confessions

nushirevan

elmalı kurabiye tadı - 2. Nesil Yazar

  1. toplam giri 1208
  2. takipçi 13
  3. puan 7599

39 saniyede ekrem imamoğlu'nun iki yüzü

nushirevan
İbretlik kıssayı hatırlatan videodur:

Kanadı bir derviş tarafından kırılan kuşa, Hz.Süleyman sorar:
- Neden kaçmadın?

Kuş cevap verir:
- Dervişlik hırkası giymişti, zarar vermez diye düşündüm..

Süleyman peygamber kısas ile dervişin kolunun kırılmasına hükmeder. Bu defa kuş itiraz eder:

- Kolunu kırmayın, hırkasını çıkarın.. Onunla kandırıyor..

evcilleşmek

nushirevan
Canlıların insanlara karşı duyduğu güveni ve o güvenin getirdiği zararsız davranışları ifade eder. Sokak köpeği, kedi veya herhangi bir Dört ayaklı hayvanın evcilleştiģinin en bariz göstergesi kendini sevdirmesi, dokunulmasına izin vermesidir. Eğer sokakta bir kedi veya köpeğin yere yatıp size karnını gösterdiğini görüyorsanız bu onların dilinde bir güven ifadesidir, sizden zarar gelmeyeceğinden emin olma hareketidir. "Acaba bu köpek ısırır mı?" Diye hiç düşünmeyin. Kuyruk sallayan köpek ısırabilir ama yere yatıp karnını gösteren köpek, kedi, kuzu, inek, panter, bal porsuğu vs. zararsızdır. Doğanın ortak bir dilidir bu evcilleşme hareketi.

iğde

nushirevan
Dış kabuğunun altında, pamuksu yapısıyla mayhoş bir meyve türüdür. Sözü edildiğinde aklıma şu şarkının anlamsız başlangıcındaki i-ü-i-i-ü sesleri gelir (bkz:bgv)

anadolu insanının cahil olması

nushirevan
zamanında bir hoca, lafının altını doldurmaya gerek duymadan kitabın ortasından bir laf etmiş ve ''cahil insanların firasetine güveniyorum'' demişti.stüdyodaki spiker dahil, hemen herkes bir akademisyenden ilk bakışta ''okumayın firasetiniz artar'' anlamında bir cümle duyduğuna inanamamıştı. televizyon ve gazeteler haber yaptı, hocaya demediğini bırakmadılar.

Oysa bunu kast eden ilk kişi değildi bu hoca. Cemil Meriç şöyle diyordu:

''Her şeyin yokluğunu çekmeli insan; yokluk varlıktan daha görkemli ve daha anlamlıdır..'' Neden bunu demişti Cemil Meriç? Çünkü bir şeyin kıymeti ancak onun yokluğunda anlaşılır. Yokluğun yetiştirdiği insan, varlığın yetiştirdiği insandan idraki manada daha üstündür. Vahşi bir ormanda, imkansızlıklar içinde, her an hayatta kalma mücadelesi veren ve bu vesileyle algıları açık, her şeye dikkatle yaklaşmak zorunda olan bir insanın zihinsel çevikliğinde saklıdır firaset

(bkz:#65442)

''yoksul aydın, zengin aydından çok daha kuvvetli görür. yoksul, her sözcüğü kuşkuyla dinler; attığı her adım, onun düşünce ve duygularına böylece bir görev, bir iş yüklemiş olur. onun kulağı deliktir, duygusu ince; o tecrübelidir, ruhu yanık yaralarıyla doludur..''

(bkz:knut hamsun)

1 kasım 2019 suriye'de ruslarla ortak devriye

nushirevan
Suriye gündeminde yer alan, memleketim medyasının dünyayı uzaylılar istila etmişcesine olağandışı bir mevzuymuş gibi haber yaptığı eylem. Bugün biz ruslarla turlarız, yarın iran askeri tur bindirir, suriye hükümeti arkadan nanik yapar filan..

"Sen istiyor bir tur daha atayım? Alajak duj, verejek 100 dolar bana"

toplu taşıma klişeleri

nushirevan
Başınıza gelmiştir; otobüse sonradan binen yolcuya sığınmacı göçmenmiş gibi bakmak.

Daha 6 dakikadır birlikte yolculuk yapan grup, açıkca belli edilmeyen bir gruplaşma psikolojisi içerisine giriyor. Noluyor da o kadarcık sürede; binen yolcuyu bi süzmeler, dudak bükmeler, kafayı öteki tarafa çevirip yalnızlaştırma çabası filan..? Hayır bi de bir sonraki durağa kadar suriyeli gibi bakılan yolcu, başka bir yolcunun gelmesiyle gruba dahil ediliyor ve yeni gelen yolcuya aynı muamele çekiliyor. La demin kendisine yabancı gözlerle bakanlardan gocunan adam bile yeni gruba adapte oluveriyor ve yeni gelen yolcuyu aynı şekilde süzüyor. Nasıl bir psikoloji bilader bu?

kemalistlerin cübbeli bir adamı metroda taciz etmesi

nushirevan


29 Ekim'de metroda meydana gelen garip olay. Cübbeli birini gören kemalistler, aşağılayıcı hareketler ve bakışlarla adama adeta psikolojik şiddet uyguluyor. Adam tepkisiz kalıyor ama 2019 Türkiye'sinde halen giyim kuşamından dolayı insanları kutuplaştıran kafaları görmek üzücü. Bırakın insanlar ne istiyorsa onu giysin. Sen mini etek giy, öteki burka taksın. Sen göbeğine piercing yaptır, öteki sakalını uzatsın. İnsan olun insan!..

nestle

nushirevan
isviçre menşeili, dünyanın en büyük gıda ve içecek firmasıdır. Genelde çikolata firması gibi akıllarda kalmıştır ama gıda sektörünün hemen her alanında neredeyse küresel bir tekel konumundadır. nestle health science ile ilaç sektöründe bile adını görebilirsiniz. Hatta dünyada diyabet hastalarının kullandığı metanx adlı ilacın da üreticisi konumundadır. Yani nestle önce sizi şekeriyle hasta eder, sonra ilacıyla tedavi eder. (bkz:bgv)

29 ekim cumhuriyet bayramı

nushirevan


"Birinci Madde: Hâkimiyet, bilâ kayd ü şart milletindir. İdare usulü halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına müsteniddir (dayanır). Türkiye Devleti'nin şekl-i hükümeti Cumhuriyettir.''

''İkinci Madde: Türkiye Devleti'nin dini, din-i İslâm'dır. Resmî lisanı Türkçedir.''

29 Ekim 1923

haluk levent

nushirevan
Her gördüğümde Ulubatlı Hasan'ın hikayesini hatırlatan şarkıcı. Derler ki fetihten önce, osmanlı akıncıları duvarları taciz etmek ve bizans surlarının bekçilerinin psikolojilerini bozmak için, bir türk geleneği olarak at üstünde, bizans surlarının dibinde ok atarlarmış. Akıncı hasan daha genç ve toy. Nam almak için Yine de denemek istemiş bu işi. Duvarın dibine kadar gelip at üstünde ayağa kalkmış ve ok atmış ama ne ok duvardaki nöbetçilere kadar gitmiş ne de hasan at üstünde kalabilmiş. Attan düştüğünde bizans surlarından bile kahkaha sesleri yükselmiş. O sırada olan biteni izleyen ağalardan biri, hasan'ı yerden kaldırıp kendisine şöyle söylemiş:

- üzülme evlat! Bundan sonra ayağa kalkmazsan, herkes seni attan düşen çocuk olarak bilecek. Ama ayağa kalkarsan, kaderini çizeceksin. Bir gün bu surların dibinde öyle bir şey yap ki, kimse senin attan düştüğünü hatırlayamasın..

Neticede Hasanı, ulubatlı hasan yapan sancaktarlığı efsaneleşir.

Bu haluk levent'i yeni nesil bilmez. Uyuşturucudan, sahte çek ve tahsilata, hatta terörist seviciliğine kadar bir çok iddia mevcuttu hakkında. Bur süre de hapis yattı zaten bu yüzden. Ancak çıkınca öyle harika işler yaptı, öyle kalplere dokundu ki onun bu yüzünü hiç hatırlamayan bir nesil var şimdi.

Hatırlamak zorundaydık çünkü böyle böyle ders alacağız..

fox tv

nushirevan
Özgür Özel'in gayrı meşru yorumcu olduğu haber bültenine sahip kanal. Hemen her siyasi mevzuda, Özel'in tbmm ofisinde veya bahçede ilgili yorum yaptırarak habere yediriyorlar. Cumhurbaşkanı çıkıyor bir şey diyor, Özel cevap veriyor. Merkez bankası açıklama yapıyor, ardından Özel'i yorum yaparken görüyoruz. Akaryakıta gıdaya zam geliyor, Özel kameralara Fadıl Fıdıllıoğlugibi konuşuyor. Akşener ve Bahçeli birbirine laf sokuyor, Özel cevap peşinde. Lan Milli takım yeniliyor, özel'in bu konudaki fikri bu kanalın haber bülteninde.. ööhh be kardeşim..

rap müzik

nushirevan
ritmik amerikan şiirleri'nin kısaltılmış adı ve amerika'da yaklaşık 40 yıl önce zenci banliyö'lerinde doğmuş, protest müzik türüdür. klasik müzik dinleyicisi için kafa karıştırıcı, gürültülü bir tür gibi görünse de, beethoven senfonilerindeki gibi kendi içinde bir matematiğe sahip olduğundan oldukça üstün bir kültürdür.

eskiler bilir eskiden halk ozanları vardı. zaman zaman bunlar bir araya gelir taşlama adı altında birbirlerine tatlı tatlı laf sokuştururlardı. bu atışmalarda belli bir vezin ve ölçü kullanılır, bir ezgi eşliğinde karşı tarafa nakledilirdi. günümüz müzik dünyasında bu atışmalar; sığ kişilikler tarafından, bayağı mevzularla, üstelik ''amerikanvari'' edalarla söylendiği için henüz ülkemizde tam olarak yerleşebilmiş değil. yoksa aşığın ''doğaçlama'' olarak sazına aldığı eserin yapılış şekli, rap müzikte ''freestyle'' olarak adlandırılıyor.

rap müzik dünyasından tek temennim, kendi kültürümüze ait, bizden çıkan değerlerle ilgili, yani bizi biz yapan şeylerle eser ortaya koymaları. sekiz köşe kasket takıp şalvarla buruciye medresesi önünde kültürümüzden kopan rapçilere diss attınız da biz mi izlemedik?

ruh çağırma

nushirevan
gerçekte var olmayan bir yöntem, ergen eğlencesidir.

alem-i ervah yani ruhlar aleminden sonra insan ruhunun önce bir belirsizlik alemi olan rahman-ı medar, daha sonra da ana rahmine düştüğü kabul edilir. dünyaya gelen ruhun öldükten sonra bir süre için kabir hayatı olduğu bilinse de, ondan sonrası hakkında pek bir bilgimiz yok. yani insan kabir hayatından sonra gözünü ahiret yurduna açacak minvalinde rivayetler var ama tabi kimse öte taraftan dönüp de teyit edemediği bilgiler bunlar. dolayısıyla ruhun, dünyada dolanıp kendisine yapılan çağrıya icabet etmesi diye bir şey söz konusu olamaz. bu tür ritüellerde yaşanan olağandışı şeylerin çoğunluğu bir korku eğlence türü olarak kabul edilse de, kullanılan materyaller ve ortam cinni varlıklar için müsaittir. bu da yapılan ritüelde yaşananların, ruhların yaptığı hissini uyandırabilir. oysa bunu yapan çağırılan ruh olmayacaktır. yaşayanların ölüye tek bir etkisi vardır, ona da biz sadaka-i cariye diyoruz. bir çeşme yaptırırsın, sen öldükten sonra o sudan içenler sana hayır duası ederler, diktiğin ağacın gölgesinde dinlenir, meyvesini yer ruhuna fatiha okurlar filan işte..
0 /
Sözlük
https://dovizkurlaricanli.com