yerel yönetimlerin yardım özgürlüğü

nushirevan
Gerekli bürokratik şartlar yerine getirildiğinde vardır.

Yakın zamanda chp'li belediyeler yardım toplayıp korona mağdurlarına ulaştırmak için bir hesap açmıştı malum. İç işleri bakanlığı derhal hesapları dondurdu ve bu kampanyaya engel oldu. Neydi bakanlığın argümanı? "Devlet içinde devlet olmaz"

Dışarıdan bakan sıradan vatandaşın gördüğü şey, aç doyurmak isteyen belediyeye, siyasi çıkar hesabı güden hükümet tarafından engel olunduğu. Kaç haftadır tv'lerde izliyoruz, fatih portakal başlığı hortlamış da aklıma geldi. Peki durum bu mudur? Devlet, yerel yönetimler fakiri doyurmasın mı istiyor?

Elbette hayır. Hükümet partisinin artık kronik hale dönüşen yanlış politikalarından biri de, icraati neden yaptığını ilk anda kamuoyuna doğru anlatamaması. Daha sonra üzerine polemikler oluştuktan sonra düzeltsen de oluşan o ilk algıyı, önyargıyı kırmak atomu parçalamaktan zor.

Elbette yerel yönetimler yardımlarda bulunabilir. Fakat nasıl? Bulunduğu ilin idari amirliği olan valilik veya kaymakamlık nezdinde izin alarak..

İzin alırsın; gidersin üzerinde "başkan şaşırma sabrımızı taşırma" yazan, haham karikatürünün oturduğu sandalyenin altına allah lafzını koyduğun, aleviliği bir başka din gibi algı kastığın broşürünle beraber yardımını dağıtırsın sonra. Ha, idare izin vermedi mi? İşte o zaman "yardım yapmamıza izin vermiyorlar" deme hakkın doğar. Fakat izin istemeden böyle bir icraate kalkışman, devlet anlayışına, bürokratik hiyerarşiye uymaz.

Kaldı ki devlet bunu keyfinden yapmıyor. Malum pkk'nın siyasi uzantısı olan parti, hukukun boşluklarından yararlanarak bazı belediyeleri işgal etmiş durumda. Siz bu özgürlüğü kendinize tanırsanız, bu terör sevici yerel yönetimlere de emsal olur, yol olur.

Peki diyelim ki İBB başkanı dahil, bu chp'li belediyelerin idarecileri bu devlet bilincine, bilgisine sahip değildi. İyi niyetle yola çıkıldı ama bürokrasiye takıldı. Ben olsam şunu yapardım: "peki kardeşim" derdim "madem ben dağıtamıyorum, al 6 milyon tl birikmiş hesapta. Buyur sen kullan, makbuzları da tek tek ibraz et bana" derdim.

İşte aslında bu kadar basit her şey.. Siz orda sidik yarıştırırken olan garibana oluyor, o ayrı mevzu..
1
Sözlük
Kuluçka Makinesi Açılış Organizasyon serbest piyasa