berkeley db

mavikaranlik
Uygulamalara yüksek performanslı, korunaklı ve ölçeklendirilebilir veri yönetimi ve depolama hizmetleri sunan bir veritabanı kütüphanesidir.

açık kaynak tanımına uygun şekilde dağıtılan bir lisansa sahiptir ve böylece kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden bu uygulamayı kullanıp çoğaltabilirler. Hakları Oracle Corporation'a ait olup, kaynak kodlarının tamamı ücretsiz indirilip özgürce kullanılabilir.

Berkeley DB “gömülüdür”, çünkü doğrudan uygulamaya bağlanır ve uygulamanın adres alanında performans gösterir. Böylelikle veritabanı işlemleri için işlemler arası iletişim gerekmez.

Tüm veritabanı işlemleri bir kütüphane içinde gerçekleşir böylece BerkeleyDB üzerinden birden fazla işlem aynı anda yapılabilir. Kilitleme, işlem günlüğü çıkarma, tampon yönetimi, hafıza ve depo yönetimi gibi tüm küçük çaplı işler kütüphane tarafından yönetilir. Bunların yanında son derece taşınabilir bir kütüphanesi vardır. Kitaplık olarak boyutu 300KB'ın altına bile düşebilir, fakat yönettiği veritabanları 256 TB'a kadar çıkabilen dev sistemlerdir.

UNIX, Linux ve Windows gibi gerçek zamanlı işletim sistemleriyle ve hem 32 bit hem de 64 bit sistemlerle sorunsuz çalışabilir. Ayrıca Berkeley DB, C, C++, Java, Python ve PHP gibi birçok programa diliyle performans gösterir. Böylelikle rahatlıkla üst düzey internet sağlayıcılarında, set üstlerinde, ağ anahtarlarında ve daha birçok alanda kullanılabilir. Berkeley DB birçok açıdan ölçeklendirilebilir bir yapıya sahiptir. Ayrıca bir veritabanına aynı anda bağlanan kullanıcılara eşzamanlılık özelliği sunar.

BerkeleyDB Avantajları:
1. Veritabanı işlemleri için işlemler arası ilişki gerekli değildir.
2. Bütün işlemler için çok basit bir işlev çağrısı arabirimi kullanır.
3. Sorgu dili ayrıştırmaya ve yürütme planı oluşturmaya gerek yoktur.
4. Boyutu çok küçük olmasına rağmen devasa boyutlarda veritabanlarını yönetebilir.
5. Birçok kullanıcının sorunsuz bir şekilde aynı veritabanına bağlanmasına olanak sağlar.
Sözlük
kuluçka makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord