sarı yelekliler

mavikaranlik
fransa hükumetini protesto etme amacıyla şu an kaosa neden olan olayları başlatan ve devam ettiren gruptur. kim tarafından organize edildiği, siyasi parti bağıntısı, finansal destekçileri gibi pek çok konu hakkında kimse bilgi sahibi değildir. sarı yelek hareketine sağcı, beyaz ve işçi sınıfı da destek vermektedir. sarı yelekliler facebook üzerinden örgütlenmiş ve oradan da destek bulmaya devam etmektedir.

christian rosenkreuz
avrupa'da eylem görmemiş insanların "oman tonriim avrupa devirme mi gidiyor?" diye sarıldıkları faşist grup.

ben bile yıllardır bilirim kafayı bozan avrupalıların eylemlerde hep yıkıp döktüğünü ama bizim solcular yıllardır öğrenememiş sanırım.

sanırım türklerin gözünde hep avrupalılar ideal insanlar.

yalnız bir bakıma adamlar en azından haklarını arıyorlar. o konuda tebrik ediyorum kendilerini. bizim insanımız bedava çalışsa bile hiç şikayet etmez.
muskulpesent
Herhangi bir parti veya sendika gibi belli bir oluşumun başını çekmediği, son zamanlarda sağcısının, solcusunun desteklemeye başladığı göstericilerdir. Fransa Cumhurbaşkanı Macron henüz 39 yaşında ve çıraklık döneminde, çok şey öğrenmeli çok. Gösterileri halkın 3 te 2 si destekliyormuş. Ben yine de evde zorla tutulan 3 te 1 lik kısımdan umutluyum.
serendipity
Sosyal medya üzerinde doğaçlama(?) gelişen, 17 Kasım 2018'den itibaren Fransa ve Paris sokaklarına taşan protestoların başlangıçtaki amacı akaryakıt fiyatlarındaki artışa tepki olsa da durum 300.000 göstericiyle gösteriler başka boyuta dönüşmüştür. Bu göstericiler kendilerini -sarı yelekliler- olarak adlandırmışlardır.
(bkz:gilets jaunes)

Görüş olarak hiçbir kanat desteklememelerine rağmen proletarya sınıfından daha çok oluşan protestocuların akaryakıt vergisi artırımı tek geçer sebep olmamakla birlikte, Fransız hükümetinin geçtiğimiz aylarda kemer sıkma politikası adı altında aldığı bir dizi kararlar halkta öfke ve gerilime sebep olmuştur. Halkın %60' ından fazlasının gösterileri desteklediği düşünüldüğünde, başka görüş kanadının tek başına yeterli olmayacağı da aşikar olsa da bu tarz ciddi organizasyonların manevi boyutlara ulaşabilmesi için arkasında ciddi manevi desteklerin olduğunu da görmemek imkansız.

Olayların başlangıcından itibaren tam bir hafta sonraki gösterilerde 100.000 gösterici daha katılarak henüz protestoların önünün alınamayıp, dalga halinde yayılması tehdidiyle karşı karşıya kalan Fransız hükümeti 'Sarı Yeleklilerin' kendi aralarında belirlediği ekip başları sözcüsüyle Çevre Bakanı görüşme yapmak zorunda kalmıştır. Olayın tek başına 'akaryakıt vergisi artırımı' olmadığını ardında başka isteklerini sıralayan sözcüler, gösteriler sonrası direnmeye devam etmişlerdir.

Şu ana kadar onlarca vatandaş hayatını kaybetmiş ve 600'ün üzerinde yaralılar bulunmaktadır.

Protestolarının anatomisine baktığımda çok tanıdık çizgisi bulunan malum gösterileri aklıma getirdi.
consensus
kimsenin dediği gibi olmadı ve macron geri adım attı ve olması gereken oldu.toplumun kendi aleyhine olan durumları protesto etmesi illa birileri tarafından organize edilmesini gerektirmez aklın yolu birdir.
muskulpesent
cumhurbaşkanımız fransa'daki olaylar için polisin eylemcilere müdahalesi konusundaki tedirginliğini ifade etti. adalet bakanımız ise eylemcilerin başında pkk/pyd li teröristlerin olduğunu söyledi. ben anlamadım şimdi biz polisten yana mıyız, eylemcilerden yana mıyız?
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com