confessions

serendipity

Limon ağacının yaprak dökümü - Admin

  1. toplam giri 1257
  2. takipçi 121
  3. puan 24461

baykuş tipi uyku

serendipity
Uyku bozukluğu yaşanan hastalık tiplerinden biridir.

Baykuş tipi uyku alışkanlığı olanlar, gecenin ortalarına ( 2-3'üne) kadar uyuyamaz, ertesi gün de geç kalkarlar. Kendilerini gece daha verimli ve üretken hisseder, sabah erken kalkamazlar. Kalksalar da üretken ve verimli olamazlar. Daha çok gençlerde ve kadınlarda görülmektedir.

her iki öğrenciden birinin kendini yalnız hissetmesi

serendipity
Türkiye'de 26 üniversiteden 3 bin öğrencinin katılım sağladığı araştırma üzerinde çıkan sonuca göre; her iki üniversite öğrencisinden birinin kendisini yalnız hissettiği için interneti daha çok kullandığı ortaya kondu.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Gülnar 'ın öğrencilerin internet kullanım tiplerini ve ruh sağlığı ilişkisini ortaya koymayı amaçlayan ve 26 üniversiteden 3 bin öğrencinin katıldığı bir alan araştırması yaptı.
ve şunları belirtti:

"Araştırmada üç grupta yani eğlence, iletişim ve bilgi arama maksatlı internet kullanım alışkanlığını ölçmeye çalıştık. Öğrencilerin günlük ortalama internet kullanım süresi 118 dakika çıktı. Yine iletişim amaçlı kullanım 224 dakika iken, eğlence amaçlı kullanımın da 180 dakika a olduğunu tespit ettik. Öğrencilerin bilgi amaçlı internet kullanım ortalaması ise 60 dakika. Bu maalesef acı bir tablo ama gerçeklerle yüzleşmemiz gerekiyor."
haber kaynağı

sevdiğin birinin ölmesi

serendipity
Yaşarken ölmek mi, ölmeden ölmek mi arasında gidip gelsem de her iki kapıya da çıkan, acı eşiğinin belki de en üst seviyesini yaşayabileceğiniz sorunsaldır.
Önce yüz hatlarını sonra sesini en nihayetinde bütünsel ayrıntılarını unutmaya başlarsınız. Taa ki günün bir yerinde ufak hatırasına denk gelene kadar. Sonraki süreçlerde de bu durumu atlatana kadar elbette ki hatıraları yaşıyor olacak. İşte sadece ölmeyecek olan o malum hatıralar olacaktır.
Neyse ki ölüm hepimiz için var olup sevgili Zeki Müren'in de dediği gibi (bkz:elbet bir gün buluşacağız) moduna yatay geçiş yaptığımızda ufak ta olsa teselli bulacağımızı biliriz.

Elbet bir gün buluşacağız Değil mi tüm sevdiklerim.
Rahmetle...

uygun başlık bulamama sorunu

serendipity
Pazar günü klasik koltuğunuza uzanıp, peluşlu polar battaniyenizden etrafı manasız seyrederken bir anda “ duuu bir bakayım, sözlükte ne varmış!” Dürtüsünden sonra sıra gelmiştir “ uygun başlık arama” sorunsalında. Sol frame'de bakınıp bakınıp, iki ileri bir geri listelerde kendinizi kaybederken bir türlü kendinize ait hissetmediğimiz başlık ve entrylerde tekrardan kendinizi kaybedeceğiniz diğer sorunsaldır.

İkinci alternatif olarak; Uygun başlık bulamayıp, uygun başlık açma yolunda girilen girişimlerinizin, özellikle de keyfiniz yerinde değilse bulamayacağınız durumdur.

eski sevgilinin evlenmesi

serendipity
Eski sevgili halen unutulmadıysa ve ardından evlendiyse, hele de gidip size inat sizin doğum gününüzde evleniyorsa; Cemil cümle geçmişinizin ruhuna el-Fatiha denilesi durumdur.

Eski sevgili eski olmak dışında “sevgililik” yahut “sevgi karşılığı” olmadığı durumlarda karşı komşunuz Neziha Teyzenin hiç tanımadığı kızı/oğlu evleniyormuşçasına “çok ta tın” dediğiniz durumdur.

Sözlük yazarlarının hayalleri

serendipity
Hiçbir hayalime kavuşamıyor olduğum aklıma geldiğinde, daha doğrusu hayal kurmayı artık bıraktığımdan mütevellit şu saatten sonra tek istediğim daha fazla günah biriktirmeden kainatın sahibinin yanına sonra da nur kokulu babannemin yanına gidip, hakkın rahmetine kavuşmak isterim.

güven sözlük 1. yıl dönümü

serendipity
Bizim hikayemiz resmi olarak 23.09.2018'de başlandığı bilinmektedir.
Halbuki bu hikaye başlayalı çok daha eskiydi.
Çok derin arkadaşlıklara sahip olduğumuz, hiçbir amaç gütmeyen, tek hedefi güzel ortamın yakalandığına inandığımız sahte ortamdan çıkıp kendimizi buralarda buluşumuzun yıldönümüydü sadece.

''Bir yılda insanın başına neler gelebilirdi ki!'' sorusunun daha evveliyatında ''başımıza gelmeyen kaldı mı ki!'' sorusu daha ağır basıyordu.

Soruların ağırlığı, başımıza gelenlerle imtihan edilip çizgimizi korumaya başlayıp, bazen yorulduğumuzu da açık açık gördüğümüz günlerin başlangıcı olup, yıl dönümü kutluyor oluşumuzun şerefesiydi tüm olan bitenler.

Yola beraber çıktıklarımız, yolda bırakılmış oluşumuz, yarı yolda vazgeçenlerimizle dolu dizgin geçen koca koca bir yılın yıl dönümüydü oysa ki...

Resmiyette admin oluşumuzun tamamen temsiliyet makamından öte olmayıp, sizlerden hiçbir farkımızın olmadığının hatta 'bal gibi samimiyetimizin' en güzel temsil edildiği günün yıl dönümüydü o gün!

Gerçek hayatta evladım yok ama burası ailem, sözlük ise olmayan evladımın yerine geçti çoğu zaman. O yüzden her gün ilmek ilmek sabırla dokuyup yılmadan dimdik duran değerli kadroya ve sizlere armağan olsun bugün.

365 gün ve diğer tüm gelecek güzel günler kutlu olsun o vakit!

en yakın arkadaşını kaybetmiş olma hissiyatı

serendipity
Alakasız günün bir karanlık gecesinde, radyoda çalan o mahmur çalan şarkılardan biriydi belki de tüm hüznün sebebi...

Mesela ne demişti o şarkıda Resul Dindar;
''Gittiğinde Anladım!''

Hüznün sebebi tek başına şarkı/ şarkılar değildi, Resul'un ağlamaklı sesi hiç değildi. Kırk yıldan fazla hatır bırakan, acı da olsa tadı, geçirilen en kaliteli zamanların, kahveli günlerin bir daha olmayacak olmasıydı belki de...

Ebru Gündeş'in de dediği gibi de olmuyordu...
''Kadere inat, seni baştan yaşayacağım!'' demek koca yalandan ibaret olurdu kimi zaman.

Mor salkımlı dar sokakların erguvan kokusu arasında bir daha yürüyemeyecek oluşuydu belki de bu tarifsiz duygunun sebebi...

Herkese yalan konuşup en deli zamanlarını geçirebilmek adına yapılanları aklına getirdiğinde arkandan mızrak yemiş gibi kanatır mıydı tüm hatıralar.

Athena Gökhan bile ''Gitme Kal diyemedim!'' demiş, biz ne diyecektik ki. Gittiği yerde mutlu olsun istersin. İyi arkadaşlar birbirinin en mutlu olduğunu istemez miydi ki!

Hakan Altun ''Duyanlara Duymayanlara'' dese ne olacak, ne geri gelirdi ki elden. ''Ama her şey her şey senin için, dualarım demiş Cengiz Kurtoğlu! ''

Dualarla uğurladığın, Allah'a emanet ettiğin en yakın arkadaşını en güvendiğine emanet etmişsin daha ne istenir ki, ne de sitem edilirdi ki..

Her Eylül'ün sonu olduğu gibi bu güzel dostluğun da zamansal sonu olduğu gittiğin de anlaşılmıştı.

Ahmet Kaya'nın da dediği gibi;
''Kendine iyi bak, beni düşünme, su akar yolunu bulur!'' du biliyorduk.

Belki bir daha görüşemeyecektik ey güzel dost ama her dinlediğin şarkıdan selam gönderip, çak yapacağımızı hiç unutma! dersin içinden. Ama hep içinden...

O öyle bir arkadaştır ki, öyle mutlu olsun istersin ki gittiği yerde çok mutlu olsun diye tüm güzellikleri de, hatıraları da Bebek Sahili'ne gömüp sonsuzluğa uğurlarsın.

Yolun açık olsun!

papatya çayı

serendipity
Yazarken bile gevşemenize sebep olan, hani o kuşlar, böcekler, binbir renkli çiçekler” şarkısındaki gibi adeta seke seke yürüten ve rahatlatan, en nihayetinde de uyuttuğu bilinen gevşetici çaydır.

yeni öğrencilerin simit yağmuru ile karşılanması

serendipity
Kadıköy Anadolu Lisesi'nde yaşanan olaya göre; okula yeni başlayan öğrencilerin üstüne üst sınıflar tarafından karşılama töreni adı altında simit atma geleneği yaygınlaşmış.

Okul müdürünün kürsüden simit atan öğrencileri uyarmasına rağmen iplemiyor oluşu olayın daha da vahim boyutta olduğunu anlatırken eğitimin sadece ilimden değil edepten de geçtiğini, okullarımızda çocuklarımıza öğretilmesi gereken matematikten, tarihten, Fenden daha önemli dersler var olduğunu bir kez daha hatırlatmış olundu.
haber kaynağı

nickiyle bağlantısı olan yazarlar

serendipity
Anneler babalar evlatlarının adını seçerken aynı zamanda isimleri bebeğini de korusun isteyip, elalem Ne der kitlesinin sevgili mensupları da bildiğiniz üzere yeni bebeğin adını öğrendiğinde ne der bilin bakalım;
-adıyla yaşasın!

Sözlükte kendi ad ve soyadıyla Nick alanları tenzih ederek nickiyle yaşamak isteyenler klübünün de admini olarak belki birgün bizi de mutlu tesadüfler bulur ukalalığında bulunarak kendi nickimi aldım.
Henüz o tesadüf bulmasa da umut dünyası napalım diyerek değiştirmiyoruz nickimizi, üstelik daha da sarılıyorsunuz o umuda!
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com