orman yangınları

finite infinite
Geçen hafta bursa'da 100 hektardan fazla orman arazisinin yanmasının ardından bugün saat 14 civarı ile Marmara adası'nda büyük ve tehlikeli bir yandın söz konusu.
Rüzgar sebebi ile müdahale zorlaşıyor ama alevler merkeze ulaştı ve can tehlikesi söz konusu.
Peki nedir, orman yangını?
Orman yangınlarına aşırı sıcaklar, yıldırım düşmesi, yanardağ patlaması gibi doğal etkenlerin sebep olmasının yanında başlıca etkenler olarak ihmalkarlık ve dikkatsizlik gösterilmektedir. Örneğin, ormanlık alanlarda ateş yakılması, ışığı mercek gibi yansıtacak maddeleri ormanlarda unutmak, mangal yakmak amacıyla ateş yakıp söndürmemek, sigara izmaritlerini ormanlık alanlarda bırakmak ve trafoların ihmal edilen bakımlarından dolayı ateş atma sorunları gibi olaylar orman yangınlarına sebep olabilir.
Orman yangınlarının sonucunda, ormanda yaşayan canlılar yok olacağı ve iklim ve bitki örtüsü bozulacağı için canlı çeşitliliği azalır. Bunun yanında, toprağın üst kısmı aşınır ve kullanılamaz hale gelir. Heyelan oluşumlarında artış gözlenir. Üstelik, hava, su ve toprak kirlenir. Yani kısacası, orman yangınlarının sonucunda ormanda bulunan canlı ve cansız her türlü nesne yok olur.
Marmara adası'ndaki yangın da insan ihmali ile çıkmış gibi görünüyor. Yapmayın etmeyin, dikkat edin.
bu başlıktaki tüm girileri gör
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com