confessions

serendipity

1. nesil Admin - - Admin -

  1. toplam entry 1289
  2. takipçi 126
  3. puan 0

18 mart 2020 cumhurbaşkanı açıklamaları

serendipity
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın (bkz:corona virüsü) ile ilgili olarak ulusa sesleniş şeklinde yaptığı açıklamalardır.
Corona virüsünün yayılımı ve sonrasındaki süreci yönetebilmek adına 21 maddelik açıklamaları şu şekildedir:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.
10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.


Alınan kararların milletimize ve ekonomimize hayırlı olmasını dilerim.

rus babanın evladını satılığa çıkarması

serendipity
Rusya'nın Çelyabinsk şehrinde meydana gelen olaya göre Viaçeslav isimli şahıs, internete çocuğunun satılık olduğu ilanını koydu.
Baba, ilanda 5 yaşındaki kızının adını Rus yapımı 'Maşa ve Koca Ayı' isimli çizgi filmdeki 'Maşa' karakterinden esinlenerek yazdı.
Baba kızına 470 Türk lirası değer biçti. Kızını satın almak isteyenler ile şehrin merkezinde buluşabileceğini ve kızını parayı alıp teslim edebileceğini söyleyen babanın ilanı Rus siber polislerine takıldı. Savcılık talimatıyla kızını satılığa çıkaran baba gözaltına alındı.

türk bayrağını yırtan yunan milletvekili

serendipity
Yunan ırkçı sağ parti Altın Şafak'tan kısa süre önce ayrılan bağımsız milletvekili Lagos, Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yaparken kürsüde Türk bayrağını yırtarak büyük bir provokasyona imza attı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Twitter hesabından "Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir" mesajını paylaştı.

AK Parti Sözcüsü Çelik ise "AP'de bayrağımıza saygısızlık yapan faşist Yunan milletvekili, sadece kendi karaktersizliğini göstermiş oldu" dedi. Irkçı vekile kendi ülkesinden de tepki geldi.

Kendi ülkesinden de(?) tepki gelen sabıkası kabarık milletvekilini dedelerimizin denize atalarını nasıl döktüğünü hatırlamasıyla galeyana gelerek bu manasız harekete teşebbüs edip, kendisini rezil ettiğiyle kalması daha manidar olmuştur.

kudüs bölünmemiş bir şekilde israil'in olacak

serendipity
Yahudi lobisinin temsilcisi, ABD Başkanı Donald Trump İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile kameralar karşısına geçerek tek taraflı olarak hazırlanan ''Yüzyılın Anlaşması'' planını açıkladı. Trump Kudüs'ün bölünmeden İsrail'in başkenti kalacağını söylerken ''başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak'' ifadelerini kullandı.
Yahudi lobisinin ayak seslerini dile getiren Trump yeniden başkanlığa seçilmeyi beklemektedir.

elazığ kürt mü provokasyonu

serendipity
24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ'da yaşanan depremin yaraları sarılmaya devam edilirken, şer odakları işi sağlam tutarak birtakım oyunlarına devam etmektedir.

'Elazığ Kürt mü' araması yapıldığı yalanını ortaya atan HDP'li Pervin Buldan terör örgütü PKK'nın işine yarayacak;'Bir bütünüz' diyerek provokasyona imza attı.
Aslında Google'da aratılmayan ancak 'Elazığ Kürt mü' ifadesinin sanki aratılmış gibi tepki gösteren bir tweet atan Pervin Buldan "Elazığ Kürt”mü sözcüğü olmuş. Herkes şunu iyi bilsin ki Türküyle,Kürdüyle,Ermeni Süryanisiyle,Lazı,Arabı,Çerkez'iyle bir bütünüz." ifadelerine yer verdi.
Kanlı terör örgütünün eş başkanının yalan ifadeleri çok geçmeden gün yüzüne çıkmış ve moral bozmaktan bir işe yaramayan partizanlar sadece gündem yaptıklarıyla kalmışlardır.

sevan nişanyan

serendipity
Eski Taraf gazetesi yazarıdır.

24 Ocak 2020 Elazığ depremiyle ilgili yaptığı "Elazığ Tr'nin en bağnaz, en cahil, en paranoyak, cinsel saplantılı, maddi ve manevi tecavüz kültürü gelişkin kentidir." paylaşımı nedeniyle hakkında soruşturma açıldı.

kobe bryant

serendipity
Los Angeles Lakers'ın efsanevi oyuncusudur. Dün California'da yaşanan bir helikopter kazası sonrasında hayatını kaybetti. Kobe Bryant ile birlikte helikopterde bulunan 4 kişi daha hayatını kaybetti. Kobe Bryant'ın 13 yaşındaki kızı Gianna Maria-Onore'nin vefat ettiği öğrenildi.

Los Angeles Lakers maçından dönüşte Sikorsky S76 tipi helikopterin içindeyken geçirdiği kaza sonucu 8 kişi ile birlikte hayatını kaybetti.

kraliyet ailesinde kriz

serendipity
İngiltere'de eşi Prens Harry ile Kraliyet Ailesi'ndeki üst düzey görevlerinden çekileceğini açıklayan Sussex Düşesi Meghan Markle, Kanada'ya döndü.

Prens ve prensesin kararından bihaber olan, kendisine danışmadan aldığı kararından düş kırıklığına uğradığı söylenen Kraliçe 2'nci Elizabeth'in, oğlu Prens Charles ve Prens Harry'nin ağabeyi Prens William'dan soruna birkaç gün içinde çözüm bulmalarını istediği belirtiliyor.

Saray yetkililerinin, İngiltere, Kanada ve ABD hükümetleriyle de görüşmeler yaptığı haber veriliyor. Bu görüşmelerin çiftin korunması için yapılacak güvenlik harcamalarına odaklandığı belirtiliyor.
haber kaynağı

ümmü gülsüm genç

serendipity
Kim Milyoner Olmak İster'de önemli bir farkındalığa imza atan yarışmacıdır. Kim Milyoner Olmak İster'de dün akşam yarışan Ümmü Gülsüm Genç, Küçük yaşlarda geçirdiği rahatsızlık nedeniyle konuşma engeli yaşamaktadır. Yarışmaya elinde kalem ve beyaz tahta ile çıktı. Sunucu Kenan İmirzalıoğlu'nun yönelttiği sorulara şıkların yer aldığı kağıtlarla yanıt veren Ümmü Gülsüm, 125 bin liralık ödül ile yarışmadan ayrıldı. Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında Ümmü Gülsüm'ün başarısı, sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında yer aldı.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol