confessions

waftiss

3. nesil Yazar - - Yazar -

  1. toplam entry 79
  2. takipçi 4
  3. puan 0

hayki

waftiss
Diğer adıyla "Ragıp Aytuğ Tunal", Türk rap müziği sanatçısı ve söz yazarıdır. 14 Nisan 1983'te dünyaya gelmiştir.

Da Poet ve Patron gibi rapçilerle PMC kolektifini kurdu. 2017'de Türkiye'deki tüm şehirler hakkında bilgiler içeren B1R adında bir rap şarkısı yayımladı. Patron ile aralarında yaşanan birtakım olumsuz olaylar sonrası PMC'den ayrılmıştır. "Unique Fabric" adında yeni bir plak şirketi kurmuştur.

genetik danışma

waftiss
Kalıtsal bir hastalık taşıyan veya taşıma riski bulunan kişilere ve bu kişilerin akrabalarına, diğer aile bireylerine hastalığın seyri, tekrarlama riskleri, varsa tedavisi ile beraber hangi dönemlerde hangi testlerin yapılması gerektiği ve bunların sonuçlarıyla ilgili bilgi verilmesi işlemidir.

Genetik hastalıkların varlığı ve riskleri hakkında başvuran bireylerin karar vermelerini ve doğru yorum yapmalarını sağlamayı hedefler. Genetik danışmanlık bu konularda özelleşmiş bireylerce verilir. Bu hizmet için uygun bir yer ve yeterli zaman gerekir. Danışma veren kişi bir genetik uzmanı hekim olabileceği gibi bu konuda eğitim almış kişiler de olabilir. Genetik danışman olarak adlandırılan bu kişilerin öncelikli görevi aileye üzerinde tartışılan genetik durum ya da genetik hastalıkla ilgili bilgileri aktarmak ve çözüm yolları sunmaktır.

Genetik danışma hiçbir zaman aileyi ya da bireyi yönlendirici olmamalıdır; tüm bilgiler kişi veya kişilerin anlayabileceği şekilde anlatılmalıdır. Mevcut durum ile ilgili verilecek bir karar varsa bunun bireyin ya da ailenin bizzat kendisi tarafından verilmesi gerekir. Siz olsanız ne yapardınız? sorusunun cevabını, ailelerin aldıkları bilgiler çerçevesinde mutlak kendileri vermelidir. Genetik danışma sırasında genetik uzmanı tarafından ayrıntılı aile öyküsü alınmalı ve mutlaka aile ağacı çizilmelidir. Bu yolla diğer aile bireyleri de olası riskler bakımından gözden geçirilmiş olur. Varsa hastalığı gösteren kişiler ve diğer aile bireyleri muayene edilmelidir. Hastalığın tanımlanabilmesi amacıyla bu kişilerden kromozom analizi, DNA analizi hatta genetik dışı enzim testleri gibi birçok tetkike ihtiyaç duyulabilir.

fuat sezgin

waftiss
Türk akademisyen. İslam tarihi, bilim ve Teknoloji Tarihi alanında çalışmalarıyla tanınmaktadır.
24 Ekim 1924 tarihinde, Bitlis'te dünyaya gelmiş; 30 Haziran 2018 tarihinde, İstanbul'da vefat etmiştir.

uludağ sözlük

waftiss
bir dönem bu sözlükte ciddi ciddi yazarlık yapıyordum. güzel faydalarını da gördüm, kaliteli dostlar da edindim. ama şunu farkettim.

moderasyon, trollerin sözlükte cirit atmasını istiyor. çünkü ilk hesabım, birkaç basit format kuralı ihlalinden dolayı uçuruldu. oysaki sözlükte format kurallarını ihlal eden bir sürü yazar var, onlara hiç bir şey olmuyor.

ikinci bir hesap açtım. ama sonra, zamanla sözlükteki kaliteli yazarların ya kendi isteğiyle sözlükteki hesabını silik ettiğini ya da moderasyon tarafından ara ara çaylak yapıldığını farkettim. eskisi gibi yazasım da kalmamıştı. derken sözlükte yazmayı bıraktım. uzun bir veda yazısıyla.

ölmek istemek

waftiss
ara ara bende beliren istek.
2
nushirevan nushirevan
bir fantaziden ibaret diye düşünüyorum. çünkü insan önce kendine, daha sonra çevresine duyduğu sevgi ve saygıdan ötürü bu tür düşünceleri ciddiye almamalı.

bu arada sözlüğe de bi haller oldu. yazar ara ara intihar etme düşüncesine saplandığını dile getiriyor, 2 yazar da bunu beğeniyor. çatıya çıkan adama "atla atla" demekten farkı yok. kendine gel ey sözlük
waftiss waftiss
neden böyle dediniz ki?

normal sözlük

waftiss
2020 yılının sonlarına doğru açılan yeni nesil sözlük.

bir insanın hayatında görebileceği en boş oluşum. adaletsiz moderasyonları bulunur. eğer onlar gibi düşünmüyorsanız nickaltınızı ve açtığınız başlıkları kapatırlar. yani nickaltınız da açtığınız başlıklar da akışta gözükmez. küfürsüz sözlüktür güya ama ''k.çından nefes almak'' vb. başlıklar sol frame'de kalır. yardımsever ve barışçıl sözlük gibi görünür ama yazarları paranoyağın önde gidenidir. geçenlerde bir başlık açtım, ilgili sapıklığı savunmadığım halde bana ''tecavüzcü'' diye iftira atıp nickaltıma onur kırıcı şeyler yazdılar.

içinde üç beş tane aklı başında insan var. pkk'yı savunan insanları bile görebilirsiniz orada. böyle bir oluşumdur. sırf kendi doğrularımı savundum diye bana özelden küfür bile ettiler, ama hiçbirine sözlük içi cezai yaptırım uygulanmadı.

deist olmak

waftiss
Yaklaşık 1 senedir içinde olduğum durumdur. Geçen sene, psikolojik sorunlarımdan mütevellit antidepresan kullanıyordum. Bu kullandığım haplar, beni iyice muhafazakar etmişti. Etkisi geçince de psikolojik sorunlarım tekrar baş gösterdi. Bu durumdan sonra herşeyi sorgulamaya başladım.

Bu sorgulamalar sonucu dinden çıktım ve bunu kimse bilmiyor. Aşık olduğum teyzemin kızı da, ailemdeki diğer kişiler de, içinde yaşadığım mahalle sakinleri de. Tanrıya inanıyorum ama dinlerin; zamanında bazı insanların para,kadın,güç vb. unsurlar için bir araç olarak kullandığını düşünüyorum. Her Allah'ın günü de ölmek istiyorum.

kuzen evliliği yasaklansın zihniyeti

waftiss
Bu ülkede tespit ettiğim ve yıllardır arttığını gözlemlediğim bir zihniyettir. Neymiş, sakat çocuk doğma ihtimali fazlaymış. O zaman alkolü de yasaklayalım. Onuda içen sarhoş oluyor, kızı yaşındaki kadınlara tecavüz ediyor. Ama yok, alkol ülkeye para sağlıyor.

Yasakçılık çağ dışıdır ve problemleri çözmez. Böyle insanlardan da nefret ederim.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol