ilber ortaylı

palandoken
Prof.dr. İlber Ortaylı bir tarihçi olmasından ziyade durumlara bakışı ve verdiği cevaplardan dolayi tarafımca sevilen bir isim.

“Atatürk 4 sene işgalcilerle, 15 sene de cahillerle savaştı, bunu unutmayın. Bu ülkenin başlıca sorunlarından birisi cehalettir.” demiş sevgili hocamız İlber ORTAYLI
serendipity
Prof. Dr. Ortaylı bugün Cumhurbaşkanının, Beştepe'de Külliyede kabul buyurduğu görüşmenin ardından, kişisel kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kütüphanesi'ne bağışladığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan teşekkürlerini sundu.
Cumhurbaşkanlığı Küliiyesi Kütüphanesi'nin, Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olması hedeflenmektedir.
eflatun
Türk tarihi denilince akıllara ilk gelen isim olan Halil İnalcık ın öğrencisi ve bizlere bıraktığı bir miras olan İlber Ortaylı günümüz Türkiye sinin tartışmasız en büyük tarihçisidir. Bilge tavırları ve kibar bir dille aşağılıyan eleştirileri ile yerden göğe kadar haklı olan İlber Hocamız da sahip çıkılması gereken bir başka değerimizdir.
yercekimsiztosbaga
türk tarih profesörü. kırım tatarı bir ailenin çocuğu olarak 1947 senesinde Bregenz, Avusturya`da bulunan bir göçmen kampında dünyaya gelmiştir. ankara ve istanbul daki okullarda temel öğrenimini alan ortaylı, ankara üniversitesi siyasal bilimler ve dtcf bünyesinde yüksek öğrenimini tamamladı. akademik çalışmalarını viyana üniversitesi nde oryantalizm ve slavizm üzerine devam ettirdi. yüksek lisans öğrenimini chicago üniversitesi nde doktora çalışmasını ise ankara üniversitesi nde tamamlayan ortaylı, yüksek lisans öğreniminde tanıştığı halil inalcık ile sonraki senelerde de çalışmalar yürütmüş, inalcık ın ve daha önemlisi çalışmalarının daha geniş bir kitleye erişmesine katkı sağlamıştır. avrupa ve rusya okullarında misafir öğretim üyeliği yapmış, türkiye de galatasaray ve bilkent üniversitelerinde tarih dersi vermiştir. topkapı müzesi müdürlüğü görevini yürütmüş, sayısız proje ve görevde katkı sunmuştur. pek çok ülkede ve pek çok konuda konferans veren, makale ve kitap yayınlayan ortaylı; günümüz türkiyesi için tarihi sevdiren, tarih merakı uyandıran, halka bilgi sunan, pratik düşünen ve çözümleyen bir kişilik olarak kabul görmüştür. hakkında resmiyet içeren beyanların yanında, huysuz ve umursamaz görünüşlü tonton olduğu gerçeği de bulunmaktadır. insanı bilgisiyle ürkütüp hazır ola sokmakta da kahkaha attırmakta da hiç zorlanmaz.
doktor hektor
komünistleri sevmez. stalin den nefret eder. herhalde bu nefretin sebebi, o dönem stalin in kırım tatarlarını sürgüne göndermesi sebebiyle, anne babasının avrupa ya kaçması ve kendisinin avusturya da bir mülteci kampında doğmasından kaynaklı. nitekim stalin e bir oturumda \"cahil bir gürcü\" demişliği vardır.
atninelantic
Severek izlediğimiz, dinlediğimiz, okuduğumuz ve saygı duyduğumuz bir türk tarihçi. Burnu biraz fazla havada ama okumuş, araştırmış, gezmiş adam. Boşuna da değil bence. Yalnız Atatürk ün boyuyla ilgili olan konuşmasını hâlâ unutamıyorum...
ulascolak09
gelmiş geçmiş en büyük tarihçilerdendir.
şuan cnn türk kanalında illber ortaylı ile gündem özel programında soruları cevaplamaktadır.. izlemenizi tavsiye ederim..
Sözlük
döviz kurları canlı