confessions

serendipity

1. nesil Admin - - Admin -

  1. toplam entry 1302
  2. takipçi 126
  3. puan 0

eylül

serendipity
En sevdiğim aydır kendileri.

Hiç sekmez, her geçirdiğimiz senenin “eylül” ayında başıma gelmeyen kalmaz.

Her eylül bir başlangıç, her eylül bir bitiştir!” Diye boşuna dememiş şairler!

Ayrılığı anımsatan bir ay olmasına rağmen, her kapanışla açılacak hayırlı kapıların da beraberinde getireceğini hatırlatan benim için kutsal aylardan biridir.

Dışardan bakıldığında dökülen yaprakları gibi hastalıklı ve narindir. Tıp ki bu ayda doğanlar gibi!

Bakmazsan toprağına döner, bakarsan sana geri döner kim bilir, belki de hastalıklı dalları keseceğini öğrendiğinden itibaren ruhuna iyiliği de umudu da serpiştiren muhtevi bir aydır!
(bkz:iyi ki)

biri tarafından izlenme hissi

serendipity
Konu başlığıyla müsemma olarak; ardınıza baktığınızda o bakışların bir anda kaybolduğunu da şahit olacağınız histir.

Evet, böyle bir şeye denk geldiyseniz hisleriniz sizi yanıltmıyor aksine izleniyorsunuz gayet te efenim.

Önemli olan şu ki; akıl baliğiyle muktedir insanoğlu, o bakışların sahibini düşünerek yatıp kalkıyorsa bir noktadan sonra anksiyete başlangıcı da muhtemel olacağını üzülerek söylemeliyim.

Bundan daha acısı varsa, sesini özlediğiniz kişilerin size sanki sesleniyormuşçasına acı veren özlem niteliğindeki hissiyattır!
(bkz:admin bir sus)
(bkz:bu gece de sana yakalım)

serdar ortaç'ın beşiktaş'a hakaret etmesi

serendipity
Şarkıcı Serdar Ortaç'ın Beşiktaş futbol kulübü'nü baz alarak hareket çektiği haber başlığıdır.
Hangi akılla birini birine devşirebildiği, hangi hakla büyük camianın kitlesine son derece saygısızca davranılabildiğinin haberidir.
Magazinsel olarak değeri olsa da şahsım adına kendisinin değeri olmadığı için üstünde durmayacak olduğum aşikârdır.

güven sözlük 3. yıl dönümü

serendipity
23 Eylül 2018 tarihinde kurulan sözlüğümüzün üçüncü yıl dönümünü konu alan başlıktır.

Üstüne uzunca yazılacak, koca üç seneye sığdırılmış, arka planda nice hikâyeleriyle dolu dizgin devam eden sözlüğümüzün üçüncü yılından bahsediyorum evet!

Her ne kadar bugünlerde online sayılarımızda istediğimiz yahut beklediğimiz oranları göremiyor olsak da ben biliyorum ki online olmadan arka planda “ acaba ne yapıyor bizimkiler?” minvalinde, bu sözlüğün ne amaçlarla kurulduğunu, ne zor yollardan geçtiğimizi bilen herkesin vazgeçemediği sözlük olduğunu da biliyorum!

Hayata dair; zaten zor giden hayatlarımızda, üstüne pandemi ve diğer koşulların da zorlaştığı şu gün ve yıllarımızda bir mola verebilmek adına aslında buralarda anonim takılarak da bir nevi mutlu da olduğumuz bir mecra hâline gelmiştir sözlüğümüz.

“Ben” diye değil “biz” diye çıktığımız yolda en büyük sabrı Cemil-i gösteren sevgili adminimiz, (yazar:mavikaranlik) 'a huzurlarınızda sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

İster İlk günden ister son günden hiç fark etmez, tüm üyelerimizin aynı değerde ve özelinde kaldığını, kalacağına da eminim. Bu sebeple bir teşekkür de hatta en büyük teşekkür de siz değerli üyelerimize gelsin.

O zaman ne diyelim:
İyi ki doğdun sözlük!
Nice nice sayamayacağımız yıllarımıza…

derdini anlatmayan insan

serendipity
Derdi kendinden de büyük insandır.
En zor günlerini kendi atlatmayı becerebilmiş herkesin, alışkanlık yaptığı gerekçesiyle de muhtemelen sonsuza kadar bu durumunu sürdürüp, içini çürütmeye bırakıp ilahi adaletin tecelli edeceği güne kadar da susmayı tercih edecek kişidir ayrıca.
Hazır dertlerden ve dert edilmişlerden bahsederken inanan bir müslüman olarak diyorum ki; sabredin, Allah'ın tokadı yolda, gelmek üzere!

sosyal medya kullanmayan insan

serendipity
Henüz pastane köşelerinde sevdiceğine muhallebi yedireceğini düşünen masum, kaf dağı yerlisi şahsiyettir.
Ara ara detoksunu yapmakta fayda görüyor olsak bile alışkanlık kazanan büyük kütle ve kitle için bırakıyor olması sigarayı bırakmaktan daha zor bir süreci olduğunu bilmekte fayda var.

dolmak

serendipity
Duygusal birikmenin yüklem görmüş hali olan ögedir.

Duygusal birikme diyorum evet, bazen sizin bazen başkalarının belki de ayağınıza takılan o çok saçma çakıl taşına bile birikmiş, gücenmiş olabilirsiniz. En son damlası bahanesidir işin.

Birikmeye değdi diyeceğimiz hiçbir şey olmadığını, kafanızın ayyukaya çıktığını gördüğünüzde; özellikle boşa giden vaktinize acıdığınızda göreceksiniz ki gerçekten değmez. Gitmez, bitmez dediğiniz ne varsa bitecek ve gidecek. Hiçbir sıkıntı kalıcı misafir değildir. Yeter ki ağırlamasını ve sonrasında uğurlamasını bilin!
(bkz:geçmez dediğim acılar bir tozdan ibaretmiş)

erdoğan gel temiz sayfa açalım derse görüşürüm

serendipity
Bir küçük enişte beyanıdır. Siyasal sağcı islamcı modelinden muhalif kanadıyla oy toplamaya çalışan, henüz parti kurmuş Ahmet Davutoğlu beyanıdır.
Zira kendisine ve partisine saygısızlık ve gafta bulunduğunu düşündüğüm ciddi bir ağızdan çıkan sözdür.
Zannımca anketlerin de sonuçlarını az çok göz önünde bulundurduğumuzda henüz bu kanaate varmasının altında eski partisine zeytindalı uzattığının ancak samimi olmadığının da göstergesidir.

15 eylül 2021 beşiktaş borussia dortmund maçı

serendipity
Beşiktaş ve Alman Dortmund arasında gerçekleşen maçtır.
Bir Beşiktaşlı olarak şampiyonalar liginde kıyasıya oynayan bir Beşiktaş'a karşın terminatör Dortmund karşısında 2-1 mağlup olunmuştur.
Verilmeyen bir penaltı gözümden kaçmadı değil ama nasip, Süper ligin bu sene ki performans ve transferlerine baktığımızda yine şampiyonun Beşiktaş olacağını söylemem gülünç olmaz diye düşünüyorum.

sigarayı bırakmak

serendipity
İçmeyen bir kesimi düşünün bu konuda ki kendilerini zira düğün halay başçılığıyla övündürüp, bu konuda gurur abideleri olmasıyla arşı ala-yı inletirler.
Neyse ne diyordum;
İçmeyenler var efenim, haklısınız içmeyin de zaten bu zımbırtıyı! Allah öyle bir noktaya getirtip te yeşilaycılıktan Hallice bu kardeşinize bile arda arda hiç ara vermeksizin, on beş dal evet evet on beş dal sigarayı içirtebiliyor. Sonrası kafa pilot tabi!
Sonra o meşhur nikotinin tatlış uyuşturucu etkisiyle yeni, eski farketmeksizin tanışanları, hatta akraba olanları bile var nasıl “bırakın” dedirten bir sorunsalın ana haber başlığıdır oysa ki…
Bırakın efendim, özel alanlarınıza müdahale edilmiyorsa kimsenin içtiğine içeceğine karışmayın.
Bu kafalar milyonluktan katrilyonluğa yatay geçiş yapmıyorsa bilin ki bazen o nikotinciklerin beyindeki muhteşem aşk dansıyla mümkün olabiliyor.
Siz siz olun efendim, bırakmaktan çok başlamamayı hedef güdün. Yoksa bırakmak için çok geç olabiliyor.
(bkz:kamu spotu)
(bkz:dumasız hava sahası)
(bkz:sigara içmeyin)
(bkz:sigara sağlığa zararlıdır)
(bkz:hayat çok zor be admin)
(bkz:sevdiğim kız abi deyince)

merhaba

serendipity
Çoğu başlangıçlara gebe bir selamlama sözcüğü olsa bile özünde masumane yatan emellerin aslında pek te masumane olmadığını da anlatan daha doğrusu başlatan sözcüktür kendileri.

Öhömm öhömm
Uzun bir sürecin ardından çok özlediğim sözlüğüme kocaman bir merhaba diye avazım çıktığınca bağırmak istiyorum.
Daha konuşacak, okuyacak çok satırlarımız var vesselam
(bkz:çok özlemek)
(bkz:saygılar)

18 mart 2020 cumhurbaşkanı açıklamaları

serendipity
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın (bkz:corona virüsü) ile ilgili olarak ulusa sesleniş şeklinde yaptığı açıklamalardır.
Corona virüsünün yayılımı ve sonrasındaki süreci yönetebilmek adına 21 maddelik açıklamaları şu şekildedir:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.
10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.


Alınan kararların milletimize ve ekonomimize hayırlı olmasını dilerim.

rus babanın evladını satılığa çıkarması

serendipity
Rusya'nın Çelyabinsk şehrinde meydana gelen olaya göre Viaçeslav isimli şahıs, internete çocuğunun satılık olduğu ilanını koydu.
Baba, ilanda 5 yaşındaki kızının adını Rus yapımı 'Maşa ve Koca Ayı' isimli çizgi filmdeki 'Maşa' karakterinden esinlenerek yazdı.
Baba kızına 470 Türk lirası değer biçti. Kızını satın almak isteyenler ile şehrin merkezinde buluşabileceğini ve kızını parayı alıp teslim edebileceğini söyleyen babanın ilanı Rus siber polislerine takıldı. Savcılık talimatıyla kızını satılığa çıkaran baba gözaltına alındı.

türk bayrağını yırtan yunan milletvekili

serendipity
Yunan ırkçı sağ parti Altın Şafak'tan kısa süre önce ayrılan bağımsız milletvekili Lagos, Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yaparken kürsüde Türk bayrağını yırtarak büyük bir provokasyona imza attı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Twitter hesabından "Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir" mesajını paylaştı.

AK Parti Sözcüsü Çelik ise "AP'de bayrağımıza saygısızlık yapan faşist Yunan milletvekili, sadece kendi karaktersizliğini göstermiş oldu" dedi. Irkçı vekile kendi ülkesinden de tepki geldi.

Kendi ülkesinden de(?) tepki gelen sabıkası kabarık milletvekilini dedelerimizin denize atalarını nasıl döktüğünü hatırlamasıyla galeyana gelerek bu manasız harekete teşebbüs edip, kendisini rezil ettiğiyle kalması daha manidar olmuştur.

kudüs bölünmemiş bir şekilde israil'in olacak

serendipity
Yahudi lobisinin temsilcisi, ABD Başkanı Donald Trump İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile kameralar karşısına geçerek tek taraflı olarak hazırlanan ''Yüzyılın Anlaşması'' planını açıkladı. Trump Kudüs'ün bölünmeden İsrail'in başkenti kalacağını söylerken ''başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak'' ifadelerini kullandı.
Yahudi lobisinin ayak seslerini dile getiren Trump yeniden başkanlığa seçilmeyi beklemektedir.

elazığ kürt mü provokasyonu

serendipity
24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ'da yaşanan depremin yaraları sarılmaya devam edilirken, şer odakları işi sağlam tutarak birtakım oyunlarına devam etmektedir.

'Elazığ Kürt mü' araması yapıldığı yalanını ortaya atan HDP'li Pervin Buldan terör örgütü PKK'nın işine yarayacak;'Bir bütünüz' diyerek provokasyona imza attı.
Aslında Google'da aratılmayan ancak 'Elazığ Kürt mü' ifadesinin sanki aratılmış gibi tepki gösteren bir tweet atan Pervin Buldan "Elazığ Kürt”mü sözcüğü olmuş. Herkes şunu iyi bilsin ki Türküyle,Kürdüyle,Ermeni Süryanisiyle,Lazı,Arabı,Çerkez'iyle bir bütünüz." ifadelerine yer verdi.
Kanlı terör örgütünün eş başkanının yalan ifadeleri çok geçmeden gün yüzüne çıkmış ve moral bozmaktan bir işe yaramayan partizanlar sadece gündem yaptıklarıyla kalmışlardır.

sevan nişanyan

serendipity
Eski Taraf gazetesi yazarıdır.

24 Ocak 2020 Elazığ depremiyle ilgili yaptığı "Elazığ Tr'nin en bağnaz, en cahil, en paranoyak, cinsel saplantılı, maddi ve manevi tecavüz kültürü gelişkin kentidir." paylaşımı nedeniyle hakkında soruşturma açıldı.

0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol