kan tutması

merdumgiriz
Kan, açık yara görünce eş zamanlı yaşanan tansiyon düşmesi, bulantı ve baş dönmesi durumudur. İlkyardım konusunda kendisini geliştirmek isteyip öte yandan elini kesse ağlamaklı hâlde en yakınındakine koşan bireyler için çok tanıdık gelebilir.
nurse
Muhteşem kanlı vakalarda bulundum hiç biri beni stajerken hastane personelinin girdiği ameliyat kadar etkilemedi.. Ameliyathane nin lokal odası vardı. Yusuf abi 55 yaşlarında yıllarca temizlik personelliği yapmış o dönemde de lokal masasında doktorları asiste ediyordu. Birgün vakayı içeri aldık hazırladık, hasta suriyeli bacağının iç kısmında bir ceviz kadar miyom var o alınacak. Sonra doktor geldi acil işi çıktığını söyledi. 'Yusuf sen halledersin' dedi.

Yani normalde ilk önce küçük bir (bkz:insizyon) yapılır sonrasında o parça alınır bu sırada hastaya lokal anestezi verildiği için hissetmez.. Ama o gün hastanın işlem yapılacak bölgeye anestezi verilmesine rağmen hasta kıvrım kıvrım kıvranıyor, bağırıyor, ağlıyor. Yusuf abi insizyon yerine parçayı bütün olarak kesti, aslında kesmedi, parçalara ayırdı..

Benim rengim sarardı, elim ayağım titredi, oracığa kusuverdim.. Daha fazla dayanamadım odadan çıktım.

Kamu spotum:
Sağlık sektörüne hiç güvenmiyorum.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol