küresel ısınma nedeniyle ilk memeli türün tükenmesi

nushirevan
Tükenme nedenine kurban olasıca bir fare türünün yok olma tehlikesi ihtimalidir. Çünkü diğer bazı hayvanların, küresel ısınma gibi büyük ölçekli dertleri yok soylarının tükenmesi için.

Bakınız bu hayvan Kenya doğal parkında hayatını devam ettirmekte olan afrika beyaz gergedanı.Fotoğraf 2019 yılına ait. O yıllarda bu hayvanlardan dünya üzerinde sadece 4 tane kalmıştı. Cinsel gücü arttırdığına inanılan boynuzları yüzünden, hunharca avcılar tarafından avlandılar. Bu yüzden başlarına askeri birlikler yerleştirildi. 7/24 çalışma esasıyla çalışan bu askerlerin, avcılara karşı "vur emirleri" de ceplerinde.

2022 yılı itibariyle 4 hayvanın 2'si doğal nedenlerle hayatını kaybetti. Şimdi dünya üzerinde bu hayvan türünden sadece 2 tane kaldı. Her ne kadar biri erkek biri dişi de olsa, artık soylarını devam ettirecek kadar genç de değiller.

Bilim adamları, laboratuvarlarda büyütülmek üzere her iki hayvandan da örnekler aldılar. Çalışmalar umut veriyor ama bu hayvanlar öldüklerinde, onları tekrar canlı görebilmemiz için en iyi ihtimalle 20 yıla ihtiyaç var.
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol