küresel ısınma sorunsalı

tor
Bill Gates'ten Küresel Isınma Açıklaması= 'İneklerin Çıkardığı Gazlar, En Büyük Sorunlardan Biri' olduğunu dile getirmiş.
Vay bizim halimize, peki biz insanoğlu'nun çıkardıkları ne olacak?
Hadi büyük baş hayvanlara bir iyileştirme yapılabilir. Mesela tencere tava sızdırmaz bir malzeme koyarak gezebilirler... (bkz:bgv)
Neyse sustum sustum...

kaynak
nushirevan
Sorunsal değil, maalesef bir gerçektir. Üstelik geri dönülemez düzeyde bozduğumuz bir yapı bozukluğu bu. Doğanın kendini yenilemesi için fırsat vermeyen insanoğlu, vakit çok geç olduğunda anlayacak nerede yanlış yaptığını. İklimleri tamamen farklı 3 nokta söyleyeyim: Kahire, Antalya, İstanbul. Küresel ısınma, 20 yılda Kahire iklimini Antalya'ya, Antalya iklimini İstanbul'a taşıyacak. Ekvator çizgisinin çapı daha da genişleyecek ve kutuplara gidip global su dengesini sağlayan okyanusaltı akıntıların rotaları değişecek. Bu da kutupların erimesinden, tsunamilere kadar bir çok soruna neden olacak. Zaten bu insanoğlunun vurdumduymazlığını anlamak mümkün değil. Küresel ısınmayı yavaşlatabiliriz ama bu kıyamet senaryosu, ölmeyi kendine yakıştıramayan insanoğluna uzak geliyor anlaşılan. Tıpkı, Ukrayna-Rusya savaşından dolayı, küresel gıda krizi bas bas bağırırken, kimsenin önlem adına harekete geçmemesi gibi. Küresel ısınma uzun vadeli bir senaryo ama gıda krizi çok daha yakın. Ne ülkemizde, ne de dünyamızda bir avuç insan dışında kimse bunun önüne geçmek için mücadele etmiyor. Akaryakıt fiyatlarını konuştuğumuz günleri, su fiyatları artmaya başladığı zaman unutacağız.

Mesela yaşadığınız yerlerde göl, gölet var mı bilmiyorum. Bir süredir suyun çekildiğini ve kıyı şeridinde açıklık meydana geldiğini görmüşsünüzdür. Ne orman bakanlığı ne de yerel idareler, bu açıklığı yeşil örtü ile yeniden doğaya kazandırmayı düşündüler mi? Herkesin fikri, suyun tekrar geleceği öngörüsü. Gelse bile yeşile zararı olmazdı, üstelik sudaki oksijen miktarı da artmış olurdu. O golün bir daha eskisi gibi dolmayacağı fikrini kabul etmemenizi anlarım ama balçığa bakıp "ah vah" edecek olanlar sorumluluk sahibi makamlar olmamalı.
mahur
çok yakında bizzat yaşayarak öğreneceğimiz kıyamet senaryosudur. Bundan bir kaç yıl önce bizden sonra gelecek nesiller için endişelenir onlara yaşanabilir dünya bırakma konusunda çalışmalar eğitimler verilirdi. Ama yapılar araştırmalar bilimsel veriler veriler gösteriyor ki endişelenmemiz gereken artık kendi neslimizdir. Küresel ısınma en yakın önümüzdeki yüzyıl karşılaşacağımız bir sorunken birbirini tetikleyen etkenler yüzünden süre kısalmış yumurta kapıya dayanmıştır. Kutuplarda eriyen buzullar her sene katlayarak eridiği ve atmosfer gazlarınızda buna destek verdiği bir dünya ile karşı karşıyayız. Zincirleme bir etkiyle adeta çığ gibi büyüyor, birbirini tetikleyen etkenler kaosu başlatmak üzere, Değil başladı bile.
(bkz:geliyor gelmekte olan)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol