confessions

veritas

Hüdanaybit hendesesi - Moderatör

  1. toplam giri 828
  2. takipçi 47
  3. puan 10784

annales okulu

veritas
Marc bloch'un öncüsü olduğu, Fransa'da strasbourg üniversitesinde başlayan bir ekol.

March bloch ve yakın arkadaşı Lucian febvre'nin çalışmalarıyla 1929 tarihinde kurulmuştur.

Bu ekolün amacı; siyasi tarih ve milletlerin tarihini sadece kronolojik olarak ele alanları, kendi metodları ve analizleri ile eleştirmekti.

scarface

veritas
Armitage trail'ın romanından uyarlanan ilk olarak 1932 senesinde Howard hawks tarafından çekilen film.

Tipik mafya filmleri gibi başlayan bir filmdir. Fakat film ilerledikçe; ikinci çekilen filmde Tony Montana'nın yaşadıkları burada Paul muni'nin efsane performansıyla hayat bulan Tony camonte ile göz önündedir. Gidiş- dönüşleri, acıları ve kaybettikleriyle camonte sıradışı bir karakterdir.

İkinci filmi ise Brian de palma çekmiştir. Palma'nın kendine has gerilimi ve Alfred Hitchcock üslubuyla çekilmiş bir film. Bir esir gibi yaşayan Tony Montana'nın muazzam yükselişi ilk filmden biraz farklıdır. Burada Tony daha baskındır. Tabi Al Pacino'nun efsane performansını es geçmemek gerekiyor.

jane eyre

veritas
Charlotte bronte'ün hayatından izler taşıyan eseri olan, ilk feminist Roman olarak kabul edilen kitap.

İlk okuduğum zaman bir hayli etkilenmiştim. Özellikle iki aşık arasındaki uçurum, tabaka farkı ve burjuvazinin yarattığı sorunlar harika bir şekilde işlenmiştir. Dönemin İngiliz yaşantısındaki kadın-erkek uçurumun farklı bir dille anlatılması eseri ilk feminist eser yapmıştır.

Başlangıçta zaten okurla sohbet eder gibi bir girişle mest etmeye başlıyor; sonra o masum, her şeyden arınmış kız çocuğunun hayatı tam anlamıyla bir dram. Dediğim gibi hepsi Charlotte bronte'ün acıları, iç çekişleri.

"Bir kadın, geleneklerin kendisi için yeterli saydığı şeylerden daha fazlasını yapmak, öğrenmek isterse onu kınamak, alaya almak düşüncesizliktir. "


Bir de 2011 yılında sinemaya uyarlanmış şekli vardır. Genel olarak ortalamanın üstünde fakat senaryo ve kurgunun biraz aşağıda olması filmi aşağıya çekmektedir.

zorba the greek

veritas
belki de 20. yüzyıl yunan edebiyatının en etkili eseri diyebileceğimiz bir eser olan, nikos kazancakis'in bir tür hesaplaşma mahiyetinde kaleme aldığı harika eser. eserde yazarın kendini bulması zorba ile olmuştur. aleksi zorba'nın yaşama tutunuşu, arayışları, tutkusuyla birlikte bütün hisleri yazarın kendi hayatını özetlemektedir.

kitabın bu denli ünlü olması, sinemaya uyarlanmasına borçludur. tabi filmde dönemin en revaçta oyuncusu anthony quinn'in zorba performansı da izleyici mest etmektedir. 60'ların ortasında kusursuz çekimiyle ve senaryosuyla gerçekten zamanın nasıl geçtiğinin anlaşılmadığı eserlerden biri olmuştur.

aleksi zorba

veritas
ukde beatrice:
nikos kazancakis'in ölümsüz eseri zorba:the greek'in başkahramanı, harika kişilik ve tam bir sansasyonel karakter olan kişidir.

kitaba gerçekten ayrı bir parantez açmak lazım: ama filmde zorba'yı canlandıran anthony quinn'in efsane performansı da karakterin bu denli unutulmaz olmasını sağlamıştır.

charlotte bronte

veritas
1816- 1855 tarihleri arasında yaşamış olan, tek eserle İngiliz edebiyatının unutulmaz isimlerinden biri olan İngiliz yazar.

Dönemin İngiliz edebiyatına iki kızkardeşi ile damga vurmuşlardır. Kızkardeşlerin en büyüğü ve bana göre en yetenekli olanıdır. Yazdığı Jane eyre ile efsaneleşmiştir. Ayrıca bu romanla edebiyattaki feminizm olgusu kendisi aracılığıyla yayılmıştır.

married with children

veritas
Televizyon tarihinin en iyi sitcom dizisi.


Gülmek, dolu dolu düşünmek hatta bazı durumlarda trajediye düşmek gibi isteklerinizi kesinlikle karşılayacaktır.

90'ların simgelerindendir. Bundy ailesiyle biraz da dönemin Amerikan kültürü eleştirisel yaklaşımla ele alınmıştır.

Dizi 1987-1997 tarihleri arasında Fox'ta yayınlanmıştır.

the raconteurs

veritas
Jack white'ın henüz the white stripes dağılmadan 6 sene önce kurduğu , 2006 ve 2008 yıllarında iki albüm yapmış olan rock müzik grubudur.

Jack white'ın dışında grupta ; Brendan Benson, Jack Lawrence ve Patrick Keeler yer almaktadır.

Albümleri:
Broken Boy Soldiers (2006)
Consolers of the Lonely (2008)

Bu da en son single çalışmaları:

vozvrashcheniye

veritas
Daha önce nelyubov ile kendisinden az da olsa bahsettiğim son dönemin en başarılı Rus yönetmeni olan; Andrey Zvyagintsev'in ilk uzun metrajlı filmi.

Sinematografi ve kusursuz çekimiyle mükemmel bir şekilde izleniyor.

İşe oyuncu performansları da eklenince film başka boyuta çıkıyor.

Yıllar sonra iki oğluna geri dönen baba ve iki oğlunun duygu gitgellerinin anlatıldığı filmde odak nokta; rus dünyasındaki baba figürüdür. Babayı mükemmel bir karakter olarak; alegorik öğelerle izleyiciye sunan yönetmen, çocuklar konusunda da gayet başarılı bir iş çıkartmıştır.

Baba özlemi; acılar ve yıpranmış ruhlarıyla çocuklar babalarıyla bir serüvene atılırlar: bakalım babalarını kabul edecekler mi?

Filmin en acı tarafı: büyük çocuk rolündeki; Vladimir garin'in çekimlerin bitmesinin ardından filmin çekildiği bölgede yer alan gölde boğularak ölmesidir.

Filmin Venedik film festivalinden altın aslan ile döndüğünü de belirtmem gerekiyor.

eternal sunshine of the spotless mind

veritas
2004 yapımı Oscar ödüllü bir Michel gondry filmidir.

Son yıllarda kendisini karikatür işinde gördüğümüz Jim Carrey'nin efsanevi performansının yanına Kate Winslet'ın muazzam oyunculuğu da eklenince harika bir film ortaya çıkmıştır.

Fakat burada aslan payı ne oyuncuların ne de yönetmenindir. Asıl kahraman senaryosuyla Oscar kazandıran; mükemmel bir hikayenin izleyiciye sunulmasını sağlayan Charlie kaufmann'dan başkası değildir.

Zihnini temizlemeye çalışan bir adamın içine düştüğü karmaşanın, biraz da güldürü ile izleyiciye aktarılması Jim carrey'nin her rolün üstesinden geleceğinin örneğidir.

juliette binoche

veritas
1964 doğumlu Fransız sinemasının 21. Yüzyıldaki en etkili aktrislerinden biri olarak kabul edilen, benim için Catherine Deneuve kadar olmasa da yine de iyi işler çıkardığını düşündüğüm aktris.

Bilindiği gibi the unbearable lightness of being ile bayağı bir şöhret yakalamıştır.

En son olarak ma loute ile kendisini izleme fırsatı buldum. Yıllar onu eskitmiyor, adeta yeniliyor. Her filmde üstüne katarak kariyer basamaklarını tırmanıyor.

louis aragon

veritas
Fransız Şiirinin rimbaud ve Baudelaire ile birlikte en önemli temsilcisi olan, ülkemizde mutlu aşk yoktur demesiyle bilinen Fransız şair.

Edebiyata alakası olmayan bir adamken, devrin en büyük şairi olması; muhtemelen eşi Elsa'ya duyduğu aşktan ötürü olsa gerek.

Kendisi tıp eğitimi almış; ardından bırakıp yavaş yavaş edebiyatın içine atılmıştır. Sürrealizm akımının öncüleri arasında yer almış; gerçeküstü Şiirini dayanılmaz bir romantizm ile birleştirip döneme damgasını vurmuştur.

Böylesine aşk dolu bir adam nasıl olur da mutlu aşk yoktur diyebilir peki: elsa'nın ölümü ve odasında bulduğu notlar hayatının sonuna kadar şüphe ile yaşamasına yol açmıştır. Yaşamış fakat aşkıyla birlikte gömülmüştür.

Ben bu radyumu bir pekbilent taşından çıkarttım
Benim de yandı parmaklarım memnu ateşinde
Bulup yeniden kaybettiğim cennet ülke
Gözlerin Perumdur benim Golkondum, Hindistan'ım Kainat paramparça oldu bir akşam üzeri
Her kurtulan ateş yaktı üstünde bir kayanın
Gördüm denizin üzerinde parlarken Elsa'nın
Gözleri Elsa'nın gözleri Elsa'nın gözleri.

alan teorisi

veritas
1950'lerde Amerikalı sosyal psikolog kurt levin tarafından ortaya atılan; ruh hastalıkları ve bireyin özündeki çevresel faktörlerin önemini anlatmak için kullandığı teoridir.

Araştırmalar, deneyler gibi materyallerle birlikte çevrenin kişinin davranışlarına ve yaşayış koşullarına etkisi saptanmıştır.

maggie a girl of the streets

veritas
1893'de; 19.yy'ın son dönemlerinde yaşamış olan, lirikleriyle efsaneleşmiş; Amerikan edebiyatının büyük kayıplarından görülen Stephen crane'in yazdığı enfes roman.

Crane'in görüşleri; Maggie için değil aslında, sevgiden mahrum bırakılmış, itilmiş bütün kadınlar içindi.

Maggie'de onun Dünya görüşünün ilk örneğidir. Dünyanın ne kadar karanlık, insanların ne kadar kötü niyetli olduğunu daha 19.yy'da bu eserle, muazzam bir anlatımla ifade etmiştir.

gresham kanunu

veritas
İngiliz sarayının mali danışmanlarından sir Thomas gresham'ın düşünmesinden dolayı böyle adlandırılmıştır.

Evet kötü para iyi parayı kovuyor; ama nasıl?

O dönemde banknotlar olmadığı için metal alaşımlı paralar kullanılırdı. Altın, gümüş, bronz v.d

İki altın paramız olsun; birincisinde toz altın oranı daha yüksek ikincisi ise düşük oranda, yüksek oranda altın bulunan para eritilip düşük orandakiyle birlikte daha fazla kullanılırdı. Küçük olan kötü para, iyi parayı böylelikle piyasadan kovardı.

aydınlanma çağı

veritas
18. Yüzyılda daha çok görülmüş olan;din , felsefe, siyaset,bilim, kültür ve sanat gibi alanlarda daha çok ampirik öğelerle kullanılan rasyonalizmden de bir hayli etkilenmiş olan düşünce hareketidir.

Bu dönemin en önemli düşünürleri tartışmasız Jean Jacques rousseau, Diderot ve Kant'tır. ( İmmanue olan) bunlar descartes'tan ve rasyonalist düşüncelerinden oldukça etkilenmiştir.

Bu döneme akılcılık denmesinin bir sebebi de; aklın her şeyin üstünde olduğu gerçeğidir. Yaşamı, doğa olaylarını ve birçok şeyi akılla kontrol edebileceğini düşünen John locke'da dönemin ünlü düşünürleri arasında yer almaktadır. Bu çağın hemen ardından sanayi devrimi başlamış ve aydınlanma çağı modern bir çağa geçişin ilk ayağı olarak adlandırılmıştır.
0 /