berat kandili

nushirevan
arapça "temize çıkma" anlamındaki kökten gelen mübarek günlerden biridir.

bu gece, bir senenin tersten z raporu alınıyor. dolayısıyla, "ileri ülkeler" için söylenen "beş-on sene sonranın planını yapıyorlar hacı," sözünün bireysel bazda ve en azından bir senelik izdüşümü bu gece oluşturulabilecek bir planla yapılabilir.

duası, namazı, evradı, zikri mahfuz olmak şartıyla,
bunların haricinde, bir muhasebeci gibi kendi kendimizle yüzleşme fırsatı olarak da görebiliriz bu geceyi.

son bir senede kaç kalp kırdığımızın hesabıyla başlayıp, kaç muhtaca maddi-manevi yardım götürdüğümüzün çetelesiyle devam edebiliriz.

bir senelik ibadete bedel olduğunu hep söyleyegeldiğimiz o "bir saat tefekkür"ü gerçekten yapmaktır belki de tek kurtuluşumuz.

biz müslümanlar şu bir saat tefekkürü beyinlerimizi zonklatırcasına yapsak, belki de kabe'de, arafat'ta edilen duaların da kabulünü sağlayacak o sırlı anahtarı kilide takmış olacağız.

Bu gece sanki Allah´ın bizleri affetmek için fırsat sunduğu bir gecedir. Çünkü biz O'nu unutsak da bizi unutmuyor, O'na küssek de, O bize darılmıyor.

"rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı." (duha, 3)

ve son olarak tekrar ediyorum, kendini bu olayların dışında görmüyorsan ''berat kandiliNiz'' değil ''berat kandiliMiz'' mübarek olsundur.

kandilimiz mübarek, dualarınız kabul olsun ey sözlük
2
mahur mahur
Hislerini o kadar güzel yazmışsın ki üstüne söyleyecek hiç birşey bulamadım. Kandiliz mübarek olsun. Dualarda bizleride unutmayın.
nushirevan nushirevan
Teşekkür ederim sayın yazar. Bu başlıktan da 1 senedir sözlükte olduğumu anlamış bulundum :)
mahur
Allah'ın bize bahşettiği değerli gecelerden biridir. Rahmet ve arınma gecesi olarak anılır. Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. inananlar bu gece Allah'tan kalplerinin arinmalari ve beraate etmeleri için dua ederler.

"Haberiniz olsun; kalbler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur."
(bkz:ra'd suresi 28. Ayet)

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol