bollywood

nushirevan
Hindistan film sinemasını tanımlayan kelime. Abd sineması nasıl hollywood'sa bunlarınki de bollywood. Hint sinema sektörünün merkezi sayılan bombay'dan köken alıp, hollywood'un wood'u ile birleşiyor.

Bollywood sinemasının karakteristik özellikleri vardır. Bir kere filmler mutlaka 2 saat veya üzeri olur. Bizler 110 dakikalık marvel filmini izleyip çıkıyoruz ama hintliler "ulan sinemaya o kadar para veriyoz bari filme doyalım" diye düşünmüş olabilirler (bkz:bgv)

Duygu durumları genellikle hint müzikleri eşliğinde danslarla anlatılır. Çoğu zaman izleyene saçma gelir ama benzer temayı disney çizgi filmlerinde hayli hayli görüyoruz. Anlaşılması gereken kısmı, danslı kısımların filmin gerçekliğinin içinde olduğu. Yani filmdeki karakterlere göre de başroller gerçekten şarkı söyleyip dans ediyor. Ancak film gerçekliği, bize gösterildiği gibi renkli, farklı kıyafetlerle filan değil. Onlar normal şarkı söyleyip dans ederken biz hint kraliyet ailesinin yapabileceği tarzda prodüksiyonla izliyoruz.

Hintliler sektöre erken başladığı için, hikaye anlatıcılığı ve prodüksiyon açısından bizden kat be kat öndeler. Hatta öyle ki, hollywood bile zaman zaman harika hikayeleri kendi toprak ve kültürüne adapte edip remake çekiveriyorlar.

Hint filmi deyince, "amaaaan durup durup dansedecekler şimdi embele dembele gulu gulu diye" diyen bir tanıdığınız varsa onun sinema bilgisine güvenmeyin. Muhtemelen görsel efekt kusmuğu michael bay filmi izleyecektir bu kişi. Bırakın gitsin izlesin.

Her zaman iyi filmler mi çıkarıyorlar? Elbette hayır. Ancak 1 yılda çıkan toplam film sayısını hatırı sayılır filmlere böldüğünüzde, hollywood'un bile üstünde bir başarı oranına sahipler. Çünkü filmlerin içinde kültürlerini hala koruyorlar ve adeta bir devlet politikası haline dönüşmüş durumda. Bu yüzden ince eleyip sık dokuyorlar ve hikayeler konusunda hollywood yapımlarından çok daha seçiciler. Çalışıyor adamlar..

Bakın bir youtube videosu bırakayım aşağıya. Videodaki kalabalık enerjik bir şekilde dans ediyorlar. Ancak dikkat edilmesi gereken kısmı bütün bir klip tek plan! Yani montaj yok! Arada "la yorumdum hareketi kaçırdım bi daha alalım" dememişler ve onlarca çeşitli insan, kendi sıraları geldiğinde oldukça olağan bir dans performansı sergilemişler. Videodaki tek planın yanısıra, oyuncuların yüz ifadelerine, hareketlerine de dikkatli bakın. Tek bir şaşma olmadığı gibi, oldukça da eğleniyorlar.

Bakın bunu 4 tane hollywood şirketi bir araya gelse yapabilir mi şüpheliyim..

Buyrun:

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol