confessions

reis

Meclisi Mebusan müstaceliyeti - Moderatör

  1. toplam giri 1097
  2. takipçi 27
  3. puan 13060

gringo

reis
almanya'nın en sağlam, en popüler rapçilerinden biridir. Sls music'in kurucusu. yine ülkemizde tanınmayan ancak almanya ve diğer dünya ülkelerinin listelerini kasıp kavuran türk asıllı, donanımlı ve mükemmel başarılı bir sanatçıdır.

Gringo diğer sanatçılardan farklı olarak şarkılarında 7-8 farklı dünya dili kullanmakta. killa hakan ve diğer 36 boys üyeleri gibi 36 boys'a üyeliği bulunmakta ancak kendinin el chapo olarak adlandırdığı 44 (dortmund posta kodu) çetesi bulunmakta ve almanya'yı 36 boys ile domine etmekte.

zaman uçurumu

reis

[Bu bölümü, eklenen müzik eşliğinde okumanız tavsiye edilir.]
defterlere hiç dokunmadan, parkın kumunu kazmaya başladım, olanlar çok tuhaftı ancak sorgulayacak vakit yoktu, aniden hava bir ısınıyor, bir soğuyordu. saatlerce kazdım, küçük çocukların oyun oynadığı bu mini oyun parkı ne kadar derin olabilirdi? kazmaya devam ettim ve bir müddet sonra alttan çıkan kumların kırmızı olduğunu fark ettim. kırmızı kuma küreği geçirdiğim an şiddetli bir şimşek çaktı, resmen iç organlarım titremişti, şimşeğin çakmasıyla gün bir anda karardı ve şiddetli bir yağmur başladı. sırılsıklam olmuştum ve hiçbir şey yapmadan gökyüzüne bakıyordum, çok derine kazmıştım ve haliyle yerden bayağı aşağıdaydım. yağmur eğer bu şiddetle devam ederse kurtuluşum olmayacaktı, gittikçe yağmurun kuvveti daha da artıyordu. Küreğimi aldım ve kırmızı kuma daldırdım, hızlıca kazmaya başladım.

gözümü karartmıştım ve ne olursa olsun durmayacaktım. Her kumları yukarıya savurmamda iklim değişiyordu, bir anda kar yağıyor, bir anda güneş açıyor, bir anda dolu yağıyor ve zaman zaman asit yağmurları oluyordu. kumların sonuna gelmiştim, bir su birikintisi vardı. Derin bir nefes aldım ve kafamı birikintiye soktum. Bir kutu görüyordum, siyah ve paslı. iki elimle kutuyu çektim ancak sıkışmıştı, kürekle almayı denediğimde ise kürek kutuya değdiği an demir ucu koptu, elimde sadece sapı kaldı, sapıyla hamle yaptığımda ise her kutuya değmesinde tahta talaşa dönüp suya karışıyordu. kürek tamamen yok olunca hava da normale dönmüştü. Kutuyu burada bırakmam mümkün değildi, ne yaptıysam almayı başaramadım, son çare olarak normal kumları üstüne dökerek defterlere ulaşmayı hedefledim ancak kumları döküp üstüne bastığım an orantısız bir güçle yere diz çöktüm.

aniden kumları tekrar elimle eşmeye başladım, su birikintisi yoktu ve kutu hala yerindeydi. kolayca yerinden çıkarttım ancak açılmıyordu. kırmızı kumlar daha dinamik ve sert olduğu için onları kullanarak yukarı çıkacaktım ancak dokunduğum an saliseler içinde bulunduğum mekan değişti ve yine çocukluğumun geçtiği, tüm binaların yıkıldığı o sokakta kendimi buldum. Kutu yanımdaydı. koşmaya başladım, rastgele koşmaya başladım, parkı ve kitapları bulmam gerekiyordu. 5 dakika arayla hava kararıp tekrardan aydınlanıyordu, yani gece ve gündüz oluyordu.

parkı buldum ancak park park değildi, yani parkta bulunan oyuncaklar yoktu. parkın yakınında bulunan binalar da henüz inşa edilmemişti. Kitaplar kumun üstündeydi ancak kazdığım yer kapalıydı, hiç dokunulmamış gibi. kitapları aldım ve yürümeye başladım. kutuyu açmanın bir yolu olmalıydı, kaldırım kenarına oturdum ve kitapların ikisini de aynı anda açıp incelemeye başladım. ak defterin üçüncü, kara defterin son sayfasında kutu ile ilgili notlar ve semboller vardı. notları okudum ve bir anda kulağımda fısıltılar duymaya başladım.

Dört bir yanımı kolaçan ettim ancak kimse yoktu, notları bağırarak, yüksek sesle okumaya başladım ve kutu etrafına ışıklar saçarak hafifçe aralanmaya başladı, notları bağırarak okumaya devam ediyordum, bir ak defterden bir de kara defterden birer kelime okuyordum, kısa süre sonra kutu tamamen açıldı. Heyecanla kutuya yöneldim ancak sanki kutunun etrafında görünmez bir güç vardı, hiçbir şekilde kutuya dokunamıyordum, görünmez bir kalkan duvar vardı sanki. Birkaç saniye sonra şiddetli bir rüzgar çıktı ve kara defterin sayfalarını sertçe çevirmeye başladı, ak defter sabit duruyordu. kara defter rüzgarın etkisiyle kapandığı an ak defterde kutu ile ilgili açık olan sayfada tüm notlat silindi ve semboller mor şekilde ışıklanmaya başladı ve altında rakamlar belirdi.

league of legends

reis
2019 dünya şampiyonası için geçen hafta phoenix parçasını cailin russo ve chrissy costanza seslendirmiş, bir imagine dragons - warriors (2014 dünya şampiyonası), zedd - ignite (2016 dünya şampiyonası) değil ama fena da değil.

league of legends fighting game

reis
#league10 kutlamaları kapsamında riot games tarafından duyurulan 7 oyundan biri, açıkçası 5-10 dakikalık 10 yıllık kutlama klibinden sonra rioter'ların açıklamaları cidden tuhafıma gitti, adamlar zaten hem tüm oyunlar arasında dünya lideri hem de stratejik rol yapma oyunları dalında dünya lideri, bugün de neredeyse şu an popüler olan tüm oyun kategorilerine birer oyun çıkaracaklarını duyurdular, hayırlısı olsun, bu oyunun ismi tam açıklanmadı ancak bahsedildi ve kutlamadan sonra rioter'lar 20-30 saniyelik bir gameplay videosu paylaştılar. oyunun ismi kesinleşince başlık düzenlenecektir.

legends of runeterra

reis
league of legends'in yapımcısı olan riot games şirketinin kısa süre sonra erişime açacağı kart oyunu.
bugün düzenlenen #league10 etkinliğinde hiçbir oyun şirketinin yapmadığı bir şeyi yapan riot games şirketi, "7 tane" league of legends ile bağlantılı yeni oyunlar çıkaracağını belirtti, legends of runeterra (lor) bir strateji kart oyunu olarak oyunculara sunulacak, hearthstone benzeri olacağı söyleniyor ancak hearthstone'da olduğu gibi paytowin olayı olmayacak, tamamen emekle hesaplar güçlendirilecek.
oyun önce bilgisayar platformuna, daha sonra ise mobil ve konsol platformlarına gelecek.

warp

reis
nasa'nın "ışıktan hızlı giden uzay aracı" projesi. yapım aşamasında olan proje nasa tarafından şöyle tamamlanıyor:
"sörf yaptığınızı düşünün, dalgaların altında, sörf tahtası üzerinde dalganın size tayin ettiği yol boyunca devam ediyorsunuz ancak tahta üzerinde hiç hareket etmiyorsunuz, ne ileri, ne geri bir yöne yönelmeden yol katediyorsunuz, hareket ederseniz dengenizi kaybedip düşüyorsunuz. warp drive'da bir gaz ve fren sistemi bulunmuyor."

yani buradan şunu anlıyoruz; warp, önündeki uzayı bir yorgan gibi buruşturarak katlıyor ve sıkıştırıyor. yani uzay-mekan-zaman üçlüsünü büküyor. uzay gemisinin arkasındaki uzayı ise yufka hamuru gibi açıyor, yayıyor ve genişletiyor. uzay-zaman'ın uzay kumaşında (yorgan olarak adlandırdığım) ışıktan hızlı bir dalgalanmaya yol açıyor.

şunu belirteyim, uzay dalgası dediğimiz katlanan kumaş yapısı (uzay-zaman) uzayın kendisinin dalgalanmasıyla oluşuyor, yani kendiliğinden. bundan dolayı da uzaydaki dalgalar ışıktan hızlı yol alsa bile, aslında uzay gemisi ışıktan hızlı gitmiyor. ışıktan hızlı yol alan bu dalgaların üstünde uzay gemisiyle sörf yapıyor, üstte verdiğim örneğin aynısı. einstein'ın görelilik kuramına göre madde ve enerji kesinlikle ışıktan hızlı seyahat edemez ancak uzayın kendisinin ışıktan hızlı dalgalanması veya genişlemesini önleyen bir sınırlama bulunmuyor.


yukarıdaki görsel şunu anlatıyor, "önce uzay genişlet (yorganı ser), daha sonra uzayı bük (yorganı buruştur) ve yakın yıldıza ulaş, yolun ilerisinde bulunan genişletilmiş uzay patikasında warp ile sörf yap ve dalgalanmaların yarattığı bükülmeyle sıkıştırılmış uzay patikasına gir" bu döngü ışık hızına ulaşmanızı hatta aşmanızı sağlayabilir.


warp'a güç verecek özel alcubierre motoru.
lewis anderson'a göre uzay - zamanı bir dalga (deniz dalgası/yorgan) halinde gererek, uzay aracının önündeki uzay dokusunun sıkışmasını ve arkadaki uzayın da genişlemesini sağlıyor. warp bu dalganın üstüne binerek yüksek hızlara erişebiliyor veya zamanda yolculuk yapabiliyor.

acubierre metriği olarak bilinen alcubierre motoru, uzay yolu dizisinden esinlenen, ışıktan hızlı yolculuk etme olayını icra eden bir matematiksel uzay-zaman modeli. bu yolculuk, araç yolculuğu veya uçak yolculuğu gibi değil, yukarıda da yazdığım gibi gerilen, bükülen ve sıkıştırılan uzay-zaman dalgalarının hızı ile yapılan bir yolculuk, bu hız da ışık hızına denk hatta daha yüksek bir hız ancak bu hız ne acubierre metriği ile alakalı ne de warp'ın enerji tüplerindeki hız ile alakalı, tamamen uzay-zamanın hızı yolculuğu yapılabilir kılıyor, warp aşağıya ekleyeceğim resimdeki gibi bir pozisyon alıyor ve hareketsiz durarak ışık hızını geçerek zamanda yolculuk yapıyor.


uzay-zaman'ın 4 boyutlu bir yapıda olduğu göz önünde bulundurularak aşağıdaki matematiksel kompozisyon algılanabilir. 4. boyut ve diğer boyutlar, alternatif zaman yönleri, kara delikler, solucan delikleri, einstein-rosen köprüleri ve zaman yolcuğu ilişkisi için (bkz:boyutlar) başlığıma göz atabilirsiniz.

ışık hızı

reis
ışık hızı = 1.62879783x1045 m-1 kg-1 s (1079252850 km/h bölü planck sabiti)
ışık hızına ulaşılması durumunda zaman sıfır noktasına uğrar ve tamamen durur, ışık hızının aşılması durumunda zamanda geriye (veya ileriye) yolculuk başlar ancak yolculuğun sonunda gözlerinizi evrenin farklı bir boyutunda açabilirsiniz.
(bkz:boyutlar), dördüncü boyut ve ötesi, alternatif zaman yönü.
(bkz:kara delik), zamanda yolculuk, ışık hızı ve tesseract.

güne bir bilgi bırak

reis
zaman, büyük kütlelerin etrafında bükülmeye uğrar, bu kütle çekim kuvvetinden kaynaklanır yani kütle çekim kuvvetinin yüksek olduğu mekanlarda zaman bükülür ve daha yavaş ilerler.
bahsi geçen bilgi einstein'ın görelilik kuramına aittir. özetlemek gerekirse zaman, evrenin her köşesinde farklıdır ve gözlemciye göre zaman kavramı değişir.

nikola tesla

reis
bugüne kadar dünya üzerine gelmiş geçmiş en büyük bilim insanı, einstein falan hikaye, bu adamın yanında diğer popüler tüm bilim adamları benim gözümden şişirilmiş birer balondan hikaye, einstein'ı kesinlikle yabana atamam ancak tesla ile kıyaslanınca aralarında ciddi anlamda fark var. ülkemiz de dahil olmak üzere neredeyse hiçbir ülkenin eğitim müfredatında büyük üstad tesla'dan bahsedilmiyor, nikola tesla diğer bilim insanlarına kıyasla çok daha fakir olduğu için dikkat çekememiştir ve maddi durumlardan dolayı projeleri gerçekleşememiştir. ancak şunu bilmenizde fayda var, 150 yıl önce yaşamış üstadların üstadı nikola tesla'nın projeleri bugün hayata geçmiş ve neredeyse kullandığımız her cihaz, onun fikirleri, proje dökümanları ve formülleriyle yapılmıştır. 1943 yılında 700 patentli icatla dünya tarihinin en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir. 1943 yılında tarihe geçtikten birkaç gün sonra, afedersiniz iti bağlasanız durmayacak otel odalarında, tek başına, kalp yetmezliği yüzünden 10 ocak 1943 tarihinde vefat etmiştir.

nikola tesla'nın projesi olan, günümüzde kullanılan icatlar (700 patentli icatlarından sadece birkaçı, ayrıca içinde patenti tesla'nın ancak icadı başkasının olan bir sürü icat var, yani tesla'nın patenti abd hükümeti tarafından çiğnenerek biz yaptık denmiştir.):

dipnot: tüm bu icat fikirleri ve projeler 120-130 yıl önce tesla tarafından ele alınmış ve düşünülmüştür, siz düşünün.

• dünya üzerinde şu an kullanılan standart elektrik motoru olan indüksiyon motoru (ac, asenkron motor), ütüden mixere, dikiş makinesinden tost makinesine, hibrit araçlardan elektrikli araçlara, endüstriyel santrallere ve say say bitmeyecek tüm elektrikli cihazlarda kullanılan standart elektrik motoru nikola tesla tarafından üretilmiştir.
bunların yanı sıra diğer icatları:
• wireless (kablosuz sistemler)
• amerikanların çöktüğü anca nikola tesla'nın projesi olan h.a.a.r.p. (yüksek frekanslı etkin güneşsel araştırma programı yani doğal afet üretme makinesi)
• yüksek frekans transmatörleri (fay hatlarını tetikleyerek doğal depremler yaratma, yıldırım ve şimşeklerin kontrolü ve daha üst düzey doğa olaylarını meydana getirme)
• tesla bobinleri
• tesla bobinlerini ve h.a.a.r.p. (yüksek frekanslı etkin güneşsel araştırma programı) cihazını kullanarak kendi binası ve çevresinde bulunan diğer 2 binayı da feci şekilde sarsarak doğal deprem yarattığı sırada:
- rezonans'ı
- vibrasyon'u
- ve doğal 7 periyot'la ilgili (o tarihlerde keşfedilmemiş) teorileri ispatlamıştır.
• elektron mikroskobu
• radyo
• x ışınları
• florasan lamba
• hız ölçer
• neon ışıkları
• ateşleme sistemi (otomobiller)
• radar sistemi
• mikrodalga fırın
• kablosuz iletişim
• radyo ve televizyon uydu frekansları
• mr cihazı
• robot teknolojisi
• yapay zeka
• lazer teknolojisi
• elektrikle çalışan ışın silahı (hala üretilemedi, sadece filmlerde simülasyonu kullanılıyor)
• kablosuz elektrik sistemi
• taşınabilir elektrik sistemi
• kablosuz ampul (edison bu fikri çalmıştır ve tesla'nın kablosuz olarak icat edeceği ampulü insanlara elektrik enerjisini satmak için kablolu hale getirip kapitalizmi güçlendirmiştir.)
• tüm dünyaya ücretsiz elektrik enerji sistemi (abd hükümeti izin vermemiş ve proje evrakları imha edilmiştir.)
• kablosuz uzaktan kumandalı gemi (1800'lü yıllar)
• büyük ekranlı, kablosuz elektrik enerjisiyle çalışan günümüz akıllı telefon sistemleri
• yapay zeka elektrikli kablosuz robotlar
• mars ve venüs'ten aldığı radyo sinyalleri (bu çalışması yüzünden amerikan the new golden hours bilim gazetesinin kapağında kendisiyle alay edilmiştir.)
• 1899'da küçük laboratuvarından uzaya ses dalgaları göndermiş ve karşılığında uzaydan aldığı kozmik ses dalgalarını ses kayıt cihazına kaydetmiştir
• 1917'de elektrikle çalışan uzaktan izleme sistemleri (cisimlere kısa dalga darbeleri göndererek)
• uzaktan kontrol edilen uydular ve uzay mekikleri sistemleri
• uzaktan kumanda sistemlerinin tümü
• enerji dalgalarıyla radar sistemleri
• alternatif akım
• kablosuz elektrik/enerji iletimi (1900'lü yılların başında 40 km öteden 30 ampülü kablosuz olarak çalıştırmıştır)
• telsiz yayın sistemi
• hava durumu sistemleri
• sesin ve resmin iletimi (televizyonlar)
• dünyanın ilk hidroelektrik santrali (niagara şelalesi'nde kurmuştur) şelalenin gücü elektrik için kullanılıyor, şelalenin önünde ise günümüzde de var olan büyük bir nikola tesla heykeli vardır.
• teleforce (ışın silahı, gökyüzünde uçan nesneleri ışınlarla, bir tür yıldırımla imha etme silahı)

tesla'nın 700'den fazla patenti bulunmakta ancak radyodan ampüle, uzaktan kumanda sistemlerinden radar sistemlerine ve araçların ateşleme sistemleri (ateşleme sistemlerini henry ford, [ilk motorlu aracın mucidi] tesla'dan çalmıştır, hatta olay şöyle gerçekleşmiştir:
- nikola tesla, henry ford'un aracını görmüş ve aracın motorunun araçtan daha büyük olduğunu ve çok daha küçük bir motorla da aracın çalışacağını ford'a söylemiş ancak ford, amerikalı olmayan fakir nikola tesla'yı dikkate almamıştır. bunun üzerine tesla, bir aracın içine birkaç haftada icat ettiği ateşleme sistemiyle birlikte çok daha küçük bir motor eklemiş ve henry ford'un yanına giderek ona bunu göstermiş ancak ford yine oralı olmamıştır. birkaç gün sonra ford'un, tesla'nın ateşleme mekanizmasının patentini çalarak "ateşleme sisteminin mucidi benim" diyerek amerika ve tüm dünyada kabul görmüştür, amerikalıların yine ne kadar alçak ve şerefsiz olduğunu buradan da görüyoruz, yüz yıllarda geçse bu huyları baki kalacak.)

ayrıca bir diğer konu da şu; nikola tesla, thomas edison'un yanında çalışırken, edison'un kablolu ampüllerle uğraşırken tesla'ya danışmış ve eğer ampüllerin çalışmasını engelleyen sorunları çözersen sana 50,000 dolar veririm demiştir, kısa süre sonra ise tesla tüm sorunları çözmüş ve ampülü çalışır hale getirmiş, edison ampülleri kamuoyuna sunmuş ve milyonlarca doları cebine koymuş ancak tesla'ya söz verdiği 50 bin doları vermemiştir. tesla'nın 50 bin doları sormasına karşı da gülerek "siz yabancılar amerikanların espri anlayışını hiç bilmiyorsunuz." diyerek alay etmiştir.

uzun yıllar sonra tesla dünya genelinde yaptığı çalışmalarla adını duyurmuş hatta edison ile tekrar yolları kesişmiş, edison ile büyük bir rekabete girerek onu alt etmiştir. birkaç yıl sonra tesla'ya nobel ödülü layık görülmüş ancak tesla bu ödülü geri çevirerek en büyük ödülün yaptığı çalışmaların ve projelerin başarıya ulaşması olduğunu söylemiştir.

bu olaylardan sonra tesla'ya çok büyük şirketler yatırım yapmış ancak yatırımcılar, tesla'nın asıl amacı olan ücretsiz elektrik projesini geliştirdiğini duyunca tüm maddi desteklerini geri çekmişlerdir.

ayrıca üstte saydıklarımdan çok daha fazla icadı kabul görmemiş ancak kendisinin vefatından sonra yapmış olduğu bu icatlar incelenmiş ve tesla'nın icat ettiği cihazlardan daha alt kalite ve işlevsiz cihazlar "icat" adı altında "tesla'nın patentini çiğneyerek" amerikanlar tarafından çalınmıştır.

tesla'nın ölümünden sonra hala günümüzde icat edilmemiş çok ama çok büyük projelerin belgeleri ve çizimleri abd hükümeti tarafından hala saklanıyor.

ve elektriğin ustasından bir sözle elimden geldiğince bilgilerimi aktardığım bu giriyi sonlandırmak istiyorum.

"nefretiniz elektriğe dönüşebilseydi, bütün dünyayı aydınlatırlardı."

not: hiçbir kaynak belirtilmemiştir çünkü giri tarafımca yazılmıştır, icatlar ise lise zamanı boş zamanlarımda aldığım notlarımdan alınmıştır.

#league10

reis
2 gündür twitter dünya gündeminde 1. sırada bulunan hashtag. sebebi riot games'in 2009 yılında piyasaya sürdüğü ve dünyanın en çok oynanan oyunu unvanını yıllarca elinden bırakmayan league of legends oyunu. bugün gece 04:00'dan itibaren kutlamalar başladı, oyunda kaçırılmaması gereken etkinlikler var, ilk defa bu kadar bonkör davranmışlar, resmen bedava şampiyon ve skin dağıtıyorlar. ayrıca gece yapılan kutlamalarda league of legends'ın resmi mobil oyununun çıkacağı resmen duyuruldu, bence geç gelen bir hamleydi çünkü zaten şu an piyasada çok fazla çakma mobil lol oyunu var.

milyon dolarlarca para harcanan 10. yıl kutlamalarının başlangıç videosu, kutlamalar 10 gün boyunca, yani league of legends'in çıkış tarihi olan 27 ekim tarihine kadar sürecek.mobil lol'ün (bkz:league of legends: wild rift)'in tanıtım videosu:
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com