eternals

nushirevan
Türkçe çevirisi "sonsuzlar" olan, 2021 yılı bir marvel filmi.4.fazın en önemli basamaklarından biri olduğu söylenen eternallerle, göksel varlıklar ve kozmolojiye giriş yapmış olduk. Artık bundan sonra kozmik varlıkları bolca izleyeceğiz anlaşılan.Oscarlı yönetmeni chloe zhao sayesinde sinematografik açıdan gayet başarılı bir film. Ancak bazı sahnelerde görsel efektler sırıtıyordu. Bunun sebebi galiba yönetmenin yeşil perde yerine gerçek mekanlarda, gerçek ışıklarla filmi bitirme inadı olsa gerek. Gerçek görüntünün üzerine cgi eklediğinde sırıtıyorsa demek ki.. 2021 senesinde bir marvel filmine yakışmadı bu açıdan. Kurgu gayet hoştu. Bir geçmişi bir günümüzü gösterdiği geçişler anlaşılırdı. Filmin en büyük gizemi sonlara doğru açıklanırken, halen kafanızda soru işaretleri bırakabiliyor. "Ya tamam da bu neden böyle dedi şimdi?" diyorsunuz. Hani fragmanlarda Thanos IronMan'e "bilgi ile lanetlenen tek kişi sen değilsin" diyordu da filmi izledikten sonra bile Thanos'un Tony Stark'ı nereden tanıdığını ve bilgi laneti neydi anlamadık ya, hah, benzer soru işaretlerini bu film de bırakıyor.

Filmde eternalleri ve güçlerini öğrenirken, ekibin bir sebepten toplanmasını izliyoruz. Ancak filmin başında ve sonunda gördüğümüz kit harington'un eternals hikayesine hiç katkısı yok. Filme resmen "yaw biz black knight filmini de yapmak istiyoruz, evrenin bi yerine sıkıştırak bunu" der gibi eklemişler. Filmin ana karakteri sersi'nin zaten eternal ikaris ile dokunaklı bir aşk hikayesi var. Kit harington'u oraya sevgili diye monte etmek anlamsız olmuş.

Son olarak söylemeden edemeyeceğim, marvel da netflix akımına kapılmış olmalı ki eternallerden birini gay yapmış. İki erkeğin çocuk sahibi olduğu bir hayat da gösterilmiş. Marvel filmlerini çoğunlukla gençlerin takip ettiğini düşünürsek, bu hamle stüdyonun bundan önceki nispeten düzgün ilerleyen ahlâkî yapısını bozmuş. Ayrıca sersi ve ikaris'in evlenmesini müteakiben, marvel filmlerinde hiç görülmemiş ve filme de katkısı olmayan bir seks sahnesi de eklenmiş. Yönetmen istese bu sahneyi göstermeden de birlikte olduklarını bize ima edebilirdi ama bunu alenen göstermek istemiş. Filme gidecek çocukların neyle karşılaşacaklarını bilmesi gerekir diye anlatıyorum.

Oyunculara tek tek değinmek gerek belki ama kaşesi en yüksek olanla yetinmek istiyorum. angelina jolie filme istemeye istemeye katılmış gibi. Bazı sahnelerde karakterler bir arada ve tartışıyorlar, jolie yok, sonradan geliyor. Öteki sahnede kavga ediyorlar, jolie kavga bitince geliyor sahneye.. taksimetre açmış jolie "filmde çok görünmeyeyim" dermiş gibi..

Post credit denilen sahnelerin birinde thanos'un kardeşini görüyoruz. Diğer sahne de black knight karakteri ile ilgili


Ek sahneler de heyecanlandırmadı.

Marvel serisini takip edenler için izlenmesi gereken, etmeyenler için kaybedeceği bir şey olmayacak bir film. Ortalama üstü olsa bile öyle ahım şahım bişey değil. Sinemadan düşene kadar bekleyin derim.

Puanım: 7/10

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol