futbolda yabancı kuralı

ucankus
yabancı kuralının bir çok sporda olduğu gibi mali varlığı yüksek olan kurumların paralarını basıp en iyi yabancı oyuncuları alıp ligde yenilmezlik sağlamasını engellemek için yapıldığını zannediyorum. dediğin yerli futbolcuların, yabancı futbolcular olmadan rekabete girmediği konusuna katılıyorum.
nushirevan
futbol klüplerinin, yerli oyuncuların yanında yabancı ülke pasaportuna sahip alabileceği maksimum oyuncu miktarı. kimi ülkelerde sınırsız olabileceği gibi, kimi ülkelerde hiç yoktur. ülkelerin futbol başarılarında balans ayarı yapmak için zaman zaman değiştirilen, her daim tartışma konusu olan bir uygulama.

an itibariyle türkiye'de klüpler 14 yerli, 14 yabancı bulundurabilme hakkına sahip. ancak 18 kişilik maç kadrosunda 7 yerli bulundurmak zorunda olduğu gibi, bunlardan birinin de altyapıdan çıkmış olması zorunlu.

şahsi düşüncem şu: az veya çok yabancı kuralının işletildiği her iki dönemde de futbolda başarı ve başarısızlığa imza attık. yani aslında bu kuralın futboldaki başarı ile değil, yerli futbolcuların istediği ücretle ilgisi vardır diye düşünüyorum. yabancılar kazanacağına, yerli futbolcularımız kazansın, yabancı kuralı azaltılsın istiyorum ama bu defa da yerli futbolcular rekabetsizlikten kendini geliştirmeye uğraşmıyor. 🤔

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol