confessions

nushirevan

kâr gütmeyen yazar selamı - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 1326
  2. takipçi 13
  3. puan 9089

sosyal mesafe

nushirevan
koronavirüsün hayatımıza bodoslama girmesinin ardından, her gün duymak zorunda kaldığımız tanım. Enfeksiyon riskini azaltmak için bir grubu oluşturan kişilerin birbirleri arasında koyması gereken mesafe. Şimdilik En az 1 buçuk metre olarak tanımlansa da, bulunduğun ortama göre de değişebiliyor. Örneğin kapalı bir mekanda iseniz bu mesafe daha da artabiliyor.

biz bize yeteriz türkiyem

nushirevan
Cumhurbaşkanı erdoğan tarafından, koronavirüs sürecinde mağdur olanlar için, toplumsal birlik ve beraberlik ruhunu yeniden aşılamak üzere başlattığı yardım kampanyasıdır.Cumhur başkanının kampanyayı başlatmadan öncesinde, chp'li 11 belediye başkanı bir araya gelerek böyle bir kampanya zaten başlatmıştı. Ancak kanunlara göre toplanan paraların "yardım" mı "bağış" mı olduğu net değil. Bu yüzden hesaplar bloke edilmiş durumda. Başkanlar "halk mağdur ediliyor" diyor, hükümet "devlet içinde devlet olmaz" diyor. Kim haklı meselesine gelmeyeceğim. Zira haklı olandan çok her iki tarafın da siyasi kaygıları olduğu açık. Birisi valiyi yok sayıyor ve izinsiz yardım toplamaya kalkıyor. Ötekisi "bu iş hukuksuz, gelin birlikte doğru bir şekilde yapalım" demek yerine onun yaptığını engelliyor. Yanlışlar burada bitiyor mu? Yok.. Belediye başkanları "haa madem cumhur başkanı devreye girdi, buyrun bizim topladığımız para şudur, bunu da ana meblağa ekleyin" demek yerine, "paramızı verin" diye tutturuyor. Ötekisi "sen devlet içinde devlet olmaya çalışıyorsun" diyor, beriki "devlet içinde devleti sizin döneminizde gördük" diyor.

Farkında mısınız konu çoktan siyasal zaten. Yardım bekleyen olduğunuzu düşünün.. ne acı gelir değil mi insana? Yahu ben çocuğuma süt almam gerekiyor ama sizin girdiğiniz polemiğe bak dersin..

Toplanan tüm paralar, adil ve şeffaf bir şekilde ihtiyaç sahiplerine bir dağıtılsın, sonra istediğiniz kadar laf dalaşına girin. Çok da şaapmamak lazım

8d müzik

nushirevan
Teknolojiyi 10 yıl geriden takip eden biri olarak yeni keşfettiğim zamazingo. Müziğe 3 boyut katarak, sesi kafanızın içinde duyuyor, beyninizi tavaf ediyormuş gibi hissettiriyor. Youtube gibi platformlarda adını arattırıp kaliteli müziklere denk gelebilirsiniz. Yalnız çok kaliteli bir ses sisteminiz yoksa, kulaklık şart..

sözcü gazetesi

nushirevan
Gazetelerin bir siyasi örgütün arka bahçesi olarak kullanımının bir başka örneği. Oysa gazeteciliğin özünde objektivite vardır. Her siyasi örgütte var bunlar. Kendi seçmenine bariz "biz haklıyız b'olum, bize diyenler yalan söylüyor" diye algı kasmaya çalışıyor. Tamam, tarafsız olmak zordur orasını anlarım ama işi poh pohlamaya taşımayın. Bu sözcü için de geçerli yeni akit için de..

çin'i çin demeden anlat

nushirevan
Dünyanın en geniş coğrafyasında, gelmiş geçmiş en uzun süre, en çok insan tarafından kullanılan yazı türüne sahip ülke. 6000 yıldır kullanmalarına rağmen geri kalmadılar ama biz 600 yıllık alfabemizi latin harflerine çevirip çağ atladık, nirvanaya ulaştık, mars'tan 450 dönüm arsa aldık.

çanakkale şehitlerine

nushirevan
Muhteşem bir edebi eser olmasının yanı sıra çanakkale savaşına şahit olmamasına rağmen, verdiği detaylar ve yaptığı betimlemelerle akif'in sadece bir şair değil, aynı zamanda bir gönül insanı olduğunu gösteren şiir. Mânâ aleminin kapılarının ardına kadar açılmış olduğu aşikar diyorum ben.

boku no hero academia

nushirevan
Hazır evlerde izole haldeyken, anime severler için bir öneri olsun:

Boku no Hero Academia (spoiler yok)

Gelecekte olağan üstü yeteneklerle doğan insanlar vardır. Zamanla bu yetenekli insanlar o kadar çoğalır ki, nüfusun %80'inin sahip olduğu bu "özgünlük" adı verilen bu süper güçler gayet normale dönüşür. Öyle ki bir özgünlüğe sahip olmayanlar, toplumda azınlık haline gelmiştir.

Bu özgünlüklerini kahramanlık yaparak kullanan insanlara hayran olan Midoriya'nın tek hayali, bu insanlar gibi bir gün kahraman olabilmektir. Kahramanlık sıralamasında 1 numara olan, neredeyse sınırsız, akıl almaz bir güç sahibi olan All Might adlı kahraman da idolü olmuştur.

Bir gün okuldan eve gelirken, özgünlüksüz Midoriya süper bir kötü tarafından saldırıya uğrar. Ölüme yaklaşırken onu en çok hayran olduğu All Might kurtarır. Midoriya'yı tanımaya başlayan meşhur süper kahraman, onun kendisinin varisi olabileceğine karar verir. Çünkü doğuştan gelen özgünlüklerin dışında, All Might'ın gücü bir başkasına devredilebilmektedir. Bir savaş sırasında çok kötü yaralanan All Might gücünü kullanabilecek beden kuvvetini yavaş yavaş kaybedince, halefi olarak genç Midoriya'yı seçer.

Bundan sonra Midoriya'nın yapması gereken, bu gücü kullanmayı öğrenmek, doğuştan özgünlüklerle doğan kahramanlık okulundaki arkadaşları ile rekabet ve dünyayı tehdit eden süper kötülere karşı mücadele etmektir.

Oldukça eğlenceli, bol aksiyonlu ve felsefik bir animedir. 4 sezonu şu an internette bulabilirsiniz

güneş enerjisi

nushirevan
Bir enerji kaynağıdır. Ancak halk arasında su ısıtma sistemi olarak da bilinir. O kadar güzel bir sistemdir ki; üzerinde yaşadığınız dünyanın 150 milyon km ötedeki bir yıldıza bakış açısı, kişisel temizliğiniz için sıcak su kaynağı olabiliyor. Öyle elektrik, doğalgaz gibi kabarık faturası da yok. Sadece su giderini ödüyorsun, güneş bedava.. Bunun D vitaminini depo edip suya yediren sistemleri de çıkarsa devrim olur.

(bkz:şerefsizim benim aklıma gelmişti)

soba

nushirevan
Isınmak için kullanılan bir araç. Ancak sıradan bir araç değil bu. Elektrikli ısıtıcı ile ilişkiniz bir açma kapama butonu ile sınırlıdır. Düğmeye basarsınız, geri çekilip infrared teknolojisinin keyfini sürersiniz. Yani kullanıcı ile araç arasındaki ilişki neredeyse sıfırdır. Oysa sobalar öyle değildir. Siz ona emek verirsiniz, o da sizi ısıtır. Zemheri gecelerde bu karşılıklı ilişki, omuriliğinizin algısında bir arkadaşlığa, yoldaşlığa dönüşür. Borusundaki kurumların temizliğinden, kovayı doldurmaya, ateşin şiddetini üstten ve alttan ayarlamadan, üzerindeki mandalina kabuklarına kadar sürekli bir temas söz konusudur. Bitti mi, hayır. Soba söndükten sonra bile külünü döktürür size. Şimdi söylendiğinde bu zahmet gibi geliyor ama kelimenin tam karşılığı emek bence. Bu yüzden soba bizim için değerliydi. Soba neydi? Soba emekti... Lan ne güzel gidiyodum yine bozdum sonda (bkz:bgv)

ekosistem

nushirevan
Canlı ve cansız varlıklar arasında, süreklilik arz eden ilişkiler bütününe verilen ad.

Merkezi kömür sistemi kullanılan bir ilçede yaşıyorum ve kazandaki kullanılan kömürün, kar yağışı olan ve buz tutan yollara serpilerek kayganlığın azaltıldığını gördükçe bu terimi hatırlıyorum.

koronavirüs

nushirevan
Özellikle ülkemizde geyiği bol dönen, insan hayatına mâl olan enfeksiyon. Geçenlerde (bkz:çok güzel hareketler bunlar ) 2 adlı tv programında skecini görüp, ağlanacak halimize güldüğümüzü fark ettim. Doğu Türkistan sancımız yüzünden Çin'e "oh olsun" çekmeyi bir nebze anlarım ama salgının yayıldığı coğrafya, işin ciddiyetini ortaya koymuyor mu? Düşünün ki bu olay Türkiye'de geçseydi ve Çin'in en çok izlenen tv kanalında, reytingi yüksek bir komedi programında bunun geyiği dönseydi, binlerce insanımız ölmüş, onbinlercesi hasta iken ne düşünürdük? Çin mi uzak geliyor bize, yoksa insan olmak mı?
0 /
Sözlük
Kuluçka Makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord