confessions

serendipity

acısa da öldürmez sılaizmi - Admin

  1. toplam giri 1176
  2. takipçi 118
  3. puan 22764

barisay

serendipity
Genç ölümleri diğer ölümlerden ayrı tutarak bir başka üzüldüğüm gerçekliğini hatırlatan, sözlük ailemizden olup; aileden birini kaybetmişçesine kat be kat üzülerek rahmet dilediğim sevgili yazarımızdır.
Allah yattığı yeri cennet-i mekan etsin, sevdiklerine sabır ihsan eylesin.

malazgirt zaferi’nin 948. yıldönümü

serendipity
Dünyadaki üç "Kubbet-ül İslam"dan biri olan Bitlis'in Ahlat ilçesi, Malazgirt ruhunun yeniden yaşatılması için 3 gün boyunca birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Muş'un Malazgirt ilçesi'nde de gerçekleşecek etkinliklerin ayrıntıları şu şekildedir:
Çarşı mevkisindeki "1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı" ve yaklaşık 30 kıl çadırın kurulacağı 400 dönümlük alanda, yağlı ve karakucak güreşleri, okçuluk yarışmaları ve atlı okçuluk faaliyetlerinin yapılacağı bölümler oluşturulmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye'den binlerce kişinin katılacağı etkinliklerin yapılacağı Danişmentgazi Mahallesi'ndeki 70 bin metrekarelik alanda, giriş kontrol ünitesi, 250 otobüslük otopark, ikram kontrol alanı, tuvalet, şadırvan, giriş takı, 250 metre uzunluğunda fetih yolu, namazgah, 100 bin kişilik merasim ve hitabet alanı, protokol dinlenme yeri, 8 helikopter pisti ve protokol otoparkı inşa ediliyor.

haber kaynağı

kokusu yaşam sevincini arttıran şeyler

serendipity
Hani o sarhoş gönüllerde kaç kadeh kırdırtıp, Çeşme başındaki al yazmalıyı görmüşçesine heyecanlandıran, sehpaya çarpan minnak serçe parmağın acısı gibi unutturmayan ama en nihayetinde yüzde tebessüm ettiren şeylerden bahsediyorum.

Mesela ilkokula giderken arı mayalı o pembe silgiler vardı. Şimdilerde arıyorum yok ama koku hafızası öyle bir şey ki varmışçasına “iyi ki!” Dedirtiyor.

Bir de hatırlar mısınız? Kavun kokulu sakızlar vardı...

Geldi dimi burnunuza o koku.

fuel-oil kuyuya düşen kediyi kurtaran adam

serendipity
Ordu'da meydanda gelen olaya göre; 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgür Ege Şire, çamlık alan içerisinde gezerken yakınlarda bulunan kuyunun içerisine kedisinin düştüğünü gördü. Kedinin fuel-oil dolu kuyu içerisinde can savaşı vermesine dayanamayan genç hemen kuyuya girdi. Kediyi kurtarmasının ardından üzerindeki kıyafetlerle beraber kuyudan çıkmaya çalışan genci çevredekiler farketti.

Özgür Ege Şire, "Yaptığım tamamen insanlık adına yapılan bir şeydi. Herkesin yapacağı hareketin olması gerekmektedir. Ben yaşanan olayda onların içerisinde hayvan sevgisinin aşılanmasını istiyorum. Toplumumuzda böyle haberlerin çıkmasından ziyade vicdanlı olmasının daha güzel olacağını düşünüyorum.” Dedi.

güven sözlük 10.ay dönümü

serendipity
Yaz tatillerinin vazgeçilmez köpük partisiyle birlikte her sezona damgasını buranı Demet Akalın şarkılarıyla coşmaya çalışırken bu seneye de damgasını vuran “esiyor” şarkısı bas tonunun en tiz haliyle kıpır kıpır hale getirirken, olayın kendi anlattığı gibi değil de “es-mi-yor” oluşunu naçizane arkadaş grubu arasında tartışıyorduk.
Zaman nasıl geçmiş tartışmalarının ardından tutamadığımız ama içten içe de geçsin diye dua ettiğimiz dakikalar ve saniyeler tüm anlara şahit ederken koca bir maziyi gözden geçiredurduk.
Ah ahhh!” Çekip dururken foto albümü gibi sözlüğümüzün indexinde de bulunan sıralama konu başlıklarına şöylece bir göz atayım dedim.
Bu arada hava esmemeye devam ediyor, aylardan temmuz siz deyin ağustos ayına göz kırparlarmış anıları tazelemek te en az yastıkları havalandırmak kadar zor iş olduğunu belirtmeliyim!
Her neyse efenim, sizler satırlarımı okurken yaşanan cehennem minvalindeki ince kağıt kesiği acısı arasında hatıralarımıza göz gezdirirken bir baktım 1.ay dönümü, 2., 3., ..., 9. Derken bir bakmışız ki 10. Ay yani iki koca haneli ayların belki de yıllarının olacak hadiselerin başlangıcı olan kocaman 10 yani “onuncu” Aydan bahsediyorum sevgili site sakinleri.
Napalım, 10. Ayın başı kel mi kalsın.
10. Ayımız da kutlu olmasın mı...

Sevgiler.

abd’nin iran'a ait insansız hava aracını düşürmesi

serendipity
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre; Hürmüz Boğazı'nda ABD Deniz Kuvvetlerine ait USS Boxer amfibik saldırı gemisi ve mürettebatının güvenliğini tehdit eden insansız hava aracını düşürdüklerini söyledi.

Donald Trump, İran'a ait insansız hava aracını birkaç kez uyarılmasına rağmen yakın temastan kaçınmadıklarını görünce “savunma amaçlı” düşürdüklerini ifade etti.
haber kaynağı

hareket halindeki otobüsten düşüp ölen genç kız

serendipity
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde meydana gelen olaya göre 18 yaşındaki Günay Gönülaçar, Dilovası ilçesinden Gebze'ye gitmek için özel halk otobüsüne bindi. Gebze ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezinin önünde inmek isteyen genç kız, otobüsün kapısına doğru yaklaşarak o esnada hareket halinde bulunan kapıya yaklaşıp, zaten halihazırda açık bulunan kapıdan bir anda inmeye çalıştı ve düşerek ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan genç kız yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

instagram'da beğenilerin artık görünmeyecek olması

serendipity
Sosyal medya uygulamalarından olan ve özellikle fotoğraf paylaşımları ile Gönülleri fetheden instagram resmi olarak açıklayarak bundan Sonra tüm ülkelerde güncelleme yapacaklarını duyurdu. Bu güncelleme neticesinde instagramdaki “hit” alameti olan “beğeni sayıları” artık Türkiye dahil hiçbir ülkede görünmeyecek. Yani stalkerların özellikle takip ettiği arkadaş, eş, dost, akraba, ex sevgili beğeni listelerindeki kişileri göremiyor olacağını tercüme etmiş olalım.

Henüz ülkemizde başlamamış olsa da birkaç gün/hafta içinde bizlerde nasibimizi almış olacağız.

Devrim niteliğindeki bu gelişme sonrası hastanelerin acillerinde hasta sayısında artış yaşanması beklenmektedir.

15 temmuz demokrasi ve milli birlik günü

serendipity
Günlerden 15 Temmuz 2016 idi..
Saatler 21:30 sularıydı sanırım.
hızla vakit geçiyordu.
Medyada, basın da konuya kilitli olarak muammalı şekilde yayın yapmıyor ama bir aksilik olduğu her halinden belli olan o gecede zaman daha da hızla akıyor, gecenin boğucu karanlığı ruhumu daraltıyordu.
Bir mesaj ile ne olduğunu bilmeksizin sokağa fırladım sebebini bilmemekle birlikte stadyumun o gece saatinde yanan ışıkları daha da geriyordu beni. Kimsecikler yoktu henüz sokakta. Darbe girişiminden henüz kimsenin haberi de yoktu...
O mahmurlu gecenin kasvetli atmosferine rağmen içimde büyük umutlar vardı. Tek kuruntum annem babamla helalleşemeden ölmekti.
Geçecekti.
Geçti de!
Neler geçti bu da geçecekti!
Ama gecenin o saatinde günlerden Cuma değil, biri de vefat etmemişken yankı bulan, minarelerden yükselen salâ sesleri hiçbir zaman Zihnimden, kalbimden acısı geçmeyecekti...

Dedelerimizin 1960, babalarımızın 1980 darbesini görüp yaş itibari ile 2016 darbesini göstermeden, püskürten kahraman Türk halkının onurlu duruşunu gösteren yüce yaradana şükürler olsun.
Onurluluk ve kahramanlık destanını gösterdiği varmış gibi adı üstünde olan”demokrasi ve Milli birlik günümüz” üçüncü yıldönümünde kutlu olsun.

15 Temmuz Milli destanın yıl dönümünde şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Kahramanlar can verir, yurdu yaşatmak için!

seydioğlu baklava

serendipity
Hamile bir kadın sürücüye trafikte magandalık yapanların sahibi olan şirketin adıdır.

İstanbul'da Pendik'te gerçekleşen olaya göre trafik magandaları tartıştığı hamile sürücünün yolunu keserek, otomobile saldırdı. Sürücü ve otomobilde bulunan hamile kadına dehşeti yaşatan magandalar hızını alamayıp, otomobilin aynasını kırdı.

Saldırganların Seydioğlu Baklava'nın sahibi ve akrabası olduğu ortaya çıkınca da sosyal medya üzerinden firma boykotu başladı.
haber kaynağı

güven sözlük 9.ay dönümü

serendipity
Yaz aylarının henüz ortalarına geçiş yapacağımız şu günlerde nem yoğunluğu diğer günlere nazaran varlığını daha da hissettirip adeta sıcaklar baş ağrısı yapıyorken çoğumuzun ağzından o soğuk veryansınla 'yorgunum!'çıkıyor değil mi!

Yorgunluk tüm çizgilerini ve kas ağrılarını gösteriyorken arka planda çalan bir müziğin nakaratı kulağımı çınlatıyordu;
Çok yorgunum
Beni bekleme kaptan
Seyir defterini başkası yazsın
Çınarlı kubbeli mavi bir liman
Beni o limana çıkaramazsın

Tam olarak sevgili Cem Karaca'nın da dediği gibi 'çook yordunduk!'

Her neyse yorgunluk limanına sığınıp tembellik yalanına şezlong misali uzanırken sağ alt köşeden gelen haber bildirimleri üzerine irkilip duruyordum.

''Termometreler 58 dereceyi gösteriyordu.'' diyordu.

Tatile gidemeyen çalışkan arılar olarak, sıcaklık kalp spazmı geçirmemize vesile oluyorsa da gündelik sabır zikrimizi çekip eyvallah demeyi yineliyorduk.

Efendim sıcaklar, işler güçler, termometrenin basınç etkisindeki barometresi, hukukçu arkadaşlarımızın baro sorunsalları, düğün davetleri, takvimler, randevular derken yine aylardan, günlerden bir haber an itibari ile ömür tükettiğimin farkına vardığım o saniyelerde...
Efendime söyleyeyim aylardan haziran günlerden çarşamba hafta sonu ibb seçimleri, hararet, yorgunluk, kıyasıya çekişme derken sevgili sözlüğümüzün 9. ay dönümünü kutlamayı geciktirmişiz.
Sıcaklık ve yorgunluk tüm ülkeyi hatta dünyayı etkisi altına almışken henüz kimseye kızmak istemedim. Hani ben unuttum unuttum, sizler neden unuttunuz diye elinde terlik ile çocuğunu kovalayan anneler gibi kızıyor olmayı isterdim ki, mazeretler hepimizde aynıydı yahu...

Evliliğin ilk yılında kutlanan ilk yıl dönümünden sonra gelen bir gerçek vardır ki diğer yıl dönümlerilerinin hiçbiri ilk yılındaki kadar özel kutlanmıyor olup sonrasında kutlamayı bırakın ağız yoluyla tebrik edilmesi daha doğrusu hatırlanması bile lüks oluyor.

O yüzden hangi ayımızı, yılımızı kutluyor olursak olalım ilk ayımızı kutladığımız sevinç ve neşe içinde kalıyor olup her daim yaş aldığımız günlere şükür edip, minnet duyuyor olacağız.
Eee o zaman kutlu olsun 9. ay!

kocasının tiktok yasağı sonucu intihar eden kadın

serendipity
Hindistan'da gerçekleşen olaya göre iki çocuk annesi yirmi dört yaşındaki bir kadın, kocasının (bkz:tiktok) uygulamasını yasaklaması sonucu intihar etti.

Anitha adlı genç kadın, video oluşturma ve paylaşma uygulaması olan TikTok'ta çok fazla vakit geçirdiği, çocukları ihmal ettiği ve bunun bir bağımlılığa dönüştüğü gerekçesiyle eşi Shiva tarafından uygulamayı kullanması yasaklandı.

Genç anne zehir içerek intihar etti. Zehiri içtiği anları da kayda alarak videoyu WhatsApp üzerinden o sırada çalışmak için Singapur'da bulunan kocası Shiva'ya gönderdi. Genç kadın hastanede hayatını kaybetti.

haber kaynağı

gafile kelam nafile kelam

serendipity
Gafil avlananların ne olursa olsun söz kâr etmeyeceğini anlatır.
Çevresindeki gerçekleri görmeyen/görmek istemeyen, bilgisiz, kimselerin kendi bildiği gibi hareket edeceklerini haliyle Dolayısıyla o/onlara söylenecek her sözün boşa gideceğini anlatır.

bugün ne öğrendim

serendipity
Freud'un kızına yazdığı mektup: "Sevgili Anna, en güvendiğin insanlardan kötülük görüp üzülmen güçsüz biri olduğun anlamına gelmez. Fizik kurallarına göre; sırtını dayadığın bir nesne birdenbire giderse sen de o yöne doğru devrilirsin. Yani bunun güçsüzlükle alakası yok."

varmam yanına içmem şarabını

serendipity
Muhabbetinize ortak olmalarını istemediğiniz kişiler, ters veya yanlış düşüncelere sahip olup, muhatap olunmasını istemediğiniz durumlarda yani tabir-i caizse bataklık sineği gibi ince makamdan öten vızıltıdaki kişilerin halen daha konuyu anlamama düsturundan dolayı “yeter!” Eda'sıyla durumu anlatabilmeleri adına en nihayetinde ağızdan çıkan sözdür.
Yani “umrumda değilsin” demenin tatlı yollarından biridir.
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com