warp

reis
nasa'nın "ışıktan hızlı giden uzay aracı" projesi. yapım aşamasında olan proje nasa tarafından şöyle tamamlanıyor:
"sörf yaptığınızı düşünün, dalgaların altında, sörf tahtası üzerinde dalganın size tayin ettiği yol boyunca devam ediyorsunuz ancak tahta üzerinde hiç hareket etmiyorsunuz, ne ileri, ne geri bir yöne yönelmeden yol katediyorsunuz, hareket ederseniz dengenizi kaybedip düşüyorsunuz. warp drive'da bir gaz ve fren sistemi bulunmuyor."

yani buradan şunu anlıyoruz; warp, önündeki uzayı bir yorgan gibi buruşturarak katlıyor ve sıkıştırıyor. yani uzay-mekan-zaman üçlüsünü büküyor. uzay gemisinin arkasındaki uzayı ise yufka hamuru gibi açıyor, yayıyor ve genişletiyor. uzay-zaman'ın uzay kumaşında (yorgan olarak adlandırdığım) ışıktan hızlı bir dalgalanmaya yol açıyor.

şunu belirteyim, uzay dalgası dediğimiz katlanan kumaş yapısı (uzay-zaman) uzayın kendisinin dalgalanmasıyla oluşuyor, yani kendiliğinden. bundan dolayı da uzaydaki dalgalar ışıktan hızlı yol alsa bile, aslında uzay gemisi ışıktan hızlı gitmiyor. ışıktan hızlı yol alan bu dalgaların üstünde uzay gemisiyle sörf yapıyor, üstte verdiğim örneğin aynısı. einstein'ın görelilik kuramına göre madde ve enerji kesinlikle ışıktan hızlı seyahat edemez ancak uzayın kendisinin ışıktan hızlı dalgalanması veya genişlemesini önleyen bir sınırlama bulunmuyor.


yukarıdaki görsel şunu anlatıyor, "önce uzay genişlet (yorganı ser), daha sonra uzayı bük (yorganı buruştur) ve yakın yıldıza ulaş, yolun ilerisinde bulunan genişletilmiş uzay patikasında warp ile sörf yap ve dalgalanmaların yarattığı bükülmeyle sıkıştırılmış uzay patikasına gir" bu döngü ışık hızına ulaşmanızı hatta aşmanızı sağlayabilir.


warp'a güç verecek özel alcubierre motoru.
lewis anderson'a göre uzay - zamanı bir dalga (deniz dalgası/yorgan) halinde gererek, uzay aracının önündeki uzay dokusunun sıkışmasını ve arkadaki uzayın da genişlemesini sağlıyor. warp bu dalganın üstüne binerek yüksek hızlara erişebiliyor veya zamanda yolculuk yapabiliyor.

acubierre metriği olarak bilinen alcubierre motoru, uzay yolu dizisinden esinlenen, ışıktan hızlı yolculuk etme olayını icra eden bir matematiksel uzay-zaman modeli. bu yolculuk, araç yolculuğu veya uçak yolculuğu gibi değil, yukarıda da yazdığım gibi gerilen, bükülen ve sıkıştırılan uzay-zaman dalgalarının hızı ile yapılan bir yolculuk, bu hız da ışık hızına denk hatta daha yüksek bir hız ancak bu hız ne acubierre metriği ile alakalı ne de warp'ın enerji tüplerindeki hız ile alakalı, tamamen uzay-zamanın hızı yolculuğu yapılabilir kılıyor, warp aşağıya ekleyeceğim resimdeki gibi bir pozisyon alıyor ve hareketsiz durarak ışık hızını geçerek zamanda yolculuk yapıyor.


uzay-zaman'ın 4 boyutlu bir yapıda olduğu göz önünde bulundurularak aşağıdaki matematiksel kompozisyon algılanabilir. 4. boyut ve diğer boyutlar, alternatif zaman yönleri, kara delikler, solucan delikleri, einstein-rosen köprüleri ve zaman yolcuğu ilişkisi için (bkz:boyutlar) başlığıma göz atabilirsiniz.
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com