confessions

vitirilin

dolunaylı nüktedan - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 150
  2. takipçi 7
  3. puan 2357

sevdiğin birinin ölmesi

merdumgiriz
Hep yaşamaktan korktuğum, nihayetinde ilk kez 3 yıl önce deneyimlediğim acı. insanın dengesini fazlasıyla alt üst eden bir durummuş. Her anlamda... kolay kolay kararsızlık yaşamayan, ikilemde kalmayan biri olsanız dahi... Onunla geçirdiğiniz günleri hatırlamak üzer sizi ama yine de onu unutmaktan korkar, düşünmeden edemezsiniz. Bir gününüz onu hatırlamadan, ona dua etmeden geçtiğinde suçluluk hissedersiniz. Ondan kalan eşyalara bakmak içinizi acıtır, onları yok etmek istersiniz ama hatıradır diye gözünüz gibi sakınmanız gerektiğini düşünürsünüz hemen ardından. Koca bir çaresizlik denizi içinde yüzersiniz boğula boğula...

yaralanan sokak köpeğinin eczaneye gitmesi

aiska
İstanbul'da yaşanan olaya göre patisi yaralanan bir sokak köpeği eczaneye giderek yardım istedi. Eczacı Banu Cengiz ise ilk önce köpeğin karnını aç olduğunu düşünerek beslemeye çalıştı. Ancak köpek yaralı patisini eczacıya uzatarak adeta yardım istedi. Eczacı Cengiz tarafından pansumanı yapılan köpek, ardından geldiği gibi dükkandan ayrıldı.


haberin detayları için

ateş böceği

serendipity
Sevgili Sezen Aksu'nun oğlu Mithat Can özer'e Armağan ettiği bestesidir.
Yaklaşık 3 gündür dilime yapışmış olan nalet şarkıyı 134729362519 kez nakaratında Mithat Can Özer'e vokallistlik yaptım.
(bkz:dillere pelesenk olan şarkılar)
Sözleri
Kalbimi kopardılar kim bilir kaç kez
Hiç hakkım yok şikayete bile bile lades
Belki de acısından beslendim aşkın
Yoksa bir gün bitmez miydi bu edepsiz heves
Sıra senin hadi üz beni
Yaza koyar mı güz beni
Geceleri gündüzleri
Aşk aşk diye çekmedim mi?
Sıra senin hadi üz beni
Yaza koyar mı güz beni
Geceleri gündüzleri
Aşk aşk diye çekmedim mi?
Şimdi bana ya bir hicazkar
Ya bir körpe yar ya yine efkar
Giden gitti yan ateş böceği
Şarkını söyle sazını çal
Şimdi bana ya bir hicazkar
Ya bir körpe yar ya yine efkar
Giden gitti yan ateş böceği
Şarkını söyle sazını çal
İnsan kaç kere tutar yandıkça ateşi
Git gide fark etmiyor yaranın üçü beşi
Ne tövbe bilir gönül ne biter öfkesi
Uçar uçar düşer kalbe bir kuş sürüsü
Sıra senin

15 mart 2019 yeni zelanda cami saldırısı

serendipity
Saldırganın adının Brenton Tarrant olduğu ve yaptığı katliamı canlı olarak sosyal medya hesabından öncesinde ve esnasında paylaştığı bulgular saptanmıştır. Türk düşmanı olarak ta bilinen saldırgan iki camiyi Müslümanların bayram günü olan Cuma günü hedef almıştır. Hagley Park bölgesindeki Al Nur Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, Cuma namazı için 200'den fazla kişinin bulunduğu belirtildi. El Nur Camisi'ndeki görgü tanıklarına göre . Saldırıda, çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtiliyor. Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi. Görgü tanıkları siyah giyimli uzun namlulu bir saldırganın camiye girdiğini art arda ateş etmeye başladığını söyledi.ChristChurch'te okullar tatil edildi, halkın camilerden uzak durması istendi(?)
Başbakan Jacinda Ardern, bir kişinin gözaltında olduğunu belirterek; 'Bugün ülkemizin en karanlık günlerinden biri' dedi.
saldırı anının videosunu izlemek için

Müslümanların böyle saldırılarla gözlerinin korkutulup camiye gitmekten korkacak olduğunu düşünmek ne kadar aptalca oysa ki!
Allah şehadetlerini kabul etsin vefat edenlerin.
(bkz:hayırlı cumalar)

iyi gün dostu

serendipity
“Kahvelerim pişti gel, Köpükleri taştı gel, İyi günün dostu, Kötü günüm geçti gel.”
Sözünü defalarca hatırlatan, sadece sizin değil ortalık malu gibi herkesin iyilik gününü kollayan, sıradan ama sıradan olduğunu bilmeyen öylesine olan arkadaştır. Yani arkadaştır diyorum altını çizeyim zira “dost” olduklarını zannediyor olurlar!

hamile baba doğum yaptı

serendipity
Wyley Simpson erkek olmak için geçiş yaptığı o esnada hamile olduğunu öğrendi. Teksas'da yaşayan 28 yaşındaki genç baba( ya da anne) nişanlısı Stephan ile birlikte zor bir süreçten geçmiş ve tüm baskılara rağmen bebeklerini dünyaya getirdi. Ancak bebekleri dünya kamuoyunda geniş yankı buldu bazı kesimler nedense tepkiyle karşılandı(?)
Genç anne-baba daha önce maruz kaldıkları zorbalığı yine yaşadıklarını (?) ancak oğulları Rowan'ın buna değdiğini belirtti. Çift yeni bir bebeği ise düşünmediklerini ve şu anki hallerinden mutlu olduklarını söyledi.
Allah mutlu mesut etsin lakin bu çocuk büyüdüğünde kime anne baba diyecek benim işte orda müthiş tereddütlerim var dediğim sorunsaldır.

binali yıldırım’ın pubg oynaması

serendipity
Ak parti İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı Binali yıldırım Cnr Kitap Fuarı'na katıldı ardından burada düzenlenen e-oyun turnuvasına katılarak popüler oyun PUBG'yi oynadı. E-Oyun Turnuva alanına geçerek burada takım halinde internet üzerinden oynanan meşhur pubg oyununu gençlerle oynamaya devam etti.

Binali Yıldırım oyunu oynadığı esnada;
"Torunlar oynuyor ama bize öğretmiyorlar. Sıkıntı orada." dedi.

regaib kandili

horasan
#REGAİPKANDİLİ
📍#KıssadanHisse

2000 yılının aralık ayıydı. Üniversiteden yeni mezun olmuştum. Bir devlet okulu...nda heyecanla derslere giriyordum. Sınıflardan birinde, şartlı cümleleri anlatırken tahtaya İngilizce bir cümle yazdım.

“Evet çocuklar, tahtada 'Eğer çok zengin olsaydım anneme... alırdım.' yazıyor. Cümledeki boşluğu, hayal gücünüzü de kullanarak doldurun. Anlaşıldı mı?” dedim.

Anlaşılmış olmalı ki herkes sessiz bir şekilde dağıttığım küçük kâğıtları aldı ve gözlerini tavana dikip düşünmeye başladı. Beş dakika sonra sınıfı dolaşıp kâğıtları topladım ve tek tek okudum. Uzay gemisi, Ferrari, Miami'de yazlık, Maldivler'de ada... Ben okuyorum, sınıf gülüyordu. Son kâğıdı içimden okudum. “If I were rich, I would buy flowers for my mom.”

Cümlenin sahibi, o sene sınıfa yeni gelen çelimsiz, içine kapanık bir çocuktu. “Aramızda çok duygusal bir arkadaşımız var!” dedim. “Selim, kalk bakalım. Ne yazdığını arkadaşlarına söyleyebilir misin?”

“Çiçek alırım, yazdım öğretmenim.”

Sınıfta hafif bir kahkaha koptu. “Ben çok zengin olduğunuzu düşünün, hayal gücünüzü kullanın demiştim. Buna rağmen çiçek alırım yazdığına göre önemli bir sebebin olmalı” dedim.
Bir süre sessizce bekledi, sonra ayağa kalkıp “Aklıma başka bir şey gelmedi öğretmenim” dedi usulca. Yüzünde Mona Lisa tablosunu andıran gülmekle ağlamak arası garip bir ifade vardı.

“Oğlum, dalga mı geçiyorsun?” dedim sertçe. “Aklınıza bir şey gelmesi için illa not mu vermemiz gerekiyor?”

Hiç cevap vermedi. Kâğıtları geri dağıttım. Sınıf, çalan zille birlikte kovanı kurcalanmış arı sürüsü gibi bahçeye aktı. Dışarıda ince bir yağmur yağıyordu.

Ertesi sabah okula geldiğimde Selim'in babasını lobide beni beklerken buldum. Önündeki sehpada bir gün önce sınıfta dağıttığım buruşuk kâğıt parçası duruyordu. Oturup biraz konuştuk. Kısa bir görüşmeden sonra ayrıldı. Zorlukla zümre odasına doğru yürüdüm. Başım dönüyordu. Hıçkırığa benzer garip bir şey diyaframdan gırtlağıma kadar tırmanmış, patlamaya hazır bekliyordu.

2000 yılının aralık ayıydı ve ben, kâğıttaki küçük boşluğu çiçekle dolduran Selim'in, hayatındaki en büyük boşluğu da çiçekle doldurmaya çalıştığını öğrendim.

Üç ay önce bir trafik kazasında annesini kaybettiğini ve o günden beri, babasıyla, hiç aksatmadan her cuma günü annesinin mezarını ziyaret edip mezarlığa çiçek diktiklerini...
Önceki gece babası duymasın diye yüzünü yastığa gömerek sabaha kadar hıçkırdığını...

Ve üniversiteden alınan diplomayla öğretmen olunamayacağını...
Hepsini, hayatımın o en serin aralık sabahında öğrendim.
Alıntı dır. Lakin sizler le paylaşmak istedim.!!!
Kandilimiz kutlu olsun Canlar
#horasan

aytekin şenlikoğlu

Tolgg
1972 yılı Giresun doğumlu olan ve çocukluğundan bu yana Giresun Merkez'de yaşamını sürdüren Aytekin Şenlikoğlu; İlk ve Orta öğrenimini Giresun Merkez Abacıbükü İlkokulunda, Lise öğrenimini Giresun İmam-Hatip Lisesi'nde,Yüksek Öğrenimini ise 1994 Yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı.

2002 yılından itibaren Kurucusu olduğu AK Parti Giresun İl Teşkilatında İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Başkan Yardımcılığı, Merkez İlçe Başkanlığı ve 2 dönem İl Başkanlığı gibi aktif görevlerde bulundu.

31 Mart 2019 Mahalli seçimlerinde partisinden Belediye başkan adayı olarak gösterilmiştir.

1997 yılından itibaren serbest Avukatlık mesleğine devam etmekte olan Aytekin Şenlikoğlu evli ve 4 çocuk babasıdır.

güven sözlük kitap ayraçları

serendipity
merhabalar sevgili yazarlarımız,

Merak edilen bu konuya ufak bir açıklama getirmek istedim.
Öncelikle yazarlarımızın büyük çoğunluğu kütüphane seven, kitap okumayı seven kitle olunca okuduğunuzda yanınızda bir parça bizden bulun diye bu hediyemizi sizler için hazırladık.

Pilot il olarak Ankara'yı seçtik, öğrenci olmanıza gerek yok, bir çok üniversitenin kütüphanesinde bu ayraçları yakın zamanda görebileceksiniz.

Duyurularımızı burdan yayınlıyor olacağız.

Gazi Üniversitesi'nde de şu anda mevcuttur.

Bir sonraki durağımız bakalım hangi üniversite olacak
-hımmmm....

Neresi acaba?

İlk bilen yazarımıza bu ayraçlardan 5 adet ayıracağımızın müjdesini vereyim.

Tahminleri alayım.

6

oktay sinanoğlu

ulascolak09


prof. dr. oktay sinanoğlu türk kimyacı ve biyokimyager dir. 28 yaşında profesör olarak dünyanın en genç profesör olan bilim adamlarındandır. sadece kimya ile uğraşmakla kalmayıp aynı zamanda türk dili ile de ilgilenmiş ve türk lügatına 15 in üzerinde kelime kazandırmıştır.. yazdığı kitapların sayısı 20 civarındadır.. onlarca bilim ödülü kazanmıştır ve bilime çok büyük katkıları olmuştur.. adını altın harflerle türk tarihine yazdırmıştır 2015 yılında vefat etmiştir. ruhu şad mekanı cennet olsun

interaktif sözlükler şubat 2019 sıralaması

serendipity
Sözlük sitemizin bu ay yapılan her türlü darbe ve suikasta rağmen yerini koruyarak düşmana korku salan sözlük sıralamamızdır.

Bu arada 8. Yani ters çevirince sonsuzluk uğrumuzu koruyoruz.

Siz emeği geçen tüm yazarlarımıza en güzel benekli kelebeklerimden, yavru uç uç böceklerimden ve havada uçuşan kalplerimden yolluyorum.

Ne diyordu Hz Ali;
Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise kendilerini kötülükten kurtaramazlar.

vinil baskı

pattes
Vinil baskı: Branda (vinil – vinyl) malzeme PVC türünde organik bileşikli bir malzemedir. Dayanıklı, hafif ve üzerine dijital baskı yapılır, vinili bir çok alanda kullanıma sunar. Branda çok uzun zamandan insanlar tarafından kullanılmakta olan bir malzemedir. İşlevsel bir yapısı olduğu dan bir çok alanda kullanılmaktadır. Sonuç olarak ise reklamcılık sektörünün de ilgisini çekmiş ve bu sektöre de giriş yapmıştır.
https://cemrereklam.net/vinil-baski/

interaktif sözlükler şubat 2019 sıralaması

interaktifsozlukler
güven sözlük'ün aylık girdi sayısına göre 8. olduğu sıralamadır.

tüm interaktif sözlükler sıralaması'na ve açıklamalara ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

interaktif sözlükler şubat 2019 sıralaması


interaktif sözlükler sıralaması gümüş lig sıralaması için:

interaktif sözlükler sıralaması - gümüş lig

mart 2019 sıralamasında görüşmek üzere.

güven sözlük

fusun
Daha hiç girdi bile girmememe rağmen nick altım açılmış, fazlasıyla hızlı yazarları var. Ayrıca hepsine teşekkür ederim.

Sözlük için de birkaç şey söylemek istiyorum. Kaç sözlükte üyeliğim var bilmiyorum ama genele baktığımız zaman ciddi anlamda en rahat ve kullanım açısından en kolay şekilde hazırlanmış olanı olabilir.

Herkese iyi sözlükler.
-Füsun

mısır'da idam edilen ahmed taha'nın kızına yazdığı mektup

erbakanin adami
Kızım, babasının sevgilisi biricik kızım.

Şunu iyi bil ki baban hiçbir suç işlemedi. Benim derdim seni korumak ve sana seni koruyacak bir vatan bırakmaktı, büyük bir hapishane değil. Sana son kez sarılamadığım ve masum yanaklarından öpemediğim için beni affet. Seni veda ve ayrılıkların olmadığı cennetin kapısında bekleyeceğim.

Kıymetlim benim seni seviyorum.

bir anda gelen yaşama sevinci

harryninasasi
Okunmamış bir kitap, hiç yazılmamış bir defter, çözülmemiş sorular, adı dahi duyulmayan güzel bir yer...
Örnekler çoğaltılabilir. Bazen durduk yere her şeyi yapma isteğiyle dolar insanın içi.
Ben yapacağım, yapabilirim.
Hâlâ yaşıyorum gibi ifadelerle doldurur zihni.
Nitekim iyi ki vardır bu his. Kısa sürse bile güzel şeyler yaşamaya vesile olabilir.

T: her yazara gelmesini dilediğim his.

fikir beyan edemeyince çomar deyip işin içinden çıkmak

Tolgg
Konu başlığında geçen kitlenin sayın seyircileri tam olarak Aysun kayacı'nın müridleri de olan dergahtarlarıdır.
Hatırlayacağınız üzere ne diyordu ulu Kayacı;
Dağdaki çobanla benim oyum eşit olmaz!

Eşitlikten, adaletten, demokratlıktan, laiklikten, hak'tan bahseden kitle en ufak ters düştüklerinde, kendilerinden olmayanı gördüklerinde kendileri gibi olan “tezek” donesini cümlelerine ve beyin takımlarına iliştirerek uçuşa geçiyorlar. Uçuşa geçmeden önce emniyet kemerlerini bağlamadıkları için de yaptıkları ilk kazada yaralanıyorlar.
(bkz:bilemiyorum altan)
Her güzel şeye sahip olanlar kendileriymiş gibi insanları hayvanlardan sözde ayırmayan konu başlığındaki kitle kendi elleriyle başka kutuplar oluşturduktan hemen sonra malum havayı sezinletip hele ki hayvanseverliğin tam üstüne sizler konuyorken “Çomar” dostlarımız için alınganlık ifadesi oluşturmayacağını da unutuyorlar.

Sözlük sitemizde ülkeye mal olmuş hiçbir isme zarar getirmediğimiz varmış gibi ahlaksızlığa da izin vermemekteyiz.
Arka plandaki sapıklıkları, şikayetleri ortaya dökmüyoruz diye “Çomar” kim oluyor oturup havlarken bir düşünün Sonra bir daha havlayınız efendim.

Bizlerle devam etmek isteyen TÜm yazarlarımızın kalemleri başımız üstüne!
Saygılar...

anime şeklinde tasarlanan ikonalar

serendipity
Rusya'da gerçekleşen olaya göre, Sosyal paylaşım ağı olan VKontakte'deki Ortodoks anime ikonalar sayfasında anime karakterlerin yüzleriyle tasarlanmış görseller paylaşılıyor. Rusların sosyal medya hesabında paylaşılan anime tarzında tasarlanmış dini ikonalar ülkede tartışma çıkarttı. Yapılan tasarımlar 'uygunsuz ve günah' olarak nitelendirildi. Hatta cezalandırılması gerekliliği konusunda tepki gösterildi. Dini cepheden ise dine küfretmekle suçlanmalar meydana geldiği savunulmuştur.
Bahse konu olan görsellerden biri şu şekildedir:

evlilik teklifi etme şekilleri

serendipity
Liseden bir erkek arkadaşım, uzun zamandır platonik aşkla bağlı olduğu, aptal görünümlü abdal kıza tutulur. Hepimiz aynı lisedeydik, kızımız da bizden bir alt dönemdeydi. Çocuk kız yüzünden Türkiye derecesi yapsa da üniversiteye gitmemiştir. Onu 1 sene daha görebilmek adına aynı dershaneye gider.
Neyse kız X şehrinde tıp kızanır, Oğlumuz da Y şehrinde iyi bir bölüm kazanmıştır. Şehirlerin tercihlerini bile kıza göre yaptı ama denk gelmedi.
Kızımızın olduğu şehre her hafta sonu gelip, tüm tıp fakültesiyle arkadaş olur. Kızımızla da arkadaşlıkları ilerletmişler ancak henüz ortada resmi bir şey yoktu. Neredeyse Salya sümük her akşam karşımızda ağlayıp; ''ne olacak bizim iş?'' diye veryansın etmesi vicdanıma dokunmaya başlamıştı.
En kötü karar (bkz:kararsızlık)tan iyidir dedim.
Kızımızla ilişkileri başka boyutlara dönüşmeye başlamıştı.
(Bu arada kalabalık kız grubumuzla her akşam tüm olan bitenden haberdar ediyor, hepimiz tüm kelimeleri ve mimikleri analiz edip sonuca varıyorduk. Bildiğiniz her akşam tez hazırlıyorduk)
Kızımız aile yapısının mutaassıplığını bahane ederek, benim ilişkim olmadan önce karşımdaki kişinin 'evlilik' niyeti olduğunu bilmem lazım dedi.
Bingo!
Oğlumuz akşamdan hazır bu müjdeli haberi aldığımızda hepimizin yaşı 18'di. Ne evliliği? diyorduk ama nafile...
İŞ başa düştü. Baldız baldan tatlıdır hesabı; büyük organizasyonumuza başlamıştık.
Önce yüzük tabi.
Beğendiği yüzük olsun diye tıp fakültesinde ailesi kuyumcu olan bir arkadaşını bulup,yüzük katalogu alıp kızımıza öylesine bir arkadaşı getirerek modeli haberi olmaksızın seçmesine vesile olur.
-Nur; ''Çok güzelmiş değil mi şu, yoksa bu mu?'' diyerek beğendiği modeli uzaktan anladık.
Ev arkadaşı, 'Nur' uyurken parmağına iplik geçirerek parmağının çeperini ölçmüştür.
Yüzük tamamdı.
Eeee mekan ne olacaktı?
Şehrin en ünlü mekanını tek geceliğine kapattık. Normalde mümkün değildi kapatmak, araya kimlerin kimlerin girdiğini bilseniz. Bu arada bizim vizeler de başladı, Bizler de yusuf yusuf! Hepimiz farklı şehirlerdeyiz; X, Y,Z şehirlerinde bermuda şeytan üçgenini tamamlıyor, üçgenin iç açılarından birini negatif buluyorduk!
Neyse mekanda hazır, yemekten sonra tekne ve kemancı eşliğinde evlilik teklifi olayı da tamamdı. Kızımızın adı kısa olduğu için bulutlara isminin şekil verilsin diye kalın harfli lazer bulmaya çalıştığımız o birkaç günü unutmayayım.
Efendim bu kadar en ince detayına kadar düşündüğümüz olayda, Kızımızın tüm arkadaşları dahil herkesin içinde en sevdiklerimizle bu mutlu an ölümsüzleşsin diye umut ettiğimiz bu yolda olayın devamı şu şekilde gerçekleşti.
Evet kızımız bir bahaneyle o mekana getirtildi, Yemekler yendi romantik dakikalar kuşları kıskandırdı. Evet o tekneye de gidildi.
Ya sonra!
Oğlumuz diz çökme muhabbetinden hoşlanmadığı için diz çökmedi ama tam hava adeta ışıklar içerisinde renk cümbüşüne dönüşmüşken cebinden çıkardığı yüzüğü ve sonrasında evlilik teklifi ağzından çıktığı sırada; ellerimizi alkış tutmaya hazır ederken, Kızımız yüzüğü aldı sonra tokat attı.
-''Ne münasebet!'' dedi.
-''Sen böyle bir şeyi nasıl yaparsın dedi!
Diz çökmeyen oğlumuz o an çöktü tüm dünyanın yüküyle...

Bu arada bu kız aynı anda 2 kişiyi daha idare ediyormuş, şimdi kız evlendi ama parmağında halen o teklifini kabul etmediği arkadaşımızın yüzüğünü taşıyor.
Anlamıyordum, anlayamayacaktım.

Değerli sözlük sitemizin beyefendileri&hanımefendileri; Eminim sizlerin de şahit olduğunuz hikayeleriniz vardır. Teklif şekli arayanlara ön ayak olabilmeniz için lütfen bildiklerinizi paylaşınız.
Sevgiler.
(bkz:admininiz ricada bulunuyor)

3

bir şiir bırak

ser efraz
Lokman Hekimin Sev Dediği
bu yürek seni seveceğini biliyordu herhalde
bu kafa seni kuracağını seziyordu hanidir
bire bin veren buğday
elmadaki mayhosluk
hukuku beşer
cincinli hamam
çizmeli kedi
sanki elleriyle komuşlar gibi
ikimizden bir ismar

seni sevmemiş olsam sözlerim yarı yarıya
gözlerim yarım
ellerim çolak hüseyin eli
seni sevmesem nefes almayı beceremem ki
bugün günlerden ne
cumartesi
seni sevdiğim için cumartesi elbet
seni sevdiğim icin bak temmuz ayındayız
ayse onbası pir sultan abdal büsbütün sevdalıyım sana
bu gemiler nereye gidiyor seni sevdiğim için
seni sevdiğimden suyun akası geliyor
bacaların tütesi
nurhayat'ın halleri seni sevdiğim için güzel
ibrahim'in dilleri
insan seni sevince tutsaklığa kızar tabii
savaşın adı geçse cinfirit olur
ereğli'nin kömürünü düşünür ne kömür o be
raman'ı düşünür çukurova'yı düşünür
seni sevdiği icin haliç'te bir uğultu
marmara'da bir deniz
ısparta bahçesinde güller seni sevdiğim için konçalanır
seni sevdiğim için kilim dokurlar avşar'da
yarın sabahlar seni sevdiğim için icat edildi
penisilin halk şiiri canlı sinema

mahpushaneler yedi düven harbi ispanyol nezlesi
sultan hamid don civani
ne bilsinler seni sevdiğimi
başaklanmayan yulafa söylemeli
cilk yumurtaya
paslı demire
kulağını bükmeli kurtlu kirazın
hoşnut değillerse bu gidişattan
akıl etsinler seni sevdiğimi

yeşille turuncunun kafa barıştırması bu sevdadan ötürü
tepemizdeki o göçmez tavan
sulardaki yakamoz ortancadaki pembe
ben seni sevdim diye

bingöl vilayetinde kamyondan inince
tığ gibi bir delikanlıya soruyorum
siz nerenin bulutlarısınız böyle
biz sizin sevdanızın bulutlarıyız
bir yıldızlı akşamı varsa ankara'nın
1953 kışları içinde karnı tok sırtı pekse hısım akrabanın
konu-komşu dirlik düzenlik içindeyse
birbirimizi daha cok sevelim diye

insan seni sevince iş-güç sahibi oluyor şair oluyor mesala
meyhaneden cayıyor bir aksam üzeri
çaysın be güzel
çaysın be iyi
tütünü bırakıyor tütün neyime zarar
keseme zarar ciğerlerime zarar sevdama zarar
seni sevince adamın pabuçları eskimiyor
beti-benzi yeni çarktan çıkmış gibi
seni sevince insan bilgili saygılı gönlü gani sen
sacları zencefilli
erkencecik evine dönmek istiyor canı
zembilinde karpuzlar hürriyetler duvaklar
annesinin elini öpüyor ilkten
yeğenine çukulata almış onu veriyor
bakıyorsun "güzin karanfil çiceğini sever ya"
güzin'e bir demet kırmızısından almış
sırf seni sevdiği için ya başka neden

hep seni düşün
hep seni yaşat
hep seni yıka
seni doyur üç öğün
seni bir kanım uyut sonra uyandır
lokman hekim seni sev diyor bana

seni sevmeseydim ilkbaharı kodunsa bul gayri
istanbul diye bir kent yoktu ki yeryüzünde
umut diye bir şey yoktu ki seni sevmeseydim
hak hukuk bereket diye
eşitlik kardeşlik hürriyet diye

yüreğime sağlık ne iyi ettim
(bkz:Metin Eroğlu)

sussex düşesi

serendipity
İngiltere'de bulunan vilayetlerden birisidir Sussex şehri. Sussex'in sorumluluğu dük Prens Harry'dedir. Dük'ün eşi Meghan Markle olduğu için düşes olarak bu şehrin düşesi olarak ünvanını almıştır.

Vakıfbank'ın kredi faiz oranlarını düşürmesi

serendipity
Vakıfbank, 1,5 milyon TL'ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını daha öncelerde yüzde 1,63 iken gün itibariyle yüzde 1,49'a indirdi. İkinci el ve sıfır araçlarda, taşıt kredilerinde de faiz indirimine giden banka, yüzde 1,72 olan aylık faiz oranını yüzde 1,55'e düşürdü.

Örnek verecek olursak;
10 yıl vade ile 100 bin konut kredi kullanacak olan vatandaş bu indirimle 13 bin 120 TL kar yakalarken, 2 yıl vade ile taşıt kredisi kullanan vatandasın avantajı 6 bin 469 TL oldu.

Uzun zamandır kredi faiz oranlarının 2 katından fazlasına yükselmesiyle daire satışlarının bir anda düşmesinden dolayı konut sektöründe bir süredir durgunluk vardı. düşen faiz oranlarıyla piyasada canlılık beklenmektedir.
haber kaynağı
Sözlük
Kuluçka Makinesi Açılış Organizasyon