confessions

serendipity

Limon ağacının yaprak dökümü - Admin

  1. toplam giri 1246
  2. takipçi 121
  3. puan 24014

Sözlük yazarlarının hayalleri

serendipity
Hiçbir hayalime kavuşamıyor olduğum aklıma geldiğinde, daha doğrusu hayal kurmayı artık bıraktığımdan mütevellit şu saatten sonra tek istediğim daha fazla günah biriktirmeden kainatın sahibinin yanına sonra da nur kokulu babannemin yanına gidip, hakkın rahmetine kavuşmak isterim.

güven sözlük 1. yıl dönümü

serendipity
Bizim hikayemiz resmi olarak 23.09.2018'de başlandığı bilinmektedir.
Halbuki bu hikaye başlayalı çok daha eskiydi.
Çok derin arkadaşlıklara sahip olduğumuz, hiçbir amaç gütmeyen, tek hedefi güzel ortamın yakalandığına inandığımız sahte ortamdan çıkıp kendimizi buralarda buluşumuzun yıldönümüydü sadece.

''Bir yılda insanın başına neler gelebilirdi ki!'' sorusunun daha evveliyatında ''başımıza gelmeyen kaldı mı ki!'' sorusu daha ağır basıyordu.

Soruların ağırlığı, başımıza gelenlerle imtihan edilip çizgimizi korumaya başlayıp, bazen yorulduğumuzu da açık açık gördüğümüz günlerin başlangıcı olup, yıl dönümü kutluyor oluşumuzun şerefesiydi tüm olan bitenler.

Yola beraber çıktıklarımız, yolda bırakılmış oluşumuz, yarı yolda vazgeçenlerimizle dolu dizgin geçen koca koca bir yılın yıl dönümüydü oysa ki...

Resmiyette admin oluşumuzun tamamen temsiliyet makamından öte olmayıp, sizlerden hiçbir farkımızın olmadığının hatta 'bal gibi samimiyetimizin' en güzel temsil edildiği günün yıl dönümüydü o gün!

Gerçek hayatta evladım yok ama burası ailem, sözlük ise olmayan evladımın yerine geçti çoğu zaman. O yüzden her gün ilmek ilmek sabırla dokuyup yılmadan dimdik duran değerli kadroya ve sizlere armağan olsun bugün.

365 gün ve diğer tüm gelecek güzel günler kutlu olsun o vakit!

en yakın arkadaşını kaybetmiş olma hissiyatı

serendipity
Alakasız günün bir karanlık gecesinde, radyoda çalan o mahmur çalan şarkılardan biriydi belki de tüm hüznün sebebi...

Mesela ne demişti o şarkıda Resul Dindar;
''Gittiğinde Anladım!''

Hüznün sebebi tek başına şarkı/ şarkılar değildi, Resul'un ağlamaklı sesi hiç değildi. Kırk yıldan fazla hatır bırakan, acı da olsa tadı, geçirilen en kaliteli zamanların, kahveli günlerin bir daha olmayacak olmasıydı belki de...

Ebru Gündeş'in de dediği gibi de olmuyordu...
''Kadere inat, seni baştan yaşayacağım!'' demek koca yalandan ibaret olurdu kimi zaman.

Mor salkımlı dar sokakların erguvan kokusu arasında bir daha yürüyemeyecek oluşuydu belki de bu tarifsiz duygunun sebebi...

Herkese yalan konuşup en deli zamanlarını geçirebilmek adına yapılanları aklına getirdiğinde arkandan mızrak yemiş gibi kanatır mıydı tüm hatıralar.

Athena Gökhan bile ''Gitme Kal diyemedim!'' demiş, biz ne diyecektik ki. Gittiği yerde mutlu olsun istersin. İyi arkadaşlar birbirinin en mutlu olduğunu istemez miydi ki!

Hakan Altun ''Duyanlara Duymayanlara'' dese ne olacak, ne geri gelirdi ki elden. ''Ama her şey her şey senin için, dualarım demiş Cengiz Kurtoğlu! ''

Dualarla uğurladığın, Allah'a emanet ettiğin en yakın arkadaşını en güvendiğine emanet etmişsin daha ne istenir ki, ne de sitem edilirdi ki..

Her Eylül'ün sonu olduğu gibi bu güzel dostluğun da zamansal sonu olduğu gittiğin de anlaşılmıştı.

Ahmet Kaya'nın da dediği gibi;
''Kendine iyi bak, beni düşünme, su akar yolunu bulur!'' du biliyorduk.

Belki bir daha görüşemeyecektik ey güzel dost ama her dinlediğin şarkıdan selam gönderip, çak yapacağımızı hiç unutma! dersin içinden. Ama hep içinden...

O öyle bir arkadaştır ki, öyle mutlu olsun istersin ki gittiği yerde çok mutlu olsun diye tüm güzellikleri de, hatıraları da Bebek Sahili'ne gömüp sonsuzluğa uğurlarsın.

Yolun açık olsun!

papatya çayı

serendipity
Yazarken bile gevşemenize sebep olan, hani o kuşlar, böcekler, binbir renkli çiçekler” şarkısındaki gibi adeta seke seke yürüten ve rahatlatan, en nihayetinde de uyuttuğu bilinen gevşetici çaydır.

yeni öğrencilerin simit yağmuru ile karşılanması

serendipity
Kadıköy Anadolu Lisesi'nde yaşanan olaya göre; okula yeni başlayan öğrencilerin üstüne üst sınıflar tarafından karşılama töreni adı altında simit atma geleneği yaygınlaşmış.

Okul müdürünün kürsüden simit atan öğrencileri uyarmasına rağmen iplemiyor oluşu olayın daha da vahim boyutta olduğunu anlatırken eğitimin sadece ilimden değil edepten de geçtiğini, okullarımızda çocuklarımıza öğretilmesi gereken matematikten, tarihten, Fenden daha önemli dersler var olduğunu bir kez daha hatırlatmış olundu.
haber kaynağı

nickiyle bağlantısı olan yazarlar

serendipity
Anneler babalar evlatlarının adını seçerken aynı zamanda isimleri bebeğini de korusun isteyip, elalem Ne der kitlesinin sevgili mensupları da bildiğiniz üzere yeni bebeğin adını öğrendiğinde ne der bilin bakalım;
-adıyla yaşasın!

Sözlükte kendi ad ve soyadıyla Nick alanları tenzih ederek nickiyle yaşamak isteyenler klübünün de admini olarak belki birgün bizi de mutlu tesadüfler bulur ukalalığında bulunarak kendi nickimi aldım.
Henüz o tesadüf bulmasa da umut dünyası napalım diyerek değiştirmiyoruz nickimizi, üstelik daha da sarılıyorsunuz o umuda!

hap yutamama sorunu

serendipity
Genellikle doktor ile girilen pazarlık sonucu doktorun kazandığı sorunsaldır. Zira benim gibi daha önce boğulma sorunu yaşayan insanlar boğazına Ne kaçarsa kaçsın nefessiz kalacakları düşüncesi yüzünden minicik sorun en büyük sorun haline gelmektedir. En ufak hastalıkta “hap verilmesinde yerine şurup yahut iğne Hatta ameliyata” dahi razı iken küçücük hap diye yutturulan, futbol topunun onda birine denk gelen büyüklükteki hapları yutacak daha doğrusu yutamayıp küçük dilinde kalıp nefessiz kalacağı korkusunu beraberinde getiren acı sondur. Sonuç olarak o hapın muadili iğne yahut şurup benzeri tedavi yöntemi yoksa tüm olasılıklar göze alınır, en az birkaç saat “o hapı Ne yapsam da bir çırpıda yutsam!” Pazarlığı ile beyin bulanıklığı yaşanır, en nihayetinde zehir olan o hap çiğnenerek, atomik birim yapı taşlarına kadar bölünerek yutulur, bir sonraki hap yutma merasiminin hüznü sarıverir bir anda.

yazbee

serendipity
Türk mühendisler tarafından kurulup, geliştirilen "Yeni nesil sosyal medya platformu sen yaz diye" sloganıyla ortaya çıkarılan Yazbee, konu ayrıştırma ve kişiselleştirme özelliğiyle global sosyal medya uygulamalarından ayrılmaktadır.

“genç", "haber", "spor", "siyaset", "müzik", "çocuk", "magazin", "sağlık", "mizah", "tekno", "dizi", "emlak", "tatil", "moda", "borsa", "gurme", "sigorta", "oto", "kripto", "eğitim", "kariyer", "astro", "tarih" ve "kültür" olmak üzere 24 farklı konu başlığı ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

Sosyal medya platformları arasında en fazla kullanılan Instagram ve Twitter'daki özellikleri harmanlayarak tek bir platformda kullanma imkanı sağlıyor.

Kullanıcıların ilgilendiği konulara dair paylaşımlara hızlı şekilde ulaşmasını amaçlayan platformda yazılı, görsel ve video formatında paylaşımlar yapılabiliyor.

Yazbee, sadece kişi odaklı değil aynı zamanda konu odaklı bir deneyimi karma olarak kullanıcılarına sunuyor. İster kişi ister konu isterse her ikisini birden takip edebilme fırsatı bulan kullanıcılar, paylaşımlarını kategori belirleyerek de yapabiliyor.

Yıl sonuna kadar 1 milyon, 2020 sonuna kadar ise 20 milyon kullanıcıya ulaşmayı amaçlayan Yazbee, global sosyal medya platformlarına rakip olmayı hedefliyor. 2022 yılından sonra ise platformun halka açılması planlanıyor.

Türkiye'de 50 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğunu ve popüler sosyal medya platformlarının hepsinde kullanıcı sayısı ve aktifliği bakımından ilk 10'da olunduğumuz düşünüldüğünde doğru tanıtımla birlikte yerli uygulamada da kendimizi gösterip, global piyasada kendimize yer bulacağımız kesindir.
Ayrıca veriler Türkiye'de depolanmaktadır.

sinir.... oluyorum

serendipity
Yere yarım kilo civarında balgam tükürenlere
Sigara dumanını yakın mesafeden başka birine üfürenlere
İstismarcıların halen nefes almalarına
Hırsızların halen ellerinin uzun olmasına
Dolandırıcıların her geçen gün artıp bir şey yapılamıyor oluşuna
Namaz kılıp faiz yiyip şu anda mevduat faizlerinin yüksek olmasına sebebiyet veren TC vatandaşı sözümona müslümanlarına
Çocukların Caddede ağzı yırtılacak kadar bağırıp, buna ilgisiz kalan ebeveynlerine
Olur olmaz korna basanlara
Alt kat komşunun pazar günü elektrik süpürgesi çalıştırmasına
Haklı iken hakkımın olmayışına
.
.
.

çocuklarımızdan elinizi çekin

serendipity
“Anneler artik yeter diyor!
-Kendi cocuklari yurt disinda okurken bizim cocuklarimizi alip daglara götürüyorlar.”Pkk'nın; Sıcak yuvalardan, annelerin birtanesi babalarının göz nuru olan evlatların bihaber koparıldıkları yerden, artık ses alamayan ailelerin sessiz çığlıklarının kaosa dönüşeceği şu günlerde yukarıdaki cümleler dökülüverdi acılı ailelerin dilinden.

Diyarbakır'da HDP İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin eylemi 5'nci gününe girerken, eyleme katılan aile sayısı 13'e yükseldi.

Bugün oğulları 4 yıl önce Ağrının Eleşkirt ilçesinde kaybolan Vahit Çur'un (16) annesi Necla Çur ve babası Bedirhan Çur oturma eylemine katıldı. Anne Necla Çur, oğlunun kendisine verilmesini istedi. Anne Çur, “Ben buraya kadar geldim, oğlumu almadan bir yere gidemem. Dağa gittim oğlumu gördüm, çocuğumu vermediler. Oğlumun kafasını yıkamışlar, ilaç vermişler. Diyorlar sen gidersen, devlet annene, babana işkence eder. Kardeşine işkence eder, korkutuyorlar çocuğu. Yalan söylüyorlar. Çocukları korkutup eve gelmelerini engelliyorlar” dedi.


Pkk'nın Kucağındaki evlatlarından ses alabilmek adına günlerdir eylem yapan ailelere sosyal medyadan da #cocuklarımızdanelinizicekin hasthag'i ile destek geldi.

şanışer

serendipity
1987 doğumlu rapçidir.
Gerçek adı: Sarp Palaur'dur.

Rapçi Şanışer bugünlerde 17 şarkıcıyla birlikte söylediği “Susamam” şarkısına çektiği 14 dakika 55 saniyelik klip Türkiye'de sosyal medyanın gündemine oturdu.
Üç günde milyonlarca izlenmeyle hit olan klip üyelerinden Şanışer ilginç açıklamalarda bulundu:
Sosyal medya hesabından da paylaştığı düşünceleri şu şekildedir:
“Söylemem gerekir. şarkıda bulunan bir kişi olarak ve tamamen yoksulu, yetimi, mülteciyi, sokağı anlatan biri olarak aşırı uç siyasi kesimlerin, hdp ve fetö bağlantılı kişilerin şarkıyı paylaşmasından ve bundan nemalanmasından aşırı rahatsızlık duyduğumu belirtmeliyim.”

tinerciler tarafından öldürülen genç

serendipity
Taksim'de meydana gelen olaya göre
Kimliği belirsiz iki kişi, İTÜ elektrik mühendisliği bölümü 4. Sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Halit Ayar'ın ve iki arkadaşının yanına giderek para istedi. Halit Ayar ve arkadaşları olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine saldırganlar Ayar'ı ve yanındaki arkadaşını bıçaklayarak kaçtı. Sırtından bıçaklanan Ayar hastanede hayatını kaybetti, diğer arkadaşının ise tedavisi sürüyor.
Saldırganların ellerinde bıçak ve kırdıkları şişeyle kaçtığı ifade edildi.

haber kaynağı
(bkz:tesadüfen yaşıyoruz ülkesi)
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com