confessions

reis

Meclisi Mebusan müstaceliyeti - Moderatör

  1. toplam giri 1103
  2. takipçi 27
  3. puan 13261

psikoloji

reis
son 1 aydır inanılmaz derecede bozuldu hatta bozuldu demem az olur yerle yeksan oldu. ilerleyen günlerde çok çok çok daha kötü olacak farkındayım ama yapabileceğim hiçbir şey yok, allah kimseyi bu duruma düşürmesin, hep insanların psikolojik sorunları olduğunda "nasıl oluyor ya? ne alaka? insanların kendi elinde değil mi? takmasınlar kafaya stres işte." diyerek önemsemezdim ancak başına gelince anlıyor insan, o kadar ters bir zamanda vurdu ki anlatamam, resmen allah belamı verdi, sanırım bilmeden büyük bir günah işledim, zor dağılan ama dağıldım mı tam dağılan bir insanım, çok büyük sorumluluklarım var, onları yerine getirmeye çalışırken enerjim felaket şekilde çekiliyor, enerjimin yanı sıra kanım bile çekiliyor, tüm vücudum buza kesiliyor. hayat anlık ama insan bazı şeyleri maalesef yediremiyor, her ne kadar "takma kafana ya, gelir geçer, önemli değil." dense de olmuyormuş işte öyle, dedim ya hani insan başına gelince anlıyormuş, ha allah daha büyük dert vermesin ayrı konu ama çoğu fiziksel rahatsızlıktan daha kötü ruhsal olarak huzursuz ve rahatsız olmak, yapacak bir şey yok, şu an için içime atıp devam etmem gerektiğini düşünüyorum ancak bir yanımda içine atma diyor, o ikilem işte insanı yıpratan, stressiz günler diliyorum.
5

gringo

reis
almanya'nın en sağlam, en popüler rapçilerinden biridir. Sls music'in kurucusu. yine ülkemizde tanınmayan ancak almanya ve diğer dünya ülkelerinin listelerini kasıp kavuran türk asıllı, donanımlı ve mükemmel başarılı bir sanatçıdır.

Gringo diğer sanatçılardan farklı olarak şarkılarında 7-8 farklı dünya dili kullanmakta. killa hakan ve diğer 36 boys üyeleri gibi 36 boys'a üyeliği bulunmakta ancak kendinin el chapo olarak adlandırdığı 44 (dortmund posta kodu) çetesi bulunmakta ve almanya'yı 36 boys ile domine etmekte.

zaman uçurumu

reis

[Bu bölümü, eklenen müzik eşliğinde okumanız tavsiye edilir.]
defterlere hiç dokunmadan, parkın kumunu kazmaya başladım, olanlar çok tuhaftı ancak sorgulayacak vakit yoktu, aniden hava bir ısınıyor, bir soğuyordu. saatlerce kazdım, küçük çocukların oyun oynadığı bu mini oyun parkı ne kadar derin olabilirdi? kazmaya devam ettim ve bir müddet sonra alttan çıkan kumların kırmızı olduğunu fark ettim. kırmızı kuma küreği geçirdiğim an şiddetli bir şimşek çaktı, resmen iç organlarım titremişti, şimşeğin çakmasıyla gün bir anda karardı ve şiddetli bir yağmur başladı. sırılsıklam olmuştum ve hiçbir şey yapmadan gökyüzüne bakıyordum, çok derine kazmıştım ve haliyle yerden bayağı aşağıdaydım. yağmur eğer bu şiddetle devam ederse kurtuluşum olmayacaktı, gittikçe yağmurun kuvveti daha da artıyordu. Küreğimi aldım ve kırmızı kuma daldırdım, hızlıca kazmaya başladım.

gözümü karartmıştım ve ne olursa olsun durmayacaktım. Her kumları yukarıya savurmamda iklim değişiyordu, bir anda kar yağıyor, bir anda güneş açıyor, bir anda dolu yağıyor ve zaman zaman asit yağmurları oluyordu. kumların sonuna gelmiştim, bir su birikintisi vardı. Derin bir nefes aldım ve kafamı birikintiye soktum. Bir kutu görüyordum, siyah ve paslı. iki elimle kutuyu çektim ancak sıkışmıştı, kürekle almayı denediğimde ise kürek kutuya değdiği an demir ucu koptu, elimde sadece sapı kaldı, sapıyla hamle yaptığımda ise her kutuya değmesinde tahta talaşa dönüp suya karışıyordu. kürek tamamen yok olunca hava da normale dönmüştü. Kutuyu burada bırakmam mümkün değildi, ne yaptıysam almayı başaramadım, son çare olarak normal kumları üstüne dökerek defterlere ulaşmayı hedefledim ancak kumları döküp üstüne bastığım an orantısız bir güçle yere diz çöktüm.

aniden kumları tekrar elimle eşmeye başladım, su birikintisi yoktu ve kutu hala yerindeydi. kolayca yerinden çıkarttım ancak açılmıyordu. kırmızı kumlar daha dinamik ve sert olduğu için onları kullanarak yukarı çıkacaktım ancak dokunduğum an saliseler içinde bulunduğum mekan değişti ve yine çocukluğumun geçtiği, tüm binaların yıkıldığı o sokakta kendimi buldum. Kutu yanımdaydı. koşmaya başladım, rastgele koşmaya başladım, parkı ve kitapları bulmam gerekiyordu. 5 dakika arayla hava kararıp tekrardan aydınlanıyordu, yani gece ve gündüz oluyordu.

parkı buldum ancak park park değildi, yani parkta bulunan oyuncaklar yoktu. parkın yakınında bulunan binalar da henüz inşa edilmemişti. Kitaplar kumun üstündeydi ancak kazdığım yer kapalıydı, hiç dokunulmamış gibi. kitapları aldım ve yürümeye başladım. kutuyu açmanın bir yolu olmalıydı, kaldırım kenarına oturdum ve kitapların ikisini de aynı anda açıp incelemeye başladım. ak defterin üçüncü, kara defterin son sayfasında kutu ile ilgili notlar ve semboller vardı. notları okudum ve bir anda kulağımda fısıltılar duymaya başladım.

Dört bir yanımı kolaçan ettim ancak kimse yoktu, notları bağırarak, yüksek sesle okumaya başladım ve kutu etrafına ışıklar saçarak hafifçe aralanmaya başladı, notları bağırarak okumaya devam ediyordum, bir ak defterden bir de kara defterden birer kelime okuyordum, kısa süre sonra kutu tamamen açıldı. Heyecanla kutuya yöneldim ancak sanki kutunun etrafında görünmez bir güç vardı, hiçbir şekilde kutuya dokunamıyordum, görünmez bir kalkan duvar vardı sanki. Birkaç saniye sonra şiddetli bir rüzgar çıktı ve kara defterin sayfalarını sertçe çevirmeye başladı, ak defter sabit duruyordu. kara defter rüzgarın etkisiyle kapandığı an ak defterde kutu ile ilgili açık olan sayfada tüm notlat silindi ve semboller mor şekilde ışıklanmaya başladı ve altında rakamlar belirdi.

league of legends

reis
2019 dünya şampiyonası için geçen hafta phoenix parçasını cailin russo ve chrissy costanza seslendirmiş, bir imagine dragons - warriors (2014 dünya şampiyonası), zedd - ignite (2016 dünya şampiyonası) değil ama fena da değil.

league of legends fighting game

reis
#league10 kutlamaları kapsamında riot games tarafından duyurulan 7 oyundan biri, açıkçası 5-10 dakikalık 10 yıllık kutlama klibinden sonra rioter'ların açıklamaları cidden tuhafıma gitti, adamlar zaten hem tüm oyunlar arasında dünya lideri hem de stratejik rol yapma oyunları dalında dünya lideri, bugün de neredeyse şu an popüler olan tüm oyun kategorilerine birer oyun çıkaracaklarını duyurdular, hayırlısı olsun, bu oyunun ismi tam açıklanmadı ancak bahsedildi ve kutlamadan sonra rioter'lar 20-30 saniyelik bir gameplay videosu paylaştılar. oyunun ismi kesinleşince başlık düzenlenecektir.

legends of runeterra

reis
league of legends'in yapımcısı olan riot games şirketinin kısa süre sonra erişime açacağı kart oyunu.
bugün düzenlenen #league10 etkinliğinde hiçbir oyun şirketinin yapmadığı bir şeyi yapan riot games şirketi, "7 tane" league of legends ile bağlantılı yeni oyunlar çıkaracağını belirtti, legends of runeterra (lor) bir strateji kart oyunu olarak oyunculara sunulacak, hearthstone benzeri olacağı söyleniyor ancak hearthstone'da olduğu gibi paytowin olayı olmayacak, tamamen emekle hesaplar güçlendirilecek.
oyun önce bilgisayar platformuna, daha sonra ise mobil ve konsol platformlarına gelecek.

