spor yapmak neden hep zor gelir sorunsalı

mahur
(bkz:Spor yapmak ) isteyen ama bir türlü başaramayan veya başlayıp devam ettiremeyen insanların sorduğu sorudur. Aslında bir tek spor konusunda bu soruyu sormak yetersiz kalır. Beynimize yeni bir şeyler yapmak zor gelir. Bu hepimizin bildiği ve hergun yaşadığı bir gerçektir. Beyin yapısından dolayı hep az enerji harcamak ister. Bunuda aynı şeyleri yaparak, Her şeyi alışkanlık haline getirip, tek düzeye indirgeyerek devam ettirmeye çalışır. Yeni bir şeyler öğrenirken özellikle ilk kırk gün çok önemlidir. Bu kırk günü aşarsak işimiz oldukça kolaylaşacaktır. Kırk gün altı haftaya denk gelir. özellikle üçüncü hafta en zor olduğu dönemdir. Bu zorluğu gözümüzde canlandırabilmek için piramide benzetebiliriz. İlk hafta oldukça kolay geçer istek ve şevkle başlandığı için. ikinci hafta beynimiz bizi durdurmaya çalışır isteksizlik sarar her yanımızı. Bunun en yoğun hissedildiği hafta tam üçüncü haftadır. Üçüncü hafta aşıldı mı isteksizligimiz altıncı haftaya kadar piramitin tepesinden aşağıya inmek gibi azalacaktır. Daha da kolaylasip yoluna girer.
kendiminde uyguladığım alışkanlıkları gözle görünür bir şekilde takip etmek için kırk tane kutucuk yapıp hergun bir kutucuğu karalamak oldukça katkı sağlıyor. hatta telefonunuzdan alışkanlıklarınızı takip edebilmek için çok güzel uygulamalarda mevcut. Onlardan da indirebilirsiniz. Ama benim tavsiyem bir not kağıdıyla ve kalemle bu işi yaparsanız daha teşvik verici olur. Bu yazdıkların hepsi tavsiye niteliğindedir, heralanda uygulanabilir. Kolay gelsin.
nushirevan
çözüm (bkz:sabah namazı)

çünkü tembellik, çoğu zaman psikolojiktir. üzerinizdeki ölü toprağını atmak için gerekli irade, sabahın aydınlanmamış saatinde üzerindeki yorganı atmaktan geçer. o sıcak yataktan çıkıp yüzüne su çarpıp hamd etmek ve bunu her gün tekrarlamak, iradeniz üzerindeki kontrolünüzü arttırır. spor yapacağınız zaman bu saatleri hatırlar, daha zor olmadığını kabul edersiniz (bkz:bgv)
Sözlük
Kuluçka Makinesi Açılış Organizasyon