confessions

nushirevan

sarı odalardaki sezen sanrısalı - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 1368
  2. takipçi 13
  3. puan 9629

çocukken cevabı merak edilen sorular

merdumgiriz
Öğretmenler odasında ne konuşulur?

İlkokuldayken öğretmenler odasında ne konuşulduğunu merak ederdim. İçeri girmenin yasak olduğu o oda, benim için ülkeyle ilgili en önemli kararların alındığı cumhurbaşkanlığı ofisinden farksızdı. Ortaokuldayken "nöbetçi öğrenci" sıfatınının bana verdiği yetkiyi kullanarak odaya giriş yaptığımda, beni hızlı hızlı dışarı çıkarmaya çalışmaları merakımı iyice körüklerdi.

Nihayet bir gün daha büyük bir sıfatla o odaya girecektim: Stajyer öğretmen. Yıllardır beklediğim o an gelmişti sonunda. Kafamın içinde çalan UEFA Şampiyonlar Ligi Müziği eşliğinde odaya giriş yaptım ve boş bulduğum bir sandalyeye oturup etrafı incelemeye başladım. Odada benim haricimde 5 kişi vardı. Benim gelmemle ortam bir anda sessizleşmişti. Kim olduğumu sordular, cevap verince pek önemsemeyip kaldıkları yerden devam ettiler sohbete:

- Ee, akşama misafir gelecek demiştim. Tatlı olarak ne yapayım sence? Kek mi iyi gider kurabiye mi?
- Kek yap bence. Güzel bir tarif var. Atarım onu sana.
- İyi bari. Çocukları okuldan almaya vakit kalmayacak. Murat'ı arayayım da işten gelirken o alsın.
2

eve ayakkabı ile girmek

merdumgiriz
Türk dizilerindeki olmazsa olmaz zenginlik alameti. Dizideki zengin karakter eve ayakkabıyla girmek zorundadır, aksi hâlde karakterin maddî durumu seyirci tarafından anlaşılmaz. Kahramanımızın eve ayakkabısını çıkararak girdiği gün iflas ettiği gündür.

güven sözlük 1. bayram çekilişi

mavikaranlik
Bu yoğun ( swh ) katılım için teşekkür ederiz.
Çekiliş sonuçları aşağıdaki linkten incelenebilir

https://analiz.r10.net/cekilis-araci/1590598781

kazanan: (yazar:merdumgiriz)
yedek: (yazar:nushirevan)

kazanan arkadaşımız kargolama için iletişim bilgilerini bize mesaj yolu ile gönderebilir.
almak istemez ise hak yedek talihliye geçecektir.
Hayırlı olsun, tüm yazarlarımıza teşekkür ederiz.

edit: merdumgiriz yazar çekilişe katılmak istememiş, o nedenle asil ve yedek talihlide düzeleme yapalım çekiliş linkindeki sıralamaya göre:

asil kazanan: (yazar:nushirevan)
yedek: (yazar:nurse)
3

çocukken cevabı merak edilen sorular

mahur
Çocukluğumuzda kafamızı kurcalayan sorulardır. Eminimki milyonlarca soru düşünüzüzdür ama bir kaçı aklımda yer etmiş;
Allah nerede, nasıl birşey?
Dünyayı bile bilmezken, şimdi dümdüz gitsek ne olur nereye varırız?
Bebekler nereden gelir, nasil olur ?
Ölünce ne olur, nereye gideriz ? ( hala merak ediyorum galiba)

kiraz

mahur
Gülgiller familyasından kırmızı renkli lezzetli mi lezzetli bir meyve. Sarı renginide olup kırmızı kadar güzel olmazlar, pek yayginda degildir. Senede bir dönem hasadı olur. Mayıs ve haziran hatta bazı ağaçlar temmuz başında bile toplanır. Bakımı oldukça zordur, toplanması zevkli ama bir o kadar da zahmetlidir. ilk olarak seyreltikir ki ağaçtaki diger meyveler büyüyebilsin diye. Yağmur ile büyür ama kızardıktan sonra üstüne yağınca çatlatır, kurtlanmasina neden olur. Elinize aldığınızda kabuğu gergin olmalı, yumuşakcaysa kesin içi kurtludur. Kurtlanmamasi için çok sık ilaçlanması gerekir. İnsanlar gibi bütün kuşlar, böcekler, hasarat-ı mahlûkat kiraza bayılır. Pazarda, piyasada yüksek fiyatlara satılır. Meşakkatini görseydiniz neden bu kadar pahalı olduğuna hak verirdiniz. En iyileri her zaman olduğu gibi yurtdışına gider. Dünyada en çok kiraz üretilen ülke türkiyedir, ikinci sırada ise amerika yer alır. Ama en lezzetlisi bizimkilerdir.

mükemmeliyetçi insanlar

mahur
Zor beğenen hatta hiçbirşeyi beğenmeyen, seçici insanlardır. Her şeye kıllık yapar, yokuşa yorarlar. Mükemmeli hedefler, ayrıntılarla uğraşmaya bayılırlar. Çok zor tatmin olurlar, zirveden başka gözleri hiçbirşeyi tutmaz. çoğunlukla büyüğe bakmaktan küçük şeyleri kaçırırlar. Hem kendilerini yıpratırlar hemde karşısındakileri.

dünyanın en kötü boşluğu

nurse
Bi kitap bitirdikten sonra o kitap hakkında konuşacak insan bulamamak ne kadar acı.. En zevk aldığım şeylerden çok mahrumum ya. Konuşacak birini bulmak bir yana kitap okurken girdiğim o Heyecanı garipseyenlerle karşılaşmaksa tam bir yıkım.

ramazan bayramı

mahur
Zahmet olmadan rahmet olmadığını yaşayarak öğrendiğimiz zamanlardan sonra hem bayramın sevinci hem ramazanı hayırlısıyla bitirmenin verdiği hüzün dolu karmakarışık duygularla ulaştığımız bayramdır. Neyse ki çok değil onbir ay sonra ömrümüz olursa tekrar ulaşacağınız günlerdir.
(bkz:Hayırlı bayramlar sözlük)
Güzel olan herşey gibi ne çabuk geçip gittin ey sehr-i ramazan.

bayram

mahur
Birlik beraberliğimizi hissettiğimiz, her şeye rağmen, mekanlar ayri olsada sevgide buluşulan, herkesin sevdigi, umudun tazelendigi güzel günlerdir.

güven sözlük 1. bayram çekilişi

mavikaranlik
kitap çekilişi serimize başlayacağımız ilk etkinlik.

Bizleri yalnız bırakmayan, her daim kalemlerini konuşturan tüm yazarlarımıza minnettarız. Birlikte geçireceğimiz nice mutlu bayramlar dileriz.
Bu vesile ile bu başlığa entry giren yazarlarımız arasında yapacağımız çekiliş ile 1 şanslı yazarımıza aşağıdaki Franz Kafka setini hediye ediyoruz.
Tüm yazarlarımız katılabilir. 26 Mayısa kadar katılım sağlanabilir. 27 Mayısta kazanan arkadaşı başlık altında ilan ederiz.

Set içeriği: Dönüşüm, Baba'Ya Mektup, Dava, Milena'ya Mektuplar, Aforizmalar

mutfak

merdumgiriz
Karantina sürecinde evde en çok vakit geçirdiğim yer. Önceden ayda bir kez düzenli olarak doğradığım parmaklarımı şimdi iki haftada bir doğruyorum. Canımdan da geçtim artık işin maddi boyutundayım. Özel günlerde oksijenli su, yara bandı gibi hediyelere açığım.

güven sözlük

broken_inside
bu aralar pek bir durgun olan sözlük. isimli olarak addedilebilecek sözlüklerde uzun süreler yazdım, kendimce bir popi alanım da vardı ama hiç bu sözlükte olduğu kadar kadar sükun dolu ve samimi hissetmemiştim açıkçası. admin ve yöneticiler bir el atsa da hit kastırsa biraz, benim görüşümce burası daha iyi bir yer olabilir.

azap

mahur
Arapça bir kelime olup lezzet kelimesiyle aynı kökenden gelir. Azap ve lezzet insana farklı çağrışım gibi dursada mazoşist kelimesinde de rastlamak mümkündür.
Sözlük anlamı ise üç şekildedir;
1. Organlarda duyulan ıztırap, organik acı.
2. din. Kâfirlere ve günahkârlara ölümden sonra verilecek cezâ.
3. Pişmanlık, çâresizlik, korku vb. durumların verdiği sıkıntı, işkence, keder.

azap

mahur
necip fazıl kısakürek'in bir şiiridir. Üstadın azap ve lezzet kelimelerinin uyumunu yakaladığı harika bir şiiridir.

Azap, saçlarıma ak,
Yüzüme çizgi serdi,
Ruhumu, çırılçıplak,
Soyup çarmıha gerdi.

Bağrım, çizgi çizgi kan;
Beni seyretti hayran.
Bir kadın oldu o ân,
Kendini bana verdi…

vahdettin

erbakanin adami
Marifet okumakta değildir, marifet okuduktan sonra doğruyu idrak etmekte gerçeği görebilmektedir. Necip Fazıl ne güzel söylemiş ''İnsanda yok ise edep neylesin medrese mektep! merkep okusa alim olsa, yine merkep yine merkep''

Anlaşılan odur ki okudu duyduğu her şeye inanan sorgulama yetisini kaybetmiş, tarihe saygıdan uzak birisin.

Sultan Vahdettin Han, ülkenin kurtuluşunun işgal altındaki İstanbul'dan gerçekleştirmenin mümkün olamayacağını biliyordu ve bu sebeple işgalci güçlere karşı Anadolu'da teşkilatlanmaya karar verdi.

İngilizler, kendisinden işgalci güçlere karşı mücadele veren halkı teslim olmaya davet etmesini istiyordu. Bunu fırsat bilen Sultan Vahdettin, görünüşte direnişleri yatıştırmak, esasında ise devleti kurtaracak teşkilatlanmayı başlatmak üzere Anadolu'ya bir heyet göndermeyi kararlaştırdı.

Sultan Vahdettin, Anadolu harekâtına el altından desteğini sürdürdü. İstanbul'dan silah, para, mühimmat ve insan gücü göndertti. Öyle ki, Hilal-i Ahmer Cemiyeti çeşitli yardımlar adı altında topladığı paraları ve muhtelif malzemeyi bir şekilde Anadolu'ya ulaştırıyordu. Hilal-i Ahmer'in bu yardımlarının içinde padişah ve ailesinin ve hatta bütün saray çevresinin yaptığı yardımların evrakı arşivlerde mevcuttur.

koronavirüs

broken_inside
kimi kaynaklara göre son bulması en az 3-4 yıl sürecekken, dünya sağlık örgütü'ne göre hiç sona ermeme ihtimali bile varmış. ne için? çin'in sözde sosyalist, halkçı milyarder yöneticileri lüks içinde yaşarken sefil halkının sırtı havaya bakan, yürüyen ne varsa yemek zorunda kalması yüzünden. üstelik aylar öncesinden bilinen bu virüse önlem alınması konusunda uyaran uzmanlarını ve doktorlarını ya öldürttüler ya açığa aldırttılar. ne için? bir hiç uğruna, delikanlılığa b.k sürdürtmemek için. bir de utanmadan her gün gazetecilerine virüs yönetiminde ne kadar başarılı olduklarının pr'ını yaptırıyorlar. daha geçen günlerde virüsün kaynağı olan wuhan'da havai fişekler patladı, kutlamalar falan yapıldı artık vakaya rastlanmıyor diye. hem de dünya yaydıkları virüsün pençesinde kıvranırken, ekonomiler alt üst olmuşken, insanlar hala ölüyorken. böyle bir kepazelik, böyle bir pişkinlik örneğine gerçekten az rastlanır. dünya halkları olarak bunun hesabı sorulmalı ve çin'e ağır yaptırımlar getirilmelidir.

sinir.... oluyorum

mahur
Elinde telefon olup uyuyamaktan şikayet eden insanlara sinir oluyorum. Birde "yine geceler bizim" diye mesaj atmıyorlar mı? Elinde o telefon olduğu sürece tabiki uyuyamazsın, bırak bak nasıl da uyayacaksın hemen. Neyi ispatlamaya çalışıyorsun? Tamam anladık, sen harikasın, bizim her şeyimiz kötü.

aamir khan

nurse
Aamir khan geçtiğimiz günlerde ihtiyaç yardımlarına 1 kg un yardımı yapacağını açıklamış. Bir çok kişi unu duyunca yardımı istememiş çünkü az bulmuş. 1 kg unu alan ihtiyaç sahipleri ise eve gidince un torbasının içinden 15 bin rupi çıktığını görmüşler. Nasıl sevinmişlerdir siz düşünün. Adam gibi adam ya.

dark

mahur
alman bilim kurgu gerilim dizisidir. Şöyle düşünüyorum ki senarist bu dizinin senaryosunu sayfalarca yazıp, bitirdi. Tam yapımcıya seneryoyu uzatırken elinden düşürdü ve tüm sayfalar numaralandirmadigi için karıştı ve düzeltmeye fırsat bulamadan yapımcıya götürmek zorunda kaldi. Aradaki bosluklari zaman yolculuğuyla da konuya bağladı. karmakarışık hayatlar. Kim kiminle nerede ne zaman gibi soruların cevabına hemen anlamak mümkün olmuyor. Hangi kafayla yazıldığı hiç belli olmayan müthiş bir dizi. Dizi şimdilik iki sezon ama sezon sonunda mutlaka üçüncüsü geleceği son derece açık. Zaten ikinci sezonunda sonunda tam kim kimin annesi, babası halası, yengesi derken dizi bitti. Üçüncü sezona baslamadan once tekrar birinci bölüme dönmek isteyeceginize eminim. Hikâye baş kahramanı jonas'in etrafında dönüyor. Gelecek, geçmiş; geleceğin geleceği ve geçmiştende geçmiş gibi birçok zaman mevcut. Kader ve zaman bir döngü içinde kafanızı allak bullak etmekte.

boklu perdeci

can
Gaziantep'te bulunan bir Perdeci dükkanı.
Küçük bir çocuk kumaşın üstüne wc yapmış farkına ileriki bir zamanda kumaşa müşteri çıkınca farkına varılmış.işyeri sahibi dükkan ismi halk arasında boklu denince isim değiştirmiş.
Sözlük
Kuluçka Makinesi Açılış Organizasyon