
bir insan kendi kendisine yetiyorsa, arkadaşı olmasa bile yalnız değildir.

eğer bir insan çok yılışık ve insanlarla çok fazla samimi olmaya çalışıyorsa bu insan boş beleş bir insandır.

aynı şekilde sürekli insanların beğenisini kazanmaya çalışan da boş beleş bir insandır.

yaşamak bir sanattır. bu sanatı da en iyi schopenhauer'den öğreniyorsunuz. kendisini bol bol okuyun derim. en azından yaşamınızın bundan sonraki kısmı anlamlı geçer.

bu arada bugün bunları düşündüm:

insanlar ve devletler gerçekten birbirlerine çok benziyorlar. schopenhauer okudukça bu konunun üzerinde daha çok düşünmeye başladım.

nasıl ki kendi kendine yeten bir insan, arkadaşsız da mutluysa; kendi kendine yeten bir ülkenin de hem içerisiyle hem de dışarısıyla fazla sourunu olmaz.

bir insanın sağlıklı bir şekilde aile kurup çoğalması için varlığının kendisine yetmesi yetmez. kendisi gibi 3-4 kişiyi de besleyecek bir durumda olmalıdır. neticede eşi çalışıyor bile olsa kara gün var, ak gün var. maddi sıkıntı her an kapıdadır.

aynı şekilde devletler de artık serveti kendisinin boyunu aştığı sürece büyürler.

bunun en güzel örneği japonya sanırım. meiji dönemi'ne kadar içe kapanık yaşayan ülke sanayileşip gelişmesiyle kore'ye ve çin'e ve hatta avustralya'ya doğru yayılmaya başlıyor.

elbette bunlar benim kendi düşüncelerim. yanılıyor da olabilirim.
gel tanisalim once ben kisaca mg
yeni doğan bebeklerde 6.saatten sonra beynin "hipokampus" bölgesinde dil öncesi bellek işlemeye başlıyormuş. doğumundan bu yana bebeğe söylenen her söz, yapılan her dokunuş, her davranış dil öncesi bellek tarafından sürekli kaydediliyormuş. sevgi ve şefkat içerikli yapılan davranışlar bu bölgeyi geliştirip çocuğun yaşamsal salgılarının artmasını sağlıyormuş. çocuğu görmezden gelen, umursamayan davranışlar ise hipokampusa "istenmiyorum" mesajı vererek yaşamsal salgıların azalmasına sebep oluyormuş. bu sebeple çocuğun beyni yavaş yavaş ölürken bedeni de dirençsiz hale geliyor.

çocuk; sözlerin ve ses tonunun hangi duyguyu içerdiğini, davranışların ve dokunuşların hangi amaçla yapıldığını rahatlıkla algılayabiliyor. davranışları sınıflandırarak büyüyen çocuk eğer şefkatten ve sevgiden mahrum bırakılırsa "ben değersizim" düşüncesiyle yetişip kendini böyle hissettiren eşler/partnerler seçiyormuş.
nushirevan
çin inanışına göre 8 aylık bebeğin süt dişleri çıkar
8 yaşında çocuğun süt dişleri dökülür
8' in iki katında olgunluğa erişir,
64'de (8x8) ise üreme yeteneğini kaybeder.

(sekiz demediniz mi lan?)

safiyeloren
Güney kutbundan kuzeye yani dünyanın tam ortasındaki zaman çizgisinden geçerseniz gece 12 de 24 saat atlarsınız. Sıkı giyinmek gerekiyor ilginçtir mevsimde değişiyor.

Bu dediğim yerde pasific okyanusunda samoa nın 20-50 mill açığında. Tabi hangi adasında olduğunuza bağlı.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol