evlilik

christian rosenkreuz
tanrı ile insan arasındaki ilişkinin insan ölçeğindeki hali.

evli bir çift tek bir bedendir. bu sebeple tanrı'nın birleştirdiğini insanların ayırmaması gerekir.

ama günah diye de bir kavram vardır.

yine de boşanmamak en iyisidir.
mavikaranlik
yaşanılan bir tecrübeyi alıntılayarak günümüzde ne denli yanlış anlaşıldığını vurgulayacağım birliktelik.

Yaklaşık 2 yıl önce evlenmiş bir adamın evlilik sürecinde yaşadıkları ve bekarlara tavsiyeleri:

"Yaşım 30'a yaklaşınca ailem ve akrabalarım “Daha ne zaman evleneceksin” baskılarını artırdılar. Sürekli olarak bir tanıdık kız tavsiyeleri vardı.
Sonunda yakın bi arkadaşımın tavsiyesiyle, biriyle görüşmeye karar verdim. Bir akşam arkadaşımın benimle görüştürmek istediği hanımefendiyle dışarıya çıktık.
Sakin efendi bir kızdı. Kafalarımız ilk dakikadan itibaren uyuştu. Sonrasında 6 ay kadar birbirimizi tanıma fırsatı bulduk
Evlenme fikri iyiden iyiye kafama yerleşti. Ailelerimiz de hemen hemen aynıydı. Ortalama geliri olan mütevazı yaşan insanlardı.
Evlilik konuları açıldığında kendisinden önce evlenen arkadaşlarının nasıl evlilik teklifleri aldıklarından bahsediyo, her detayını uzun uzun anlatıyodu
Sürprizler, organizasyonlar, balonlar, lüks restoranlar, pahalı tektaş yüzükler vs. vs… aslında birçoğu romantik filmlerdeki ya da dizilerdekinin aynısıydı. Muhtemelen kendisi de böyle şeyler bekliyordu.

Sonuçta böyle şeyler ÖMÜRDE BİR KERE yapılan şeylerdi.
Kendimi hazırlamıştım o akşamki yemekte evlilik teklif edecektim. Lüks bir restorandan rezervasyon yaptım. Tektaş yüzük aldım. Kıyafet ayakkabı vs.. hazırlandım gittim.
Yemekten sonra onun beklediği şekilde dizimin üzerine çöküp evlilik teklif ettim. Filmlerdeki, dizilerdeki gibi
Kabul etti. İkimiz de çok mutluyduk. Tabi bu gecenin bana maliyeti yaklaşık 3 Bin TL oldu.
Sırada kız isteme, nişan, düğün faslı vardı.
Bu işlerden çok da anlamadığım için kız arkadaşım bana yapılması gerekenleri söylüyor bende ne lazımsa alıyordum.
Kız istemeye giderken çiçek çikolata devri maalesef kapanmış. Özel gümüş gondol içinde en kaliteli ve en pahalı çikolatalardan almak, en büyük çiçeği yaptırmak gerekiyomuş
E kız istenirken damat şık olmalı malum.. Takım elbise, çiçek,çikolata derken 2 bin tl de burda masraf ettik
Kahvelerimizi içtik aile büyükleri kızı istedi. Gecenin sonunda çok mutluyduk.
Nişan günü belirlendi hazırlıklar başladı. Salon, kuaför, bohçalar, yüzükler, elbiseler, fotoğrafçı vs. derken 6 Bin TL masraf ettik. Yakın akrabalar ve arkadaşlarımızın katılımıyla güzel bir gece oldu
“Olsundu mutluluğumuz için her şeye değerdi. Ömürde bir kere oluyordu sonuçta.”
Şimdi sıra kına ve düğündeydi. Mütevazı bir semtten evimizi tuttuk. Fakat ne o evi doldurmak için ne de düğün masrafları için ikimizin ailesinde de para yoktu.
Kendi birikimimi de evlilik teklifi nişan vs derken bitirmiştim. Ailemin birikimi de ancak takılara yetecekti. Ailelerimizi yormamak için kredi çekmeye karar verdik. 80 Bin TL kredi çektik. Evlendikten sonra takılan takılarla bir kısmını kapatıp gerisini de taksitle ödeyecektik.
Evimiz için alışverişe çıkmaya başladık. Mobilya, halı, perde, beyaz eşyalar vs derken 36 Bin TL harcadık. “Olsundu mutluluğumuz için her şeye değerdi. Ömürde bir kere oluyordu sonuçta.”
Bu arada düğün salonunu bulduk, alyans, davetiyeler, nikah şekerleri, gelinlik, damatlık,düğün albümü çekimleri, saçı makyajı, yakın akrabalar hediyeler, bahşişler, çiçekler vs derken elimizde kalan paranın 30 Binini de böyle harcadık.
Düğünden sonra balayı tatili olmazsa olmazdı. İyi bir acenteden balayı için tatil satın aldık. 5 Bin de orada gitmişti.
Düğünden bir gün önce kına gecemiz vardı. Yine aynı prosedürler burada da işledi. Salon, kıyafet vs. vs. 9 Bin TL maliyetle kına gecemizi de yaptık.
Düğünümüz tam da eşimin istediği gibi oldu. Arkadaşları ne yaptıysa biz de yapmıştık. Kimseden eksik kalmadık çok şükür (!)
Düğün, balayı tatili bitti. Acı gerçeklerle yüzleştik. Toplamda 90 Binin üzerinde masraf yapmıştık. Benim ailemin aldığı 20 Binlik takı ve eşimin ailesinin aldığı hediyeler hariç! Çektiğimiz kredinin bir bölümünü takılarla kapattık. Geri kalanını da taksitle 2 yıldır ödüyoz
İkimiz çalışmamıza rağmen birimizin maaşı krediye gidiyor. Diğerimizin maaşı da evin ihtiyaçları, kira vs derken ucu ucuna yetiyor. Bazı aylar onu da yapamıyoruz. Bu maddi sıkıntılar yüzünden eşimle kavga ediyor. Birbirimizin kalbini kırıyoruz.
“Mutluluğumuz için her şeye değer” derken, meğerse mutsuz olmak için her şeyi yapmışız. Sonradan düşündükçe anlıyor insan, evlilik teklifi için lüks restorant ve en gösterişlisinden tektaş yüzük olmasa olmaz mıydı acaba?
Kız isteme bölümünde en lüks çikolata ve çiçek yerine, orta halli olsa olmaz mıydı?
Ev için aldığımız misafir odası, misafir yemek takımı, misafir masası, en lüksünden beyaz eşyalar, koltuk fiyatına küçücük sehpalar olmasa olmaz mıydı?
Kına gecemizi şaşaalı değil de daha mütevazı yapsak, hatta balo gecemizin içinde olsa olmaz mıydı?
Düğünümüzü uygun fiyatlı bir salonda yapsak, o gelinlik yerine diğerini alsak, o beyaz smokin yerine uygun fiyatlı başka takım elbise alsak, hatta o en bilinen markadan olmayıverse
Olmazdı? O zaman sosyal medyada düğününün her detayını paylaşanlardan, arkadaşlarından, Fatma Teyzelerin, İbrahim Amcagilin düğünlerinden eksik kalırdık. Nasıl da ayıplarlardı bizi, küçümserlerdi belki de..
Velhasıl 2 yıldır çektiğimizi bir biz biliyoruz
Sözde mutlu olmak için ömrümüzün ve evliliğimizin en güzel 2 yılını 3 saatlik bir düğün için harcadık.
Borcumuz ne zaman bitecek belli değil. En güzel düğün bizimki olsun diye daha kaç yılımızı kavgalarla heba edeceğimiz belli değil.

