kurtlar vadisi

kleopatra
Tekrar tekrar eski bölümlerini izlediğim dizi.
Ne hikmetse bilmiyorum ama Şanslı s'in battığı bölümden sonraki bölümde, testere Necmi ofisinde adamlarına Elif'i kaçırmaları için talimat verirken, masasında anafen dershanesinin vakti zamanında verdiği not defteri var.
Evet o defter o defter yanılıyor olamam. İnsan düşünmüyor değil, testere necmi'nin masasında ne arıyor diye.
22
reis reis
dizinin gönderme yapmadığı bir şey yok zaten, kgt kurucusu aslan akbey'in hiram abas olması ve aynı hiram abas suikasti gibi ölmesi (hemde en ama en ince ayrıntısına kadar), pala'nın ahmet cem ersever olması, kara'nın yeşil olması ve kara'nın kimliği ile polis kontrolünden geçmeleri (kimlik "yeşil" mahmut yıldırım'ın, çok net seçilebiliyor.), abdullah çatlı'nın susurluk kazasını canlandırmaları, alaattin çakıcı, drej ali vs. daha niceleri.
kleopatra kleopatra
Şimdi tekrar baktım. 50. Bölüm 13. Dakika. Dershane kitabıyla bir mesaj verdiklerini düşünmüyorum ama dediğiniz detayları biliyorum.
reis reis
değişik bir ayrıntı, kurtlar vadisi dizisine fetö soruşturması açılmıştı geçmiş yıllarda, darbeyi önceden biliyorsunuz, diziye konu ettiniz, mesajlar eklediniz vs. diyerek. belki, testere necmi'nin mensubu olduğu konseyi abd desteklediği için, necmi'yi de abd destekçisi olduğundan ötürü (fetö'yü de abd destekliyor diyerek) o not defterini koymuş olabilirler, aslında bu da çok önemli bir ayrıntı, bu ayrıntıya dayanarak, demek oluyor ki ortaya atılan iddiaların doğruluk payı gerçekten var.
kleopatra kleopatra
Size göre çok daha sığ bir tezim var: o zaman cemaat ve hükümetin arası iyiydi ve bundan dolayı dizide böyle bir detayın yer almasında sakınca görmediler. O davayı biliyorum, ama dizisinde açıkça yeni anayasayı destekleyen bi yapımcı darbe mesajı vermez bence.
reis reis
son yaşanan olaylardan sonra gerçekten herkese şüpheci davranmaya başladı insanımız, o insanlara dahil biri olarak şunları söyleyeyim; darbe gecesinden itibaren 40 gün meydanlarda nöbet tutanların bile bazıları kripto fetöcü çıktı, evet gerçekten 2003-2004 yılları uzak tarihler ve dediğiniz gibi o zamanlar ilişkileri ile şimdikinin arasında en ufak benzerlik yoktu ancak yapımcıların o dönemde olan cemaat yapılanmasındaki konumunu bilemeyiz, sanırsam 3 tane yapımcı müdürleri vardı.

şahsi komplo teorilerimle başınızı daha fazla şişirmek istemiyorum, kusura bakmayın, bir olayı ne ince ayrıntısına kadar işlemekte benim hastalığımdır. :D
reis reis
*bir olayı en ince ayrıntısına kadar işlemekte benim hastalığımdır. :d* olacak, orada *en* yerine "ne" yazmışım, düzenleyemiyorumda...