warp

reis
nasa'nın "ışıktan hızlı giden uzay aracı" projesi. yapım aşamasında olan proje nasa tarafından şöyle tamamlanıyor:
"sörf yaptığınızı düşünün, dalgaların altında, sörf tahtası üzerinde dalganın size tayin ettiği yol boyunca devam ediyorsunuz ancak tahta üzerinde hiç hareket etmiyorsunuz, ne ileri, ne geri bir yöne yönelmeden yol katediyorsunuz, hareket ederseniz dengenizi kaybedip düşüyorsunuz. warp drive'da bir gaz ve fren sistemi bulunmuyor."

yani buradan şunu anlıyoruz; warp, önündeki uzayı bir yorgan gibi buruşturarak katlıyor ve sıkıştırıyor. yani uzay-mekan-zaman üçlüsünü büküyor. uzay gemisinin arkasındaki uzayı ise yufka hamuru gibi açıyor, yayıyor ve genişletiyor. uzay-zaman'ın uzay kumaşında (yorgan olarak adlandırdığım) ışıktan hızlı bir dalgalanmaya yol açıyor.

şunu belirteyim, uzay dalgası dediğimiz katlanan kumaş yapısı (uzay-zaman) uzayın kendisinin dalgalanmasıyla oluşuyor, yani kendiliğinden. bundan dolayı da uzaydaki dalgalar ışıktan hızlı yol alsa bile, aslında uzay gemisi ışıktan hızlı gitmiyor. ışıktan hızlı yol alan bu dalgaların üstünde uzay gemisiyle sörf yapıyor, üstte verdiğim örneğin aynısı. einstein'ın görelilik kuramına göre madde ve enerji kesinlikle ışıktan hızlı seyahat edemez ancak uzayın kendisinin ışıktan hızlı dalgalanması veya genişlemesini önleyen bir sınırlama bulunmuyor.


yukarıdaki görsel şunu anlatıyor, "önce uzay genişlet (yorganı ser), daha sonra uzayı bük (yorganı buruştur) ve yakın yıldıza ulaş, yolun ilerisinde bulunan genişletilmiş uzay patikasında warp ile sörf yap ve dalgalanmaların yarattığı bükülmeyle sıkıştırılmış uzay patikasına gir" bu döngü ışık hızına ulaşmanızı hatta aşmanızı sağlayabilir.


warp'a güç verecek özel alcubierre motoru.
lewis anderson'a göre uzay - zamanı bir dalga (deniz dalgası/yorgan) halinde gererek, uzay aracının önündeki uzay dokusunun sıkışmasını ve arkadaki uzayın da genişlemesini sağlıyor. warp bu dalganın üstüne binerek yüksek hızlara erişebiliyor veya zamanda yolculuk yapabiliyor.

acubierre metriği olarak bilinen alcubierre motoru, uzay yolu dizisinden esinlenen, ışıktan hızlı yolculuk etme olayını icra eden bir matematiksel uzay-zaman modeli. bu yolculuk, araç yolculuğu veya uçak yolculuğu gibi değil, yukarıda da yazdığım gibi gerilen, bükülen ve sıkıştırılan uzay-zaman dalgalarının hızı ile yapılan bir yolculuk, bu hız da ışık hızına denk hatta daha yüksek bir hız ancak bu hız ne acubierre metriği ile alakalı ne de warp'ın enerji tüplerindeki hız ile alakalı, tamamen uzay-zamanın hızı yolculuğu yapılabilir kılıyor, warp aşağıya ekleyeceğim resimdeki gibi bir pozisyon alıyor ve hareketsiz durarak ışık hızını geçerek zamanda yolculuk yapıyor.


uzay-zaman'ın 4 boyutlu bir yapıda olduğu göz önünde bulundurularak aşağıdaki matematiksel kompozisyon algılanabilir. 4. boyut ve diğer boyutlar, alternatif zaman yönleri, kara delikler, solucan delikleri, einstein-rosen köprüleri ve zaman yolcuğu ilişkisi için (bkz:boyutlar) başlığıma göz atabilirsiniz.
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com