confessions

sweatshirt

bana göre hava hoş - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 31
  2. takipçi 3
  3. puan 296

mondros ateşkes antlaşması

sweatshirt
Mondros ateşkesi, osmanlının 1. Dünya savaşı sonunda imzaladığı antlaşmadır.
Ateşkes olmasına karşın şartları çok ağırdır. Mondros ile osmanlı fiilen sona ermiştir.
En önemli maddeleri;
7. Madde/ itilaf devletleri, güvenliklerini tehdit eden bir durumda herhangi bir stratejik noktayı işgal edebilir.
24. Madde/ Şark-ı vilayette bir sorun çıkarsa buralar işgal edilebilir. (Amaç: ermeni devleti kurmak)

nutuk

sweatshirt
Atatürk'ün kaleminden çıkan bu eser, Cumhuriyet Halk Fırkasının 15-20 ekim 1927 tarihleri arasında yaklaşık 36 saat süren ve 6 günde okunan bir hitabeye dayandığından ötürü 'nutuk' denilmiştir. Tbmm'nin kuruluşundan cumhuriyetin ilanına kadar olan başarılı bir tarihi akışı anlatır.

kaldırımda yürümesini bilmeyenler

sweatshirt
Kaldırımda 5-10 kişi yan yana/kol kola yürürler. Aceleniz olsa da geçemezsiniz. İzin isteseniz sohbetten duymazlar. Hayır anlamıyorum bir uçtaki öbür uçtakini nasıl duyuyor? Bazen yola da taşarlar, kaldırımı sığmazlar. Sürücülere de illallah dedirtirler, yayalar zaten sövüyor.

saç örmek

sweatshirt
Saç örmeyi çok severim. Balıksırtı, kılçık, fransız vs. Vs. Çoğunu örebiliyorum. Anneme de ben öğrettim. Yurtta da çoğu kişi saçlarını bana ördürüyor, güzel de oluyor açıkçası elime sağlık. Değişik modeller denemek de eğlenceli. Aynı zamanda nedense stres atıyormuş gibi hissediyorum bazen.

kafkas cephesi

sweatshirt
1. Dünya savaşı'nda taarruz cephelerinden biridir. Rusyayı Doğu anadolu'dan atmak, bakü petrollerini ele geçirmek ve turancılığı gerçekleştirmek amacıyla açılmıştır. Brest-litowsk antlaşması ile kapanmıştır; kars, ardahan ve batum bize bırakılmıştır.

menemen olayı

sweatshirt
Diğer bir adı Kubilay Olayı'dır. Menemen olayı denmesinin sebebi, izmir'in menemen ilçesinde yaşanmış olmasıdır. Kubilay, aslında öğretmendir ve askerliğini asteğmen olarak yapmaktadır.
Menemen'de laikliğe karşı çıkan ve mehdi oluğunu iddia eden Derviş mehmet, 'şeriat isteriz' diyerek şeriat taraftarlarının birleşmesini sağladı. İsyancılar, olay çıkmasını engelleme amacıyla gönderilen Asteğmen Kubilay ve birliğinin etrafını kuşattı. Daha sonra Kubilay'ın başı kesildi ve sancağa bağlanarak Menemen'de gezdirildi. Bu olaya ordunun tepkisi sert oldu, sıkıyönetim ilan edildi.
0 /
[email protected]