the invisible man

nushirevan
2020 yapımı bilim kurgu-korku kategorisindeki film.Öncelikle spoilerımsı sorularım var:
1- Filmin adını görünmez adam koymasanız olmuyor muydu? Hikayenin bir yerinde pekâlâ "hayalet" hikayesini yedirebilirdiniz. Bilim kurgu diyonuz bi de.
2- Şu meryem uzerliye benzeyen kadından başka başrol mu bulamadınız? Gerçi iyi oynadı, oyunculuğuna sözüm yok ama delirdikçe hürreme dönüştü (bkz:bgv)
3- Sonu çok tahmin edilebilir değil miydi, ecük kafa yoraydınız olmuyo muydu?

Efenim, filmimiz her ne kadar bilim kurgu korku kategorisinde yer alsa da, aslına bakarsanız gerilim ve suç kategorisinde yer almalıydı. Kurgusal bilim söz konusu ama daha çok kadına şiddet teması üzerinden bir suç hikayesine benziyor.


Oldukça yavaş bir tempoda başlayan film, giderek ivme kazanıyor. İlk yarım saatte kapatmadıysanız, kalan kısımda iyi vakit geçirebilirsiniz.

Bir hanım kızımız var. Über zengin bir deha ile birlikte yaşıyor. Şiddet eğilimi yüzünden bir gece yarısı adamı terkediyor. Korkusu yüzünden evden dışarı çıkamamaya başlıyor. Bir süre sonra da kocasının ölüm haberi geliyor. Kocasından kalan milyonlarla beraber korkusunu da yenmeye başlarken, beklenmedik şeyler olmaya başlıyor. Kadın görünmez bir varlığın onu takip ettiğinden ve onun dahi bilim adamı kocası olduğundan emin oluyor. Bundan sonra "yok senin psikolojin bozuk hayatım" ile "valla kocam lan, görünmezliği bulmuş hayvan" arasındaki mücadeleye dönüşüyor film. Kadını takip eden bir şey var mı, varsa bu kocasının kendisi mi hayaleti mi? Ve ondan, aslında ne istiyor?

İyi seyirler

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol