yunan mitolojisi

kleopatra
Etimolojik olarak pek çok kavrama temel teşkil ettiğini düşündüğüm mitoloji.
( buna rağmen favorim Mısır mitolojisi )
Bugün naber isimli bir dergide bir yazı okudum. Yazının başlığı “paniğe gerek Yok...”tu.
Bu yazıda geçenlere göre panik sözcüğü Yunan tanrısı pan'dan geliyormuş. Pan, ormanda tek halde ve yolunu kaybetmiş olanlara görünürmüş. Onu görenler kendilerini kaybedip ne yaptıklarını bilemezlermiş ki panik kelimesi de buradan geliyormuş.
Neyse efendim bu pan, bir Periye aşık olmuş ve Peri pan'dan kurtulmak için Tanrılara çok dua etmiş. Duası kabul olmuş ve Peri aniden su kamışına dönüşmüş. Bizim pan, esen rüzgarda güzel sesler çıkaran su kamışlarını görünce, bizim perinin bunlardan biri olduğuna kanaat getirir ve yedi tane kamışı kesip balmumu ile yapıştırıp pan flütü icat eder.
Sonra başka bir Periye aşık olmuş. Bu Peri'nin adı echo imiş. Peri dağ perisi bu arada. Bu Peri de pan'dan kurtulmak için Tanrı'lara dua etmiş. Bu arada bizim echo, hali hazırda zaten birine aşıkmış.( Echo, yalnızca kendi suretine aşık olan ve su kenarında durup bütün gün kendisini izleyen narsisyus isimli gence vurgun. (bkz:narsisizm) ) bizim echo'nun duası kabul olunca Tanrı'lar onu paramparça etmişler ve bizim Peri yok olmuş. Pan, echo'nun adını ne kadar yüksek sesli söyleyip bağırsa da duyduğu şey kendi sesi olmuş. eko yani yankı kelimesi de buradan geliyormuş.
Yazıyı dergiye yazanın ellerine sağlık bu arada.
Yine usanmadan belirtelim ki; etimolojinin hastasıyız!
bu başlıktaki tüm girileri gör

Radyo Yayını