confessions

sen daha bir sey gormedin

1. nesil Yazar - - Yazar -

  1. toplam entry 16
  2. takipçi 1
  3. puan 0

14 şubat sevgililer günü

sen daha bir sey gormedin
'Sevgilim var egosu' en çok bu tarihte ortaya çıkar. Psikolojik olarak kendilerini birer yığıntı gören insanlar bu egoya karşı direnemez, bu egonun kölesi olurlar. Hatta öyle bir egodur ki bu, şubatın 14'ünde sevgilim olsun ve sevgilim olduğunu herkes bilsin ister. Önemli olan sevgilisi değildir, sevgilisi olduğunu diğer insanlara ispatlayarak kendi yığıntı psikolojisini tatmin etmesidir.

Ben ise her şubatın 14'ünde birbirimizden ayrı kaldığımız 364 gün 6 saatlik bir sevgiliye sahibim.

köy

sen daha bir sey gormedin
Bizim köyümüz hiç olmadı, neredeyse 7 ceddimiz şehirliydi. Henüz 10 yaşlarımdayken bir tanıdığımızın köyüne gitmemle ilk defa görmüş oldum. Ayşe yenge'nin kendi bahçesi vardı ve domatesten şeftaliye kadar her türlü meyveye sahipti. Başlarda insanların ektikleri şeyleri tüketmeleri, fazla olanları da satmaları bana çok garip gelmişti. Şimdi siz işe gitmiyor musunuz diye soruyordum. Aslında bunu sormamın nedeni yaptıkları işleri hafife almam değildi, ilk kez köy işçileri görüyordum yani en azından ben öyle düşünüyorum. Bir keresinde köy kahvesinin ortasındaki dev ağacın dibinde otururken adamın birisi yanıma bir çuval salatalık koydu. Tam adam gidecekken abi gitme çalarlar dedim. Çalsınlar zaten ihtiyacı olanlar alsın diye koydum dedi. En çok şaşırdığım şey de bu oldu. Yani ne bileyim hayatımda hiç bizim apartmanın girişine ihtiyacı olan alsın diye salatalık koyan görmedim.

Değişik bir deneyimdi benim için. Bakış açımı komple değiştirdi.

dağlara gel

sen daha bir sey gormedin
Gevheri bir türk halk şairidir. Binaenaleyh vermiş olduğu eserler de türk halk şiirleri kapsamında değerlendirilmelidir. Teröristlerin bizim tarihimizden bir parçayı kendilerininmiş gibi lanse etmesine müsade etmek yerine, kendi şairlerimizi ve eserlerimizi korumalıyız.

toprak ateş hava su

sen daha bir sey gormedin
Bir maddenin element olabilmesi için tek tip atomlardan meydana gelmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bunlara element demek son derece saçmadır.
3
taethorden taethorden
element denilemez ama maddenin halleri denilebilir
sen daha bir sey gormedin sen daha bir sey gormedin
Yani bu mantıkla hareket edersek; katıya toprak, sıvıya su, gaza hava, plazmaya ateş hali mi demeliyiz?
taethorden taethorden
yani...

izmir

sen daha bir sey gormedin
Altyapı sorunlarına, göçlere ve kutuplaşmaya senelerce direnen şehir. O kadar kozmopolit bir yer haline geldi ki inanılacak gibi değil. Biz izmirliler olarak artık "nerelisin" sorusuna izmir cevabı vermeye korkar olduk. 5 sene izmirde yaşamış daha ciğerleri izmir havası ile dolmamış insanlar dahi biz izmirliyiz der olmuş. Kutuplaşmayı etkileyen en önemli unsurlardan birisi de bu göçler işte. Peki ya körfezin kokması ve aylarca nedensizce delik deşik edilen yollara ne demeli. Tam bir rezalet.

Benim cennet memleketim elbet bunları atlatacaktır bundan hiç şüphem yoktur. İzmir'in güzel görünmesi demek Türkiye'nin güzel görünmesi demektir, izmir türkiye'nin bir imajıdır.

retorik soru

sen daha bir sey gormedin
Eğer bu yöntem sizi tahrik etmek için kullanılıyorsa sorulanın soru olmadığını bildiğiniz için tepki ile karşılık verirsiniz. Oysa tepki ile karşılık vermek yerine bunu soruymuş gibi ustaca yanıtlamak ve sözlü saldırıdan kurtulmak daha akıllıcadır.

-ezik gibi görünmekten sıkılmadın mı?
+Hayır sıkılmadım. Ya sen?

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol