confessions

nushirevan

gittiğinde ara beni - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 718
  2. takipçi 8
  3. puan 3686

berat kandili

nushirevan
arapça "temize çıkma" anlamındaki kökten gelen mübarek günlerden biridir.

bu gece, bir senenin tersten z raporu alınıyor. dolayısıyla, "ileri ülkeler" için söylenen "beş-on sene sonranın planını yapıyorlar hacı," sözünün bireysel bazda ve en azından bir senelik izdüşümü bu gece oluşturulabilecek bir planla yapılabilir.

duası, namazı, evradı, zikri mahfuz olmak şartıyla,
bunların haricinde, bir muhasebeci gibi kendi kendimizle yüzleşme fırsatı olarak da görebiliriz bu geceyi.

son bir senede kaç kalp kırdığımızın hesabıyla başlayıp, kaç muhtaca maddi-manevi yardım götürdüğümüzün çetelesiyle devam edebiliriz.

bir senelik ibadete bedel olduğunu hep söyleyegeldiğimiz o "bir saat tefekkür"ü gerçekten yapmaktır belki de tek kurtuluşumuz.

biz müslümanlar şu bir saat tefekkürü beyinlerimizi zonklatırcasına yapsak, belki de kabe'de, arafat'ta edilen duaların da kabulünü sağlayacak o sırlı anahtarı kilide takmış olacağız.

Bu gece sanki Allah´ın bizleri affetmek için fırsat sunduğu bir gecedir. Çünkü biz O'nu unutsak da bizi unutmuyor, O'na küssek de, O bize darılmıyor.

"rabbin seni bırakmadı ve sana darılmadı." (duha, 3)

ve son olarak tekrar ediyorum, kendini bu olayların dışında görmüyorsan ''berat kandiliNiz'' değil ''berat kandiliMiz'' mübarek olsundur.

kandilimiz mübarek, dualarınız kabul olsun ey sözlük

merhale

nushirevan
derler ki kişi için 8 merhale vardır:

1- HASED: Bende yok onda da olmasın.
2- BUHUL: Bende var onda olmasın.
3- ŞUHL: Onunki benim olsun.
4- GIPTA: Onda var bende de olsun.
5- SEHAVET: Bende var onda da olsun.
6- İSAR: Benim değil onun olsun.
7- CUD: Ben de yok ama onda olsun.
8- FAKR: Onda yok bende de olmasın.

ekrem imamoğlu'nun 250 bin liralık saati

nushirevan
"siyasette doğru muhalefet metodu bu değil" dediğim iddiadır. insani hatalar herkes yapar. yarın öbür gün bu defa karşıt görüş senin benimsediğin ideolojiden birinin ultra lüks gözlüğünü bulur. bu defa sen onun bindiği limuzini eleştirirsin, cevaben giydiğin ayakkabı markası gelir. fasit bir daire içinde -amiyane tabirle- sidik yarışı yapar dururuz. siyasetin hizmet değil, bir rant aracı olması asıl karşı çıkacağımız şey olacakken, siyasetçilerin rant sağlamasına odaklanıyoruz. kişiler gelip geçici ama sistem kalıcı. insanlar hata yapar ama makamlar yapmamalı. misal bu örnekte "250 bin liralık saat falanca ihaleden aldığı hediye" diye iddia edilse haber değeri taşır. yoksa vatandaş olarak beni ilgilendirmiyor ne kadar lüks zevklere sahip olduğu.. gelin bir şeye odaklanalım; o da, vaatleri ile icraatleri arasındaki uçurumlar olsun.

ten

nushirevan
ingilizcede 10 rakamının okunuşu.
hoş "i have 200 pencils" diye bi yazı görsek, "ay hev iki yüz pensils" diye okuyoruz o ayrı.. itiraf et sen de öyle okudun?
0 /
[email protected]