confessions

doktor hektor

1. nesil Yazar - - Yazar -

  1. toplam entry 68
  2. takipçi 0
  3. puan 0

çekiç ali

doktor hektor
kırşehir kamanlı halk müziği sanatçısı. ali ersan a çekiç lakabı takılmasının sebebi sazı çivi çakar gibi atik ve hızlı çalması imiş. (gizli: sarı yazma yakışmaz mı güzele) gibi güzelim bozlakların babalarındadır. allah rahmet eylesin.

bağlama

doktor hektor
türk çalgısı. çok geniş bir çalgı ailesinin üyesidir. armut şeklinde bir teknesi vardır. gövdesi genellikle ladin ağacından yapılır. sap için ise akgürgen veya kelebek ağacı tercih edilir. tekne için başlıca tercih edilen ağaçlar dut, ardıç, maun, kestane gibi ağaçlardır. nadiren ceviz gibi ağaçlara da rastlanır. tiz bir karaktere sahip olmasına karşın mümkün mertebe tok sesli karaktere sahip olanlar tercih edilirler.

türkiye coğrafyasında (gizli: türk halk müziği) nin temel çalgısı olarak kabul edilir. köken itibariyle orta asya dan gelmiştir, kopuzla ilişkilendirilir.

ayrıca (bkz: neşet ertaş) (bkz: arif sağ) (bkz: nida tüfekçi) (bkz: hacı taşan) (bkz: çekiç ali) (bkz: özay gönlüm) (bkz: rıza konyalı) (bkz: talip özkan) (bkz: musa eroğlu) (bkz: muhlis akarsu) (bkz: erdem şimşek) (bkz: muhlis berberoğlu)

bu liste böyle uzar da gider....

kız sen geldin çerkeşten

doktor hektor
(gizli: nihavend) makamında bir eser.

kız sen geldin (gizli: çerkeş) ten
pek güzelsin herkesten
farkın yoktur billahi
lepiska saçlı çerkesten.

annen baban işte bunu bilmezler
kız seni beylere vermezler

kız acırım haline
aldanma el haline
satsalardı varırdım
ben seni dünya maline

(gizli: nakarat)

kürdistan

doktor hektor
kuzey ıraklı kürtlerin \"nerelisin\" diye sorulduğunda dile getirdiği cevap. genelde aynı bölgeden gelen türkmenler asla bu cevabı vermezler ve \"kuzey ırak\" cevabını verirler. (*: tecrübeyle sabittir)
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol