confessions

nushirevan

altın perçemli sarkastik yazar - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 1281
  2. takipçi 13
  3. puan 8444

sözlük yazarlarının anıları

nushirevan
Bilen bilir, öyle sokak köpeklerinden pek hazzetmem. Ama yavru buldum mu da affetmem :)

bim'in önünde tek ayağı kırık yavru bir köpek gördüm. Öyle acizdi ki kırık ayağına basamıyordu ve tek gözündeki yara yüzünden gözbebeği dışa doğru kaymıştı. Sırtını bim'e dayamış, belli ki ısınmaya çalışıyordu. Alışverişim bitmişti ama kıyamadım, içeri girip bir süt alıp önüne koydum. Normalde kedi köpek sıvı yiyecekleri diliyle çeker. Bu hayvancağız insan gibi hüpletti kaptan sütü. Başını okşayıp uzaklaştım.

Aradan aylar geçti. Akşam caddede yürüyordum. Bir köpeğin bana doğru seke seke geldiğini gördüm. Üstü başı pis, tek gözü kördü. Kuyruğunu sallaya sallaya geldiği için saldırgan olmadığını anladım ama o kadar pis görünüyordu ki hastalık kapmamak için "hösst, hoşşt, braaah!" gibi garip sesler çıkartıp kendimden uzaklaştırdım. Eve gelirken aklıma dank etti. Evet, bu o küçük köpekti. Aynı bacağı kırık, aynı gözü kör.. "Hay salak kafam" dedim.. Köpeklerin koku duyuları çok gelişmiştir, muhtemelen beni o karanlıkta, aylar sonra bile kokumdan tanımıştı ama ben ona köpek çekmiştim.

Ertesi gün aynı yere gidip onu aradım. Ertesi gün ve ertesi gün. Belki 2 hafta oldu gözlerimin onu araması. Nihayet kızımı hastaneye götürürken yolun kenarında soğuktan donarak ölmüş halde buldum. Boğazım düğümlendi, vefasızlık etmişim gibi hissettim. İnsanız diyoruz da hayvanlardaki vefanın 10'da 1'ine sahip miyiz bilemiyorum sözlük.

fetönün siyasi ayağı

nushirevan
Öyle tek bir siyasal örgütte aranmaması gereken ayak. Zira mecliste olan olmayan her türlü fraksiyona sızdığı artık inkâr edilemeyecek bir gerçek oldu çıktı. Bu söz kalıbında aranmak istenen şey eğer "kim daha suçlu?" ise öncelikle bilinmesi gereken ilk şey, terör siyasetüstüdür, terör üzerinden idrar yarıştırılmaz.

İkincisi; terör örgütünün belli bir partide yoğunlaşması, arka çıkması, partinin de onu beslemesi, x partinin siyasi ayak olduğunu ifade etmez. Çünkü terör örgütleri, siyasi partileri olumlu veya olumsuz yönde kullanmak için böyle hamleler yaparlar. Televizyonlarda birbirinin sözünü kesen abilerin, "fetöyü siz beslediniz" ile "fetönün ağzıyla konuştunuz" cümleleri arasındaki gitgelleri sorunun çözümüne kaynak oluşturmuyor. Onun için siyasi ayak mayak aranmamalı, kim suçlu ise siyasal görüşüne bakmaksızın hak ettiğini bulmalı.

christopher colombus

nushirevan
Kaşif.

"Tarih: Haziran 1503"

"Kolomb, gemilerin zorunlu tamiratı için Jamaika'ya uğrar. Oradaki yerliler tamirata yardımcı olur, gemi tayfasına yiyecek içecek verir. Ancak aradan aylar geçmesine rağmen tamirat bitmez. Üstelik gemi tayfası, yerlilerin yiyeceklerini yağmalamaya başlamıştır. Bu duruma kızan yerliler, yardımı ve yiyeceği keser. Çaresiz durumdaki kolomb, o dönemlerde gemilerde bulunan ve yıldız pozisyonlarını da içeren takvimi karıştırırken, ertesi gün ay tutulması olduğunu öğrenir. Aklına parlak bir fikir gelir ve hemen yerlilerin şefine gider. Şefe, tanrı ile haberleştiğini ve tanrının yardımın kesilmesine çok kızdığını, bu kızgınlığını da ayı kan kırmızıya çevirerek göstereceğini söyler. Ertesi gün akşam ay tutulması başlar ve ayın rengi tutulmadan dolayı kırmızıya döner. Kolomb'un oğlu o anı günlüğüne şöyle yazmış:"

'inleme ve feryatlarla birlikte, her yerden gemilere doğru geldiler, yiyecek ve içecek getirdiler, tanrıya onları affetmesini söylemesi için amirale yalvardılar'

"Kolomb, kum saatine bakar, 48 dakika süren tutulma bitmek üzeredir. Onlara, tanrının kendilerini affettiğini ve ayı birazdan normal rengine çevireceğini söyler."

"Tutulma biter, tanrı tarafından affedildiğini düşünen yerliler de mutludur, evrenin işleyişini bilen kolomb da.."

Kaynak: @lagaribey

türkiye'de habercilik

nushirevan
Multikültürel üst kimliği henüz kanıksayamamış, faşizm enfeksiyonundan kurtulamayan haberciliktir. Örneğin bir cafeye baskın verilmiş; eli silahlı iki kişi içeride ateş açmış, 1 kişi hayatını kaybetmiş bir kişi yaralanmış.. Anlatım dili şu:

"Biri ırak, diğeri afganistan uyruklu iki saldırgan, cafeye girerek rastgele ateş açmaya başladı. Saldırıda bir türk hayatını kaybederken, suriye uyruklu olduğu belirlenen cafe çalışanı da yaralandı"

5n1k'nın kaçta kaçını görebiliyor izleyici? Oysa haberciliğin temel düsturu budur. Hayır bu adamların uyruklarını bu kadar dile getirerek ne amaçlanıyor? Olaydan çok uyruklar hakkında bilgi alıyoruz. Bunu izleyen hastalıklı kafa izlesin, "görüyon mu şerefsizleri kendi memleketlerindeki kavgayı buraya taşıyorlar, gidin kendi ülkenizde birbirinizi vurun lan" desin isteniyor gibime geliyor. Yahu can bunlar can! İnsana önce insan olduğu için değer verin. Kimse doğduğu ülkeyi seçme hakkına sahip değil. Habercilik de bu değil

wikipedia

nushirevan
Yasağı, Kitap okumak yerine çoğunlukla internetten hızlı ve özet bilgiye ulaşmayı şiar edinmişlere dert olan site. Yazık ki bize, sitede yer alan iftiralara karşı onurumuzu savunmak yerine aylarca bu özgürlüğün kısıtlamasını tartıştık. Wiki geri adım atıp bilgilerin düzenlenebilmesi ve refere edilmesi gerekliliği getirdi ama sanki biz tükürdüğümüzü yalamış gibi görünüyoruz hâlen. Hayırlı olsun wikicilere
1

avustralya

nushirevan
Şu sıralar büyük yangın felaketleriyle sarsılan, başlarına gelen musibetlerden ders çıkarmadıkları su içtikleri gerekçesiyle onbinlerce deveyi helikopterlerden ateş açarak öldürmeyi hedeflediklerinden belli olan kıta ülkesi. Hayır bi babayiğit de çıkmıyor ki bir filo kuru yük gemisine bunları doldurup afrikadaki et bulamayan köylere dağıtsın..

sakine cansız

nushirevan
Pkk 'nın avrupa sorumlularından bir terörist. Paris'te, kürdistan enformasyon bürosunda düzenlenen bir suikastle öldürüldü (2013)

İstanbul büyükşehir belediyesi kültür a.ş. tarafından yazdığı kitaplar piyasaya sunulmaktaydı, sosyal medyada gelen tepkiler üzerine satış durduruldu.Her şey çok güzel oluyorsa demek ki..

sessiz konuşmayı beceremeyen özürlü

nushirevan
"Şşşt! sessiz ol!" denildikten sonra konuşmaya fısıltı tonunda başlayıp cümlenin geri kalanını yine normal konuşma tonunda tamamlayan anlama, anlayış özürlü tip. Belli ki uyuyan var, sessizlik gerekiyor. Ya "yok bilader ben sessiz konuşamam" de hepten ayılığını ilan et ya da şu konuşmaya başladığın fısıltı tonunu kaybetme bu nedir allasen? Hayır nasıl beceremiyorlar anlamıyorum, yapamadığın bir şey de değil belli öküz müsün?

abd iran ilişkileri

nushirevan
740 milyar dolarlık askeri güce karşılık, 6.5 milyar dolarlık askeri gücün ilişkileridir. Tarih bize zaferin sayıya, güce bağlı olmadığını defalarca ispat etse de, çoğunlukla bu hafif gücün arkasında sağlam bir inanç durur. Bedir savaşında islam inancı vardır, Termopylai muharebesinde 300 spartalının şerefi ve onuru vardır. Lakin bu acemlerde ne inanç, ne şeref, ne de onur var.. varsa yoksa hizipçilik. Mazlumların kanları ellerinde iki devlet birbiriyle zıtlaşıyor, yiyin birbirinizi ete para vermeyin..

sokak hayvanlarının toplatılması gerekliliği

nushirevan
İnsan haklarının hayvan haklarının üstün olmadığı ilkel bir toplum olduğumuz için gerçekleşmesi mümkün olmayan gerekliliktir. Düşünün son yıllarda aç kalan sokak köpekleri yüzünden kaç kişi parçalanarak hayatını kaybetti, kaç çocuk yitip gitti. Evet biz insan olarak hayvanlara içgüdülerine teslim oldular diye kin besleyemeyiz ama bu tür olaylar olmasın diye de önlemler alabiliriz. Sadece 2019'da onlarca çocuk ve yaşlı öldü hiç duydunuz mu? Yok. Yer yerinden oynadı mı? O bölgelerde hayvanlar hakkında tedbirler alındı mı? Yok. Ama bir yerde bir köpeği zehirleyerek gömdüler bakanlık soruşturma açtı. Bunu televizyonlarda, sosyal medyada bangır bangır yayınladılar. İnsan hayatını kaybettiğinde titremeyen vicdanımız, saldırgan bir hayvan öldüğünde zangır zangır titriyorsa demekki.. Yahu bu yaşlı kadınlar bizim nenelerimiz de olabilirdi, bu çocuklar bizim kardeşlerimiz de olabilirdi. O zaman bu canlılara bu kadar duyar kasar mıydın? Bana göre insana saldıran bir hayvanı itlaf etmek gerekir zira yeniden yapabilir, iflah olmaz o. Anadoluda "dişine kan değmesi" diye bir tabir vardı eskiden. Ha, hayvanseverlerden korkarsın filan o zaman öldürme, tamam, barınağa koyalım? Ona da olmaz diyor haspam! Kendi kaniş besliyor, cihangirde likör içerken kedi seviyor zannediyor ki bütün sokak hayvanları onlar kadar masum.. Yetişkin bir çoban köpeğinin günlük beslenme ihtiyacı bellidir. Bunun altına düştükçe hayvan ne kadar evcil olursa olsun içgüdülerine teslim olur. Okuluna beslenme taşıyan bir ilkokul çocuğunun çantası ile bedenini ayırt edemez. Bana vicdansız diyebilirsiniz ama insanlara karşı bir kez saldırgan olan hayvanların iğne ile hayatına son vermeli. Olmaz diyorsanız, barınağa koyalım bitsin bu ilkellik..
0 /
Sözlük
kuluçka makinesi One Hit Wonder Likit Smok Nord