geçmiş olsun 3.havalimanı battı

harun
https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2019/02/12/gecmis-olsun-3-havalimani-batti/

bahadır özgür'ün köşe yazısı, okumakta fayda var.

Hiç uzatmadan söyleyelim. 3. havalimanı henüz tam faaliyete geçmeden battı. Milyarlarca Euro'luk faturası da vatandaşa kaldı. Köprüde, havalimanında oy pusulası geçmediğine göre, her kuruşunu 'mega projelerin' üzerinde erik dalı oynayanlarla oynamayanlar beraberce ödeyecekler. Geçmiş olsun…

Gelin madde madde bunun nasıl gerçekleştiğine bakalım şimdi.

* Malum, havalimanını yapan ve 25 yıl işletecek İGA'nın yüzde 20'şer payla 5 ortağı vardı: Kolin, Limak, Kalyon, Cengiz, MNG. İhaleyi 3 Mayıs 2013'te KDV hariç 22 milyar 150 milyon Euro'ya aldılar. İktidar da şirketlere ağır Hazine garantileri sağladı. Neydi bunlar? Onları da kısaca hatırlayalım.

* İlk 13 yıl için 6.3 milyar Euro yolcu garantisi verildi. Garanti tutarı yolcu başına dış hatta 20 Euro, dış hattan gelip dış hata gidenlerde 5 Euro ve iç hattan gelip dış hata gidenler için de 3 Euro üzerinden hesaplanacak. Devletin verdiği yolcu garantisi ilk etapta 90 milyon kişi. Miktar tutturulamadığında üzerini devlet ödeyecek.
can
Çarşı herşeye karşı !!!
Muhalif bir başlık ve muhalif bir yazı, bir çocuk bile 9 ay 10 gün anne karnında oluşur, doğum olur, bebek ilgi alaka ister, bakım ister 7 yaşında okula başlar, 7 yıl sabredin demeyeceğim, 7 ay sabredin ondan sonra konuşun .
1
okaberintarou
çok büyük kar eden ve planlanandan 2 kat fazla yolcu sayısına ulaşılan osman gazi köprüsü, üçüncü köprü, avrasya tüneli gibi ya da planlanandan 5 kat fazla "müşteri" konaklayan şehir hastaneleri gibi yılların başarılı projelerinden sonra 7 ay bekleyemeyen muhaliflerin ağlamasından başka bir şey değildir.
8

Radyo Yayını