kleopatra kleopatra
Komplo teorilerini çok severim, ciddi söylüyorum. Her türlü teorinizi dinlerim fikir veririm. Yalnız komplo teorilerinin özelliği genel olarak meseleye çok büyük bir perspektifle bakmaktır. Bu özelliği bazen minik düzeydeki neden sonuç ilişkilerini açıklamakta yetersiz kalıyor. Ve bizim konumuzda mesele bir veya birkaç kişinin suçlu-suçsuz olmasına ilişkin olduğu için ayrıca hassas bir noktadayız. Dediğiniz gibi insanlar birbirlerine şüpheyle bakıyor. Ama daha kötüsü, insanlar işlerine gelmeyen her düşünceye fetöcü demeye başladılar. Bu kadar hassas bir mesele bu kadar ele ayağa düştü Yani. Artık insanların suçu ispatlanmıyor, aksine insanlar suçsuz olduklarını ispatlamaya çalışıyorlar. Bu çok endişe verici
reis reis
teşekkür ederim, maalesef haklısınız, bu yüzden derin ve detaylı araştırma yapan ve en ufak ayrıntı için sayfalarca tez ve komplo teorisi hazırlamak gerekiyor, bunu bu konu için değil, genel olarak söylüyorum. evet, hakkında yazdığımız konu gerçekten hassas bir konu, çünkü "fetöcü" sıfatı gerçekten utanç verici ve günümüz türkiye'sinde neredeyse en büyük hainlik sayılıyor, ha dağdaki terörist, ha içimize sızmış fetö mensupları. bu hassas hususun ele ayağa düşmesinin sebebi maalesef insanımız, insanımız böyle, bu zamana kadar değişmedi, bu saatten sonrada değişeceklerini pek sanmıyorum, onları öyle kabul etmemiz gerekiyor ne yazık ki. :)
kleopatra kleopatra
Sorun sadece insanımızda değil bence. Evet toplumsal olarak linç kültürümüz var. Kendi başına bir benlik sergileyemeyenler lincin içinde kendilerini “var olmuş” hissediyorlar. Ama bu işi bu noktaya vardıran esas sorumlu mevcut hükümet bence. Bu toplumsal-siyasi travma çok fazla popülize edilmeden yargı sürecinin sonucu beklenmeliydi bence. Şu anda mesele o kadar politize oldu ki, yargısal sürece olan güven çok zayıfladı. Bu olmamalı...
reis reis
evet, 250 insanımızın şehit edilmesi ve binlerce gazimizin, düşmanın bile girdiğinde dokunmayacağı siviller ve türkiye büyük millet meclisimizin bombalanması vs. olaylar nedeniyle bu husus insanımızla bu kadar haşır neşir oldu, hainlerin dövülme, sorgulanma vs. normalde gizli tutulan görüntüler ilk defa gün yüzüne çıktı, bunun sebebide yıllardır yanımızda olan, devletin her kademesinde söz sahibi olan, bizimle aynı dili konuşan, aynı siyasi görüşe inanan ve aynı dine inanan (!) insanların (!) bize zarar vermeyeceğini düşünmemiz ve bu düşüncemizin karşılığını hiç tahmin edemeyeceğimiz kadar ağır bir bilançoyla ödemiş olmamızdır. o geceyi yaşamış biri olarak bunları yazıyorum, evimde kahvemi yudumlarken sonucu beklemedim, particiliğide hiç ama hiç gözetmedim çünkü mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır, kişilerin mevkileri o an önemsizdir, herkes vatanını korumak için eşit neferler durumundadır. sürecin politize edilmesinin başlıca nedenlerinden biriside mevcut hükümetin zamanında kurduğu ilişkilerdit, kimse bunların olacağını düşünemezdi, olaylara sizin dediğiniz gibi geniş bir çerçeveden bakınca hükümete ve adalet sistemine şahsi olarak bir suç bulamıyorum, bunu dememden ötürü çomar, yobaz, bidon kafalı ilan edilebilirim, ne bileyim yalakada ilan edilebilirim, varsın isteyen istediğini ilan etsin, bendeniz vatanına ihanet etmeyen ve şer düşünmeyen herkesi kardeşim olarak görürüm, hakaret etmiş, aşağılamış canı sağ olsun. kimseden bugüne kadar bir talebim olmadı, olmazda, kula kulluk edenlerden değilim çok şükür. bendeniz yazmış olduğum nâçizane fikirlerim ve savunmuş olduğum tüm düşüncelerimi dilerseniz sizlere veya konuşmaya dahil olacak bir başka şahsa belgeler ve kanıtlar sunarak kanıtlayabilirim, iddialarım ve öne sürdüğüm, arkasında durduğum fikirlerimi atıp kaçmam, elle tutulur evraklarla kanıtlarım, bu yazdıklarım kesinlikle şahsınıza değil, olur ya biri gelir taşkınlık yapar, önlemimi şimdi alıyorum.
kleopatra kleopatra
Size görüşlerinizden ötürü neden hakaret edeyim ki sayın yazar? Hayır Çomar vs değilsiniz, bu yazdıklarınızdan dolayı da kimse size bu şekilde hitap etmez-edemez rahat olun. Ama şunu söylemek istiyorum ki, yaşanan olaylar ne kadar üzücü olursa olsun, bu olayların bir daha yaşanmaması adına soğukkanlı analiz yapmalıyız. Toplumsal bir travma olduğu için hala duygusal tepkiler verdiğimizi düşünüyorum. Sözüm sadece size değil, ülke olarak fazlaca hissi davranıyoruz. Daha aklı selim yorumlar yapmalıyız bence. Yaşanılanları es geçmek veya basite almak ya da insanların duygularını hiçe saymak için değil, bir daha aynı hataya düşmemek için.
reis reis
şahsınıza çok teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. milliyetçi görüşüm yüzünden çok fazla ötekileştirmeye, hakarete ve iftiralara maruz kaldım ve yine aynı şeylerin yaşanacağına eminim ne yazık ki. her yazdığınızda olduğunuz gibi çok haklısınız, halkımız haddinden fazla hissi davranıyor, halkımızın en büyük zaafı vatanı işte, bir varımız yoğumuz vatanımız var onuda kaybedersek bizi ne sahip çıktığımız araplar ne de ittifak halinde olduğumuz rusya tanır, birbirimize kenetlenmekten başka şansımız yok ama bildiğiniz gibi en büyük bölünmüşlük, en büyük sorun ülkenin yarısı bir tarafı yarısı bir tarafı takım tutar gibi fanatik bir şekilde destekliyor, konu vatan olunca bile bu taraflar maalesef ki birleşmiyor. bu olayların üzerine düşüldüğünde ve araştırma yapılmaya kalkışıldığında hiç ucuna bakmadan tüm senaryolar tek tek işlenmelidir, şehit olanlar şehit oldu ve artık aramızda değiller, onları geri getirecek bir şans artık yok, onların anısına bu araştırmaları yaparak gelecekte başımıza gelecek belaları ve kalkışmaları önceden kestirmek ve önlem almak, vatandaşımıza yapacağımız en büyük iyiliktir. ben küçüklükten beri olur olmadık en ufak her şeyi mercek altına alırım, millet oturur sohbet eder, oyun oynar, ben oturur bir köşede kağıt kalem çıkartır kendi kendime gündem maddelerine ele alarak teoriler yazar, olay örgü haritaları çizerdim, aslında hala yapıyorum, arkadaş diyecek kişiler, güvenilebilecek kişiler yok o yüzden en iyisi tek başına olmak oluyor maalesef.
kleopatra kleopatra
Bu alışkanlığınıza devam edin lütfen. Çok çok değerli bir iş yapıyorsunuz çünkü. Ve bence yazdıklarınızı saklayıp üzerinden zaman geçtikten sonra tekrar okuyup tekrar Notlar alın. Ajitasyon değil analiz yaptığımız gün siyaset yapmaya başlayacağız çünkü.
reis reis
çok teşekkür ederim, birkaç dosyam var zaten bunlar için, sürekli yazıyorum, saçma, gerçeklik payı olsun olmasın her durumu ele almak gerekiyor çünkü bazen ummadık taş baş yarabiliyor. dediğiniz gibi bu tarz konularda üzülüp, gidenlerin arkasından ağlarsak ve onları aklımızdan çıkartmazsak, ilerleyemeyiz, düşman kapıya dayanınca gerekli hazırlığı yapmamış oluruz ve sıradaki kurbanlar biz oluruz, soğukkanlılıkla ve olaylara objektif bakarak analiz yapmak, mutlak sonuca varan analiz sonuçları getirir. bu şekilde ancak hakikate ulaşabilir ve karşımızdaki tehdide karşı panzehirler oluşturabiliriz.
kleopatra kleopatra
O dosyanızdaki yazıları burada paylaşın lütfen. Okumak isterim.
