pan

ekososyopolitik
Antik yunan mitolojisinde orman tanrısı olarak tanımlanan, pastoral özellikler taşıyan, belden yukarısı insan, belden aşağısı keçi şeklinde anlatılır. Günleri nemf denen perilerle vur patlasın çal oynasın geçirdiği rivayet edilirdi(*:gülücük).
solinvictus
Müzik ve seks tanrısı olarak da bilinir. zamanında o kadar büyük kitleler bu pagan tanrısının tapınaklarına mensup olmuştur ki pan apayrı bi tanrı hatta din gibi kabul görmeye başlamıştır. Özellikle Filistin civarlarında günümüz Suriyesinde büyük kitlelerce benimsenen bir tanrı imiş. Günümüz şeytan figürünün panı aşağılamak için öncelikle Musevi daha sonrası hristiyan din adamlarınca kasti Pana benzetildiği bilinmektedir. Boynuzlar, keçi sakal, belden aşağısı değişik bir mahlukat olarak tasfir edilen, aynen aynen kırmızı tenli olan hani. Yok be olm ne indian ı
ruyasinda marsa giden adam
etimolojik olarak pan kelimesinin eski grek dilinde otlatmak, gütmek anlamlarına gelen paein kelimesinden türediği düşünülmektedir. yunan mitolojisinde kısaca kırsal yaşam tanrısı olarak tanımlanabilir. ayrıca pan ismiyle başrolünde hugh jackman’ın yer aldığı 2015 yapımı fantastik macera bir film de vardır.

Radyo Yayını