Sen sen ol bekar kardeşim, yapma! “Mutlu olmak için evlen, BORÇ ÖDEMEK İÇİN değil!” Ömrünün en güzel yıllarını bankalara ipotek etme.
Düğünde hediye ettiğin süslü ponponlu şekerlerin unutulur, ama maddi sıkıntı durumunda eşine söylediğin en küçük söz yıllarca yara olarak kalır!.."
harun
sayın (bkz:mavikaranlik) adminimizin alıntı yaptığı evlilik ile ilgili deneyim öncelikle hepimize ders olsun.
işte güçlü kadınların, modern çağdaş kariyer sahibi burnu havada egoist kadınların bir erkeğin ve beraberinde kendi hayatını nasıl berbat ettiğini edebileceğini okuduk. yetmezmiş gibi zaten her gün ya haberlerde ya da sosyal medya da denk geliyoruz.

şu islam'ı beğenmeyenler var ya, islam kadını arka plana atar islam kadın'ı aşağılar küçümser ezer. şu yukarıdaki deneyimi okuyun, evlenenlerin çoğunluğu böyle evleniyor. işte özgürlük, çağdaşlık, kariyer, güçlü kadın, flört etmek, sıkı bir sosyal medya kullanıcısı olmak. ne derseniz deyin, hep sizin zihniyetinizin eseridir. sakın yobaz diye yaftalamayın! vallahi her iki cenahın yapacağı evliliğin ortak noktasında "masraf" varsa ne olursa olsun o evlilikten hayır çıkmaz.

fakat evlilik, gerçek bir evlilik yapılabilirse ömür boyu devam edecek huzur ve mutluluktur. evlilik aşamasında ki en güzel hazırlık, bütçe planlaması, eş seçimi ise islami usullere göre yapılırsa inanın o evlilik işte tam evlilik olacaktır.
serendipity
Öyle bir devirde yaşıyoruz ki ben evlilik olayını artık “4b” kuralı olarak kodladım kafamda. Yani evlilik yapanların ya da yapmak üzere olanların kafasında bulunan “4b”kuralını sizlerle de paylaşıyor olayım. Nedir peki bu “4b”
1-Bütçe
2-Beyin
3-Beden
4-Basiret


1. “Bütçe” dedim. Zira bütçe uyumsuzluğu en çok evliliklerde yara alan konulardan biridir. Hatta öyle ki evlenmeden önce bütçe koşulu kısaca cüzdan kalınlığı araştırılıyor olması bu sebepten geliyor çoğunlukla. Ciro Ne kadar fazla ise evlilikte o kadar sağlam olur mantalitesi var günümüz insanında(?)

2.”Beyin” dedim. Kafa yapısı, karakter uyuşmazlığı da 1. Madde kadar evliliklerde etkendir. Azımsanmayacak çoğunlukta olsa bile yine de 2. Sırada geliyor olmasına rağmen halen fikir ve karakter uyumuna yani “kafama göre” mantalitesi devam etmektedir.

3.”Beden” dedim. Yani fiziksel uyum. Sipariş usulü evlilik!
Sarı saçlı, mavi gözlüsü'nden bahsediyorum beyfendilerin, hanımefendilerin. Yakın çevremde dahi görüyor olduğum için teyitleyerek altını çiziyorum evet günümüz koşullarında beden uyumu çok önemli, olmazsa olmazlardan (?)

4. “Basiret” bana göre diğer 3 maddeyi çöpe attıracak cinsten ama unutulan en önemli etken!
Kader, şans, alın yazısı!

Velhasıl maddesel ve sezgisel senaryolar üzerine kurulu milenyum çağının evlilikten Ne beklediklerine dair genel ifademi okudunuz.

Tasvip etmiyorum ancak günümüz evlilikleri üzgünüm henüz 4b'nin dışında alfabenin tüm Halef'lerini kapsayacak kadar bile olacak maddelere bağlı iken boşanmaların önünün bu kadar açık oluşu da ön görülemez maddelerimden biridir diye ekleyeyim.
[email protected]