reis reis
ilginizden dolayı teşekkür ederim ancak çok uzun ve sıkıcı evraklar, sayfalar dolusu ve erişime açık alanlarda paylaşmamın pek doğru olacağını sanmıyorum sadece gerektiğinde yüksek merciler tarafından kontrol edilmesini sağlıyorum. münasip bir vakit ve zamanda paylaşmayı isterim tabii ki, yazdıklarımın okunması kadar mutlu olduğum bir şey yok, sonuçta yazılarıma biri değer veriyor, zaman ayırıp okuyor, şeref duyarım ama genelde kimsenin dikkatini çekmez, aksine çevremdeki millet kaçar benden. :D
kleopatra kleopatra
Ne kadar yüksek merciler kontrol ediyor bilemiyorum ama uygun bir dille yazabilirsiniz diye düşünüyorum :d hem fena mı olur biz de okuyup fikir ileri süreriz tez-anti tez-sentez sürecine girmiş oluruz
reis reis
evet, gerçekten güzel olur fakat burada pek sevenim yok, aslında sevenim yok, hatta saygı duyan bile yok diyebilirim, yani belki birdir, ikidir, taş çatlasa üçtür. gün boyunca dolu linç yiyorum zaten, daha katılalı 3 gün oldu, halbuki kimseyi kıracak bir şeyde yapmadım her şey ortada, o yüzden sözlük bana karşı biraz saldırgan, doğru yer değil. :D
kleopatra kleopatra
Seveninizin olup olmadığını bilemiyorum. Ama bu saygı meselesini çözmeye eğilirseniz halledebilirsiniz bence. Linç yemek mi eleştirilmek mi bunu da bilemiyorum (size gelen tepkileri bilmediğimden dolayı ). Sanırım mesele şu ki sosyal mecralarda biraz daha marjinal düşünceler talep görüyor veya tutuluyor. Ya da marjinallik ve trollük arasındaki ince çizgi sosyal medyada daha farklı esaslara göre belirleniyor diyelim. Sosyal medyanın bir tarzı var. Burada kimse kurban bayramında poşetle et taşımamış gibi mesela :d ama eti tokatlayarak kesen bir adamın videosu binlerce beğeni alıyor. Mesele daha da uzar gider, diyeceğim o ki, size ne kadar agresif davranılırsa davransın sakin kalarak görüşlerinizi bizlerle paylaşmanız yönünde.
reis reis
saygı duyan duysun, duymayanın canı sağ olsun fikrindeyim, ben fikirlerinden dolayı herkese saygı duyarım, terörvari fikirleri olmayan herkese saygı duyarım, daha çok linç yemek diyelim, eleştiri kavramını aşan söylemler oluyor genelde, bu sözlük için değil genel hayatımda, işim bilgisayarda, günün 15-20 saati bilgisayardayım, sosyal medya hesaplarım bile yok denecek kadar az ve inaktif ancak vatanını ve milletini sevenler, değerlerine sahip çıkanlar maalesef çok ama çok ağır ithamlara maruz kalıyor, cevap vermesem bile, görmezden gelsem bile yenilir yutulur tarzda değil, dediğiniz gibi, insanlar ne yapacağını şaşırmış, adam vejeteryanım diyor, dinsizim diyor açıyor mâlum şahsı izliyor sonra böyle adamlar ünlü oluyor, böyle adamlar ünlü olunca da "yav arkadaş şuna bak beleşten ünlü oldu yav, bu nasıl iştir yav." e arkadaşım sen izleye izleye, öve öve, arkadaşına eşine dostuna anlata anlata sen ünlü yaptın, senin gibiler ünlü yaptı, nedir bu yakınma, sakin kalamasak, elimizdeki yetkileri kullansak zaten bu küfürleri edenlerin, bizleri aşağılayanların vay haline.
kleopatra kleopatra
Saygı duymak öğrenilebilir bir şey sayın yazar, sadece muhatabınızı “eğitmek” için biraz sabırlı olmalısınız, mutlaka karşılığını alacaksınız bana inanın, iyi geceler
reis reis
bu güzel sohbet için teşekkür ederim, sağ olun, hayırlı geceler, kendinize iyi bakınız.
bu başlıktaki tüm girileri gör

Radyo Yayını